Kesäpäivänseisaus

vuoden pisin päivä

Kesäpäivänseisaus on vuoden pisin päivä. Pohjoisella pallonpuoliskolla se sijoittuu joka vuosi välille 20.22. kesäkuuta. Silloin Aurinko paistaa keskipäivällä kohtisuoraan taivaalta Kravun kääntöpiirillä. Aurinko on pohjoisimmillaan vuotuisessa liikkeessään eli Auringon deklinaatio on suurimmillaan.

Kaavakuva maapallosta pohjoisen kesäpäivänseisauksen aikaan.

Pohjoisen napapiirin pohjoispuolella Aurinko ei laske lainkaan. Kesäpäivänseisauksen jälkeen yö alkaa taas pidentyä.

Eteläisellä pallonpuoliskolla kesäpäivänseisaus on vastaavasti 21. tai 22. joulukuuta, jolloin pohjoisella pallonpuoliskolla on talvipäivänseisaus. 21.–22. joulukuuta on eteläisen pallonpuoliskon pisin päivä, eikä aurinko laske lainkaan eteläisen napapiirin eteläpuolella. Eteläisen pallonpuoliskon kesäpäivän seisauksen aikaan aurinko on suoraan Kauriin kääntöpiirin yläpuolella.[1]

Päivänseisausten ja päiväntasausten päivämäärät ja kellonajat maapallolla (Greenwichin aikaa)[2]
Tapahtuma Kevätpäiväntasaus Kesäpäivänseisaus Syyspäiväntasaus Talvipäivänseisaus
Kuukausi Maaliskuu[3] Kesäkuu[4] Syyskuu[5] Joulukuu[6]
Vuosi
Päivämäärä Kellonaika Päivämäärä Kellonaika Päivämäärä Kellonaika Päivämäärä Kellonaika
2010 20 17:32:13 21 11:28:25 23 03:09:02 21 23:38:28
2011 20 23:21:44 21 17:16:30 23 09:04:38 22 05:30:03
2012 20 05:14:25 20 23:09:49 22 14:49:59 21 11:12:37
2013 20 11:02:55 21 05:04:57 22 20:44:08 21 17:11:00
2014 20 16:57:05 21 10:51:14 23 02:29:05 21 23:03:01
2015 20 22:45:09 21 16:38:55 23 08:20:33 22 04:48:57
2016 20 04:30:11 20 22:34:11 22 14:21:07 21 10:44:10
2017 20 10:28:38 21 04:24:09 22 20:02:48 21 16:28:57
2018 20 16:15:27 21 10:07:18 23 01:54:05 21 22:23:44
2019 20 21:58:25 21 15:54:14 23 07:50:10 22 04:19:25
2020 20 03:50:36 20 21:44:40 22 13:31:38 21 10:02:19
2021 20 09:37:27 21 03:32:08 22 19:21:03 21 15:59:16
2022 20 15:33:23 21 09:13:49 23 01:03:40 21 21:48:10
2023 20 21:24:24 21 14:57:47 23 06:49:56 22 03:27:19
2024 20 03:06:21 20 20:50:56 22 12:43:36 21 09:20:30
2025 20 09:01:25 21 02:42:11 22 18:19:16 21 15:03:01
2026 20 14:45:53 21 08:24:26 23 00:05:08 21 20:50:09
2027 20 20:24:36 21 14:10:45 23 06:01:38 22 02:42:04
2028 20 02:17:02 20 20:01:54 22 11:45:12 21 08:19:33
2029 20 08:01:52 21 01:48:11 22 17:38:23 21 14:13:59
2030 20 13:51:58 21 07:31:11 22 23:26:46 21 20:09:30
2031 20 19:40:51 21 13:17:00 23 05:15:10 22 01:55:25
2032 20 01:21:45 20 19:08:38 22 11:10:44 21 07:55:48
2033 20 07:22:35 21 01:00:59 22 16:51:31 21 13:45:51
2034 20 13:17:20 21 06:44:02 22 22:39:25 21 19:33:50
2035 20 19:02:34 21 12:32:58 23 04:38:46 22 01:30:42
2036 20 01:02:40 20 18:32:03 22 10:23:09 21 07:12:42
2037 20 06:50:05 21 00:22:16 22 16:12:54 21 13:07:33
2038 20 12:40:27 21 06:09:12 22 22:02:05 21 19:02:08
2039 20 18:31:50 21 11:57:14 23 03:49:25 22 00:40:23
2040 20 00:11:29 20 17:46:11 22 09:44:43 21 06:32:38
2041 20 06:06:36 20 23:35:39 22 15:26:21 21 12:18:07
2042 20 11:53:06 21 05:15:38 22 21:11:20 21 18:03:51
2043 20 17:27:34 21 10:58:09 23 03:06:43 22 00:01:01
2044 19 23:20:20 20 16:50:55 22 08:47:39 21 05:43:22
2045 20 05:07:24 20 22:33:41 22 14:32:42 21 11:34:54
2046 20 10:57:38 21 04:14:26 22 20:21:31 21 17:28:16
2047 20 16:52:26 21 10:03:16 23 02:07:52 21 23:07:01
2048 19 22:33:37 20 15:53:43 22 08:00:26 21 05:02:03
2049 20 04:28:24 20 21:47:06 22 13:42:24 21 10:51:57
2050 20 10:19:22 21 03:32:48 22 19:28:18 21 16:38:29

