Avaa päävalikko

Yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailut 2017

Yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailut 2017 järjestettiin Lontoossa, Britanniassa 4.–13. elokuuta. Kilpailut olivat järjestyksessään 16. ulkoradan kisat. Kilpailut käytiin Lontoon olympiastadionilla, jossa järjestettiin myös kesäolympialaiset vuonna 2012.

Yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailut 2017
IAAF World Championships London 2017
2017 World Championships in Athletics logo.png
Sijainti Lontoo
Iso-Britannia
Kilpailupaikka Lontoon olympiastadion
Kilpailulajeja 48
Avajaiset 4. elokuuta
Päättäjäiset 13. elokuuta
Kotisivu Virallinen sivusto
2015
2019

Lontoon ohella kilpailuja haki Doha. Lontoo voitti äänestyksen kisaisännyydestä äänin 16–10.[1]

Suomessa kisat televisioi Yle ja Eurosport.

AikatauluMuokkaa

Lähde[2]

K Karsinta A Alkuerät V Välierät L Loppukilpailu

Miehet
Pvm → Pe 4 La 5 Su 6 Ma 7 Ti 8 Ke 9 To 10 Pe 11 La 12 Su 13
Laji ↓ I A I A I I I I I A I A I A I
100 m K A V L
200 m A V L
400 m A V L
800 m A V L
1 500 m A V L
5 000 m A L
10 000 m L
Maraton L
110 m aj A V L
400 m aj A V L
3 000 m ej A L
4 × 100 m A L
4 × 400 m A L
20 km kävely L
50 km kävely L
Korkeushyppy K L
Seiväshyppy K L
Pituushyppy K L
Kolmiloikka K L
Kuulantyöntö K L
Kiekonheitto K L
Moukarinheitto K L
Keihäänheitto K L
10-ottelu L

Naiset
Pvm → Pe 4 La 5 Su 6 Ma 7 Ti 8 Ke 9 To 10 Pe 11 La 12 Su 13
Laji ↓ I A I A I I I I I A I A I A I
100 m A V L
200 m A V L
400 m A V L
800 m A V L
1 500 m A V L
5 000 m A L
10 000 m L
Maraton L
100 m aj A V L
400 m aj A V L
3 000 m ej A L
4 × 100 m A L
4 × 400 m A L
20 km kävely L
50 km kävely L
Korkeushyppy K L
Seiväshyppy K L
Pituushyppy K L
Kolmiloikka K L
Kuulantyöntö K L
Kiekonheitto K L
Moukarinheitto K L
Keihäänheitto K L
7-ottelu L

TuloksetMuokkaa

MiehetMuokkaa

Juoksu- ja kävelylajitMuokkaa

Laji Sijoitukset Selostus
100 m
5.8.
  Justin Gatlin
  Yhdysvallat
9,92 SB
  Christian Coleman
  Yhdysvallat
9,94
  Usain Bolt
  Jamaika
9,95 SB
 
200 m
10.8.
  Ramil Quliyev
  Turkki
20,09
  Wayde van Niekerk
  Etelä-Afrikka
20,11
  Jereem Richards
  Trinidad ja Tobago
20,11
 
400 m
8.8.
  Wayde van Niekerk
  Etelä-Afrikka
43,98
  Steven Gardiner
  Bahama
44,41
  Abdalelah Haroun
  Qatar
44,48 SB
 
800 m
8.8.
  Pierre-Ambroise Bosse
  Ranska
1.44,67 SB
  Adam Kszczot
  Puola
1.44,95 SB
  Kipyegon Bett
  Kenia
1.45,21
 
1 500 m
13.8.
  Elijah Manangoi
  Kenia
3.33,61
  Timothy Cheruiyot
  Kenia
3.33,99
  Filip Ingebrigtsen
  Norja
3.34,53
 
5 000 m
12.8.
  Muktar Edris
  Etiopia
13.32,79
  Mohamed Farah
  Iso-Britannia
13.33,22
  Paul Chelimo
  Yhdysvallat
13.33,30
 
10 000 m
4.8.
  Mohamed Farah
  Iso-Britannia
26.49,51 WL
  Joshua Kiprui Cheptegei
  Uganda
26.49,94 PB
  Paul Tanui
  Kenia
26.50,60 SB
 
Maraton
6.8.
  Geoffrey Kipkorir Kirui
  Kenia
2.08.27 SB
  Tamirat Tola
  Etiopia
2.09.49
  Alphonce Felix Simbu
  Tansania
2.09.51
 
