Avaa päävalikko

Ammunnan maailmancup 2008 järjestää Kansainvälinen Ampumaurheiluliitto (ISSF) ja siinä kilpailtiin seitsemässä osakilpailussa ja kahdessa finaalissa. Tavanmukaan Pekingissä olympialaisten ammuntojen kilpailupiakoilla järjestettiin esi-olympialaiset. Muina maailmancupin osakilpailun kilpailupaikkoina toimivat Rio de Janeiro, Kerrville, München, Milano, Suhl ja Belgrad. Maailmancupin finaalit järjestettiin haulikkolajeissa syyskuun lopulla Minskissä ja marraskuun lopussa Bangkokissa kivääri- sekä pistoolilajeissa. Finaaleihin osallistumisoikeuden saavat lajin edellisen vuoden maailmancupin finaalin voittaja, vuoden olympialaisten mitalikolmikko ja kahdeksan maailmancupin osakilpailuissa menestynyttä urheilijaa. Myös järjestäjämaa voi saada edustajiaan mukaan.

AikatauluMuokkaa

Kilpailu
ajankohta
Paikka Pistooli ja
kivääri
Haulikko Muuta
21.-27.3.   Rio de Janeiro (BRA) X
10.-21.4.   Peking (CHN) X X
2.-11.5.   Kerrville (USA) X
15.-22.5.   München (GER) X
22.-30.5.   Milano (ITA) X
2.-13.6.   Suhl (GER) X
13.-22.6.   Belgrad (SRB) X
25.9.-1.10.   Minsk (BLR) X Maailmancupin finaali
1.-6.11.   Bangkok (THA) X Maailmancupin finaali

MitalistitMuokkaa

PistooliMuokkaa

MiehetMuokkaa

10 m ilmapistooli 25 m olympiapistooli 50 m pistooli
26. maaliskuuta Rio de Janeirossa 26.-27. maaliskuuta Rio de Janeirossa 25. maaliskuuta Rio de Janeirossa
  Mauro Badaracchi   Italia 684.1 (584+100.1)   Christian Reitz   Saksa 785.6 (588+197.6)   Oleh Omeltšuk   Ukraina 658.8 (562+96.8)
  Oleh Omeltšuk   Ukraina 682.9 (584+98.9)   Leuris Pupo   Kuuba 784.0 (587+197.0)   Francesco Bruno   Italia 656.2 (559+97.2)
  Vigilio Fait   Italia 681.4 (581+100.4)   Iulian Raicea   Romania 782.5 (585+197.5)   Tanju Kirjakov   Bulgaria 655.3 (559+96.3)
13. huhtikuuta Pekingissä 18.-19. huhtikuuta Pekingissä 14.-15. huhtikuuta Pekingissä
  Franck Dumoulin   Ranska 683.7 (585+98.7)   Sergei Alifirenko   Venäjä 786.7 (586+200.7)   Lin Zhongzai   Kiina 667.2 (571+96.2)
  Vladimir Gontšarov   Venäjä 682.2 (585+97.2)   Aleksei Klimov   Venäjä 780.9 (581+199.9)   Rashid Yunusmetov   Kazakstan 666.0 (565+101.0)
  Kim Jong-su   Pohjois-Korea 682.0 (583+99.0)   Zhang Penghui   Kiina 778.3 (582+196.3)   Daryl Szarenski   Yhdysvallat 663.4 (570+93.4)
20. toukokuuta Münchenissä 18.-19. toukokuuta Münchenissä 17.-18. toukokuuta Münchenissä
  Lin Zhongzai   Kiina 688.6 (590+98.6)   Ralf Schumann   Saksa 790.0 (589+201.0)   Tomoyuki Matsuda   Japani 663.7 (565+98.7)
  Leonid Jekimov   Venäjä 686.7 (584+102.7)   Christian Reitz   Saksa 786.4 (585+201.4)   Pang Wei   Kiina 663.3 (571+92.3)
  Vladimir Gontšarov   Venäjä 685.6 (586+99.6)   Leuris Pupo   Kuuba 786.0 (584+202.0)   Florian Schmidt   Saksa 661.2 (565+96.2)
25. toukokuuta Milanossa 27.-28. toukokuuta Milanossa 28.-29. toukokuuta Milanossa
  Vladimir Isakov   Venäjä 686.2 (586+100.2)   Christian Reitz   Saksa 794.0 (591+203.0)   Boris Kokorev   Venäjä 667.3 (572+95.3)
  Dilshod Mukhtarov   Uzbekistan 685.7 (587+98.7)   Ralf Schumann   Saksa 789.7 (590+199.7)   Vladimir Isakov   Venäjä 666.2 (568+98.2)
  Boris Kokorev   Venäjä 684.9 (586+98.9)   Ivan Stoukachev   Venäjä 785.2 (583+202.2)   João Costa   Portugali 664.6 (567+97.6)
Maailmancupin finaalissa 5. marraskuuta Bangkokissa Maailmancupin finaalissa 4. marraskuuta Bangkokissa Maailmancupin finaalissa 3. marraskuuta Bangkokissa
  Oleh Omeltšuk   Ukraina 687.4 (585+102.4)   Aleksei Klimov   Venäjä 789.7 (585+204.7)   Jin Jong-oh   Etelä-Korea 667.2 (570+97.2)
  Norayr Bakhtamyan   Armenia 685.2 (588+97.2)   Christian Reitz   Saksa 787.9 (590+197.9)   Tomoyuki Matsuda   Japani 665.5 (566+99.5)
  Vladimir Isakov   Venäjä 684.1 (584+100.1)   Ralf Schumann   Saksa 777.0 (582+195.0)   Vladimir Isakov   Venäjä 660.5 (562+98.5)

