Ammunnan maailmancup 2011

Ammunnan maailmancupin 2011 järjestää Kansainvälinen Ampumaurheiluliitto (ISSF) ja siinä kilpaillaan seitsemässä osakilpailussa ja kahdessa finaalissa. Maailmancupin osakilpailun kilpailupaikkoina toimivat Changwon, Concepción, Fort Benning, Maribor, München, Peking ja Sydney. Maailmancupin finaalit ammutaan haulikkolajeissa Kairossa ja pistooli- että kiväärilajeissa Al-Ainissä. Finaaleihin osallistumisoikeuden saavat lajin edellisen vuoden maailmancupin finaalin voittaja ja kahdeksan maailmancupin osakilpailuissa menestynyttä urheilijaa. Myös hallitsevilla maailmanmestareilla on osallistumisoikeus.

AikatauluMuokkaa

Kilpailu
ajankohta
Paikka Pistooli ja
kivääri
Haulikko Muuta
1.–9.3.   Concepción (CHI) X
21.3.–1.4.   Sydney (AUS) X X
7.–15.4.   Changwon (KOR) X
19.–28.4.   Peking (CHN) X
14.–23.5.   Fort Benning (USA) X
16.–23.6.   München (GER) X
7.–16.7.   Maribor (SLO) X
2.–9.10.   Kairo (EGY) X Maailmancupin finaali
24.–29.10.   Al-Ain (UAE) X Maailmancupin finaali

MitalistitMuokkaa

Miesten pistooliMuokkaa

10 m ilmapistooli 25 m olympiapistooli 50 m pistooli
24. maaliskuuta Sydneyssä 28.–29. maaliskuuta Sydneyssä 26.–27. maaliskuuta Sydneyssä
  Tomoyuki Matsuda   Japani 685,7 (585+100,7)   Martin Podhráský   Tšekki 33 (583)   Tomoyuki Matsuda   Japani 664,0 (567+97,0)
  Oleh Omeltšuk   Ukraina 680,0 (582+98,0)   Viatcheslav Kalioujnyi   Venäjä 31 (588)   Francesco Bruno   Italia 659,8 (563+96,8)
  Zhang Tian   Kiina 679,8 (582+97,8)   Ralf Schumann   Kiina 24 (584)   Pang Wei   Kiina 656,9 (561+95,9)
11. huhtikuuta Changwonissa 12.–13. huhtikuuta Changwonissa 9. huhtikuuta Changwonissa
  Andrija Zlatić   Serbia 688,9 (588+100,9)   Martin Podhráský   Tšekki 32 (581)   Francesco Bruno   Italia 662,2 (564+98,2)
  Lee Daemyung   Etelä-Korea 688,1 (589+99,1)   Keith Sanderson   Yhdysvallat 28 (581)   Leonid Jekimov   Venäjä 660,6 (564+96,6)
  Oleh Omeltšuk   Ukraina 687,9 (588+99,9)   Jorge Llames   Espanja 20 (580)   Lee Daemyung   Etelä-Korea 659,1 (566+93,1)
17. toukokuuta Fort Benningissä 20.–21. toukokuuta Fort Benningissä 21.–22. toukokuuta Fort Benningissä
  Leonid Jekimov   Venäjä 689,2 (585+104,2)   Christian Reitz   Saksa 29 (584)   Jin Jong-oh   Etelä-Korea 670,0 (573+97,0)
  João Costa   Portugali 687,8 (587+100,8)   Vijay Kumar   Intia 29 (584)   Wu Xiao   Kiina 660,3 (566+94,3)
  Brian Beaman   Yhdysvallat 686,6 (586+100,6)   Ding Feng   Kiina 24 (589)   Andrija Zlatić   Serbia 655,3 (562+93,3)
21. kesäkuuta Münchenissä 19.–20. kesäkuuta Münchenissä 18.–19. kesäkuuta Münchenissä
  Yusuf Dikec   Turkki 687,3 (586+101,3)   Christian Reitz   Saksa 33 (583)   Tomoyuki Matsuda   Japani 665,7 (568+97,7)
  Andrija Zlatić   Serbia 686,9 (584+102,9)   Ralf Schumann   Saksa 31 (581)   Andrija Zlatić   Serbia 662,9 (568+94,9)
  Lee Daemyung   Etelä-Korea 684,3 (585+99,3)   Emil Milev   Yhdysvallat 25 (583)   Giuseppe Giordano   Italia 659,6 (562+97,6)
22. syyskuuta Wrocławissa 21. syyskuuta Wrocławissa 20. syyskuuta Wrocławissa
  Leonid Jekimov   Venäjä 690,7 (589+101,7)   Christian Reitz   Saksa 32 (590)   Andrija Zlatić   Serbia 667,9 (568+99,9)
  Zhang Tian   Kiina 686,8 (587+99,8)   Alexei Klimov   Venäjä 30 (587)   Leonid Jekimov   Venäjä 665,9 (569+96,9)
  Yusuf Dikec   Turkki 682,9 (582+100,9)   Keith Sanderson   Yhdysvallat 26 (581)   Tomoyuki Matsuda   Japani 659,1 (561+98,1)

