Avaa päävalikko

Yleisurheilun alle 18-vuotiaiden maailmanmestaruuskilpailut 1999

MitalistitMuokkaa

PojatMuokkaa

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
100 m   Mark Lewis-Francis 10,40   Bryan Sears 10,42   Omar Brown 10,43
200 m   Timothy Benjamin 20,72   Omar Brown 21,09   Bryan Sears 21,16
400 m   William Mandla Nkosi 46,94   Glaudel Garzón 47,00   Mark van Soest 47,19
800 m   Nicholas Wachira 1.50,70   Berhanu Alemu 1.50,79   Mohammad Al-Azemi 1.51,24
1 500 m   Cornelius Chirchir 3.44,02   Michael Too 3.44,70   Osman Yusif 3.45,53
3 000 m   Pius Muli 8.08,16   Kenenisa Bekele 8.09,89   Anouar Assila 8.13,54
2 000 m esteet   Stephen Cherono 5.31,89   Luleseged Wale 5.32,61   Philip Simbolei 5.41,77
110 m aidat (91,4 cm)   Ladji Doucouré 13,26   Nassim Messjian 13,36   Paul Whitty 13,59
400 m aidat (84 cm)   Marthinus Kritzinger 49,86   Sergio Hierrezuelo 49,95   Vincent Mumo Kiilu 51,50
Korkeushyppy   Jacques Freitag 216   Cui Kai 213   Andrei Tšubsa 213
Seiväshyppy   Sébastien Homo 520   Oleksandr Kortšmyd 510   Rico Tepper 500
Pituushyppy   Shang Yapeng 780   Yoelmis Pacheco 762   Nicolaas Grimbeeck 759
Kolmiloikka   Ibrahim Mahmedin 15,96   Yoandri Betanzos 15,83   Viktor Jastrebov 15,74
Kuulantyöntö (5 kg)   Robert Häggblom 19,76   Dmitri Gortškov 19,69   Khalid Habash Al-Suwaidi 19,44
Kiekonheitto (1,5 kg)   Chang Ming-Huang 64,14   Zhang Huabing 58,36   Raine Munukka 56,52
Moukarinheitto (5 kg)   Krisztián Pars 74,76   Oleksandr Lutsenko 73,68   Aleksei Jelisejev 73,68
Keihäänheitto (700 g)   Joachim Kiteau 79,65   Saku Kuusisto 78,73   Aleksandr Ivanov 78,65
10 000 m kävely   Jevgeni Demkov 42.26,07   Aleksandr Strokov 42.36,52   Takayuki Tanii 42.40,86
4 × 100 m   Jamaika:
Winston Smith
Michael Frater
Davaon Spence
Omar Brown
40,03   Japani:
Yosuke Tahara
Kazuya Kitamura
Yoshitaka Kaneko
Yusuke Omae
40,14   Saksa:
Johannes Fischer
Christoph Lehner
Norman Grittke
Andre Streese
41,13
Ruotsalaisviesti (100 m, 200 m, 300 m, 400 m)   Yhdysvallat:
Jonathan Lott
Bryan Sears
Travon Walton
Ivory McCann
1.51,29   Etelä-Afrikka:
William Mandla Nkosi
Warren October
Marthinus Kritzinger
Mark van Soest
1.52,49   Japani:
Toshio Imura
Takeshi Yoneda
Masakatsu Tanaka
Tsutomu Takahashi
1.54,10

TytötMuokkaa

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
100 m   Veronica Campbell 11,49   Lisa Sharpe 11,52   Adrianna Lamalle 11,66
200 m   LaShauntea Moore 23,38   Melaine Walker 23,72   Ana López 23,97
400 m   Monique Henderson 52,28   Helen Okpanachi 52,38   Norma González 52,39
800 m   Georgie Clarke 2.05,90   Tetjana Petljuk 2.06,97   Mihaela Olaru 2.08,20
1 500 m   Zanelle Grobler 4.23,06   Sylvia Jebiwott Kibet 4.24,43   Elaine Du Plessis 4.24,59
3 000 m   Alice Jemeli Timbilili 9.01,99   Meseret Defar 9.02,08   Vivian Cheruiyot 9.04,42
100 m aidat (76,2 cm)   Adrianna Lamalle 13,08   Maren Freisen 13,42   Anay Tejeda 13,45
400 m aidat   Jana Pittman 57,87   Wu Jie Ya 58,32   Patricia Hall 58,67
Korkeushyppy   Anna Tšitšerova 189   Renáta Medgyesová 183   Gaëlle Niaré 179
Seiväshyppy   Jelena Isinbajeva 410   Floé Kühnert 405   Vanessa Boslak 400
Pituushyppy   Zhou Yangxia 629   Jenniina Halkoaho 624   Alina Militaru 622
Kolmiloikka   Mabel Gay 13,82   Anastasija Iljina 13,59   Yusmay Bicet 13,58
Kuulantyöntö   Hong Mei 15,57   Natallja H’araneka 15,57   Chiara Rosa 14,64
Kiekonheitto   Hong Mei 52,18   Julia Bremser 51,83   Deborah Lovely 49,14
Moukarinheitto   Kamila Skolimowska 63,94   Yunaika Crawford 57,56   Ivana Brkljačić 55,69
Keihäänheitto   Olivia Norris 52,03   Xénia Frajka 49,76   Halina Kahava 49,62
5 000 m kävely   Tatjana Kozlova 22.31,93   Maryna Tsihanava 22.37,54   Jekaterina Dergunova 22.54,59
4 × 100 m   Jamaika:
Nadine Palmer
Melaine Walker
Veronica Campbell
Lisa Sharpe
44,30   Yhdysvallat:
Virginia Powell
Ashley Mitchell
Raasin McIntosh
Stephanie Durst
45,40   Puola:
Dorota Wojtczak
Dorota Dydo
Malgorzata Flejszar
Anita Hennig
45,49
Ruotsalaisviesti (100 m, 200 m, 300 m, 400 m)   Yhdysvallat:
Stephanie Durst
LaShauntea Moore
Christy Fairley
Monique Henderson
2.07,71   Puola:
Malgorzata Flejszar
Dorota Wojtczak
Hanna Wardowska
Magdalena Uzarska
2.09,19   Ukraina:
Ganna Bordjugova
Viktorija Lofitska
Maryna Maydanova
Tetjana Petljuk
2.11,13

LähteetMuokkaa