Avaa päävalikko

Yleisurheilun alle 18-vuotiaiden maailmanmestaruuskilpailut 2005

Vuoden 2005 yleisurheilun alle 18-vuotiaiden maailmanmestaruuskilpailut käytiin 13.17. heinäkuuta Marrakechissä, Marokossa.

Bahrainin Tareq Mubarak Taher voitti alun perin 2 000 metrin estejuoksun, mutta hylättiin myöhemmin, kun IAAF tuomitsi hänet ikänsä väärentämisestä.[1]

MitalistitMuokkaa

PojatMuokkaa

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
100 m   Harry Aikines-Aryeetey 10,35 PB   Alexander Nelson 10,36   Keston Bledman 10,55
200 m   Harry Aikines-Aryeetey 20,91 WYL   Jorge Valcárcel 21,08 PB   Matteo Galvan 21,14 PB
400 m   Adam El-Nour 46,56 PB   Julius Kirwa 46,70 PB   Bryshon Nellum 46,81 PB
800 m   Gilbert Kipkurui Keter 1.48,42 CR   Jackson Mumbwa Kivuna 1.48,57 PB   Jan Masenamela 1.49,73
1 500 m   Belal Mansoor Ali 3.36,98   Bader Khalil Bader 3.43,70 PB   Abubaker Kaki Khames 3.45,06 PB
3 000 m   Abreham Cherkos Feleke 8.00,90   Ibrahim Jeilan Gashu 8.04,21 PB   Saleh Marzooq Bakheet 8.04,78
2 000 m esteet   Abel Kiprop Mutai 5.24,69 PB   Bisluke Kipkorir Kiplagat 5.24,87 PB   Abdelghani Aït Bahmad 5.26,52 PB
110 m aidat (91,4 cm)   Cordera Jenkis 13,35 PB   Ryan Brathwaite 13,44   Gianni Frankis 13,48 PB
400 m aidat (84 cm)   Abdulagadir Idriss 50,78 WYL   Mohammed Daak 50,90 PB   David Klech 50,90 PB
Korkeushyppy   Huang Haiqiang 227 CR   Oleksandr Nartov 218   Álex Soto 218 PB
Seiväshyppy   Yang Yansheng 525 CR   Scott Roth 525   Albert Vélez 520
Pituushyppy   Chris Noffke 797   Tiberiu Talnar 753   Cleiton Sabino 749 PB
Kolmiloikka   Héctor Dairo Fuentes 16,63 CR   Ilja Efremov 16,45 PB   Živko Petkov 16,20
Kuulantyöntö (5 kg)   Jan Petrus Hoffman 20,99 WYL   Vladislav Tulácek 19,97   Rosen Karamfilov 19,86
Kiekonheitto (1,5 kg)   Ali Shahrokhi 61,07 PB   Osmel Charlot 60,17 PB   António Vital e Silva 59,30
Moukarinheitto (5 kg)   Sándor Pálhegyi 81,89 CR   Artem Vynnyk 77,88   Alexander Smith 73,77
Keihäänheitto (700 g)   Noël Meyer 80,52 WYL   Roman Avramenko 79,22 PB   Víctor Fatecha 77,21 PB
10 000 m kävely   Sergei Morozov 42.26,92   Vladimir Ahmetov 42.32,81   Yusuke Suzuki 42.43,22 PB
Viesti   Yhdysvallat:
Isaiah Green
Devin Mays
Zach Chandy
Bryshon Nellum
1.51,19 WYL   Trinidad ja Tobago:
Kieron Anthony
Keston Bledman
Ade Alleyne-Forte
Kervin Morgan
1.52,51 PB   Saudi-Arabia:
Hadi M. Hassan
Mohammed Ali Al-Beshi
Ismail M.H Al-Sabani
Adel Jaber Asseri
1.52,89 PB
Kahdeksanottelu   Yordani García 6482 WY   Matthias Prey 6282 PB   Cleiton Sabino 6218 PB

TytötMuokkaa

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
100 m   Bianca Knight 11,38 WYL   Ebony Collins 11,44 PB   Schillonie Calvert 11,44
200 m   Aymeé Martínez 22,99 CR   Bianca Knight 23,33   LaToya King 23,57 PB
400 m   Nawal El Jack 51,19 CR   Danijela Grgic 51,30 PB   Aymeé Martínez 52,04 PB
800 m   Flavious Teresa Kwamboka 2.07,42   Winny Chebet 2.08,15   Katherine Katsanevakis 2.08,35
1 500 m   Sheila Chepkirui Kiprotich 4.12,29 CB   Yuriko Kobayashi 4.13,96 PB   Bizunesh Urgesa Mohammed 4.19,34 PB
3 000 m   Veronica Nyaruai Wanjiru 9.01,61 CR   Pauline Chemning Korikwiang 9.05,42   Hitomi Niiya 9.10,34 PB
100 m aidat (76,2 cm)   April Williams 13,23 WYL   Natasha Ruddock 13,38   Theresa Lewis 13,39
400 m aidat   Ebony Collins 55,96 CR   Lauren Boden 58,30   Aya Miyahara 59,62
Korkeushyppy   Gu Biwei 187   Sophia Begg 185   Jekaterina Jevsejeva 185
Seiväshyppy   Ekateríni Stefanídi 430 CR   Keisa Monterola 430 CR   Yu Shuo 420 PB
Pituushyppy   Arantxa King 639 PB   Eloyse Lesueur 628   Cornelia Deiac 625 PB
Kolmiloikka   Sha Li 13,81   Kaire Leibak 13,74 PB   Cristina Bujin 13,23
Kuulantyöntö   Simoné du Toit 16,33 WYL   Li Bo 15,92 PB   Dani Samuels 15,53 PB
Kiekonheitto   Dani Samuels 54,09   Simoné du Toit 52,10   Kamorean Hayes 49,64 PB
Moukarinheitto   Bianca Perie 62,27   Anna Bulgakova 62,05   Dóra Lévai 58,80 PB
Keihäänheitto   Zhang Li 56,66   Vira Rebryk 56,16   Yanet Cruz 51,66
5 000 m kävely   Tatjana Kalmykova 22.14,47 CR   Elmira Alembekova 22.27,17   Chai Xue 22.34,28 PB
Viesti   Yhdysvallat:
Khrystal Carter
Ebony Collins
Bianca Knight
Brandi Cross
2.03,93 WYL   Australia:
Jessica Gulli
Olivia Tauro
Megan Hill
Jaimee-Lee Hoebergen
2.06,58 PB   Brasilia:
Tatiane Ferraz
Vanda Gomes
Franciela Frasucki
Josiane Valentim
2.06,60 SB
Seitsenottelu   Tatjana Tšernova 5875 CR   Jana Pantelejeva 5611   Diana Rach 5481 PB

LähteetMuokkaa