Avaa päävalikko

Hokkeinyi klub Lada Toljatti (ven. Хоккейный клуб «Лада» Тольятти) on jääkiekkoseura Toljattin kaupungista Venäjältä. Sen edustusjoukkue pelasi ylimmällä sarjatasolla KHL:ssä kaudet 2008–2009 ja 2009–2010. Vuonna 2010 se siirtyi talousvaikeuksien takia tasoa alemmas VHL-sarjaan. Joukkue palasi KHL-sarjaan kausiksi 2014–2018. Kauden 2017–2018 päätteeksi seura tiputettiin takaisin VHL-sarjaan, koska KHL halusi vähentää joukkuemääräänsä sarjassa.[1]

Lada Toljatti
Lada Toljatti.png
Perustettu 1976
Kaupunki Venäjä Toljatti, Venäjä
Kotiareena Lada Arena
– kapasiteetti 5903
Sarjataso VHL
Värit               
Päävalmentaja Venäjä Anatoli Jemelin
Yhteistyöseurat Lokomotiv Jaroslavl (KHL)
Lada Toljattin vanha logo

Seura perustettiin nimellä Torpedo vuonna 1976. Se on voittanut Venäjän-mestaruuden vuosina 1994 ja 1996, Euroopan cupin vuonna 1996 ja Continental Cupin vuonna 2006.[2]

Sisällysluettelo

SaavutuksetMuokkaa

Joukkue kaudella 2019–2020Muokkaa

Maalivahdit
# Pelaaja Hanskakäsi Sopimus Syntymäpaikka
30   Aleksander Skrinnik L 2020 Voronež, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
60   Sergei Magarilov L 2019 Voskresensk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
80   Arseni Nikonorov L 2020 Samara, Venäjä
  Artem Korepanov L 2021 Arkangeli, Venäjä
Puolustajat
# Pelaaja Kätisyys Sopimus Syntymäpaikka
3   Dmitri Vozovik L 2021 Moskova, Venäjä
4   Roman Dubinin L 2020 Toljatti, Venäjä
27   Ivan Kovaljov L Laina Omsk, Venäjä
33   Aleksander Kalinin L Laina Jaroslavl, Venäjä
39   Jevgeni Kurbatov L 2019 Jekaterinburg, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
49   Georgi Berdjukov R 2019 Habarovsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
62   Danil Semjonov L 2021 Toljatti, Venäjä
87   Igor Usmanov L 2020 Toljatti, Venäjä
  Timur Bulatov L 2020 Nižnekamsk, Venäjä
  Anton Kapotov L 2020 Novokuznetsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
  Nikita Krotikov L 2020 Moskova, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
  Mikhail Tšurljajev R 2020 Magnitogorsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
Hyökkääjät
# Pelaaja Kätisyys Paikka Sopimus Syntymäpaikka
10   Aleksander Timirjov L OLH 2020 Tjumen, Venäjä
12   Artūrs Ozoliņš (A) R KH 2020 Riika, Latvia
19   Andrei Grišakov R VLH 2019 Tseljabinsk, Venäjä
23   Stanislav Tšistov R VLH 2019 Tšeljabinsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
32   Maksim Kutjavin L H 2021 Glazov, Venäjä
36   Aleksei Mastrjukov (A) L VLH / KH 2020 Toljatti, Venäjä
46   Ivan Bezrukov R OLH 2019 Tšeljabinsk, Venäjä
48   Artem Artemov R OLH 2020 Petropavlovsk-Kamčatski, Venäjä
51   Konstantin Majorov (C) L KH 2020 Almetievsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
67   Andrei Sigarev L H 2019 Habarovsk, Venäjä
84   Pavel Kudrjavtsev R LH Laina Jaroslavl, Venäjä
89    Vjatšeslav Andrjuščenko R VLH 2020 Minsk, Valko-Venäjän SNT, Neuvostoliitto
91   Semjon Kizimov L OLH 2020 Toljatti, Venäjä
92   Juri Golovkin L LH 2019 Toljatti, Venäjä
  Aleksander Denežkin R LH 2020 Moskova, Venäjä
  Jevgeni Grošev L H 2021 Samara, Venäjä
  Konstantin Kalinin L KH / P Try-out Toljatti, Venäjä
  Nikita Lukin L H 2020 Novouralsk, Venäjä
  Juri Nazarov L OLH 2020 Novokuznetsk, Venäjä
  Rinat Shafigullin R H / P 2020 Nižnekamsk, Venäjä
  Vladimir Žuravljov R H 2021 Saratov, Venäjä

JoukkueenjohtoMuokkaa

LähteetMuokkaa