NaisetMuokkaa

10 m ilmapistooli 25 m urheilupistooli
23. maaliskuuta Rio de Janeirossa 25.-26. maaliskuuta Rio de Janeirossa
  Sandra Kolly   Sveitsi 484.8 (387+97.8)   Marija Grozdeva   Bulgaria 787.0 (583+204.0)
  Sonia Franquet   Espanja 483.0 (385+98.0)   Maura Genovesi   Italia 784.9 (579+205.9)
  Michela Suppo   Italia 480.7 (383+97.7)   Sandra Kolly   Sveitsi 784.0 (582+202.0)
12. huhtikuuta Pekingissä 16. huhtikuuta Pekingissä
  Stephanie Tirode   Ranska 486.3 (386+100.3)   Jasna Šekarić   Serbia 784.4 (585+199.4)
  Zsofia Csonka   Unkari 485.4 (384+101.4)   Stephanie Tirode   Ranska 784.4 (582+202.4)
  Ren Jie   Kiina 485.1 (386+99.1)   Munkzul Tsogbadrah   Mongolia 783.4 (583+200.4)
21. toukokuuta Münchenissä 17.-18. toukokuuta Münchenissä
  Guo Wenjun   Kiina 491.1 (389+102.1)   Guo Wenjun   Kiina 789.6 (588+201.6)
  Miroslawa Sagun Lewandowska   Puola 489.9 (389+100.9)   Sławomira Szpek   Puola 785.7 (584+201.7)
  Natalja Paderina   Venäjä 485.8 (388+97.8)   Lalita Yauhleuskaya   Australia 785.2 (586+199.2)
25. toukokuuta Milanossa 26.-27. toukokuuta Milanossa
  Guo Wenjun   Kiina 491.4 (389+102.4)   Gundegmaa Otryad   Mongolia 787.9 (583+204.9)
  Antoaneta Boneva   Bulgaria 484.1 (385+99.1)   Lalita Yauhleuskaya   Australia 784.7 (582+202.7)
  Lalita Yauhleuskaya   Australia 483.7 (387+96.7)   Munkzul Tsogbadrah   Mongolia 783.6 (582+201.6)
Maailmancupin finaalissa 5. marraskuuta Bangkokissa Maailmancupin finaalissa 3. marraskuuta Bangkokissa
  Ren Jie   Kiina 488.9 (389+99.9)   Munkhbayar Dorjsuren   Saksa 793.1 (590+203.1)
  Stephanie Tirode   Ranska 486.5 (389+97.5)   Stephanie Tirode   Ranska 792.5 (589+203.5)
  Guo Wenjun   Kiina 484.6 (384+100.6)   Marija Grozdeva   Bulgaria 787.1 (581+206.1)

