Helsingin evankelis-luterilainen hiippakunta

Suomen evankelis-luterilaisen kirkon hiippakunta

Helsingin evankelis-luterilainen hiippakunta on yksi Suomen evankelis-luterilaisen kirkon yhdeksästä hiippakunnasta. Hiippakunta perustettiin vuonna 1959 jakamalla Tampereen hiippakunta kahteen osaan. Helsingin hiippakunnan pääkirkko on Helsingin tuomiokirkko Senaatintorilla (entinen Suurkirkko).

Helsingin hiippakunta
Vaakuna
Vaakuna
Helsingin tuomiokirkko
Helsingin tuomiokirkko
Kirkkokunta Suomen evankelis-luterilainen kirkko
Osa kirkkoa Suomen evankelis-luterilainen kirkko
Seurakuntia 30
Perustettu 1959
Piispa Teemu Laajasalo
Tuomiokirkko Helsingin tuomiokirkko
Virallinen sivusto

Pääkaupunkiseudun suuresta kasvusta johtuen Suomen evankelis-luterilaisen kirkon kirkolliskokous päätti vuonna 2002 hiippakunnan uudelleen jakamisesta. Hiippakunnan läntisestä osasta perustettiin Espoon hiippakunta, joka aloitti toimintansa vuoden 2004 alussa. Samalla Orimattilan seurakunta siirrettiin Tampereen hiippakuntaan.

Helsingin hiippakuntaan kuuluu 30 Helsingin, Vantaan ja itäisen Uudenmaan suomenkielistä seurakuntaa, jotka on jaettu kuuteen rovastikuntaan. Vuonna 2019 seurakuntien yhteinen jäsenmäärä oli 481 807.[1]

Suurin osa hiippakunnan seurakunnista on suomenkielisiä, ja Myrskylän ja Ruotsinpyhtään seurakunnat ovat kaksikielisiä, joissa suomi on enemmistökieli. Hiippakunta itse on kaksikielinen kirkon kielisäännösten mukaisesti 1. syyskuuta 2006 alkaen.[2] Helsingin hiippakunnan nykyisenä piispana toimii Teemu Laajasalo.

PiispatMuokkaa

 

piispa virka-aika lisätietoa
  Martti Simojoki 19591964
  Aarre Lauha 19641972
  Aimo T. Nikolainen 19721982
Samuel Lehtonen 19821991
  Eero Huovinen 19912010
  Irja Askola 20102017
Teemu Laajasalo 2017

Hiippakunnan seurakunnatMuokkaa

Katso myösMuokkaa

LähteetMuokkaa

  1. Jäsentilasto 2019 aluevertailu kirkontilastot.fi
  2. Hiippakunta Helsingin hiippakunta. Viitattu 31.12.2015.
  3. a b c d e f Helsingin hiippakunnan seurakunnat Helsingin hiippakunta. Viitattu 12.1.2020.

Aiheesta muuallaMuokkaa