Naisten pistooliMuokkaa

10 m ilmapistooli 25 m urheilupistooli
23. maaliskuuta Sydneyssä 26.–27. maaliskuuta Sydneyssä
  Nino Salukvadze   Georgia 485,5 (385+100,5)   Olena Kostevytš   Ukraina 787,3 (584+203,3)
  Mira Suhonen   Suomi 484,0 (386+98,0)   Yuan Jing   Kiina 786,2 (584+202,2)
  Olena Kostevytš   Ukraina 483,6 (386+97,6)   Antoaneta Boneva   Bulgaria 786,1 (587+199,1)
12. huhtikuuta Changwonissa 9.–10. huhtikuuta Changwonissa
  Sun Qi   Kiina 489,9 (391+98,9)   Chen Ying   Kiina 794,6 (589+205,6)
  Olena Kostevytš   Ukraina 489,8 (391+98,8)   Yuan Jing   Kiina 791,3 (585+206,3)
  Nino Salukvadze   Georgia 486,7 (385+101,7)   Antoaneta Boneva   Bulgaria 791,2 (587+204,2)
16. toukokuuta Fort Benningissä 18. toukokuuta Fort Benningissä
  Olena Kostevytš   Ukraina 489,4 (389+100,4)   Chen Ying   Kiina 796,7 (591+205,7)
  Annu Raj Singh   Intia 486,6 (389+97,6)   Gundegmaa Otryad   Mongolia 789,8 (585+204,8)
  Celine Goberville   Ranska 486,3 (388+98,3)   Rahi Sarnobat   Intia 789,7 (581+207,7)
22. kesäkuuta Münchenissä 18.–19. kesäkuuta Münchenissä
  Stephanie Tirode   Ranska 488,3 (388+100,3)   Yuan Jing   Kiina 787,8 (582+205,8)
  Zorana Arunovic   Serbia 487,5 (388+99,5)   Marija Grozdeva   Bulgaria 787,3 (584+203,3)
  Lalita Yauhleuskaya   Australia 484,2 (386+98,2)   Lenka Marušková   Tšekki 786,0 (584+202,0)
23. syyskuuta Wrocławissa 20. syyskuuta Wrocławissa
  Olena Kostevytš   Ukraina 488,5 (389+99,5)   Lenka Marušková   Tšekki 790,4 (588+202,4)
  Sun Qi   Kiina 486,0 (386+100,0)   Nino Salukvadze   Georgia 787,8 (582+205,8)
  Lalita Yauhleuskaya   Australia 483,9 (383+100,9)   Chen Ying   Kiina 786,9 (580+206,9)

