Avaa päävalikko

Vuonna 2010 Timanttiliiga järjestettiin ensimmäisen kerran, sillä se korvasi kansainvälisen yleisurheiluliiton IAAF:n aiemmin järjestämän Kultaisen liigan.

Sisällysluettelo

OsakilpailutMuokkaa

LajitMuokkaa

Rata
Miehet 100 m 200 m 400 m 800 m 1 500 m 5 000 m 110 m aidat 400 m aidat estejuoksu
Naiset 100 m 200 m 400 m 800 m 1 500 m 5 000 m 100 m aidat 400 m aidat estejuoksu
Kenttä
Miehet pituushyppy kolmiloikka korkeushyppy seiväshyppy kuulantyöntö kiekonheitto keihäänheitto
Naiset pituushyppy kolmiloikka korkeushyppy seiväshyppy kuulantyöntö kiekonheitto keihäänheitto

MiehetMuokkaa

RatalajitMuokkaa

# Osakilpailu 100 m 200 m 400 m 800 m 1 500 m 5 000 m 110 m aidat 400 m aidat Estejuoksu
1   Doha   Asafa Powell
9,81
  David Rudisha
1.43,00
  Eliud Kipchoge
12.51,22
  Bershawn Jackson
48,66
  Ezekiel Kemboi
8.06,28
2   Shanghai   Usain Bolt
19,76
  Jeremy Wariner
45,41
  Augustine Kiprono Choge
3.32,20
  David Oliver
12,99
3   Oslo   Asafa Powell
9,72w
  David Rudisha
1.42,04
  Asbel Kipruto Kiprop
3.49,56
  Imane Merga
12.53,81
  Kerron Clement
48,12
4   Rooma   Asafa Powell
9,82
  Walter Dix
19,86
  Jeremy Wariner
44,73
  Augustine Kiprono Choge
3.32,21
  Imane Merga
13.00,12
  Dayron Robles
13,14
5   New York   Richard Thompson
9,89
  Mbulaeni Mulaudzi
1.44,38
  Nicholas Kemboi
3.33,29
  Kerron Clement
47,86
  Paul Kipsiele Koech
8.10,43
6   Eugene   Walter Dix
19,72
  Asbel Kipruto Kiprop
3.49,75
  Tariku Bekele
12.58,93
  David Oliver
12,90
7   Lausanne   Walter Dix
19,86
  Jeremy Wariner
44,57
  David Rudisha
1.43,25
  Bershawn Jackson
47,62
  Brimin Kiprop Kipruto
8.01,62
8   Gateshead   Tyson Gay
9,94
  Walter Dix
20,26
  Asbel Kipruto Kiprop
3.33,34
  Vincent Kiprop Chepkok
13.00,20
  Linus Kipwambok Chumba
8.19,72
9   Saint-Denis   Usain Bolt
9,84
  Jeremy Wariner
44,49
  Abubaker Kaki Khamis
1.43,50
  David Oliver
12,89
  Brimin Kiprop Kipruto
8.00,90
10   Monaco   Tyson Gay
19,72
  Jermaine Gonzales
44,40
  Silas Kiplagat
3.29,27
  David Oliver
13,01
11   Tukholma   Tyson Gay
9,84
  Marcin Lewandowski
1.45,06
  Mark Kiptoo
12.53,46
  Bershawn Jackson
47,65
12   Lontoo   Tyson Gay
9,78
  Jeremy Wariner
44,67
  David Oliver
13,06
  Bershawn Jackson
48,12
  Paul Kipsiele Koech
8.17,70
13   Zürich   Wallace Spearmon
19,79
  Jeremy Wariner
44,13
  Tariku Bekele
12.55,03
  David Oliver
12,93
  Ezekiel Kemboi
8.01,74
14   Bryssel   Tyson Gay
9,79
  David Rudisha
1.43,51
  Asbel Kipruto Kiprop
3.32,18
  Bershawn Jackson
47,85
Kokonaiskilpailun voittaja   Tyson Gay   Wallace Spearmon   Jeremy Wariner   David Rudisha   Asbel Kipruto Kiprop   Imane Merga   David Oliver   Bershawn Jackson   Paul Kipsiele Koech

