Yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailut 2019 – miesten 400 m aj

Lajit yleisurheilun
MM-kilpailuissa 2019
 
Athletics pictogram.svg
100 m miehet naiset
200 m miehet naiset
400 m miehet naiset
800 m miehet naiset
1 500 m miehet naiset
5 000 m miehet naiset
10 000 m miehet naiset
100 m aj naiset
110 m aj miehet
400 m aj miehet naiset
3 000 m ej miehet naiset
4 × 100 m miehet naiset
4 × 400 m miehet naiset seka
Maraton miehet naiset
20 km kävely miehet naiset
50 km kävely miehet naiset
Korkeushyppy miehet naiset
Seiväshyppy miehet naiset
Pituushyppy miehet naiset
Kolmiloikka miehet naiset
Kuulantyöntö miehet naiset
Kiekonheitto miehet naiset
Moukarinheitto miehet naiset
Keihäänheitto miehet naiset
Seitsenottelu naiset
Kymmenottelu miehet
n · k · m

Miesten 400 metrin aitajuoksu yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailuissa 2019 järjestettiin Khalifa International Stadiumilla 27.–30. syyskuuta.[1]

AikatauluMuokkaa

Kaikki ajat paikallista aikaa (UTC+3).
Päivämäärä Aika Kierros
27. syyskuuta 20.35 Alkuerät
28. syyskuuta 18.05 Välierät
30. syyskuuta 22.40 Loppukilpailu

TuloksetMuokkaa

AlkuerätMuokkaa

Erien neljä parasta (Q) ja seuraavat neljä nopeinta (q) etenivät välieriin.[2]

Sija Erä Nimi Maa Aika Huom.
1 3 Abderrahman Samba   Qatar 49,08 Q
2 3 Takatoshi Abe   Japani 49,25 Q
3 1 Karsten Warholm   Norja 49,27 Q
4 5 Rasmus Mägi   Viro 49,34 Q, SB
5 1 Thomas Barr   Irlanti 49,41 Q
6 5 Ludvy Vaillant   Ranska 49,49 Q
7 3 TJ Holmes   Yhdysvallat 49,50 Q
8 5 Abdelmalik Lahoulou   Algeria 49,54 Q
9 2 Kyron McMaster   Brittiläiset Neitsytsaaret 49,60 Q
10 4 Rai Benjamin   Yhdysvallat 49,62 Q
11 1 Jabir Madari Pillyalil   Intia 49,62 Q
12 1 Kemar Mowatt   Jamaika 49,63 Q
13 2 Alison dos Santos   Brasilia 49,66 Q
14 1 Amere Lattin   Yhdysvallat 49,72 q
15 5 Chris McAlister   Iso-Britannia 49,73 Q
16 5 Yasmani Copello   Turkki 49,75 q
17 4 Mohamed Amine Touati   Tunisia 49,76 Q
18 4 Patryk Dobek   Puola 49,89 Q
19 2 Chen Chieh   Kiinan Taipei 49,95 Q
19 1 Fernando Arodi Vega   Meksiko 49,95 q
21 3 Rilwan Alowonle   Nigeria 50,04 Q
22 4 Vít Müller   Tšekki 50,15 Q
23 2 Luke Campbell   Saksa 50,20 Q
24 4 Masaki Toyoda   Japani 50,34 q
25 1 Mehdi Pirjahan   Iran 50,46
26 3 Nick Smidt   Alankomaat 50,54
27 5 Dharun Ayyasamy   Intia 50,55
28 3 Kariem Hussein   Sveitsi 50,62
29 4 Sergio Fernández   Espanja 50,71
30 2 Creve Armando Machava   Mosambik 50,76
31 5 Constantin Preis   Saksa 50,93
32 4 Márcio Teles   Brasilia 51,02
33 3 Wilfried Happio   Ranska 51,25
34 1 Artur Terezan   Brasilia 51,52 SB
35 2 Lindsay Hanekom   Etelä-Afrikka 51,71
36 2 Ned Justeen Azemia   Seychellit 52,58
37 3 Andrea Ercolani Volta   San Marino 52,60 NR
38 5 Malique Smith   Yhdysvaltain Neitsytsaaret 59,45
2 Bienvenu Sawadogo   Burkina Faso DSQ 163,3(a)

VälierätMuokkaa

Erien kaksi parasta (Q) ja seuraavat kaksi nopeinta (q) etenivät loppukilpailuun.[3]

Sija Erä Nimi Maa Aika Huom.
1 2 Karsten Warholm   Norja 48,28 Q
2 1 Alison dos Santos   Brasilia 48,35 Q, PB
3 1 Yasmani Copello   Turkki 48,39 Q, SB
4 2 Abdelmalik Lahoulou   Algeria 48,39 Q, NR
5 1 Kyron McMaster   Brittiläiset Neitsytsaaret 48,40 q
6 3 Rai Benjamin   Yhdysvallat 48,52 Q
7 2 TJ Holmes   Yhdysvallat 48,67 q
8 3 Abderrahman Samba   Qatar 48,72 Q
9 1 Rasmus Mägi   Viro 48,93 SB
10 3 Takatoshi Abe   Japani 48,97
11 3 Thomas Barr   Irlanti 49,02 SB
12 2 Ludvy Vaillant   Ranska 49,10
13 1 Mohamed Amine Touati   Tunisia 49,14 PB
14 2 Chris McAlister   Iso-Britannia 49,18 PB
15 1 Amere Lattin   Yhdysvallat 49,20
16 1 Kemar Mowatt   Jamaika 49,32
17 3 Jabir Madari Pillyalil   Intia 49,71
18 3 Fernando Arodi Vega   Meksiko 49,96
19 3 Vít Müller   Tšekki 49,97
20 1 Chen Chieh   Kiinan Taipei 50,00
21 2 Luke Campbell   Saksa 50,00
22 2 Patryk Dobek   Puola 50,18
23 2 Masaki Toyoda   Japani 50,30
24 3 Rilwan Alowonle   Nigeria 52,01

LoppukilpailuMuokkaa

Loppukilpailu järjestettiin 30. syyskuuta kello 22.41.[4]

Sija Rata Nimi Maa Aika Huom.
  4 Karsten Warholm   Norja 47,42
  7 Rai Benjamin   Yhdysvallat 47,66
  9 Abderrahman Samba   Qatar 48,03
4 2 Kyron McMaster   Brittiläiset Neitsytsaaret 48,10 SB
5 3 TJ Holmes   Yhdysvallat 48,20 PB
6 6 Yasmani Copello   Turkki 48,25 SB
7 5 Alison dos Santos   Brasilia 48,28 PB
8 8 Abdelmalik Lahoulou   Algeria 49,46

LähteetMuokkaa

  1. 400 Metre Hurdles Men − Round 1 − Start List International Association of Athletics Federations. Viitattu 5.10.2019. (englanniksi)
  2. Men's 400 metres hurdles − Heats − Results International Association of Athletics Federations. Viitattu 5.10.2019. (englanniksi)
  3. Men's 400 Metre hurdles − Semi-Finals − Results International Association of Athletics Federations. Viitattu 5.10.2019. (englanniksi)
  4. Men's 400 Metre hurdles − Final − Results International Association of Athletics Federations. Viitattu 5.10.2019. (englanniksi)