Miesten kivääriMuokkaa

10 m ilmakivääri 50 m pienoiskiväärin makuu 50 m pienoiskiväärin asennot
26. maaliskuuta Sydneyssä 28.–29. maaliskuuta Sydneyssä 23.–24. maaliskuuta Sydneyssä
  Niccolo Campriani   Italia 699,3 (596+103,3)   Wang Weiyi   Kiina 703,4 (597+106,4)   Zhu Qinan   Kiina 1271,4 (1176+95,4)
  Pierre Edmond Piasecki   Ranska 699,2 (597+102,2)   Eric Uptagrafft   Yhdysvallat 703,2 (599+104,2)   Matthew Emmons   Yhdysvallat 1270,0 (1169+101,0)
  Wang Tao   Kiina 699,0 (596+103,0)   Henri Junghaenel   Saksa 700,8 (596+104,8)   Han Jinseop   Etelä-Korea 1268,0 (1171+97,0)
9. huhtikuuta Changwonissa 10.–11. huhtikuuta Changwonissa 13.–14. huhtikuuta Changwonissa
  Péter Sidi   Unkari 702,6 (598+104,6)   Sjarhei Martynau   Valko-Venäjä 700,4 (598+102,4)   Sanjeev Rajput   Intia 1278,2 (1176+102,2)
  Sergy Rikhter   Israel 701,6 (597+104,6)   Eric Uptagrafft   Yhdysvallat 699,6 (596+103,6)   Nemanja Mirosavljev   Serbia 1272,5 (1172+100,5)
  Wang Tao   Kiina 701,4 (597+104,4)   Cyril Graff   Ranska 698,0 (595+103,0)   Ole Kristian Bryhn   Norja 1271,9 (1177+94,9)
16. toukokuuta Fort Benningissä 21.–22. toukokuuta Fort Benningissä 18.–19. toukokuuta Fort Benningissä
  Pierre Edmond Piasecki   Ranska 700,8 (597+103,8)   Henri Junghaenel   Saksa 702,6 (597+105,6)   Zhu Qinan   Kiina 1280,4 (1181+99,4)
  Niccolo Campriani   Italia 700,8 (599+101,8)   Sjarhei Martynau   Valko-Venäjä 701,1 (598+103,1)   Niccolo Campriani   Italia 1277,3 (1177+100,3)
  Zhu Qinan   Kiina 700,4 (597+103,4)   Nemanja Mirosavljev   Serbia 700,3 (597+103,3)   Simon Beyeler   Sveitsi 1276,8 (1180+96,8)
18. kesäkuuta Münchenissä 19.–20. kesäkuuta Münchenissä 21.–22. kesäkuuta Münchenissä
  Zhu Qinan   Kiina 703,0 (599+104,0)   Sjarhei Martynau   Valko-Venäjä 703,3 (598+105,3)   Lan Xing   Kiina 1277,8 (1177+100,8)
  Wang Tao   Kiina 701,5 (598+103,5)   Kenneth Nielsen   Tanska 701,4 (598+103,4)   Anton Rizov   Bulgaria 1276,6 (1181+95,6)
  Jozef Gönci   Slovakia 699,8 (599+100,8)   Daniel Brodmeier   Saksa 701,2 (599+102,2)   Ole Kristian Bryhn   Norja 1274,3 (1178+96,3)
22. syyskuuta Wrocławissa 20. syyskuuta Wrocławissa 21. syyskuuta Wrocławissa
  Zhu Qinan   Kiina 703,8 (600+103,8)   Sjarhei Martynau   Valko-Venäjä 702,8 (599+103,8)   Ole Kristian Bryhn   Norja 1278,5 (1181+97,5)
  Niccolo Campriani   Italia 701,4 (598+103,4)   Eric Uptagrafft   Yhdysvallat 701,8 (599+102,8)   Niccolo Campriani   Italia 1274,6 (1174+100,6)
  Péter Sidi   Unkari 701,0 (597+104,0)   Sebastian Rabalski   Puola 699,4 (596+103,4)   Nemanja Mirosavljev   Serbia 1273,5 (1175+98,5)