3 000 m ej
8.8.
  Conseslus Kipruto
  Kenia
8.14,12
  Soufiane Elbakkali
  Marokko
8.14,49
  Evan Jager
  Yhdysvallat
8.15,53
 
110 m aj
7.8.
  Omar McLeod
  Jamaika
13,04
  Sergei Šubenkov
  Neutraalit urheilijat
13,14
  Balázs Baji
  Unkari
13,28
 
400 m aj
9.8.
  Karsten Warholm
  Norja
48,35
  Yasmani Copello
  Turkki
48,49
  Kerron Clement
  Yhdysvallat
48,52
 
20 km kävely
13.8.
  Eider Arévalo
  Kolumbia
1.18.53 NR
  Sergei Širobokov
  Neutraalit urheilijat
1.18.55
  Caio Bonfim
  Brasilia
1.19.04 NR
 
50 km kävely
13.8.
  Yohann Diniz
  Ranska
3.33.12 CR
  Hirooki Arai
  Japani
3.41.17 SB
  Kai Kobayashi
  Japani
3.41.19 PB
 
4×100 m
12.8.
    Iso-Britannia
Chijindu Ujah
Adam Gemili
Daniel Talbot
Nethaneel Mitchell-Blake
37,47 WL *Juoksi alkuerissä.
    Yhdysvallat
Mike Rodgers
Justin Gatlin
Jaylen Bacon
Christian Coleman
BeeJay Lee*
37,52 SB
    Japani
Shuhei Tada
Shōta Iizuka
Yoshihide Kiryū
Kenji Fujimitsu
Asuka Cambridge*
38,04 SB
 
4×400 m
13.8.
    Trinidad ja Tobago
Jarrin Solomon
Jereem Richards
Machel Cedenio
Lalonde Gordon
Renny Quow*
2.58,12 WL *Juoksi alkuerissä.
    Yhdysvallat
Wilbert London III
Gil Roberts
Michael Cherry
Fred Kerley
Bryshon Nellum*
Tony McQuay*
2.58,61 SB
    Iso-Britannia
Matthew Hudson-Smith
Dwayne Cowan
Rabah Yousif
Martyn Rooney
Jack Green*
2.59,00 SB
 
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

KenttälajitMuokkaa

Laji Sijoitukset Selostus
Korkeushyppy
13.8.
  Mutaz Essa Barshim
  Qatar
235
  Danil Lysenko
  Neutraalit urheilijat
232
  Majd Eddin Ghazal
  Syyria
229
 
Seiväshyppy
8.8.
  Sam Kendricks
  Yhdysvallat
595
  Piotr Lisek
  Puola
589
  Renaud Lavillenie
  Ranska
589
 
Pituushyppy
5.8.
  Luvo Manyonga
  Etelä-Afrikka
848
  Jarrion Lawson
  Yhdysvallat
844 SB
  Ruswahl Samaai
  Etelä-Afrikka
832
 
Kolmiloikka
10.8.
  Christian Taylor
  Yhdysvallat
17,68
  Will Claye
  Yhdysvallat
17,63
  Nelson Évora
  Portugali
17,19
 
Kuulantyöntö
6.8.
  Tomas Walsh
  Uusi-Seelanti
22,03 Kovacs työnsi viimeisellä työnnöllään 22,08 m, mutta se tuomittiin yliastutuksi. Yhdysvallat teki protestin, joka ei kuitenkaan muuttanut päätöstä. Myös Tšekki teki protestin, koska heidän mielestään Tomáš Staněkin työntö mitattiin väärästä kohdasta.[3][4] Tämäkin protesti osoittautui vääräksi. Kuudenneksi jäänyt Yhdysvaltain Ryan Crouser teki protestin kolmannen kierroksen yliastutusta työnöstään, joka olisi lentänyt 22,31 m. Protesti ei mennyt läpi, mutta Yhdysvallat teki uuden protestin seuraavana päivänä.[5] Toinenkaan protesti ei mennyt läpi ja palkinnot jaettiin alkuperäisen tulosluettelon mukaan.[6]
  Joe Kovacs
  Yhdysvallat
21,66
  Stipe Žunić
  Kroatia
21,46
 
Kiekonheitto
5.8.
  Andrius Gudžius
  Liettua
69,21 PB
  Daniel Ståhl
  Ruotsi
69,19
  Mason Finley
  Yhdysvallat
68,03 PB
 
