Jalkapallon Maakuntasarjan kausi 1956

Jalkapallon Maakuntasarjan kausi 1956 oli Suomen kolmanneksi korkeimman sarjatason kausi jalkapallossa kaudella 1956. Sarjaan kelpuutettiin 69 joukkuetta. Alun perin oli joukkueiden lukumäärä 63, johon liittokokous kuitenkin hyväksyi edellisenä vuonna poisjääneet 6 TUL:n joukkuetta.

Jalkapallon Maakuntasarjan kausi 1956
Joukkueiden määrä 69
Nousseet joukkueet BK-46, RU-38, KyPa ja OTP
Pudonneet joukkueet EIF, KaPS, LaPy, Jyry, Yolduz, OTU, Akilles, Kärpät, TPT, Pyry, MU, Yritys, PIF, KuKV, JoPT, Urho, Veiterä, Kiri, Into, FV-47 ja SePS.
Ylempi sarjataso Suomensarja
Alempi sarjataso Aluesarja

 ← 1955

1957 → 

MaakuntasarjaMuokkaa

Sarja pelattiin neljässä ryhmässä, kukin ryhmä jaettuna kahteen lohkoon, joten lohkoja oli kaikkiaan 8, kussakin 7-10 joukkuetta. Lohkoissa pelattiin kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen kunkin ryhmän lohkovoittajat pelasivat kaksoisottelun Suomensarjaan pääsystä.

Salon Viestin sarjapaikka myönnettiin Salon Palloilijoille ja Tammerfors Bollklubb'in sarjapaikka Tappara ry:lle.

Etelälohko 1Muokkaa

S Joukkue O V T H TM PM ME Pist
1 Bollklubben -46 16 16 0 0 71 10 +61 32
2 Helsingin Kullervo 16 12 2 2 59 17 +42 26
3 IF Gnistan 16 8 1 7 58 43 +15 17
4 Salon Vilpas 16 7 2 7 27 25 +2 16
5 Salon Palloilijat 16 7 1 8 35 25 +10 15
6 Hyvinkään Palloseura 16 7 0 9 37 49 −12 14
7 Ekenäs IF 16 6 1 9 37 56 −19 13
8 Kallion Palloseura 16 5 0 11 24 51 −27 10
9 Lauttasaaren Pyrintö 16 0 1 15 14 86 −72 1

Etelälohko 2Muokkaa

S Joukkue O V T H TM PM ME Pist
1 Helsingin Ponnistus 16 12 1 3 61 22 +39 25
2 Lahden Pallo-Miehet 16 12 1 3 43 21 +22 25
3 Viipurin Reipas 16 8 5 3 55 29 +26 21
4 Riihimäen Palloseura 16 7 3 6 57 31 +26 17
5 Helsingin Toverit 16 6 5 5 41 39 +2 17
6 Arsenal 16 4 7 5 35 44 −9 15
7 Akilles, Porvoo 16 5 2 9 36 35 +1 12
8 Yolduz, Helsinki 16 2 3 11 25 72 −47 7
9 Helsingin Jyry 16 1 3 12 26 76 −50 5

Oulunkylän Työväen Urheilijat luopui.

Länsilohko 1Muokkaa

S Joukkue O V T H TM PM ME Pist
1 Rosenlewin Urheilijat -38 18 15 3 0 81 19 +62 33
2 Tampereen Palloveikot 18 11 0 7 53 37 +16 22
3 Porin Palloilijat 18 10 2 6 36 27 +9 22
4 Tappara 18 8 4 6 55 33 +22 20
5 Porin Pallo-Toverit 18 9 2 7 57 39 +18 20
6 Tampereen Palloilijat 18 8 4 6 43 30 +13 20
7 Tampereen Pelitoverit 18 6 4 8 44 53 −9 16
8 Porin Kärpät 18 6 2 10 44 53 −9 14
9 Nokian Pyry 18 5 2 11 39 63 −24 12
10 Mäntän Urheilijat 18 0 1 17 17 112 −95 1

