Avaa päävalikko

Ammunnan maailmanmestaruuskilpailut 2002

PistooliMuokkaa

MiehetMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmapistooli
  Mihail Nestrujev   Venäjä 685.3
(585+100.3)
  Venäjä 1745
  Andrija Zlatić   Serbia ja Montenegro 683.9
(583+100.9)
  Kiina 1737
  Franck Dumoulin   Ranska 683.4
(584+99.4)
  Ukraina 1735
25 m isopistooli
  Byung Taek Park   Korea 590   Korea 1760
  Mihail Nestrujev   Venäjä 589   Norja 1747
  Sang Hak Lee   Korea 856   Ukraina 1743
25 m olympiapistooli
  Marco Spangenberg   Saksa 690,9
(589+101.9)
  Saksa 1761
  Ralf Schumann   Saksa 690,9
(590+100.9)
  Kiina 1755
  Niki Marty   Sveitsi 688.3
(588+100.3)
  Ukraina 1743
25 m vakiopistooli
  René Vogn   Tanska 580   Itävalta 1708
  Alexander Danilov   Israel 580   Korea 1706
  Giovanni Bossi   Itävalta 579   Kiina 1705
50 m vapaapistooli
  Tan Zongliang   Kiina 662.7
(568+94.7)
  Kiina 1699
  Martin Tenk   Tšekki 660.3
(564+96.3)
  Venäjä 1685
  Vladimir Gontšarov   Venäjä 657.7
(560+97.7)
  Ukraina 1671

NaisetMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmapistooli
  Olena Kostevytš   Ukraina 485.2
(384+101.2)
  Venäjä 1145
  Nino Salukvadze   Georgia 484.9
(385+99.9)
  Valko-Venäjä 1141
  Olga Kuznetsova   Venäjä 484.8
(385+99.8)
  Kiina 1140
25 m urheilupistooli
  Munkhbayar Dorjsuren   Saksa 689.9
(587+102.9)
  Kiina 1746
  İradə Aşumova   Azerbaidžan 687.3
(585+102.3)
  Venäjä 1732
  Chen Ying   Kiina 687.2
(583+104.2)
  Yhdysvallat 1729

PojatMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmapistooli
  Denis Kulakov   Venäjä 580   Korea 1721
  Ji Su Park   Korea 580   Venäjä 1707
  Sebastian Rosner   Saksa 575   Saksa 1706
25 m olympiapistooli
  Martin Behrendt   Saksa 582   Saksa 1720
  Thomas Müller   Saksa 582   Venäjä 1698
  Martin Podhráský   Tšekki 576   Ranska 1684
25 m urheilupistooli
  Denis Kulakov   Venäjä 579   Kazakstan 1723
  Vladimir Išatšenko   Kazakstan 579   Venäjä 1718
  Sergei Vohmjanin   Kazakstan 577   Viro 1690
25 m vakiopistooli
  Denis Kulakov   Venäjä 574   Venäjä 1654
  Vladimir Išatšenko   Kazakstan 561   Kazakstan 1646
  Julien Dufour   Ranska 557   Ranska 1638
50 m vapaapistooli
  Vladimir Išatšenko   Kazakstan 563   Ukraina 1627
  Christoph Schmid   Sveitsi 555   Korea 1617
  Serdar Demirel   Turkki 553   Sveitsi 1615

TytötMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmapistooli
  Katarzyna Szymańska   Puola 384   Kiina 1146
  Fei Fengji   Kiina 383   Puola 1136
  Wang Rui   Kiina 382   Venäjä 1127
25 m urheilupistooli
  Fei Fengji   Kiina 581   Kiina 1713
  Wang Rui   Kiina 577   Unkari 1680
  Seong Min Baek   Korea 574   Saksa 1679