Moukarinheitto
11.8.
  Paweł Fajdek
  Puola
79,81
  Valeri Pronkin
  Neutraalit urheilijat
78,16
  Wojciech Nowicki
  Puola
78,03
 
Keihäänheitto
12.8.
  Johannes Vetter
  Saksa
89,87
  Jakub Vadlejch
  Tšekki
89,73 PB
  Petr Frydrych
  Tšekki
88,32 PB
 
Kymmenottelu
11.–12.8.
  Kévin Mayer
  Ranska
8768 WL
  Rico Freimuth
  Saksa
8564
  Kai Kazmirek
  Saksa
8488 SB
 
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

NaisetMuokkaa

Juoksu- ja kävelylajitMuokkaa

Laji Sijoitukset Selostus
100 m
6.8.
  Tori Bowie
  Yhdysvallat
10,85 SB
  Marie-Josée Ta Lou
  Norsunluurannikko
10,86 PB
  Dafne Schippers
  Alankomaat
10,96
 
200 m
11.8.
  Dafne Schippers
  Alankomaat
22,05 SB
  Marie-Josée Ta Lou
  Norsunluurannikko
22,08 NR
  Shaunae Miller-Uibo
  Bahama
22,15
 
400 m
9.8.
  Phyllis Francis
  Yhdysvallat
49,92 PB
  Salwa Eid Naser
  Bahrain
50,06 NR
  Allyson Felix
  Yhdysvallat
50,08
 
800 m
13.8.
  Caster Semenya
  Etelä-Afrikka
1.55,16 WL
  Francine Niyonsaba
  Burundi
1.55,92
  Ajeé Wilson
  Yhdysvallat
1.56,65
 
1 500 m
7.8.
  Faith Chepngetich Kipyegon
  Kenia
4.02,59
  Jennifer Simpson
  Yhdysvallat
4.02,76
  Caster Semenya
  Etelä-Afrikka
4.02,90
 
5 000 m
13.8.
  Hellen Onsando Obiri
  Kenia
14.34,86
  Almaz Ayana
  Etiopia
14.40,35 SB
  Sifan Hassan
  Alankomaat
14.42,73
 
10 000 m
5.8.
  Almaz Ayana
  Etiopia
30.16,32 WL
  Tirunesh Dibaba
  Etiopia
31.02,69 SB
  Agnes Jebet Tirop
  Kenia
31.03,50 PB
 
Maraton
6.8.
  Rose Chelimo
  Bahrain
2.27.11 SB
  Edna Kiplagat
  Kenia
2.27.18 SB
  Amy Cragg
  Yhdysvallat
2.27.18 SB
 
3 000 m ej
11.8.
  Emma Coburn
  Yhdysvallat
9.02,58 CR
  Courtney Frerichs
  Yhdysvallat
9.03,77 PB
  Hyvin Kiyeng Jepkemoi
  Kenia
9.04,03
 
100 m aj
12.8.
  Sally Pearson
  Australia
12,59
  Dawn Harper-Nelson
  Yhdysvallat
12,63 SB
  Pamela Dutkiewicz
  Saksa
12,72
 
400 m aj
10.8.
  Kori Carter
  Yhdysvallat
53,07
  Dalilah Muhammad
  Yhdysvallat
53,50
  Ristananna Tracey
  Jamaika
53,74 PB
 
20 km kävely
13.8.
  Yang Jiayu
  Kiina
1.26.18 PB
  Maria Guadalupe González
  Meksiko
1.26.19 SB
  Antonella Palmisano
  Italia
1.26.36 PB
 
50 km kävely
13.8.
  Inês Henriques
  Portugali
4.05.56 WR
  Yin Hang
  Kiina
4.08.58 AR
  Yang Shuqing
  Kiina
4.20.49 PB
 
4×100 m
12.8.
    Yhdysvallat
Aaliyah Brown
Allyson Felix
Morolake Akinosun
Tori Bowie
Ariana Washington*
41,82 WL *Juoksi alkuerissä.
    Iso-Britannia
Asha Philip
Desiree Henry
Dina Asher-Smith
Daryll Neita
42,12
    Jamaika
Jura Levy
Natasha Morrison
Simone Facey
Sashalee Forbes
Christania Williams*
42,19 SB
 