KivääriMuokkaa

MiehetMuokkaa

10 m ilmakivääri 50 m pienoiskiväärin makuu 50 m pienoiskiväärin asennot
23. maaliskuuta Rio de Janeirossa 24.-25. maaliskuuta Rio de Janeirossa 25.-27. maaliskuuta Rio de Janeirossa
  Péter Sidi   Unkari 702.5 (598+104.5)   Stevan Pletikosić   Serbia 702.9 (598+104.9)   Thomas Farnik   Itävalta 1265.3 (1168+97.3)
  Alin George Moldoveanu   Romania 700.7 (598+102.7)   Torben Grimmel   Tanska 701.4 (597+104.4)   Maik Eckhardt   Saksa 1265.2 (1167+98.2)
  Nemanja Mirosavljev   Serbia 698.9 (596+102.9)   Warren Potent   Australia 699.5 (596+103.5)   Vebjoern Berg   Norja 1265.0 (1166+99.0)
14. huhtikuuta Pekingissä 17.-18. huhtikuuta Pekingissä 19.-20. huhtikuuta Pekingissä
  Zhu Qinan   Kiina 700.8 (597+103.8)   Warren Potent   Australia 704.8 (599+105.8)   Josselin Henry   Ranska 1268.8 (1173+95.8)
  Matthew Emmons   Yhdysvallat 700.7 (599+101.7)   Thomas Tamas   Yhdysvallat 704.3 (599+105.3)   Juri Suh’orukov   Ukraina 1268.0 (1171+97.0)
  Gagan Narang   Intia 700.3 (597+103.3)   Michael McPhail   Yhdysvallat 704.1 (598+106.1)   Sergei Kovalenko   Venäjä 1266.9 (1168+98.9)
17. toukokuuta Münchenissä 18.-19. toukokuuta Münchenissä 20.-21. toukokuuta Münchenissä
  Alin George Moldoveanu   Romania 702.0 (599+103.0)   Sjarhei Martynau   Valko-Venäjä 703.3 (599+104.3)   Jia Zhanbo   Kiina 1276.5 (1180+96.5)
  Zhu Qinan   Kiina 700.6 (597+103.6)   Neil Stirton   Yhdistynyt kuningaskunta 703.2 (599+104.2)   Artem Khadjibekov   Venäjä 1272.7 (1172+100.7)
  Thomas Farnik   Itävalta 699.8 (597+102.8)   Warren Potent   Australia 702.3 (597+105.3)   Sergei Kovalenko   Venäjä 1272.1 (1175+97.1)
24. toukokuuta Milanossa 28.-29. toukokuuta Milanossa 25.-26. toukokuuta Milanossa
  Zhu Qinan   Kiina 701.2 (599+102.2)   Torben Grimmel   Tanska 701.3 (597+104.3)   Artur Aivazjan   Ukraina 1275.5 (1175+100.5)
  Cao Yifei   Kiina 700.9 (596+104.9)   Toshikazu Yamashita   Japani 699.3 (596+103.3)   Maik Eckhardt   Saksa 1268.9 (1170+98.9)
  Péter Sidi   Unkari 700.3 (596+104.3)   Matthew Emmons   Yhdysvallat 698.8 (595+103.8)   Jia Zhanbo   Kiina 1268.3 (1171+97.3)
Maailmancupin finaalissa 5. marraskuuta Bangkokissa Maailmancupin finaalissa 3. marraskuuta Bangkokissa Maailmancupin finaalissa 4. marraskuuta Bangkokissa
  Gagan Narang   Intia 703.5 (600+103.5)   Warren Potent   Australia 702.2 (598+104.2)   Matthew Emmons   Yhdysvallat 1269.0 (1171+98.0)
  Matthew Emmons   Yhdysvallat 702.5 (597+104.5)   Matthew Emmons   Yhdysvallat 700.7 (596+104.7)   Artur Aivazjan   Ukraina 1265.7 (1166+99.7)
  Zhu Qinan   Kiina 702.3 (599+103.3)   Toshikazu Yamashita   Japani 699.9 (595+104.9)   Jia Zhanbo   Kiina 1264.6 (1167+97.6)

