Avaa päävalikko

Yleisurheilun alle 18-vuotiaiden maailmanmestaruuskilpailut 2007

Vuoden 2007 yleisurheilun alle 18-vuotiaiden maailmanmestaruuskilpailut käytiin 11.15. heinäkuuta Ostravassa, Tšekissä.

Kilpailuihin osallistui yhteensä 1 228 urheilijaa 152 maasta.[1]

MitalistitMuokkaa

PojatMuokkaa

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
100 m   Dexter Lee 10,51   Nickel Ashmeade 10,54   Kenneth Gilstrap 10,65
200 m   Ramone McKenzie 20,67   Ramil Quliyev 20,72   Nickel Ashmeade 20,76 PB
400 m   Christopher Clarke 46,74   Kirani James 46,96 PB   Vladimir Krasnov 47,03
800 m   Geoffey Kibet 1.49,99   Ali Al-Deraan 1.50,10   Amine El Manaoui 1.50,12 PB
1 500 m   Fredrick Musyoki Ndunge 3.44,27 PB   Josphat Mitunga Kithii 3.44,68   Dawit Wolde 3.45,03 PB
3 000 m   Daniel Lemashon Salel 7.57,18 PB   Lucas Kimeli Rotich 7.59,67 PB   Hicham El Amrani 8.00,98 PB
2 000 m esteet   Legese Lamiso 5.30,81 WYL   Silas Kosgei Kitum 5.32,88 PB   Abdellah Dacha 5.34,49 PB
110 m aidat (91,4 cm)   Wayne Davis 13,18 WY   William Wynne 13,44   Denis Semenov 13,82
400 m aidat (84 cm)   William Wynne 49,01 WY   Reginald Wyatt 50,33 PB   Amaurys R. Valle 50,37 PB
Korkeushyppy   Wang Chen 222 WYL   Sergei Mudrov 222 WYL   Josh Hall 220 PB
Seiväshyppy   Nico Weiler 526 CR   Manuel Concepción
  Shota Doi
485
Pituushyppy   Yasumichi Konishi 752   Daisuke Yoshiyama 732   Christian Taylor 729 PB
Kolmiloikka   Christian Taylor 15,98 WYL   Aleksei Fjodorov 15,59 PB   Gennadi Tšudinov 15,54 PB
Kuulantyöntö (5 kg)   David Storl 21,40 WYL   Marin Premeru 20,42   Dmytro Savytskyy 20,15
Kiekonheitto (1,5 kg)   Mykyta Nesterenko 68,54   Marin Premeru 64,20 PB   Andrius Gudzius 61,59 PB
Moukarinheitto (5 kg)   Andri Martynyuk 76,09   Dániel Szabó 75,30 PB   Richard Olbrich 75,18
Keihäänheitto (700 g)   Tuomas Laaksonen 79,71 WYL   Hamish Peacock 76,31 PB   Edgars Rütinš 74,65 PB
10 000 m kävely   Stanislav Emeljanov 41.49,91 CR   Pedro Daniel Gómez 43.11,87 PB   Vito Di Bari 43.36,13 PB
Viesti   Yhdysvallat:
Isaiah Sweeney
Kenneth Gilstrap
William Wynne
Danzell Fortson
1.51,34 WYL   Japani:
Seiya Hane
Daizo Hamano
Hiroyuki Kubota
Akihiro Urano
1.51,42 PB   Jamaika:
Dexter Lee
Ramone McKenzie
Nickel Ashmeade
Dwayne Extol
1.52,18 PB
Kahdeksanottelu   Shane Brathwaite 6261 WYL   Jaroslav Hedvicák 6212 PB   Adam Bevis 6212 PB

TytötMuokkaa

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
100 m   Asha Philip 11,46   Rosângela Santos 11,46 PB   Ashlee Nelson 11,58
200 m   Bárbara Leoncio 23,50 PB   Chalonda Goodman 23,54   Nivea Smith 23,69
400 m   Julija Baralej 53,57   Latoya McDermott 54,12   Alexandra Štuková 54,46
800 m   Elena Mirela Lavric 2.04,29   Alison Leonard 2.05,36   Juana Ivis Méndez 2.05,42 PB
1 500 m   Sammary Cherotich 4.15,47 PB   Jordan Hasay 4.17,24   Sheila Chepkirui Kiprotich 4.19,26 SB
3 000 m   Mercy Cherono 8.53,94 CR   Mahlet Melese 8.56,98 PB   Sule Utura 9.06,48 PB
2 000 m esteet   Caroline Chepkurui Tuigong 6.22,30 CR   Christine Kambua Mayanga 6.22,49 PB   Karoline Bjerkeli Grøvdal 6.25,30 SB
100 m aidat (76,2 cm)   Julian Purvis 13,41 PB   Shermaine Williams 13,48   Anne Zagre 13,58 PB
400 m aidat   Dalilah Muhammad 57,25   Andreea Ionescu 57,33 PB   Ryann Krais 57,50
Korkeushyppy   Natalja Mamlina 189 WYL   Misha-Gaye DaCosta 184 PB   Aleksandrina Klimentinova
  Elena Vallortigara
181
181 SB
Seiväshyppy   Vicky Parnov 435 CR   Ekateríni Stefanídi 425 SB   Petra Olsen 405
Pituushyppy   Darja Klišina 647 CR   Ivana Španovic 641 SB   Marija Šumilova 629
Kolmiloikka   Dailenis Alcántara 13,63   Yosleidis Rivalta 13,32 SB   Maja Bratkic 12,96
Kuulantyöntö   Aliona Hryško 15,91 PB   Samira Burkhardt 15,36   Sophie Kleeberg 14,94 PB
Kiekonheitto   Julia Fischer 51,39 PB   Sandra Perković 51,25   Jin Yuanyuan 51,20
Moukarinheitto   Bianca Perie 64,61 CR   Andriána Papadopoúlou-Fatála 56,32   Barbara Špiler 55,97
Keihäänheitto   Tazmin Brits 51,71   Carita Hinkka 51,61   Sini Kiiski 50,75 SB
5 000 m kävely   Tatjana Kalmykova 20.28,05 WY   Irina Jumanova 21.21,14 PB   Panayióta Tsinopoúlou 22.49,15 PB
Viesti   Yhdysvallat:
Chalonda Goodman
Ashton Purvis
Ryann Krais
Erica Alexander
2.05,74 WYL   Jamaika:
Gayon Evans
Jura Levy
Shana-Gaye Tracey
Latoya McDermott
2.06,77 PB   Kanada:
Loudia Laarman
Christabel Nettey
Alyssa Johnson
Natalie Geiger
2.09,08 SB
Seitsenottelu   Katerina Cachová 5641 WYL   Carolin Schäfer 5544 PB   Elisa-Sophie Döbel 5494 PB

LähteetMuokkaa