4×400 m
13.8.
    Yhdysvallat
Quanera Hayes
Allyson Felix
Shakima Wimbley
Phyllis Francis
Kendall Ellis*
Natasha Hastings*
3.19,02 WL *Juoksi alkuerissä.
    Iso-Britannia
Zoey Clark
Laviai Nielsen
Eilidh Doyle
Emily Diamond
Perri Shakes-Drayton*
3.25,00
    Puola
Małgorzata Hołub
Iga Baumgart
Aleksandra Gaworska
Justyna Święty
Patrycja Wyciszkiewicz*
3.25,41 SB
 
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

KenttälajitMuokkaa

Laji Sijoitukset Selostus
Korkeushyppy
12.8.
  Marija Lasitskene
  Neutraalit urheilijat
203
  Julija Levtšenko‎
  Ukraina
201 PB
  Kamila Lićwinko
  Puola
199 SB
 
Seiväshyppy
6.8.
  Ekateríni Stefanídi
  Kreikka
491 WL
  Sandi Morris
  Yhdysvallat
475
  Robeilys Peinado
  Venezuela
Yarisley Silva
  Kuuba
465 NR
465
 
Pituushyppy
11.8.
  Brittney Reese
  Yhdysvallat
702
  Darja Klišina
  Neutraalit urheilijat
700 SB
  Tianna Bartoletta
  Yhdysvallat
697
 
Kolmiloikka
7.8.
  Yulimar Rojas
  Venezuela
14,91
  Caterine Ibargüen
  Kolumbia
14,89 SB
  Olga Rypakova
  Kazakstan
14,77 SB
 
Kuulantyöntö
9.8.
  Gong Lijiao
  Kiina
19,94
  Anita Márton
  Unkari
19,49
  Michelle Carter
  Yhdysvallat
19,14
 
Kiekonheitto
13.8.
  Sandra Perković
  Kroatia
70,31
  Dani Stevens
  Australia
69,64 AR
  Mélina Robert-Michon
  Ranska
66,21 SB
 
Moukarinheitto
7.8.
  Anita Włodarczyk
  Puola
77,90
  Wang Zheng
  Kiina
75,98
  Malwina Kopron
  Puola
74,76
 
Keihäänheitto
8.8.
  Barbora Špotáková
  Tšekki
66,76
  Li Lingwei
  Kiina
66,25 PB
  Lü Huihui
  Kiina
65,26
 
Seitsenottelu
5.–6.8.
  Nafissatou Thiam
  Belgia
6784
  Carolin Schäfer
  Saksa
6696
  Anouk Vetter
  Alankomaat
6636 NR
 
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

MitalitaulukkoMuokkaa

      Isäntämaa

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1   Yhdysvallat 10 11 9 30
2   Kenia 5 2 4 11
3   Etelä-Afrikka 3 1 2 6
4   Ranska 3 0 2 5
5   Kiina 2 3 2 7
6   Iso-Britannia 2 3 1 6
7   Etiopia 2 3 0 5
8   Puola 2 2 4 8
  Neutraalit urheilijat 1 5 0 6
9   Saksa 1 2 2 5
10   Tšekki 1 1 1 3
11   Australia 1 1 0 2
  Bahrain 1 1 0 2
  Kolumbia 1 1 0 2
  Turkki 1 1 0 2
15   Alankomaat 1 0 3 4
  Jamaika 1 0 3 4
17   Kroatia 1 0 1 2
  Norja 1 0 1 2
  Portugali 1 0 1 2
  Qatar 1 0 1 2
  Trinidad ja Tobago 1 0 1 2
  Venezuela 1 0 1 2
23   Belgia 1 0 0 1
  Kreikka 1 0 0 1
  Liettua 1 0 0 1
  Uusi-Seelanti 1 0 0 1
27   Norsunluurannikko 0 2 0 2
28   Japani 0 1 2 3
29   Bahama 0 1 1 2
  Unkari 0 1 1 2
31   Burundi 0 1 0 1
  Marokko 0 1 0 1
  Meksiko 0 1 0 1
  Ruotsi 0 1 0 1
  Uganda 0 1 0 1
  Ukraina 0 1 0 1
37   Brasilia 0 0 1 1
  Italia 0 0 1 1
  Kazakstan 0 0 1 1
  Kuuba 0 0 1 1
  Syyria 0 0 1 1
  Tansania 0 0 1 1
Yhteensä 48 48 49 145

IAAF ei listaa neutraalien urheilijoiden joukkuetta mitalitaulukossaan

LähteetMuokkaa