NaisetMuokkaa

10 m ilmakivääri 50 m pienoiskiväärin asennot
24. maaliskuuta Rio de Janeirossa 28. maaliskuuta Rio de Janeirossa
  Barbara Lechner   Saksa 499.3 (396+103.3)   Morgan Hicks   Yhdysvallat 677.9 (581+96.9)
  Beate Gauss   Saksa 498.8 (396+102.8)   Lidija Mihajlovic   Serbia 675.3 (578+97.3)
  Kim Eun-hye   Etelä-Korea 498.7 (396+102.7)   Annik Marguet   Sveitsi 675.1 (579+96.1)
12. huhtikuuta Pekingissä 16.-17. huhtikuuta Pekingissä
  Kateřina Emmons   Tšekki 504.9 (399+105.9)   Du Li   Kiina 692.7 (590+102.7)
  Sonja Pfeilschifter   Saksa 502.4 (398+104.4)   Sonja Pfeilschifter   Saksa 690.8 (591+99.8)
  Du Li   Kiina 502.2 (399+103.2)   Ljubov Galkina   Venäjä 685.3 (583+102.3)
17. toukokuuta Münchenissä 19.-20. toukokuuta Münchenissä
  Sonja Pfeilschifter   Saksa 503.4 (399+104.4)   Sonja Pfeilschifter   Saksa 687.0 (586+101.0)
  Ljubov Galkina   Venäjä 502.0 (398+104.0)   Snježana Pejčić   Kroatia 684.2 (586+98.2)
  Agnieszka Staron   Puola 500.7 (398+102.7)   Adela Sykorova   Tšekki 683.5 (584+99.5)
24. toukokuuta Milanossa 26.-27. toukokuuta Milanossa
  Sonja Pfeilschifter   Saksa 505.0 (400+105.0)   Sonja Pfeilschifter   Saksa 687.6 (587+100.6)
  Kateřina Emmons   Tšekki 503.0 (398+105.0)   Jamie Beyerle   Yhdysvallat 685.7 (587+98.7)
  Wu Liuxi   Kiina 501.8 (398+103.8)   Kristina Vestveit   Norja 685.3 (588+97.3)
Maailmancupin finaalissa 5. marraskuuta Bangkokissa Maailmancupin finaalissa 4. marraskuuta Bangkokissa
  Wu Liuxi   Kiina 502.1 (398+104.1)   Sonja Pfeilschifter   Saksa 688.8 (590+98.8)
  Ljubov Galkina   Venäjä 501.9 (400+101.9)   Olga Dovgun   Kazakstan 688.3 (589+99.3)
  Du Li   Kiina 501.1 (396+105.1)   Ljubov Galkina   Venäjä 683.5 (586+97.5)

