Tampereen hiippakunta

Suomen evankelis-luterilaisen kirkon hiippakunta

Tampereen hiippakunta (ruots. Tammerfors stift) on yksi Suomen evankelis-luterilaisen kirkon yhdeksästä hiippakunnasta. Sen tuomiokirkko on Tampereen tuomiokirkko. Tampereen hiippakunta muodostuu 38 seurakunnasta (2020). Tampereen piispana on toiminut vuodesta 2008 lähtien teologian tohtori Matti Repo.[2]

Tampereen hiippakunta
Tammerfors stift
Tampereen hiippakunnan vaakuna.svg Tampere.diocese.location.2022.svg

vaakuna

sijainti

Tampereen tuomiokirkko syksyllä 2013
Tampereen tuomiokirkko syksyllä 2013
Kirkkokunta evankelis-luterilainen
Tuomiokirkko Tampereen tuomiokirkko
Perustettu 1554
– Viipurin hiippakunta 1554
– Porvoon hiippakunta 1723
– Tampereen hiippakunta 1923
Seurakuntia 38
– Jäsenmäärä 461 478 (2022[1])
– Osuus asukkaista 66,0 %
Tampereen piispa Matti Repo
Hiippakuntavaltuusto 21 paikkaa
– puheenjohtaja Timo Koivula
Sivusto

ToimintaMuokkaa

Tampereen hiippakunnan tuomiokapitulin palveluksessa työskentelee 13 henkilöä, joiden tehtävät jakautuvat hallinnollisiin sekä seurakuntien työtä tukeviin tehtäviin. [3] Hiippakunnan tuomiokapituli sijaitsee Seurakuntien talossa Tampereella. Kirkon kielisäännösten uudistamisen jälkeen 2006 hiippakunta ei ole enää ruotsinkielinen vaan kaksikielinen.

HistoriaMuokkaa

Kustaa Vaasa muodosti Turun hiippakunnan itäisistä osista Suomeen toisen hiippakunnan, Viipurin hiippakunnan 1554. Hävittyään suuren Pohjan sodan joutui Ruotsi Uudenkaupungin rauhassa 1721 luovuttamaan alueita Kaakkois-Suomessa, muun muassa Viipurin, minkä vuoksi Viipurin hiippakunta siirrettiin 1723 Porvooseen. Kaksisataa vuotta myöhemmin, 1923, perustettiin Porvooseen uusi ruotsinkielinen hiippakunta ja silloinen Porvoon hiippakunta siirrettiin Tampereelle.

PiispatMuokkaa

[4]

Viipurin piispat 1554–1723Muokkaa

piispa virka-aika lisätietoa
Paavali Juusten 15541563
Canutus Johannis 15631564
Eerik Härkäpää 15681578
Olaus Elimaeus 16181629
Nicolaus Magni Carelius 16301632
Gabriel Melartopaeus 16331641
Petrus Bjugg 16421656
Nicolaus Nycopensis 16581664
Petrus Brommius 16641672
Abraham Thauvonius 16721679
Henrik Carstenius 16791683
Petrus Bång 16811696
Petrus Laurbecchius 16961705
David Lund 17051711

Porvoon piispat 1723–1923Muokkaa

piispa virka-aika lisätietoa
  Johannes Gezelius nuorin 1721–1733[5]
  Daniel Juslenius 17341743
Johan Nylander 17451761
  Gabriel Fortelius 17621788[5]
  Paul Krogius 17891792
  Zacharias Cygnaeus 17921809
  Magnus Jacob Alopaeus 18091818
  Zacharias Cygnaeus nuorempi 18191820
  Johan Molander 18211837
  Carl Gustaf Ottelin 18381864
  Frans Ludvig Schauman 18651878
  Anders Johan Hornborg 18781883
Johan Viktor Johnsson 1884
  Carl Henrik Alopaeus 18851892
  Herman Råbergh 18921920
  Jaakko Gummerus 19201923

Tampereen piispat 1923–Muokkaa

piispa virka-aika lisätietoa
  Jaakko Gummerus 19231933
  Aleksi Lehtonen 19341945 Arkkipiispa 1945–1951
  Eelis Gulin 19451966
  Erkki Kansanaho 19661981
Paavo Kortekangas 19811996
  Juha Pihkala 19962008
  Matti Repo 2008


SeurakunnatMuokkaa

 
Kartta Tampereen hiippakunnan rovasti- ja seurakunnista.

Katso myösMuokkaa

LähteetMuokkaa

  1. Jäsentilasto 2022 Kirkon tilastot. Viitattu 16.5.2022.
  2. Kirkon tiedotuskeskus 26.3.2008
  3. Tampereen hiippakunnan verkkosivut
  4. [1] (Arkistoitu – Internet Archive)
  5. a b Hiippakunnan aiemmat piispat Piispa Matti Repo. Viitattu 31.3.2019.

Aiheesta muuallaMuokkaa