Naisten kivääriMuokkaa

10 m ilmakivääri 50 m pienoiskiväärin asennot
23. maaliskuuta Sydneyssä 25.–26. maaliskuuta Sydneyssä
  Snježana Pejčić   Kroatia 502,6 (399+103,6)   Jamie Beyerle   Yhdysvallat 685,3 (589+96,3)
  Elaheh Ahmadi   Iran 502,2 (399+103,2)   Amy Sowash   Yhdysvallat 676,4 (586+90,4)
  Darya Tykhova   Ukraina 501,7 (398+103,7)   Yi Siling   Kiina 675,9 (581+94,9)
10. huhtikuuta Changwonissa 11.–12. huhtikuuta Changwonissa
  Sarah Scherer   Yhdysvallat 501,5 (398+103,5)   Li Peijing   Kiina 687,1 (586+101,1)
  Agnieszka Nagay   Puola 500,5 (398+102,5)   Emilie Evesque   Ranska 683,5 (587+96,5)
  Ivana Maksimovic   Serbia 499,4 (397+102,4)   Du Li   Kiina 682,2 (583+99,2)
20. toukokuuta Fort Benningissä 16.–17. toukokuuta Fort Benningissä
  Yi Siling   Kiina 502,0 (398+104,0)   Jamie Beyerle   Yhdysvallat 683,2 (585+98,2)
  Sonja Pfeilschifter   Saksa 502,0 (399+103,0)   Eva Friedel   Saksa 683,1 (587+96,1)
  Petra Zublasing   Italia 501,8 (399+102,8)   Li Peijing   Kiina 683,0 (586+97,0)
18. kesäkuuta Münchenissä 20.–21. kesäkuuta Münchenissä
  Xie Jieqiong   Kiina 503,5 (399+104,5)   Sonja Pfeilschifter   Saksa 687,1 (585+102,1)
  Katerina Emmons   Tšekki 501,8 (398+103,8)   Stine Nielsen   Tanska 686,5 (586+100,5)
  Adela Sykorova   Tšekki 501,0 (398+103,0)   Wan Xiangyan   Kiina 682,5 (585+97,5)
23. syyskuuta Wrocławissa 21. syyskuuta Wrocławissa
  Yi Siling   Kiina 502,7 (399+103,7)   Barbara Lechner   Saksa 690,8 (592+98,8)
  Sonja Pfeilschifter   Saksa 499,9 (395+104,9)   Sonja Pfeilschifter   Saksa 690,1 (587+103,1)
  Snježana Pejčić   Kroatia 499,7 (398+101,7)   Eva Friedel   Saksa 687,7 (589+98,7)

Miesten haulikkoMuokkaa

Skeet Trap Kaksoistrap
6.–7. maaliskuuta Concepciónissa 7.–8. maaliskuuta Concepciónissa 3. maaliskuuta Concepciónissa
  Jan Sychra   Tšekki 150 (125+25)   Oguzhan Tuzun   Turkki 145 (123+22)   Vitali Fokejev   Venäjä 194 (148+46)
  Tore Brovold   Norja 148 (124+24)   Pavel Gurkin   Venäjä 143 (122+21)   Peter Robert Russell Wilson   Yhdistynyt kuningaskunta 190 (142+48)
  Ole Eilif Undseth   Norja 147 (123+24)   Jesus Serrano   Espanja 143 (122+21)   Joshua Richmond   Yhdysvallat 189 (143+46)
29.–31. maaliskuuta Sydneyssä 23.–25. maaliskuuta Sydneyssä 27. maaliskuuta Sydneyssä
  Jon McGrath   Yhdysvallat 149 (124+25)   Alberto Fernandez   Espanja 143 (120+23)   Richard Faulds   Yhdistynyt kuningaskunta 188 (141+47)
  Georgios Achilleos   Kypros 149 (124+25)   Rodolfo Vigano   Italia 143 (121+22)   Joshua Richmond   Yhdysvallat 186 (140+46)
  Valeriy Shomin   Venäjä 148 (124+24)   Stefan Ruettgeroth   Saksa 142 (121+21)   Francesco D'Aniello   Italia 184 (140+44)
21.–22. huhtikuuta Pekingissä 26.-27. huhtikuuta Pekingissä 24. huhtikuuta Pekingissä
  Antonakis Andreou   Kypros 147 (125+22)   Giovanni Gernogoraz   Kroatia 145 (121+24)   William Chetcuti   Malta 185 (141+44)
  Nikolaos Mavrommatis   Kreikka 146 (123+23)   Aleksei Alipov   Venäjä 144 (123+21)   Ronja Sodhi   Intia 183 (142+41)
  Jesper Hansen   Tanska 145 (123+22)   Jiri Gach   Tšekki 143 (120+23)   Li Jun   Kiina 182 (140+42)
14.–15. heinäkuuta Mariborissa 9.–10. heinäkuuta Mariborissa 12. heinäkuuta Mariborissa
  Andres Golding   Tanska 149 (124+25)   Jesus Serrano   Espanja 146 (124+22)   Peter Robert Russell Wilson   Yhdistynyt kuningaskunta 195 (146+49)
  Georgios Achilleos   Kypros 149 (124+25)   Michael Diamond   Australia 146 (123+23)   Hu Binyuan   Kiina 194 (146+48)
  Efthimios Mitas   Kreikka 146 (123+23)   Aaron Heading   Yhdistynyt kuningaskunta 144 (122+22)   Ronjan Sodhi   Intia 194 (145+49)
2.–3. lokakuuta Al-Ainissa 5.–6. lokakuuta Al-Ainissa 4. lokakuuta Al-Ainissa
  Saeed Alaktoum   Yhdistyneet arabiemiirikunnat 146 (121+25)   Michael Diamond   Australia 142 (119+23)   Ronjan Sodhi   Intia 187 (142+45)
  Tore Brovold   Norja 143 (118+25)   Rodolfo Vigano   Italia 142 (119+23)   Hu Binyuan   Kiina 187 (144+43)
  Juan Jose Aramburu   Espanja 141 (118+23)   Massimo Fabbrizi   Italia 140 (119+21)   Vitali Fokejev   Venäjä 185 (138+47)