HaulikkoMuokkaa

MiehetMuokkaa

Skeet Trap Kaksoistrap
19.-20. huhtikuuta Pekingissä 12.-13. huhtikuuta Pekingissä 15. huhtikuuta Pekingissä
  Qu Ridong   Kiina 144 (120+24)   Mario Filipovic   Slovakia 142 (118+24)   Vasily Mosin   Venäjä 191 (145+46)
  Konstantin Tsuranov   Venäjä 143 (120+23)   Aleksei Alipov   Venäjä 140 (119+21)   Walton Eller   Yhdysvallat 188 (140+48)
  Andrea Filippetti   Italia 143 (120+23)   Bret Erickson   Yhdysvallat 140 (120+20)   Saif Alshamsy   Arabiemiirikunnat 185 (140+45)
4.-5. toukokuuta Kerrvillessä 9.-10. toukokuuta Kerrvillessä 7. toukokuuta Kerrvillessä
  Ariel Mauricio Flores   Meksiko 147 (122+25)   Michael Diamond   Australia 148 (123+25)   Håkan Dahlby   Ruotsi 190 (144+46)
  Tore Brovold   Norja 146 (122+24)   Massimiliano Mola   Italia 143 (120+23)   Richard Faulds   Yhdistynyt kuningaskunta 189 (142+47)
  Valerio Luchini   Italia 144 (120+24)   Dominic Grazioli   Yhdysvallat 143 (123+20)   Jeffrey Holguin   Yhdysvallat 189 (142+47)
10.-12. kesäkuuta Suhlissa 4.-6. kesäkuuta Suhlissa 8. kesäkuuta Suhlissa
  Vincent Hancock   Yhdysvallat 147 (123+24)   Michael Diamond   Australia 145 (123+22)   Richard Faulds   Yhdistynyt kuningaskunta 193 (147+46)
  Anthony Terras   Ranska 145 (120+25)   Bret Erickson   Yhdysvallat 144 (122+22)   Hu Binyuan   Kiina 192 (145+47)
  Ennio Falco   Italia 144 (120+24)   Aleksei Alipov   Venäjä 143 (121+22)   Roland Gerebics   Unkari 189 (144+45)
20.-21. kesäkuuta Belgradissa 15.-16. kesäkuuta Belgradissa 18. kesäkuuta Belgradissa
  Georgios Achilleos   Kypros 149 (124+25)   Stephane Clamens   Ranska 144 (122+22)   Ronjan Sodhi   Intia 194 (147+47)
  Andrea Benelli   Italia 148 (123+25)   Massimo Fabbrizi   Italia 144 (121+23)   Richard Faulds   Yhdistynyt kuningaskunta 192 (145+47)
  Anthony Terras   Ranska 148 (124+24)   Francesco Amici   San Marino 141 (120+21)   Håkan Dahlby   Ruotsi 191 (144+47)
Maailmancupin finaalissa 29.-30. syyskuuta Minskissä Maailmancupin finaalissa 29.-30. syyskuuta Minskissä Maailmancupin finaalissa 27. syyskuuta Minskissä
  Tore Brovold   Norja 148 (123+25)   Giovanni Pellielo   Italia 145 (120+25)   Håkan Dahlby   Ruotsi 191 (144+47)
  Vincent Hancock   Yhdysvallat 147 (123+24)   Michael Diamond   Australia 144 (122+22)   Hu Binyuan   Kiina 188 (140+48)
  Jan Sychra   Tšekki 144 (121+23)   Aleksei Alipov   Venäjä 142 (123+19)   Vasily Mosin   Venäjä 188 (143+45)