KivääriMuokkaa

MiehetMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmakivääri
  Jason Parker   Yhdysvallat 699.9
(597+102.9)
  Venäjä 1785
  Li Jie   Kiina 699.9
(597+102.9)
  Kiina 1784
  Jevgeni Aleinikov   Venäjä 699.1
(595+104.1)
  Yhdysvallat 1781
50 m pienoiskivääri, makuu
  Matthew Emmons   Yhdysvallat 699.7
(596+103.7)
  Norja 1774
  Rajmond Debevec   Slovenia 698.8
(596+102.8)
  Ukraina 1769
  Espen Berg-Knutsen   Norja 698.3
(598+100.3)
  Venäjä 1765
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen
  Marcel Buerge   Sveitsi 1258.0
(1161+97)
  Venäjä 3483
  Konstantin Prihodtšenko   Venäjä 1255.4
(1156+99.4)
  Yhdysvallat 3482
  Péter Sidi   Unkari 1250.7
(1155+95.7)
  Ukraina 3470
300 m kivääri, makuu
  Norbert Sturny   Sveitsi 597   Norja 1785
  Thomas Jerabek   Tšekki 597   Yhdysvallat 1783
  Michael Larsson   Ruotsi 597   Ruotsi 1783
300 m kivääri, 3 asentoinen
  Rajmond Debevec   Slovenia 1168   Tšekki 3511
  Eric Uptagrafft   Yhdysvallat 1165   Yhdysvallat 3499
  Thomas Jerabek   Tšekki 1163   Norja 3491
300 m vakiokivääri, 3 asentoinen
  Marcel Buerge   Sveitsi 589   Sveitsi 1744
  Milan Mach   Tšekki 585   Tšekki 1738
  Arild Roeyseth   Norja 583   Yhdysvallat 1738

NaisetMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmakivääri
  Kateřina Kůrková   Tšekki 502.1
(399+103.1)
  Kiina 1190
  Du Li   Kiina 500.9
(398+102.9)
  Korea 1188
  Sanja Pfeilschifter   Saksa 500.3
(398+102.3)
  Ukraina 1185
50 m urheilukivääri, makuu
  Olga Dovgun   Kazakstan 597   Suomi 1756
  Wang Xian   Kiina 593   Tanska 1753
  Natalia Kalnish   Ukraina 591   Saksa 1753
50 m urheilukivääri, 3 asentoinen
  Petra Horneber   Saksa 675.5
(579+96.5)
  Ukraina 1737
  Natalja Kalniš   Ukraina 674.1<br<(575+99.1)   Saksa 1732
  Martina Prekel   Saksa 673.0
(576+97.0)
  Venäjä 1720
300 m urheilukivääri, makuu
  Charlotte Jakobsen   Tanska 594   Norja 1758
  Estelle Preti   Sveitsi 593   Ranska 1756
  Lindy Hansen   Norja 590   Ruotsi 1756
300 m urheilukivääri, 3 asentoinen
  Charlotte Jakobsen   Tanska 588   Tanska 1726
  Helena Juppala   Suomi 584   Ruotsi 1726
  Karin Hansen   Tanska 579   Ranska 1716

PojatMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmakivääri
  Dirk Leiwen   Saksa 593   Kiina 1771
  Fei Fan   Kiina 592   Saksa 1765
  Ryan Tanoue   Yhdysvallat 592   Yhdysvallat 1759
50 m pienoiskivääri, makuu
  Joseph Hein
Zoltan Torok
  Yhdysvallat
  Unkari
589   Saksa 1748
  Christian Lejon   Ruotsi 588   Venäjä 1748
  Dragan Markovic   Serbia ja Montenegro 587   Yhdysvallat 1745
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen
  Denis Sokolov   Venäjä 1160   Saksa 3443
  Dirk Leiwen   Saksa 1159   Venäjä 3432
  Liu Tianyou   Kiina 1157   Tšekki 3417

TytötMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmakivääri
  Dorothee Bauer   Saksa 397   Venäjä 1177
  Sun Xin   Kiina 397   Saksa 1177
  Christina Deiser   Itävalta 397   Israel 1176
50 m urheilukivääri, makuu
  Daniela Peskova   Slovakia 588   Slovakia 1747
  Dorothee Bauer   Saksa 588   Venäjä 1742
  Raj Kumari   Intia 586   Yhdysvallat 1742
50 m urheilukivääri, 3 asentoinen
  Dorothee Bauer   Saksa 587   Saksa 1734
  Jamie Beyerle   Yhdysvallat 578   Slovenia 1709
  Wang Chengyj   Kiina 576   Venäjä 1705

