Avaa päävalikko

OsakilpailutMuokkaa

LajitMuokkaa

Rata
Miehet 100 m 200 m 400 m 800 m 1 500 m 5 000 m 110 m aidat 400 m aidat estejuoksu
Naiset 100 m 200 m 400 m 800 m 1 500 m 5 000 m 100 m aidat 400 m aidat estejuoksu
Kenttä
Miehet pituushyppy kolmiloikka korkeushyppy seiväshyppy kuulantyöntö kiekonheitto keihäänheitto
Naiset pituushyppy kolmiloikka korkeushyppy seiväshyppy kuulantyöntö kiekonheitto keihäänheitto

MiehetMuokkaa

RatalajitMuokkaa

# Osakilpailu 100 m 200 m 400 m 800 m 1 500 m 5 000 m 110 m aidat 400 m aidat Estejuoksu
1   Doha   Walter Dix
20,06, WL, =MR
  Asbel Kiprop
1.44,74, SB
  Nixon Kiplimo Chepseba
3.31,84
  Yenew Alamirew
7.27,26, WL, MR
  L. J. van Zyl
48,11, MR
2   Shanghai   Asafa Powell
9,95
  Calvin Smith, Jr.
45,47
  Nixon Kiplimo Chepseba
3.31,42, WL, MR
  Liu Xiang
13,07, WL
  Brimin Kiprop Kipruto
8.02,28, WL, MR
3   Rooma   Usain Bolt
9,91
  Andrew Howe
20,31
  Chris Brown
45,16, SB
  Khadevis Robinson
1.45,09, SB
  Imane Merga
12.54,21, WL
  L. J. van Zyl
47,91
4   Eugene   Steve Mullings
9,80, WL, MR
  Walter Dix
20,19
  Angelo Taylor
45,16, SB
  Abubaker Kaki Khamis
1.43,68, WL, MR
  Haron Keitany
3.49,09, WL
  David Oliver
12,94, WL
  Ezekiel Kemboi
8.08,34
5   Oslo   Usain Bolt
19,86, WL
  Asbel Kiprop
3.50,86
  Aries Merritt
13,12, SB
  Paul Kipsiele Koech
8.01,83, WL
6   New York   Steve Mullings
10,26
  Jeremy Wariner
45,13
  Alfred Kirwa Yego
1.46,57
  Dejen Gebremeskel
13.05,22
  Javier Culson
48,50 SB
7   Lausanne   Asafa Powell
9,78, WL
  Jermaine Gonzales
45,27
  David Rudisha
1.44,15
  Vincent Kiprop Chepkok
12.59,13, MR
  Dayron Robles
13,12
  David Greene
48,41
8   Pariisi   Usain Bolt
20,03
  Chris Brown
44,94, SB
  Amine Laâlou
3.32,15
  Dayron Robles
13,09
  Mahiedine Mekhissi-Benabbad
8.02,09, PB
9   Birmingham   Asafa Powell
9,91
  Abubaker Kaki Khamis
1.44,54
  Mohammed Farah
13.06,14
  David Greene
48,20, SB
10   Monaco   Usain Bolt
9,88, SB
  David Rudisha
1.42,61, WL
  Silas Kiplagat
3.30,47, WL
  Mohammed Farah
12.53,11, WL, MR, NR
  Angelo Taylor
47,97
  Brimin Kiprop Kipruto
7.53,64, AR, MR
11   Tukholma   Usain Bolt
20,03
  Jermaine Gonzales
44,69, SB
  Silas Kiplagat
3.33,94
  Jason Richardson
13,17
  Paul Kipsiele Koech
8.05,92
12   Lontoo   Yohan Blake
9,95, =SB
  Walter Dix
20,16
  Kirani James
44,61, WL, PB
  David Rudisha
1.42,91, MR
  Leonel Manzano
3.51,24
  Craig Mottram
13.23,97
  Dayron Robles
13,04, MR
  Javier Culson
48,33, SB
  Willy Rutto Komen
8.21,40, SB
13   Zürich   Yohan Blake
9,82, PB
  Kirani James
44,36, NR
  Nixon Kiplimo Chepseba
3.32,74
  Dayron Robles
13,01, SB
  Ezekiel Kemboi
8.07,72
14   Bryssel   Usain Bolt
9,76, WL, MR
  Yohan Blake
19,26, WL, MR
  Jonathan Borlée
44,78, SB
  David Rudisha
1.43,96
  Imane Merga
12.58,32
  Javier Culson
48,32, SB
Kokonaiskilpailun voittaja   Asafa Powell   Walter Dix   Kirani James   David Rudisha   Nixon Kiplimo Chepseba   Imane Merga   Dayron Robles   David Greene   Paul Kipsiele Koech
  • Eugenessa, Oslossa ja Lontoossa 1 500 metrin kilpailun sijaan juostiin mailin kilpailu.
  • Dohassa 5 000 metrin kilpailun sijaan juostiin 3 000 metrin kilpailu.