KenttälajitMuokkaa

# Osakilpailu Pituus Kolmiloikka Korkeus Seiväs Kuula Kiekko Keihäs
1   Doha   Alexis Copello
17,47
  Christian Cantwell
21,82
2   Shanghai   Fabrice Lapierre
830
  Sylwester Bednarek
224
  Malte Mohr
570
  Zoltán Kővágó
69,69
  Andreas Thorkildsen
86,11
3   Oslo   Renaud Lavillenie
580
  Christian Cantwell
21,31
  Andreas Thorkildsen
86,00
4   Rooma   Dwight Phillips
842
  Christian Cantwell
21,67
  Piotr Małachowski
68,78
5   New York   Teddy Tamgho
17,98
  Linus Thörnblad
230
  Renaud Lavillenie
570
  Andreas Thorkildsen
87,02
6   Eugene   Irving Saladino
846 m
  Christian Cantwell
22,41
  Piotr Małachowski
67,66 m
7   Lausanne   Ivan Uhov
233
  Renaud Lavillenie
585
  Andreas Thorkildsen
87,03
8   Gateshead   Fabrice Lapierre
820
  Phillips Idowu
17,38
  Linus Thörnblad
229
  Piotr Małachowski
69,83
9   Saint-Denis   Arnie David Giralt
17,49
  Renaud Lavillenie
591
  Andreas Thorkildsen
87,50
10   Monaco   Dwight Phillips
846
  Ivan Uhov
234
  Gerd Kanter
67,81
11   Tukholma   Teddy Tamgho
17,36
  Christian Cantwell
22,09
  Tero Pitkämäki
84,41
12   Lontoo   Dwight Phillips
818
  Christian Olsson
17,41
  Ivan Uhov
229
  Łukasz Michalski
5,71
  Reese Hoffa
21,44
  Gerd Kanter
67,82
  Andreas Thorkildsen
87,38
13   Zürich   Dwight Phillips
820
  Ivan Uhov
229
  Robert Harting
68,84
14   Bryssel   Teddy Tamgho
17,52
  Malte Mohr
585
  Reese Hoffa
22,16 MR
  Andreas Thorkildsen
89,88
Kokonaiskilpailun voittaja   Dwight Phillips   Teddy Tamgho   Ivan Uhov   Renaud Lavillenie   Christian Cantwell   Piotr Małachowski   Andreas Thorkildsen