Kesäpäivänseisauksen juhlintaaMuokkaa

Kesäpäivänseisauksena eli ”mittumaarina” (ruotsin sanasta midsommar ’keskikesä’) on Pohjoismaissa juhlittu keskikesän juhlaa. Lähelle kesäpäivän seisausta Suomessa osuu nykyinen keskikesän juhlapäivä juhannus. Vuodesta 1955 alkaen juhannusta on vietetty kesäkuun 20.26. päivän välille sattuvana lauantaina.[7]

Nykyisin kesäpäivänseisaus houkuttelee esimerkiksi Ison-Britannian Stonehengeen vuosittain jopa tuhansia juhlijoita odottamaan auringonnousua ja vuoden pisintä päivää. Kesäpäivänseisaus on ainoa aika vuodesta, jolloin yleisö päästetään kulkemaan Stonehengen kivien keskellä.[8]

Kesäpäivänseisauksena on myös kansainvälinen ateistien solidaarisuuspäivä.[9]

Eteläisellä pallonpuoliskolla kesäpäivänseisauksen, (21. tai 22. joulukuuta) lähelle osuu maailmanlaajuisesti tunnettu juhla, joulu.

Kesäpäivänseisaus eri vuosina SuomessaMuokkaa

Lähde:[10]

  • 2007: 21. kesäkuuta 21.06
  • 2008: 21. kesäkuuta   2.59
  • 2009: 21. kesäkuuta   8.46
  • 2010: 21. kesäkuuta 13.28
  • 2011: 21. kesäkuuta 20.16
  • 2012: 21. kesäkuuta   2.09
  • 2013: 21. kesäkuuta   8.04
  • 2014: 21. kesäkuuta 13.51
  • 2015: 21. kesäkuuta 19.38
  • 2016: 21. kesäkuuta   1.34
  • 2017: 21. kesäkuuta   7.24
  • 2018: 21. kesäkuuta 13.07
  • 2019: 21. kesäkuuta 18.54
  • 2020: 21. kesäkuuta   0.44

Kellonajat ovat UTC+3-aikaa.

Päivän pituus pohjoisen kesäpäivänseisauksenaMuokkaa

Seuraavista taulukoista käy ilmi päivän pituus eräissä kaupungeissa 20.06.2016, kun pohjoisella pallonpuoliskolla oli kesäpäivänseisaus ja eteläisellä pallonpuoliskolla talvipäivänseisaus. Tiedot on kerätty Ilmatieteen laitoksen sivulta “Paikallissää”[11] sekä eräiltä muilta nettisivuilta.[12][13][14][15][16][17][18][19][20]

Ne on esitetty alueittain ja alueiden sisällä päivän pituuden mukaan, pisimmät päivät ensin.