KenttälajitMuokkaa

# Osakilpailu Pituus Kolmiloikka Korkeus Seiväs Kuula Kiekko Keihäs
1   Doha   Teddy Tamgho
17,49
  Jesse Williams
233, =MR
  Malte Mohr
581, WL, MR
  Dylan Armstrong
21,38
  Gerd Kanter
67,49, WL
  Petr Frydrych
85,32
2   Shanghai   Mitchell Watt
844, =WL, MR
  Tero Pitkämäki
85,33, =WL
3   Rooma   Phillips Idowu
17,59, WL
  Renaud Lavillenie
582, WL
  Dylan Armstrong
21,60
4   Eugene   Greg Rutherford
832
  Raul Spank
232, =SB
  Reese Hoffa
21,65
  Robert Harting
68,40
5   Oslo   Godfrey Khotso Mokoena
808
  Kyriakos Ioannou
228
  Gerd Kanter
65,14
  Matthias de Zordo
83,94
6   New York   Phillips Idowu
16,67
  Romain Mesnil
552
7   Lausanne   Teddy Tamgho
17,91, WL, MR
  Renaud Lavillenie
583, =SB
  Christian Cantwell
21,83, MR
  Andreas Thorkildsen
88,19, SB
8   Pariisi   Irving Saladino
840, SB
  Jaroslav Bába
232, SB
  Aleksey Dmitrik
232
  Renaud Lavillenie
573
  Robert Harting
67,32
9   Birmingham   Phillips Idowu
17,54
  Dylan Armstrong
21,55
  Andreas Thorkildsen
88,30, WL
10   Monaco   Phillips Idowu
17,36
  Renaud Lavillenie
590, WL
  Reese Hoffa
21,25, MR
11   Tukholma   Mitchell Watt
854, AR
  Ivan Uhov
234, =SB
  Christian Cantwell
21,70
  Virgilijus Alekna
65,05
  Andreas Thorkildsen
88,43, WL
12   Lontoo   Mitchell Watt
845, MR
  Christian Taylor
17,68
  Andrei Silnov
236, SB
  Virgilijus Alekna
66,71
13   Zürich   Ngonidzashe Makusha
800
  Dimitrios Chondrokoukis
232, =PB
  Dylan Armstrong
21,63
  Robert Harting
67,02
14   Bryssel   Benjamin Compaoré
17,31, PB
  Konstantinos Filippidis
572
  Reese Hoffa
22,09
  Matthias de Zordo
88,36, PB
Kokonaiskilpailun voittaja   Mitchell Watt   Phillips Idowu   Jesse Williams   Renaud Lavillenie   Dylan Armstrong   Virgilijus Alekna   Matthias de Zordo

