Yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailut 2019 – naisten 800 m

Lajit yleisurheilun
MM-kilpailuissa 2019
 
Athletics pictogram.svg
100 m miehet naiset
200 m miehet naiset
400 m miehet naiset
800 m miehet naiset
1 500 m miehet naiset
5 000 m miehet naiset
10 000 m miehet naiset
100 m aj naiset
110 m aj miehet
400 m aj miehet naiset
3 000 m ej miehet naiset
4 × 100 m miehet naiset
4 × 400 m miehet naiset seka
Maraton miehet naiset
20 km kävely miehet naiset
50 km kävely miehet naiset
Korkeushyppy miehet naiset
Seiväshyppy miehet naiset
Pituushyppy miehet naiset
Kolmiloikka miehet naiset
Kuulantyöntö miehet naiset
Kiekonheitto miehet naiset
Moukarinheitto miehet naiset
Keihäänheitto miehet naiset
Seitsenottelu naiset
Kymmenottelu miehet
n · k · m

Naisten 800 metrin juoksu yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailuissa 2019 järjestetään Khalifa International Stadiumilla 27.–30. syyskuuta 2019.[1]

AikatauluMuokkaa

Kaikki ajat paikallista aikaa (UTC+3).
Päivämäärä Aika Kierros
27. syyskuuta 17.10 Alkuerät
28. syyskuuta 19.15 Välierät
30. syyskuuta 22.10 Loppukilpailu

TuloksetMuokkaa

AlkuerätMuokkaa

Erien kolme parasta (Q) ja kuusi nopeinta (q) eteni välieriin.[2]

Sija Erä Nimi Maa Aika Huom.
1 3 Winnie Nanyondo   Uganda 2.00,36 Q
2 4 Natoya Goule   Jamaika 2.01,01 Q
3 4 Ce'Aira Brown   Yhdysvallat 2.01,14 Q
4 4 Noélie Yarigo   Benin 2.01,19 Q
5 3 Katharina Trost   Saksa 2.01,45 Q
6 4 Olha Ljah’ova   Ukraina 2.01,47 q
7 3 Halima Hachlaf   Marokko 2.01,50 Q
8 3 Lindsey Butterworth   Kanada 2.01,64 q
9 2 Raevyn Rogers   Yhdysvallat 2.02,01 Q
10 2 Shelayna Oskan-Clarke   Iso-Britannia 2.02,09 Q
11 1 Ajee Wilson   Yhdysvallat 2.02,10 Q
12 2 Morgan Mitchell   Australia 2.02,13 Q
13 2 Eunice Jepkoech Sum   Kenia 2.02,17 q
14 1 Halimah Nakaayi   Uganda 2.02,33 Q
15 2 Anna Sabat   Puola 2.02,43 q
16 1 Hedda Hynne   Norja 2.02,49 Q
17 4 Diribe Welteji   Etiopia 2.02,71 q
18 3 Līga Velvere   Latvia 2.02,93 q
19 1 Christina Hering   Saksa 2.03,15
20 1 Sara Kuivisto   Suomi 2.03,15
21 5 Natalija Pryštšepa   Ukraina 2.03,22 Q
22 5 Wang Chunyu   Kiina 2.03,25 Q
23 5 Alexandra Bell   Iso-Britannia 2.03,34 Q
24 6 Renelle Lamote   Ranska 2.03,36 Q
25 2 Selina Büchel   Sveitsi 2.03,38
26 5 Lore Hoffmann   Sveitsi 2.03,40
27 5 Malika Akkaoui   Marokko 2.03,40
28 6 Rose Mary Almanza   Kuuba 2.03,42 Q
29 6 Rababe Arafi   Marokko 2.03,44 Q
30 4 Diana Mezuliáníková   Tšekki 2.03,48
31 6 Lynsey Sharp   Iso-Britannia 2.03,57
32 1 Renée Eykens   Belgia 2.03,65
33 5 Lovisa Lindh   Ruotsi 2.03,72
34 4 Déborah Rodríguez   Uruguay 2.03,80
35 5 Hanna Green   Yhdysvallat 2.04,37
36 1 Gabriela Gajanová   Slovakia 2.04,45
37 6 Carley Thomas   Australia 2.04,65
38 6 Eleonora Vandi   Italia 2.04,98
39 3 Catriona Bisset   Australia 2.05,33
40 2 Rose Lokonyen   Athlete Refugee Team 2.13,39 PB
6 Tsepang Sello   Lesotho DSQ

VälierätMuokkaa

Erien kaksi parasta (Q) ja kaksi nopeinta (q) etenevät loppukilpailuun.

Sija Erä Nimi Maa Aika Huom.
1 3 Halimah Nakaayi   Uganda 1.59,35 Q, SB
2 1 Raevyn Rogers   Yhdysvallat 1.59,57 Q
3 1 Winnie Nanyondo   Uganda 1.59,75 Q
4 3 Eunice Jepkoech Sum   Kenia 2.00,10 Q
5 3 Ce'Aira Brown   Yhdysvallat 2.00,12 q
6 2 Ajee Wilson   Yhdysvallat 2.00,31 Q
7 3 Natoya Goule   Jamaika 2.00,33 q
8 1 Olha Ljah’ova   Ukraina 2.00,72
9 1 Lindsey Butterworth   Kanada 2.00,74
10 3 Noélie Yarigo   Benin 2.00,75
11 2 Rababe Arafi   Marokko 2.00,80 Q
12 2 Hedda Hynne   Norja 2.01,03
13 2 Rose Mary Almanza   Kuuba 2.01,18
14 1 Alexandra Bell   Iso-Britannia 2.01,23
15 2 Natalija Pryštšepa   Ukraina 2.01,24
16 1 Halima Hachlaf   Marokko 2.01,30
17 1 Katharina Trost   Saksa 2.01,77
18 2 Diribe Welteji   Etiopia 2.02,69
19 2 Wang Chunyu   Kiina 2.02,84
20 3 Renelle Lamote   Ranska 2.02,86
21 3 Anna Sabat   Puola 2.04,00
22 3 Morgan Mitchell   Australia 2.04,76
23 1 Līga Velvere   Latvia 2.06,99
24 2 Shelayna Oskan-Clarke   Iso-Britannia 2.10,89

LoppukilpailuMuokkaa

Loppukilpailu järjestettiin 30. syyskuuta kello 22.10.[3]

Sija Rata Nimi Maa Aika Huom.
  8 Halimah Nakaayi   Uganda 1.58,04 NR
  4 Raevyn Rogers   Yhdysvallat 1.58,18 SB
  5 Ajee Wilson   Yhdysvallat 1.58,84
4 7 Winnie Nanyondo   Uganda 1.59,18
5 9 Eunice Jepkoech Sum   Kenia 1.59,71
6 6 Natoya Goule   Jamaika 2.00,11
7 3 Rababe Arafi   Marokko 2.00,48
8 2 Ce'Aira Brown   Yhdysvallat 2.02,97

LähteetMuokkaa

  1. 800 Metres Women − Timetable International Association of Athletics Federations. Viitattu 28.9.2019. (englanniksi)
  2. Women's 800 metres − Heats − Results IAAF. 27.9.2019. Viitattu 28.9.2019. (englanniksi)
  3. Women's 800 metres − Final − Results IAAF. 30.9.2019. Viitattu 4.10.2019. (englanniksi)