Fennoskandia ja Baltian maat
Kaupunki Auringonnousu 20.6.2016 Auringonlasku 20.6.2016 Päivän pituus
Rovaniemi 24 h
Kemi (Viena) 01:45 23:40 21 h 55 min
Reykjavik 2:55 21.6.2016 0:03 21 h 08 min
Trondheim 3:02 23:38 20 h 36 min
Tórshavn 3:36 23:21 19 h 45 min
Petroskoi 2:55 22:34 19 h 39 min
Helsinki 3:54 22:50 18 h 56 min
Pietari 3:35 22:26 18 h 51 min
Oslo 3:54 22:44 18 h 50 min
Tallinna 4:03 22:42 18 h 39 min
Tukholma 3:31 22:08 18 h 37 min
Riika 4:29 22:21 17 h 52 min
Kööpenhamina 4:25 21:58 17 h 33 min
Vilna 4:42 22:00 17 h 18 min
Eurooppa
Kaupunki Auringonnousu 20.6.2016 Auringonlasku 20.6.2016 Päivän pituus
Edinburgh 4:26 22:03 17 h 37 min
Moskova 3:44 21:18 17 h 34 min
Berliini 4:43 21:33 16 h 50 min
Lontoo 4:43 21:21 16 h 38 min
Pariisi 5:47 21:58 16 h 11 min
Rooma 5:35 20:49 15 h 14 min
Madrid 6:45 21:48 15 h 03 min
Lissabon 6:12 21:05 14 h 53 min
Ateena 6:03 20:51 14 h 48 min
Afrikka
Kaupunki Auringonnousu 20.6.2016 Auringonlasku 20.6.2016 Päivän pituus
Kairo 4:54 18:59 14 h 05 min
Dakar 6:42 19:41 12 h 59 min
Addis Abeba 6:07 18:46 12 h 39 min
Nairobi 6:33 18:36 12 h 03 min
Kinshasa 6:04 17:57 11 h 53 min
Dar es Salaam 6:33 18:16 11 h 43 min
Luanda 6:20 17:57 11 h 37 min
Saint Helena 6:49 18:00 11 h 10 min
Antananarivo 6:22 17:21 10 h 59 min
Windhoek 6:31 17:16 10 h 45 min
Johannesburg 6:55 17:24 10 h 29 min
Kapkaupunki 7:51 17:45 9 h 54 min
Etelä- ja Pohjois-Amerikka
Kaupunki Auringonnousu 20.6.2016 Auringonlasku 20.6.2016 Päivän pituus
Fairbanks 2:58 21.6. 00:48 21 h 49min
Nuuk 2:54 00:04 21 h 09 min
Iqaluit 2:11 23:01 20 h 49 min
Anchorage 4:20 23:43 19 h 23 min
Kodiak 5:08 23:15 18 h 07 min
Sitka 5:06 23:00 17 h 54 min
Unalaska 6:34 23:41 17 h 07 min
Vancouver 5:07 21:22 16 h 15 min
Seattle 5:11 21:11 16 h 00 min
Ottawa 5:14 20:55 15 h 41 min
New York 5:25 20:31 15 h 06 min
Washington, D.C. 5:43 20:37 14 h 54 min
Los Angeles 5:42 20:08 14 h 26 min
Miami 6:30 20:15 13 h 45 min
Havanna 6:44 20:18 13 h 34 min
Honolulu 5:50 19:16 13 h 26 min
Mexico City 6:59 20:17 13 h 18 min
Managua 5:22 18:12 12 h 50 min
Bogotá 5:46 18:10 12 h 24 min
Quito 6:13 18:19 12 h 06 min
Lima 6:27 17:52 11 h 25 min
Rio de Janeiro 6:33 17:16 10 h 43 min
Santiago de Chile 7:46 17:42 9 h 56 min
Buenos Aires 8:00 17:50 9 h 50 min
Ushuaia 9:59 17:11 7 h 12 min
Aasia ja Oseania
Kaupunki Auringonnousu 20.6.2016 Auringonlasku 20.6.2016 Päivän pituus
Providenija 0:55 22:14 21 h 17 min
Magadan 2:37 21:20 18 h 43 min
Petropavlovsk 4:59 21:55 16 h 56 min
Habarovsk 4:58 21:05 16 h 07 min
Ulan Bator 5:53 21:55 16 h 02 min
Vladivostok 5:33 20:55 15 h 22 min
Peking 4:46 19:46 15 h 00 min
Tokio 4:25 19:00 14 h 35 min
Shanghai 4:50 19:01 14 h 11 min
Lhasa 4:56 18:59 14 h 03 min
Delhi 5:24 19:22 13 h 58 min
Katmandu 5:08 19:02 13 h 54 min
Taipei 5:05 18:47 13 h 42 min
Hongkong 5:40 19:10 13 h 30 min
Manila 5:28 18:27 12 h 59 min
Bangkok 5:51 18:48 12 h 57 min
Singapore 7:00 19:12 12 h 12 min
Jakarta 6:01 17:47 11 h 46 min
Darwin 7:06 18:30 11 h 24 min
Papeete 6:28 17:32 11 h 04 min
Sydney 7:00 16:54 9 h 54 min
Auckland 7:34 17:11 9 h 37 min
Melbourne 7:35 17:08 9 h 33 min
Dunedin 8:20 16:59 8 h 39 min