NaisetMuokkaa

RatalajitMuokkaa

# Osakilpailu 100 m 200 m 400 m 800 m 1 500 m 5 000 m 100 m aidat 400 m aidat Estejuoksu
1   Doha   LaShauntea Moore
22,83
  Allyson Felix
50,33
  Anna Mishchenko
4.03,00
  Kellie Wells
12,58
  Milcah Chemos Cheywa
9.16,44
2   Shanghai   Veronica Campbell-Brown
10,92
  Jennifer Meadows
2.00,54
  Vivian Cheruiyot
14.31,92, WL
  Kaliese Spencer
54,20
3   Rooma   Bianca Knight
22,64, SB
  Allyson Felix
49,81, WL
  Maryam Yusuf Jamal
4.01,60, WL
  Dawn Harper
12,70, SB
  Milcah Chemos Cheywa
9.12,89, WL
4   Eugene   Carmelita Jeter
10,70, WL, MR
  Amantle Montsho
50,59
  Gelete Burka
4.04,63
  Vivian Cheruiyot
14.33,96, MR
  Lashinda Demus
53,31, WL
5   Oslo   Ivet Lalova
11,01
  Amantle Montsho
50,10, SB
  Halima Hachlaf
1.58,27, WL
  Meseret Defar
14.37,33
  Christina Vukicevic
12,79, SB
  Zuzana Hejnová
54,38
6   New York   Marshevet Myers
11,36
  Allyson Felix
22,92
  Kenia Sinclair
4.08,06
  Danielle Carruthers
13,04
  Milcah Chemos Cheywa
9.27,29
7   Lausanne   Marija Rjemjen
22,85
  Amantle Montsho
50,23
  Morgan Uceny
4.05,52
  Sally Pearson
12,47
  Milcah Chemos Cheywa
9.19,87, MR
8   Pariisi   Kelly-Ann Baptiste
10,91, SB
  Caster Semenya
2.00,18
  Meseret Defar
14.29,52, WL
  Zuzana Hejnová
53,29, WL, NR
9   Birmingham   Bianca Knight
22,59
  Amantle Montsho
50,20
  Jennifer Meadows
2.02,06
  Morgan Uceny
4.05,64
  Sally Pearson
12,48, AR, MR, WL
  Sofia Assefa
9.25,87, MR
10   Monaco   Carmelita Jeter
22,20, PB
  Amantle Montsho
49,71, NR
  Maryam Yusuf Jamal
4.00,59
  Sally Pearson
12,51
11   Tukholma   Carmelita Jeter
11,15
  Kenia Sinclair
1.58,21, SB
  Vivian Cheruiyot
14.20,87, WL, NR
  Kaliese Spencer
53,74, MR
12   Lontoo   Carmelita Jeter
10,93
  Bianca Knight
22,69
  Sanya Richards
49,66, SB
  Jennifer Meadows
1.58,60, SB
  Lisa Dobriskey
4.04,97
  Lauren Fleshman
15.00,57, SB
  Sally Pearson
12,58
  Kaliese Spencer
52,79, WL, MR
  Milcah Chemos Cheywa
9.22,80
13   Zürich   Carmelita Jeter
22,27
  Marija Savinova
1.58,27
  Vivian Cheruiyot
14.30,10, MR
  Sally Pearson
12,52
  Kaliese Spencer
53,36
14   Bryssel   Carmelita Jeter
10,78
  Amantle Montsho
50,16
  Morgan Uceny
4.00,06 WL
  Danielle Carruthers
12,65
  Julija Zaripova
9.15,43
Kokonaiskilpailun voittajat   Carmelita Jeter   Carmelita Jeter   Amantle Montsho   Jenny Meadows   Morgan Uceny   Vivian Cheruiyot   Danielle Carruthers   Kaliese Spencer   Milcah Chemos Cheywa

KenttälajitMuokkaa

# Osakilpailu Pituus Kolmiloikka Korkeus Seiväs Kuula Kiekko Keihäs
1   Doha   Funmi Jimoh
688
2   Shanghai   Yargelis Savigne
14,68
  Blanka Vlašić
194, =WL
  Silke Spiegelburg
455, SB
  Gong Lijiao
19,94, SB
  Li Yanfeng
62,73
3   Rooma   Brittney Reese
694
  Blanka Vlašić
195, =WL
  Yarelis Barrios
64,18
  Marija Abakumova
65,40, WL
4   Eugene   Olha Saladuh’a
14,98, WL, MR
  Anna Rogowska
468
  Nadzeja Astaptšuk
20,59, WL, MR
  Christina Obergföll
65,48, SB
5   Oslo   Yargelis Savigne
14,81
  Fabiana Murer
460
  Valerie Adams
20,26
6   New York   Funmi Jimoh
648
  Emma Green
194, SB
  Lacy Janson
427
  Stephanie Brown-Trafton
62,94
  Christina Obergföll
64,43, MR
7   Lausanne   Brittney Reese
685
  Anna Tšitšerova
195
  Yarelis Barrios
64,29, SB
8   Paris   Yargelis Savigne
14,99, WL
  Valerie Adams
20,78, =MR
  Christina Obergföll
68,01, WL, MR
9   Birmingham   Janay DeLoach
678
  Blanka Vlašić
199
  Silke Spiegelburg
466
  Nadine Müller
65,75
10   Monaco   Brittney Reese
682
  Blanka Vlašić
197
  Nadine Müller
65,90
  Barbora Špotáková
66,40
11   Tukholma   Olha Saladuh’a
15,06
  Jelena Isinbajeva
476, SB
  Valerie Adams
20,57
12   Lontoo   Olha Saladuh’a
14,80
  Jennifer Suhr
479
  Valerie Adams
20,07
  Christina Obergföll
66,74, MR
13   Zürich   Brittney Reese
672
  Jennifer Suhr
472
  Valerie Adams
20,51
  Christina Obergföll
69,57, MR
14   Bryssel   Olha Saladuh’a
14,67
  Anna Tšitšerova
205
  Li Yanfeng
66,27
Kokonaiskilpailun voittajat   Brittney Reese   Olha Saladuh’a   Blanka Vlašić   Silke Spiegelburg   Valerie Adams   Yarelis Barrios   Christina Obergföll

LähteetMuokkaa

  1. a b Yleisurheilun timanttijahti käynnistyy Dohasta MTV3. 29.4.2011. Viitattu 25.5.2011.

Aiheesta muuallaMuokkaa