Naisten haulikkoMuokkaa

Skeet Trap
4. maaliskuuta Concepciónissa 5. maaliskuuta Concepciónissa
  Zhang Shan   Kiina 97 (72+25)   Alessandra Perilli   San Marino 92 (71+21)
  Wei Ning   Kiina 96 (72+24)   Fatima Galvez   Espanja 91 (70+21)
  Jaiden Grinnell   Yhdysvallat 96 (72+24)   Elena Tkach   Venäjä 88 (70+18)
29.–30. maaliskuuta Sydneyssä 23.–24. maaliskuuta Sydneyssä
  Kimberly Rhode Harryman   Yhdysvallat 97 (72+25)   Alessandra Perilli   San Marino 89 (68+21)
  Caitlin Connor   Yhdysvallat 96 (71+25)   Jessica Rossi   Italia 87 (70+17)
  Danka Barteková   Slovakia 95 (71+24)   Wu Cuicui   Kiina 87 (68+19)
21. huhtikuuta Pekingissä 26. huhtikuuta Pekingissä
  Wei Ning   Kiina 99 (74+25)   Jessica Rossi   Italia 89 (69+20)
  Kimberly Rhode   Yhdysvallat 96 (72+24)   Rachael Lynn Heiden   Yhdysvallat 89 (73+16)
  Christine Wenzel   Saksa 94 (72+22)   Yi Chun Lin   Kiinan Taipei 87 (68+19)
14. heinäkuuta Mariborissa 9. heinäkuuta Mariborissa
  Zhang Donglian   Kiina 94 (72+22)   Rachael Lynn Heiden   Yhdysvallat 95 (72+23)
  Panayiota Andreou   Kypros 94 (70+24)   Zuzana Štefečeková   Slovakia 93 (72+21)
  Christine Wenzel   Saksa 93 (71+22)   Liu Yingzi   Kiina 74 (92+18)
2. lokakuuta Al-Ainissa 5. lokakuuta Al-Ainissa
  Kimberly Rhode   Yhdysvallat 93 (69+24)   Jessica Rossi   Italia 93 (70+23)
  Danka Barteková   Slovakia 92 (70+22)   Katrin Quooss   Saksa 87 (65+22)
  Zhang Donglian   Kiina 91 (70+21)   Wu Cuicui   Kiina 83 (66+17)

MaailmanennätyksetMuokkaa

Maailmancupissa syntyneet uudet ja sivuavat maailmanennätykset:

