Avaa päävalikko

Ammunnan maailmanmestaruuskilpailut 2008

Kansainvälisen ampumaurheiluliiton (ISSF) riistamaalilajien maailmanmestaruuskilpailut ammuttiin 19.-26.10.2008 Tšekin Plzeňissä. Riistamaalilajit saivat omat maailmanmestaruuskilpailut, jotka järjestetään kuten haulikkolajien, koska ne pudotettiin olympialaisista Ateenan jälkeen.

AikatauluMuokkaa

Alla oleva ohjelma on alustava.

Aika Miehet Naiset Pojat Tytöt
20.10. 10 m LM s 10 m LM s 10 m LM s 10 m LM s
21.10. 10 m LM h 10 m LM h 10 m LM h&n 10 m LM h&n
22.10. 10 m LM n&f 10 m LM n&f - -
23.10. 50 m LM s - 50 m LM s -
24.10. 50 m LM h - 50 m LM h -
25.10. 50 m LM n - 50 m LM n -
LM=liikkuvamaali, s=sekajuoksut, h=hitaat juoksut, n=nopeat juoksut, f=finaali

TuloksetMuokkaa

MiehetMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m liikkuvamaali
  Emil Andersson   Ruotsi Medal
Match
  Ukraina
(Prianishnikov, Gilchenko, Zinenko)
1726
  Miroslav Januš   Tšekki   Tšekki
(Januš, Jonas, Račanský)
1714
  Vladyslav Prianishnikov   Ukraina   Venäjä
(Stepanov, Kolesov, Romanov)
1711
10 m liikkuvamaali, sekajuoksut
  Łukasz Czapla   Puola 383   Venäjä
(Romanov, Blinov, Stepanov)
1137
  Krister Holmberg   Suomi 383   Ukraina
(Prianishnikov, Gilchenko, Zinenko)
1127
  Emil Andersson   Ruotsi 382   Unkari
(Sike, Szabo, Tasi)
1125
50 m liikkuvamaali
  Krister Holmberg   Suomi 593   Tšekki
(Januš, Jonas, Račanský)
1763
  Maksim Stepanov   Venäjä 592   Venäjä
(Stepanov, Blinov, Kolesov)
1759
  Miroslav Januš   Tšekki 592   Ukraina
(Zinenko, Prianishnikov, Ulvak)
1758
50 m liikkuvamaali, sekajuoksut
  Aleksandr Blinov   Venäjä 393   Tšekki
(Jonas, Račanský, Januš)
1169
  Peter Pelach   Slovakia 393   Venäjä
(Blinov, Kolesov, Romanov)
1164
  Oleksandr Zinenko   Ukraina 391   Ruotsi
(Andersson, Bergström, Bergman)
1160

NaisetMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m liikkuvamaali
  Halyna Avramenko   Ukraina Medal
Match
Joukkuemitaleita ei jaeta,
koska osallistuvia joukkueita ei ollut tarpeeksi.
  Julija Eidenzon   Venäjä
  Elena Neff   Saksa
10 m liikkuvamaali, sekajuoksut
  Halyna Avramenko   Ukraina 381 Joukkuemitaleita ei jaeta,
koska osallistuvia joukkueita ei ollut tarpeeksi.
  Viktorija Zabolotna   Ukraina 376
  Kateryna Samohina   Ukraina 373

PojatMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m liikkuvamaali
  László Boros   Unkari 572   Venäjä
(Bratchikov, Azarenko, Dovgal)
1698
  Aleksey Bratchikov   Venäjä 570   Tšekki
(Losos, Nikl, Dovrtel)
1670
  Mihail Azarenko   Venäjä 568   Unkari
(Boros, David, Murmann)
1662
10 m liikkuvamaali, sekajuoksut
  Mihail Azarenko   Venäjä 382   Venäjä
(Azarenko, Bratchikov, Dovgal)
1109
  Aleksey Bratchikov   Venäjä 378   Saksa
(B. Risse, Krausse, D. Risse)
1102
  Franntisek Losos   Tšekki 374   Tšekki
(Losos, Nikl, Dovrtel)
1091
50 m liikkuvamaali
  Mihail Azarenko   Venäjä 590   Tšekki
(Losos, Nikl, Dovrtel)
1745
  Igor Matskevych   Ukraina 586   Ukraina
(Matskevych, Vylyvanyy, Chyrva)
1742
  Aleksiy Vylyvanyy   Ukraina 585   Venäjä
(Azarenko, Bratchikov, Dovgal)
1732
50 m liikkuvamaali, sekajuoksut
  Josef Nikl   Tšekki 389   Suomi
(S. Heikkilä, Westerlund, T. Heikkilä)
1147
  László Boros   Unkari 389   Ukraina
(Chyrva, Matskevych, Vylyvanyy)
1143
  Mihail Azarenko   Venäjä 387   Venäjä
(Azarenko, Dovgal, Bratchikov)
1140

TytötMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m liikkuvamaali
  Bianka Keczeli   Unkari 371   Ukraina
(Honcharova, Savelyeva, Vasylyuk)
  Anastasiya Savelyeva   Ukraina 368   Venäjä
(Gulak, Pavlova, Filippova)
  Valentyna Honcharova   Ukraina 368   Unkari
(B. Keczeli, D. Keczeli, Hadnagy)
10 m liikkuvamaali, sekajuoksut
  Bianka Keczeli   Unkari 374   Ukraina
(Savelyeva, Honcharova, Vasylyuk)
1093
  Anastasiya Savelyeva   Ukraina 368   Venäjä
(Pavlova, Gulak, Filippova)
1048
  Valentyna Honcharova   Ukraina 366   Unkari
(B. Keczeli, D. Keczeli, Hadnagy)
964

MitalitaulukkoMuokkaa

Maa       Yhteensä
1   Venäjä 6 8 5 19
2   Ukraina 5 7 7 19
3   Tšekki 4 3 3 10
4   Unkari 3 3 4 10
5   Suomi 2 1 0 3
6   Ruotsi 1 0 2 3
7   Puola 1 0 0 1
8   Saksa 0 1 1 2
9   Slovakia 0 1 0 1

LähteetMuokkaa