Länsilohko 2Muokkaa

S Joukkue O V T H TM PM ME Pist
1 Rauman Pallo 14 13 1 0 60 11 +49 27
2 Turun Kisa-Veikot 14 7 4 3 28 20 +8 18
3 Turun Pallo 14 6 2 6 30 28 +2 14
4 Turun Pallokerho 14 5 4 5 24 24 0 14
5 IF-Kamraterna, Turku 14 6 2 6 17 28 −11 14
6 Turun Teräs 14 5 3 6 29 22 +7 13
7 Turun Yritys 14 3 3 8 14 36 −22 9
8 Pargas IF 14 1 1 12 16 49 −33 3

Itälohko 1Muokkaa

S Joukkue O V T H TM PM ME Pist
1 Kajaanin Palloseura 16 9 5 2 49 20 +29 23
2 Kuopion Elo 16 9 4 3 61 19 +42 22
3 Kuopion Pallo-48 16 8 4 4 33 35 −2 20
4 Joensuun Palloseura 16 8 3 5 42 28 +14 19
5 Warkauden Pallo -35 16 8 2 6 57 34 +23 18
6 Pieksämäen Pallo-Sepot 16 7 2 7 28 36 −8 16
7 Joensuun Pallotoverit 16 4 5 7 37 43 −6 13
8 Suolahden Urho 16 5 2 9 38 55 −17 12
9 Kuopion Kisa-Veikot 16 0 1 15 7 82 −75 1

Itälohko 2Muokkaa

S Joukkue O V T H TM PM ME Pist
1 Kymin Palloilijat 14 12 1 1 52 16 +36 25
2 Mikkelin Pallo-Kissat 14 11 1 2 62 24 +38 23
3 Simpeleen Urheilijat 14 9 1 4 48 48 0 19
4 Kuusankosken Puhti 14 6 0 8 52 41 +11 12
5 Kouvolan Urheilijain Palloilijat 14 5 2 7 32 35 −3 12
6 Mikkelin Palloilijat 14 3 5 6 27 39 −12 11
7 Veiterä, Lappeenranta 14 2 2 10 26 55 −29 6
8 Kotkan Kiri 14 2 0 12 26 67 −41 4

Pohjoislohko 1Muokkaa

S Joukkue O V T H TM PM ME Pist
1 Oulun Työväen Palloilijat 12 11 0 1 51 22 +29 22
2 Kemin Palloseura 12 7 1 4 40 30 +10 15
3 Tornion Pallo -47 12 6 2 4 32 25 +7 14
4 Oulun Palloseura 12 6 1 5 39 33 +6 13
5 Karihaaran Tenho 12 5 1 6 27 31 −4 11
6 Oulun Pallo-Pojat 12 3 0 9 24 41 −17 6
7 Kemin Into 12 1 1 10 18 49 −31 3

Pohjoislohko 2Muokkaa

S Joukkue O V T H TM PM ME Pist
1 Seinäjoen Sisu 14 12 0 2 44 16 +28 24
2 Vaasan Kiisto 14 10 3 1 30 11 +19 23
3 Unitas, Kristiina 14 7 1 6 33 16 +17 15
4 Vaasan Pallo-Veikot 14 6 2 6 32 23 +9 14
5 Lapuan Virkiä 14 5 3 6 19 26 −7 13
6 Ykspihlajan Reima 14 6 0 8 31 39 −8 12
7 Seinäjoen Palloseura 14 5 0 9 21 32 −11 10
8 Friska Viljor -47 14 0 1 13 15 60 −45 1

Suomensarjan karsinnatMuokkaa

EteläMuokkaa

Joukkue #1 Tulos Joukkue #2
Bollklubben -46 3–2 Helsingin Ponnistus
Helsingin Ponnistus 0–5 Bollklubben -46

LänsiMuokkaa

Joukkue #1 Tulos Joukkue #2
Rosenlewin Urheilijat -38 2–2 Rauman Pallo
Rauman Pallo 0–2 Rosenlewin Urheilijat -38

ItäMuokkaa

Joukkue #1 Tulos Joukkue #2
Kajaanin Palloseura 1–0 Kymin Palloilijat
Kymin Palloilijat 3–0 Kajaanin Palloseura

PohjoinenMuokkaa

Joukkue #1 Tulos Joukkue #2
Seinäjoen Sisu 0–3 Oulun Työväen Palloilijat
Oulun Työväen Palloilijat 2–1 Seinäjoen Sisu

LähteetMuokkaa


ViitteetMuokkaa