Buran Voronež

Buran Voronež on venäläinen jääkiekkojoukkue Voronežin kaupungista Sverdlovskin alueelta. Joukkue on perustettu vuonna 1977 ja se pelaa Venäjän toiseksi korkeimmalla sarjatasolla VHL:ssä.

Buran Voronež
Perustettu 1977
Entiset nimet HK Voronež
(1996−1998)
Kaupunki Voronež, Venäjä
Kotiareena Voronežin Jubilejny-halli
Sarjataso VHL
Värit               
Toimitusjohtaja Venäjä Jevgeni Filimonov
Päävalmentaja Venäjä Vjatšeslav Uvajev

Joukkue kaudella 2021–2022Muokkaa

Maalivahdit
# Pelaaja Hanskakäsi Sopimus Syntymäpaikka
1   Daniil Isajev L 2022 Jaroslavl, Venäjä
20   Zakhar Vinogradov L Juniori Tšerepovets, Venäjä
88   Vladislav Okoriak L 2022 Samara, Venäjä
  Andrei Litvinov L 2022 Novokuznetsk, Venäjä
Puolustajat
# Pelaaja Kätisyys Sopimus Syntymäpaikka
14   Ilja Mironov L 2021 Jaroslavl, Venäjä
16   Anton Lukičev L 2023 Jaroslavl, Venäjä
27   Roman Byčkov L 2022 Jaroslavl, Venäjä
46   Daniil Stalnov L 2021 Rybinsk, Venäjä
49   Jegor Balanov Juniori
65   Raul Akmaldinov R 2022 Ust-Kamenogorsk, Kazakstan
94   Dmitri Kuznetsov L 2021 Voronež, Venäjä
  Jegor Bugajev L Try-out
  Maksim Dubovik L 2022 Tšeljabinsk, Venäjä
  Pavel Lukin L 2022 Jaroslavl, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
   Oleg Misiul L Try-out Minsk, Valko-Venäjä
  Eduard Nasibullin R 2022 Kazan, Venäjä
  Jegor Orlov L Try-out Moskova, Venäjä
  Vitali Teslenko L Try-out Angarsk, Venäjä
  Nikita Žloba L 2022 Magnitogorsk, Venäjä
Hyökkääjät
# Pelaaja Kätisyys Paikka Sopimus Syntymäpaikka
7   Aleksander Tšiglintsev (A) L H 2021 Ufa, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
10   Dmitri A. Popov H 2021 Voronež, Venäjä
15   Bulat Galimov L VLH 2021 Kazan, Venäjä
17   Andrei Demidov (C) R H 2022 Kazan, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
21   Ivan Jatsenko L KH 2021 Jekaterinburg, Venäjä
23   Danil Makarov L OLH 2022 Kazan, Venäjä
24   Maksim Denežkin L KH 2022 Jaroslavl, Venäjä
28   Aleksander Tšernikov L VLH 2021 Voronež, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
47   Anton Žikharev L H 2021 Voronež, Venäjä
52   Pavel Tjutnev L KH 2022 Voskresensk, Venäjä
53   Artem Podšendjalov L VLH 2021 Jakutsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
55   Aleksander Darin R VLH 2022 Jaroslavl, Venäjä
56   Aleksander Denežkin R LH 2022 Moskova, Venäjä
57   Ivan Lisin L LH 2021 Jaroslavl, Venäjä
85   Jegor Manin L OLH 2022 Jaroslavl, Venäjä
95   Nikita Lukin L H 2021 Novouralsk, Venäjä
97   Mikhail Beljajev L LH 2022 Jaroslavl, Venäjä
99   Daniil Jesipov R H 2021 Volgograd, Venäjä
  Ivan Beljakov L H 2022 Sergijev Posad, Venäjä
  Ildar Kašafetdinov L H 2022 Mytištši, Venäjä
  Daniil Lobanov L OLH 2022 Moskova, Venäjä
  Daniil Melnikov R H 2022 Bugulma, Venäjä
  Pavel Samsikin R H 2022 Tjumen, Venäjä
  Emmanuil Shafejev R H Try-out Aznakajevo, Venäjä
  Valentin Shepelev R H Try-out
  Mikhail Tepikin R H 2022 Tšeljabinsk, Venäjä
  Matvei Timčenko L H 2022 Amurin Komsomolsk, Venäjä
  Artur Tšuviljajev R H 2022 Jaroslavl, Venäjä
  Anton Vilkov L H 2022 Voskresensk, Venäjä

JoukkueenjohtoMuokkaa

Aiheesta muuallaMuokkaa