Avaa päävalikko

Yleisurheilu kesäolympialaisissa 1952 – miesten 200 m

Helsingin olympiakisojen miesten 200 metrin juoksuun osallistui 71 urheilijaa edustaen 35 kansallisuutta. Kilpailupäivät olivat 22.–23. heinäkuuta. Virallisissa tuloksissa käytettiin käsiaikaa.

Yleisurheilu
kesäolympialaisissa 1952
Athletics pictogram.svg
Ratalajit
100 m   miehet   naiset
200 m miehet naiset
400 m miehet
800 m miehet
1 500 m miehet
5 000 m miehet
10 000 m miehet
80 m aidat naiset
110 m aidat miehet
400 m aidat miehet
3000 m esteet miehet
4 x 100 m viesti miehet naiset
4 x 400 m viesti miehet
Maraton ja kävelyt
Maraton miehet
10 km kävely miehet
50 km kävely miehet
Kenttälajit
Pituushyppy miehet naiset
Kolmiloikka miehet
Korkeushyppy miehet naiset
Seiväshyppy miehet
Kuulantyöntö miehet naiset
Kiekonheitto miehet naiset
Keihäänheitto miehet naiset
Moukarinheitto miehet
Ottelut
Kymmenottelu miehet

Ensimmäiset alkuerätMuokkaa

Jokaisesta erästä kaksi nopeinta jatkoon.

1. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Gerardo Bönnhoff   Argentiina 21,6
2 Étienne Bally   Ranska 21,9
3 Adolf Turakainen   Suomi 22,4
4 Hörður Haraldsson   Islanti 22,4

2. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Thane Baker   Yhdysvallat 20.8
2 Levan Sanadze   Neuvostoliitto 22.1
3 Stefanos Petrakis   Kreikka 22.4
4 Willy Eichenberger   Sveitsi 22.6

3. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 James McFarlane   Kanada 22,8
2 Romuald Budzynski   Puola 23,1

4. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Rafael Fortún   Kuuba 21,8
2 Nicholas Stacey   Iso-Britannia 21,8
3 Fernand Linssen   Belgia 22,3
4 Edward Ajado   Nigeria 22,7

5. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Theo Saat   Alankomaat 22,0
2 Werner Zandt   Saksa 22,1
3 Juan Leiva   Venezuela 22,3
4 Fawzi Chaaban   Egypti 22,7
5 Eugénio Calcas   Portugali 23,2

6. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 David Tabak   Israel 22,4
2 Marcel Gerdil   Ranska 22,5

7. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Andrew Stanfield   Yhdysvallat 21,8
2 Zdobyslaw Stawczyk   Puola 22,0
3 Enrique Beckles   Argentiina 22,6
4 Youssef Omar   Egypti 22,8
5 Adulya Vanastit   Thaimaa 23,3

8. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Vladimir Suharev   Neuvostoliitto 21,8
2 Angel Garcia   Kuuba 21,9
3 Hans Wehrli   Sveitsi 22,2
4 Pauli Tavisalo   Suomi 22,3
5 Abdul Aziz   Pakistan 22,7

9. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Václav Janecek   Tšekkoslovakia 21,9
2 Peter Kraus   Saksa 22,0
3 Muhammad Aslam   Pakistan 22,2
4 Frédérik Hammer   Luxemburg 22,4

10. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Brian Shenton   Iso-Britannia 21,9
2 Voitto Hellstén   Suomi 22,3
3 Robert Schaeffer   Luxemburg 22,4
4 Vasilios Sillis   Kreikka 22,7

11. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Schalk Booysen   Etelä-Afrikka 21,8
2 Gerard Mach   Puola 22,1
3 Muhammad Butt   Pakistan 22,3
4 Ásmundur Bjarnason   Islanti 22,4
5 Walter Sutton   Kanada 22,4

12. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 James Gathers   Yhdysvallat 21,2
2 Tomio Hosoda   Japani 22,2
3 Henry Brault   Ranska 22,2
4 Luigi Grossi   Italia 22,2
5 Muslim Arogundale   Nigeria 22,3

13. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Emmanuel McDonald Bailey   Iso-Britannia 21,4
2 Miroslav Horcic   Tšekkoslovakia 22,4
3 Giorgio Sobrero   Italia 22,4
4 Ernst Mühlethaler   Sveitsi 23,0
5 Eom Par-Yong   Etelä-Korea 23,0

14. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Rafiu Oluwa   Nigeria 22,8
2 Boonterm Pakpuang   Thaimaa 23,8

15. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Leslie Laing   Jamaika 21,8
2 Paul Dolan   Irlanti 21,9
3 Frantisek Broz   Tšekkoslovakia 22,2
4 Fernando Gomes   Portugali 22,6
5 José Barillas   Guatemala 22,7

16. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Raúl Mazzorra   Kuuba 22,3
2 Robert Hutchinson   Kanada 22,4
3 Emad Shafei   Egypti 22,5
4 Aroon Sankosik   Thaimaa 23,5

17. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Edwin Carr   Australia 22,0
2 Angel Kolev   Bulgaria 22,0

18. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 John Treloar   Australia 22,3
2 Lavy Pinto   Intia 22,4
3 Péter Karádi   Unkari 22,1
4 Lucio Sangermano   Italia 22,1

Toiset alkuerätMuokkaa

Jokaisesta erästä kaksi nopeinta jatkoon.

1. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 James Gathers   Yhdysvallat 21,4
2 Lavy Pinto   Intia 21,6
3 Theo Saat   Alankomaat 21,7
4 Zdobyslaw Stawczyk   Puola 22,0
5 Miroslav Horcic   Tšekkoslovakia 22,1
6 Raúl Mazzorra   Kuuba 31,0

2. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Thane Baker   Yhdysvallat 21,4
2 Rafael Fortún   Kuuba 21,7
3 Paul Dolan   Irlanti 21,9
4 Peter Kraus   Saksa 21,9
5 Voitto Hellstén   Suomi 22,4
6 Rafiu Oluwa   Nigeria 22,5

3. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Emmanuel McDonald Bailey   Iso-Britannia 21,0
2 Václav Janecek   Tšekkoslovakia 21,7
3 Edwin Carr   Australia 21,8
4 Schalk Booysen   Etelä-Afrikka 21,9
5 Marcel Gerdil   Ranska 22,0
6 Robert Hutchinson   Kanada 22,3

4. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Gerardo Bönnhoff   Argentiina 21,4
2 Nicholas Stacey   Iso-Britannia 21,5
3 Angel Kolev   Bulgaria 21,8
4 Angel Garcia   Kuuba 21,8
5 David Tabak   Israel 21,8
6 Romuald Budzynski   Puola 22,4

5. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Andrew Stanfield   Yhdysvallat 20,9
2 Leslie Laing   Jamaika 21,4
3 Étienne Bally   Ranska 21,8
4 Levan Sanadze   Neuvostoliitto 22,1
5 James McFarlane   Kanada 21,8
- Boonterm Pakpuang   Thaimaa DNS

6. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 John Treloar   Australia 21,6
2 Werner Zandt   Saksa 21,7
3 Vladimir Suharev   Neuvostoliitto 21,7
4 Gerard Mach   Puola 21,8
5 Brian Shenton   Iso-Britannia 21,9
6 Tomio Hosoda   Japani 22,3

VälierätMuokkaa

Kummastakin erästä kolme nopeinta loppukilpailuun.

1. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Andrew Stanfield   Yhdysvallat 21,1
2 James Gathers   Yhdysvallat 21,3
3 Leslie Laing   Jamaika 21,6
4 Werner Zandt   Saksa 21,7
5 Nicholas Stacey   Iso-Britannia 21,8
6 Václav Janecek   Tšekkoslovakia 22,0

2. erä

Sija Nimi Maa Aika
1 Emmanuel McDonald Bailey   Iso-Britannia 21,3
2 Thane Baker   Yhdysvallat 21,4
3 Gerardo Bönnhoff   Argentiina 21,5
4 Rafael Fortún   Kuuba 21,6
5 Lavy Pinto   Intia 21,7
- John Treloar   Australia DNS

LoppukilpailuMuokkaa

LähteetMuokkaa