Katso myösMuokkaa

LähteetMuokkaa

  1. Vuodenkierto taivaalla Lakeuden Ursa. Arkistoitu 23.6.2015. Viitattu 22. kesäkuuta 2015.
  2. Earth's Seasons: Equinoxes, Solstices, Perihelion, and Aphelion, 2000–2025. United States Naval Observatory. 21.9.2015. Arkistoitu 9.12.2015. Viitattu 9.12.2015. (englanniksi)
  3. Équinoxe de printemps entre 1583 et 2999
  4. Solstice d’été de 1583 à 2999
  5. Équinoxe d’automne de 1583 à 2999
  6. Solstice d’hiver
  7. Vilkuna, Kustaa: Vuotuinen ajantieto, s. 164. Helsinki: Kustannusosakeyhtiö Otava, 1950. ISBN 951-1-0-12544-3.
  8. Stonehengen kesäpäivänseisauksella ennätysyleisö YLE Uutiset. 21.6.2009. Viitattu 18.7.2010.
  9. Smith, Mike: Atheist Solidarity Day June 21 Atheist Nexus. 23.6.2011. Viitattu 5.12.2012. (englanniksi)
  10. Earth's Seasons United States Naval Observatory. Arkistoitu 22.8.2014. Viitattu 22.12.2011. (englanniksi)
  11. Ilmatieteen laitos: Paikallissää Helsinki 20.06.2016. Ilmatieteen laitos. Viitattu 20.06.2016.
  12. Vienan Kemi sunrise-and-sunset.com. Viitattu 20.06.2016. en
  13. Jamestown, Saint Helena timeanddate.com. Viitattu 21.06.2016. en
  14. Fairbanks timeanddate.com. Viitattu 20.06.2016. en
  15. Nuuk timeanddate.com. Viitattu 20.06.2016. en
  16. Iqaluit timeanddate.com. Viitattu 20.06.2016. en
  17. Sitka timeanddate.com. Viitattu 20.06.2016. en
  18. Unalaska timeanddate.com. Viitattu 21.06.2016. en
  19. Providenija sunrise-and-sunset.com. Viitattu 20.06.2016. en
  20. Kathmandu timeanddate.com. Viitattu 20.06.2016. en