NaisetMuokkaa

RatalajitMuokkaa

# Osakilpailu 100 m 200 m 400 m 800 m 1 500 m 5 000 m 100 m aidat 400 m aidat Estejuoksu
1   Doha   Kerron Stewart
22,34
  Allyson Felix
50,15
  Nancy Jebet Langat
4.01,64
  Lolo Jones
12,63
2   Shanghai   Carmelita Jeter
11,09
  Janeth Jepkosgei
2.01,06
  Sentayehu Ejigu
14.30,96
  Lashinda Demus
53,34
  Gladys Jerotich Kipkemoi
9.16,82
3   Oslo   Carmelita Jeter
22,54
  Amantle Montsho
50,34
  Lolo Jones
12,66
  Milcah Chemos Cheywa
9.12,66
4   Rooma   LaShauntea Moore
11,04
  Halima Hachlaf
1.58,40
  Lashinda Demus
52,82
  Milcah Chemos Cheywa
9.11,71
5   New York   Veronica Campbell-Brown
21,98
  Laura Januszewski
2.03,39
  Nancy Jebet Langat
4.01,60
  Tirunesh Dibaba
15.11,34
  Lolo Jones
12,55
6   Eugene   Veronica Campbell-Brown
10,78
  Allyson Felix
50,27
  Marija Savinova
1.57,56
  Lashinda Demus
53,03
  Milcah Chemos Cheywa
9.26,70
7   Lausanne   Carmelita Jeter
10,99
  Gelete Burka
3.59,28
  Priscilla Lopes-Schliep
12,56
8   Gateshead   Carmelita Jeter
10,95
  Shericka Williams
50,44
  Alysia Johnson
1.59,84
  Kaliese Spencer
54,10
9   Saint-Denis   Allyson Felix
22,14
  Anna Alminova
3.57,65
  Vivian Cheruiyot
14.27,41
10   Monaco   Carmelita Jeter
10,82
  Alysia Johnson
1.57,34
  Kaliese Spencer
53,63
11   Tukholma   Allyson Felix
22,41
  Tatjana Firova
50,46
  Nancy Jebet Langat
4.00,70
  Sally Pearson
12,57
  Julija Zarudneva
9.17,59
12   Lontoo   Allyson Felix
22,37
  Allyson Felix
50,79
  Marija Savinova
1.58,64
  Nancy Jebet Langat
4.07,60
  Tirunesh Dibaba
14.36,41
  Priscilla Lopes-Schliep
12,52
  Kaliese Spencer
53,78
  Milcah Chemos Cheywa
9.22,49
13   Zürich   Veronica Campbell-Brown
10,89
  Allyson Felix
50,37
  Nancy Jebet Langat
4.01,01
  Kaliese Spencer
53,33
14   Bryssel   Allyson Felix
22,62
  Janeth Jepkosgei
1.58,82
  Vivian Cheruiyot
14.34,13
  Priscilla Lopes-Schliep
12,54
  Sofia Assefa
9.20,72
Kokonaiskilpailun voittaja   Carmelita Jeter   Allyson Felix   Allyson Felix   Janeth Jepkosgei   Nancy Jebet Langat   Vivian Cheruiyot   Priscilla Lopes-Schliep   Kaliese Spencer   Milcah Chemos Cheywa

KenttälajitMuokkaa

# Osakilpailu Pituus Kolmiloikka Korkeus Seiväs Kuula Kiekko Keihäs
1   Doha   Blanka Vlašić
198
  Silke Spiegelburg
470
  Yarelis Barrios
64,90
  Marija Abakumova
68,89
2   Shanghai   Olga Rypakova
14,89
  Nadzeja Astaptšuk
20,70
3   Oslo   Olga Kutšerenko
691
  Blanka Vlašić
201
  Nadine Müller
63,93
4   Rooma   Yargelis Savigne
14,74
  Blanka Vlašić
203
  Fabiana Murer
470
  Barbora Špotáková
68,66
5   New York   Brianna Glenn
678
  Jillian Schwartz
460
  Valerie Vili
19,93
  Sandra Perković
61,96
6   Eugene   Nadežda Alehina
14,62
  Fabiana Murer
458
  Kara Patterson
65,90
7   Lausanne   Brittney Reese
694
  Yargelis Savigne
14,99
  Yarelis Barrios
65,92
8   Gateshead   Svetlana Feofanova
471
  Nadzeja Astaptšuk
20,57
  Sunette Viljoen
64,32
9   Saint-Denis   Brittney Reese
673
  Blanka Vlašić
202
  Nadzeja Astaptšuk
20,78
  Yarelis Barrios
65,53
10   Monaco   Yargelis Savigne
15,09
  Fabiana Murer
480
  Nadzeja Astaptšuk
20,23
  Barbora Špotáková
65,76
11   Tukholma   Darja Klišina
678
  Blanka Vlašić
202
  Svetlana Feofanova
471
12   Lontoo   Darja Klišina
665
  Yargelis Savigne
14,86
  Blanka Vlašić
201
  Nadzeja Astaptšuk
20,27
  Yarelis Barrios
65,62
  Barbora Špotáková
63,50
13   Zürich   Brittney Reese
689
  Fabiana Murer
481
  Nadzeja Astaptšuk
20,63
  Christina Obergföll
67,31
14   Bryssel   Olga Rypakova
14,80
  Blanka Vlašić
200
  Sandra Perković
66,93
Kokonaiskilpailun voittaja   Brittney Reese   Yargelis Savigne   Blanka Vlašić   Fabiana Murer   Nadzeja Astaptšuk   Yarelis Barrios   Barbora Špotáková

LähteetMuokkaa