Yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailut 2019 – naisten 200 m

Lajit yleisurheilun
MM-kilpailuissa 2019
 
Athletics pictogram.svg
100 m miehet naiset
200 m miehet naiset
400 m miehet naiset
800 m miehet naiset
1 500 m miehet naiset
5 000 m miehet naiset
10 000 m miehet naiset
100 m aj naiset
110 m aj miehet
400 m aj miehet naiset
3 000 m ej miehet naiset
4 × 100 m miehet naiset
4 × 400 m miehet naiset seka
Maraton miehet naiset
20 km kävely miehet naiset
50 km kävely miehet naiset
Korkeushyppy miehet naiset
Seiväshyppy miehet naiset
Pituushyppy miehet naiset
Kolmiloikka miehet naiset
Kuulantyöntö miehet naiset
Kiekonheitto miehet naiset
Moukarinheitto miehet naiset
Keihäänheitto miehet naiset
Seitsenottelu naiset
Kymmenottelu miehet
n · k · m

Naisten 200 metrin juoksu yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailuissa 2019 järjestettiin Khalifa International Stadiumilla 30. syyskuuta – 2. lokakuuta 2019.[1]

AikatauluMuokkaa

Kaikki ajat paikallista aikaa (UTC+3).
Päivämäärä Aika Kierros
30. syyskuuta 17.05 Alkuerät
1. lokakuuta 21.35 Välierät
2. lokakuuta 22.35 Loppukilpailu

TuloksetMuokkaa

AlkuerätMuokkaa

Erien kolme parasta (Q) ja seuraavat kuusi nopeinta (q) etenivät välieriin.[2]

Sija Erä Rata Nimi Maa Aika Huom.
1 4 7 Dina Asher-Smith   Iso-Britannia 22,32 Q
2 3 9 Brittany Brown   Yhdysvallat 22,33 Q, PB
3 6 8 Anglerne Annelus   Yhdysvallat 22,56 Q
4 4 6 Dezerea Bryant   Yhdysvallat 22,56 Q
5 4 5 Tynia Gaither   Bahama 22,57 Q, SB
6 5 2 Aminatou Seyni   Niger 22,58 Q, NR
7 3 5 Elaine Thompson   Jamaika 22,61 Q
8 5 4 Tatjana Pinto   Saksa 22,63 Q, PB
9 5 8 Gina Bass   Gambia 22,67 Q
10 3 3 Lisa-Marie Kwayie   Saksa 22,77 Q, PB
11 3 6 Maja Mihalinec   Slovenia 22,78 q, PB
12 2 7 Ivet Lalova-Collio   Bulgaria 22,79 Q
13 2 5 Jodie Williams   Iso-Britannia 22,80 Q
14 2 2 Mujinga Kambundji   Sveitsi 22,81 Q
15 1 2 Anthonique Strachan   Bahama 22,86 Q
16 2 6 Basant Hemida   Egypti 22,88 q
17 4 3 Jamile Samuel   Alankomaat 22,90 q, SB
18 6 9 Carolle Zahi   Ranska 22,99 Q
19 4 8 Crystal Emmanuel   Kanada 23,00 q
20 3 2 Marileidy Paulino   Dominikaaninen tasavalta 23,04 q, SB
21 1 4 Kamaria Durant   Trinidad ja Tobago 23,08 Q
22 4 4 Jessica-Bianca Wessolly   Saksa 23,10 q
23 6 3 Beth Dobbin   Iso-Britannia 23,14 Q
24 1 3 Shashalee Forbes   Jamaika 23,15 Q
25 5 3 Olga Safronova   Kazakstan 23,16
26 6 4 Krystsina Tsimanouskaja   Valko-Venäjä 23,22
27 6 5 Imke Vervaet   Belgia 23,24 PB
28 2 9 Liang Xiaojing   Kiina 23,27
29 1 6 Sarah Atcho   Sveitsi 23,29
30 3 8 Gunta Vaičule   Latvia 23,32
31 2 3 Mauricia Prieto   Trinidad ja Tobago 23,33
32 4 2 Gloria Hooper   Italia 23,33
33 4 9 Gulsumbi Sharifova   Tadžikistan 23,45
34 6 7 Rafaéla Spanoudaki-Hatziriga   Kreikka 23,48
35 6 2 Schillonie Calvert-Powell   Jamaika 23,52
36 2 8 Sindija Bukša   Latvia 23,53
37 1 5 Phil Healy   Irlanti 23,56
38 5 6 Lorraine Martins   Brasilia 23,56
39 5 5 Zhang Man   Kiina 23,60
40 2 4 Archana Suseentran   Intia 23,65
41 3 7 Vitória Cristina Rosa   Brasilia 23,81
42 1 8 Zoe Hobbs   Uusi-Seelanti 23,94
43 5 7 Shanti Pereira   Singapore 24,00
5 9 Blessing Okagbare   Nigeria DQ 163,3(a)
6 6 Natacha Ngoye Akamabi   Kongon tasavalta
1 7 Marie-Josée Ta Lou   Norsunluurannikko DNS
1 9 Dafne Schippers   Alankomaat
3 4 Ketura Ndoye Ti Nzapa   Keski-Afrikan tasavalta