NaisetMuokkaa

Skeet Trap
17. huhtikuuta Pekingissä 14. huhtikuuta Pekingissä
  Wei Ning   Kiina 97 (72+25)   Gao E   Kiina 93 (71+22)
  Diana Bacosi   Italia 94 (70+24)   Pak Yong-hui   Pohjois-Korea 90 (69+21)
  Haley Dunn   Yhdysvallat 94 (70+24)   Irina Laritševa   Venäjä 89 (68+21)
4. toukokuuta Kerrvillessä 9. toukokuuta Kerrvillessä
  Haley Dunn   Yhdysvallat 97 (73+24)   Theresa Dewitt   Yhdysvallat 94 (73+21)
  Kimberly Rhode   Yhdysvallat 96 (72+24)   Irina Laritševa   Venäjä 91 (72+19)
  Connie Smotek   Yhdysvallat 92 (69+23)   Joetta Dement   Yhdysvallat 91 (70+21)
10.-11. kesäkuuta Suhlissa 4.-5. kesäkuuta Suhlissa
  Diana Bacosi   Italia 95 (72+23)   Jessica Rossi   Italia 94 (72+22)
  Danka Barteková   Slovakia 94 (72+22)   Daniela Del Din   San Marino 93 (73+20)
  Chiara Cainero   Italia 94 (72+22)   Liu Yingzi   Kiina 92 (70+22)
20. kesäkuuta Belgradissa 15. kesäkuuta Belgradissa
  Andri Eleftheriou   Kypros 94 (73+21)   Giulia Iannotti   Italia 91 (69+22)
  Danka Barteková   Slovakia 94 (71+23)   Anita North   Yhdistynyt kuningaskunta 90 (69+21)
  Wei Ning   Kiina 94 (72+22)   Tatiana Barsuk   Venäjä 90 (69+21)
Maailmancupin finaalissa 29. syyskuuta Minskissä Maailmancupin finaalissa 29. syyskuuta Minskissä
  Andri Eleftheriou   Kypros 95 (73+22)   Irina Laritševa   Venäjä 94 (72+22)
  Haley Dunn   Yhdysvallat 93 (71+22)   Liu Yingzi   Kiina 92 (71+21)
  Katiuscia Spada   Italia 92 (68+24)   Giulia Iannotti   Italia 90 (69+21)

MaailmanennätyksetMuokkaa

Maailmancupissa syntyneet uudet ja sivuavat maailmanennätykset.

Ampuja Tulos Paikka Päivämäärä
Miesten 25 m olympiapistoolin peruskilpailu
  Christian Reitz (GER) 591 (S) Milano, Italia 28. toukokuuta 2008
Miesten 25 m olympiapistoolin finaali
  Ralf Schumann (GER) 790.0 (589+201.0) München, Saksa 19. toukokuuta 2008
  Christian Reitz (GER) 794.0 (591+203.0) Milano, Italia 28. toukokuuta 2008
Miesten 10 m ilmakiväärin peruskilpailu
  Gagan Narang (IND) 600 (S) Bangkok, Thaimaa 5. marraskuuta 2008
Miesten 10 m ilmakiväärin finaali
  Gagan Narang (IND) 703.5 (600+103.5) Bangkok, Thaimaa 5. marraskuuta 2008
Miesten 50 m peinoiskiväärin makuun peruskilpailu
  Guy Starik (ISR) 600 (S) München, Saksa 18. toukokuuta 2008
Miesten 50 m pienoiskiväärin makuun finaali
  Warren Potent (AUS) 704.8 (599+105.8) (S) Peking, Kiina 18. huhtikuuta 2008
Naisten 10 m ilmakiväärin peruskilpailu
  Sonja Pfeilschifter (GER) 400 (S) Milano, Italia 24. toukokuuta 2008
  Ljubov Galkina (RUS) 400 (S) Bangkok, Thaimaa 5. marraskuuta 2008
Naisten 10 m ilmakiväärin finaali
  Kateřina Emmons (CZE) 504.9 (399+105.9) (S) Peking, Kiina 12. huhtikuuta 2008
  Sonja Pfeilschifter (GER) 505.0 (400+105.0) Milano, Italia 24. toukokuuta 2008
Miesten trapin finaali
  Michael Diamond (AUS) 148 (123+25) (S) Kerrville, Yhdysvallat 10. toukokuuta 2008
Miesten kaksoistrapin peruskilpailu
  Richard Faulds (GBR) 147 (S) Suhl, Saksa 8. kesäkuuta 2008
  Ronjan Sodhi (IND) 147 (S) Belgrad, Serbia 18. kesäkuuta 2008
Miesten kaksoistrapin finaali
  Ronjan Sodhi (IND) 194 (147+47) (S) Belgrad, Serbia 18. kesäkuuta 2008
Tyttöjen trapin peruskilpailu
  Jessica Rossi (ITA) 72 (S) Suhl, Saksa 5. kesäkuuta 2008
(S) =Sivuava ennätys

LähteetMuokkaa