Ampuja Tulos Paikka Päivämäärä
Naisten 25 m urheilupistoolin finaali
  Chen Ying (CHN) 796,7 (591+205,7) (S) Fort Benning, Yhdysvallat 18. toukokuuta 2011
Miesten 10 m ilmakiväärin peruskilpailu
  Zhu Qinan (CHN) 600 (S) Wrocław, Puola 22. syyskuuta 2011
Miesten 10 m ilmakiväärin finaali
  Zhu Qinan (CHN) 703,8 (600+103,8) Wrocław, Puola 22. syyskuuta 2011
Miesten skeetin peruskilpailu
  Jan Sychra (CZE) 125 (S) Concepción, Chile 7. maaliskuuta 2011
  Antonakis Andreou (CYP) 125 (S) Peking, Kiina 22. huhtikuuta 2011
Naisten skeetin peruskilpailu
  Wei Ning (CHN) 74 (S) Peking, Kiina 21. huhtikuuta 2011
Miesten skeetin finaali
  Jan Sychra (CZE) 150 (125+25) (S) Concepción, Chile 7. maaliskuuta 2011
Naisten skeetin finaali
  Wei Ning (CHN) 99 (74+25) (S) Peking, Kiina 21. huhtikuuta 2011
Naisten trapin peruskilpailu
  Liu Yingzi (CHN) 74 (S) Maribor, Slovenia 9. heinäkuuta 2011
  Sonja Scheibl (GER) 74 (S) Maribor, Slovenia 9. heinäkuuta 2011
Tyttöjen trapin peruskilpailu
  Rachael Lynn Heiden (USA) 73 (S) Peking, Kiina 26. huhtikuuta 2011
Miesten kaksoistrapin peruskilpailu
  Vitali Fokejev (RUS) 148 Concepción, Chile 3. maaliskuuta 2011
(S) =Sivuava ennätys

OlympiapaikatMuokkaa

Maailmancupin osakilpailuista maapaikaikkoja Lontoon olympialaisiin ovat saavuttaneet seuraavat ampujat:

Miehet
Laji Osakilpailu Ampuja
10 m ilmapistooli Sydney   Oleh Omeltšuk (UKR)
  Juraj Tuzinsky (SVK)
  Zhang Tian (CHN)
Changwon   Dimitrije Grgic (SRB)
  Walter Lapeyre (FRA)
  Kanstantsin Lukašyk (BLR)
Fort Benning   Pablo Carrera (ESP)
  Kai Jahnsson (FIN)
  Florian Schmidt (GER)
München   Norayr Bakhtamyan (ARM)
  Ebrahim Barkhordari (IRI)
  Denis Kulakov (RUS)
25 m olympiapistooli Sydney   Viatcheslav Kalioujnyi (RUS)
  Martin Podhráský (CZE)
Changwon   Jorge Llames (ESP)
  Keith Sanderson (USA)
Fort Benning   Vijay Kumar (IND)
  Christian Reitz (GER)
München   Emil Milev (USA)
  Ralf Schumann (GER)
50 m pistooli Sydney   Francesco Bruno (ITA)
  Pang Wei (CHN)
Changwon   Leonid Jekimov (RUS)
  Kim Yeong-koo (KOR)
Fort Benning   Pavol Kopp (SVK)
  Wu Xiao (CHN)
München   Giuseppe Giordano (ITA)
  Andrei Kazak (BLR)
10 m ilmakivääri Sydney   Åre Hansen (NOR)
  Pierre Edmond Piasecki (FRA)
  Wang Tao (CHN)
Changwon   Artur Aivazjan (UKR)
  Jeremy Monnier (FRA)
  Sergy Rikhter (ISR)
Fort Benning   Peter Hellenbrand (NED)
  Sergey Kameskiy (RUS)
  Alin George Moldoveanu (ROM)
München   Abhinav Bindra (IND)
  Tino Mohaupt (GER)
  Anton Rizov (BUL)
50 m pienoiskiväärin makuu Sydney   Eric Uptagrafft (USA)
  Wang Weiyi (CHN)
Changwon   Choi Young-jeon (KOR)
  Maik Eckhardt (GER)
Fort Benning   Henri Junghaenel (GER)
  Christian Planer (AUT)
München   Marcel Buerge (SUI)
  Kenneth Nielsen (DEN)
50 m pienoiskiväärin asennot Sydney   Thomas Farnik (AUT)
  Jozef Gönci (SVK)
Changwon   Ole Kristian Bryhn (NOR)
  Sanjeev Rajput (IND)
Fort Benning   Simon Beyeler (SUI)
  Alexei Kamenski (RUS)
München   Thomas Farnik (AUT)
  Lan Xing (CHN)
skeet Concepción   Tore Brovold (NOR)
  Jan Sychra (CZE)
Sydney   Richard Brickell (GBR
  Luigi Lodde (ITA)
Peking   Jesper Hansen (DEN)
  Nikolaos Mavrommatis (GRE)
Maribor   Andres Golding (DEN)
  Efhimios Mitas (GRE)
trap Concepción   Pavel Gurkin (RUS)
  Oguzhan Tuzun (TUR)
Sydney   Stefan Ruettgeroth (GER)
  Rodolfo Vigano (ITA)
Peking   Giovanni Gernogoraz (CRO)
  Jiri Gach (CZE)
Maribor   Michael Diamond (AUS)
  Jesus Serrano (ESP)
kaksoistrap Concepción   Vitali Fokejev (RUS)
  Peter Robert Russell Wilson (GBR)
Sydney   Francesco D'Aniello (ITA)
  Richard Faulds (GBR)
Peking   William Chetcuti (MLT)
  Ronja Sodhi (IND)
Maribor   Richard Bognar (HUN)
  Daniele di Spigno (ITA)
Naiset
Laji Osakilpailu Ampuja
10 m ilmapistooli Sydney   Olena Kostevytš (UKR)
  Nino Salukvadze (GEO)
  Tien Chia Chen (TPE)
Changwon   Dina Aspandiyarova (AUS)
  Park Minjin (KOR)
  Sun Qi (CHN)
Fort Benning   Athina Douka (GRE)
  Celine Goberville (FRA)
  Annu Raj Singh (IND)
München   Beata Bartkow Kwiatkowska (POL)
  Stephanie Tirode (FRA)
  Liubov Yaskevich (RUS)
25 m urheilupistooli Sydney   Antoaneta Boneva (BUL)
  Yuan Jing (CHN)
Changwon   Chen Ying (CHN)
  Munkhbayar Dorjsuren (GER)
Fort Benning   Gundegmaa Otryad (MGL)
  Rahi Sarnobat (IND)
München   Zsofia Csonka (HUN)
  Marija Grozdeva (BUL)
10 m ilmakivääri Sydney   Elaheh Ahmadi (IRI)
  Snježana Pejčić (CRO)
  Darya Tykhova (UKR)
Changwon   Ivana Maksimovic (SRB)
  Agnieszka Nagay (POL)
  Sarah Scherer (USA)
Fort Benning   Stine Nielsen (DEN)
  Stephanie Obermoser (AUT)
  Petra Zublasing (ITA)
München   Kateřina Emmons (CZE)
  Anette Jensen (DEN)
  Adela Sykorova (CZE)
50 m pienoiskiväärin asennot Sydney   Sylwia Bogacka (POL)
  Laurence Brize (FRA)
Changwon   Emilie Evesque (FRA)
  Li Peijing (CHN)
Fort Benning   Andrea Arsovic (SRB)
  Dariya Sharipova (UKR)
München   Daniela Peskova (SVK)
  Wan Xiangyan (CHN)
skeet Concepción   Chiara Cainero (ITA)
  Marina Ezhova (RUS)
Sydney   Therese Lundqvist (SWE)
  Lauryn Mark (AUS)
Peking   Sutiya Jiewchaloemmit (THA)
  Christine Wenzel (GER)
Maribor   Panagiota Andreou (CYP)
  Veronique Girardet (FRA)
trap Concepción   Fatima Galvez (ESP)
  Alessandra Perilli (SMR)
Sydney   Eom Soyeon (KOR)
  Nihan Kantarci (TUR)
Peking   Lin Yi Chun (TPE)
  Satu Mäkelä-Nummela (FIN)
Maribor   Katrin Quooss (GER)
  Delphine Racinet (FRA)

LähteetMuokkaa