VälierätMuokkaa

Erien kaksi parasta (Q) ja seuraavat kaksi nopeinta (q) etenivät loppukilpailuun.[3]

Sija Erä Rata Nimi Maa Aika Huom.
1 3 6 Dina Asher-Smith   Iso-Britannia 22,16 Q
2 2 5 Brittany Brown   Yhdysvallat 22,46 Q
3 1 5 Anglerne Annelus   Yhdysvallat 22,49 Q
4 1 9 Mujinga Kambundji   Sveitsi 22,49 Q
5 3 4 Dezerea Bryant   Yhdysvallat 22,56 Q
6 2 9 Tynia Gaither   Bahama 22,57 Q, SB
7 2 7 Ivet Lalova-Collio   Bulgaria 22,58 q
8 3 9 Gina Bass   Gambia 22,60 q
9 1 3 Crystal Emmanuel   Kanada 22,65 SB
10 1 6 Aminatou Seyni   Niger 22,77
11 1 4 Jodie Williams   Iso-Britannia 22,78
12 3 3 Maja Mihalinec   Slovenia 22,81
13 3 8 Lisa-Marie Kwayie   Saksa 22,83
14 2 2 Basant Hemida   Egypti 22,92
15 1 2 Jamile Samuel   Alankomaat 23,02
16 2 4 Carolle Zahi   Ranska 23,03
17 3 2 Marileidy Paulino   Dominikaaninen tasavalta 23,03 SB
18 1 7 Tatjana Pinto   Saksa 23,11
19 2 8 Beth Dobbin   Iso-Britannia 23,11
20 1 8 Shashalee Forbes   Jamaika 23,14
21 2 3 Jessica-Bianca Wessolly   Saksa 23,37
22 3 5 Kamaria Durant   Trinidad ja Tobago 23,44
23 3 7 Anthonique Strachan   Bahama 25,44
2 6 Elaine Thompson   Jamaika DNS

LoppukilpailuMuokkaa

Loppukilpailu järjestettiin 2. lokakuuta 2019 kello 22.35.[4]

Sija Rata Nimi Maa Aika Huom.
  7 Dina Asher-Smith   Iso-Britannia 21,88 NR
  6 Brittany Brown   Yhdysvallat 22,22 PB
  4 Mujinga Kambundji   Sveitsi 22,51
4 5 Anglerne Annelus   Yhdysvallat 22,59
5 8 Dezerea Bryant   Yhdysvallat 22,63
6 2 Gina Bass   Gambia 22,71
7 3 Ivet Lalova-Collio   Bulgaria 22,77
8 9 Tynia Gaither   Bahama 22,90

LähteetMuokkaa

  1. 200 Metres Women − Round 1 − Start List International Association of Athletics Federations. Viitattu 4.10.2019. (englanniksi)
  2. Women's 200 Metres − Heats − Results International Association of Athletics Federations. Viitattu 4.10.2019. (englanniksi)
  3. Women's 200 Metres − Semi-Finals − Results International Association of Athletics Federations. Viitattu 4.10.2019. (englanniksi)
  4. Women's 200 Metres − Final − Results International Association of Athletics Federations. Viitattu 4.10.2019. (englanniksi)