HaulikkoMuokkaa

MiehetMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
Skeet
  Harald Jensen   Norja 147
(122+25)
  Tšekki 355
  Valeri Shomin   Venäjä 147
(123+24)
  Yhdysvallat 355
  Ennio Falco   Italia 146
(123+23)
  Venäjä 354
Trap
  Khaled Almudhaf   Kuwait 146
(122+24)
  Irlanti 357
  Michael Diamond   Australia 144
(120+24)
  Australia 352
  Giovanni Pellielo   Italia 144
(119+25)
  Suomi 351
Kaksoistrap
  Daniele Di Spigno   Italia 188
(142+46)
  Italia 415
  Walton Eller   Yhdysvallat 187
(140+47)
  Kiina 408
  Joonas Olkkonen   Suomi 187
(140+47)
  Kuwait 408

NaisetMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
Skeet
  Diána Igaly   Unkari 98
(73+25)
  Kiina 202
  Andrea Stranovska   Slovakia 95
(71+24)
  Venäjä 199
  Elena Little   Yhdistynyt kuningaskunta 92
(68+24)
  Unkari 198
Trap
  Jelena Tkatš   Venäjä 93
(70+23)
  Venäjä 199
  Daina Gudzinevičiūtė   Liettua 92
(69+23)
  Espanja 198
  Wang Yujin   Kiina 91
(69+22)
  Kiina 198
Kaksoistrap
  Yi Chun Lin   Kiinan Taipei 143
(107+36)
  Kiina 313
  Wang Jing Lin   Kiina 142
(107+35)
  Yhdysvallat 301
  Hye Kyoung Son   Korea 142
(105+37)
  Kiinan Taipei 298

PojatMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
Skeet
  Ales Hutar   Tšekki 118   Saksa 347
  Ralf Buchheim   Saksa 118   Suomi 345
  Vesa Lautamatti   Suomi 117   Kypros 339
Trap
  Edward Ling   Yhdistynyt kuningaskunta 119   Italia 344
  Oguzhan Tuzun   Turkki 119   Yhdysvallat 326
  Giovanni Cernogoraz   Kroatia 119   Suomi 324
Kaksoistrap
  Adam Curtis   Yhdysvallat 134   Yhdysvallat 378
  Stefano Ales   Italia 132   Italia 373
  Hubert Olejnik   Puola 131   Yhdistynyt kuningaskunta 349

TytötMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
Skeet
  Lenka Bartekova   Slovakia 72   Yhdysvallat 189
  Natalia Rahman   Itävalta 66   Slovakia 187
  Julija Nefedova   Italia 66   Venäjä 177
Trap
  Sun Dongni   Kiina 67
  Tatjana Baršuk   Venäjä 64
  Zuzana Stefecekova   Slovakia 63
Kaksoistrap
  Dai Qi Wei   Kiina 104
  Huang Bei   Kiina 103
  Kirby Anderson   Yhdysvallat 94

RiistamaaliMuokkaa

MiehetMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m olympiakivääri
  Dmitri Lykin   Venäjä 684.9
(582+102.9)
  Saksa 1733
  Yang Ling   Kiina 684.9
(588+96.9)
  Venäjä 1731
  Adam Saathoff   Yhdysvallat 681.1
(581+100.1)
  Kiina 1727
10 m olympiakivääri, sekajuoksu
  József Sike   Unkari 390   Venäjä 1149
  Michael Jokosits   Saksa 387   Kiina 1145
  Adam Saathoff   Yhdysvallat 387   Suomi 1137
50 m villikarju
  Maksim Stepanov   Venäjä 592   Venäjä 1769
  Luboš Račanský   Tšekki 592   Tšekki 1768
  József Sike   Unkari 591   Suomi 1754
50 m villikarju, sekajuoksu
  József Sike   Unkari 395   Tšekki 1169
  Emil Andersson   Ruotsi 394   Suomi 1168
  Lubomir Pelach   Slovakia 392   Venäjä 1162

NaisetMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m olympiakivääri
  Xu Xuan   Kiina 391   Kiina 1150
  Wang Xia   Kiina 381   Ukraina 1099
  Natalja Kovalenko   Kazakstan 380   Venäjä 1084
10 m olympiakivääri, sekajuoksu
  Audrey Soquet   Ranska 390   Kiina 1149
  Qiu Zhiqi   Kiina 385   Saksa 1101
  Wang Xia   Kiina 383   Ukraina 1098

PojatMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m olympiakivääri
  Gan Lin   Kiina 577   Venäjä 1691
  Dmitri Romanov   Venäjä 575   Yhdysvallat 1682
  Zsolt Laczik   Unkari 572   Tšekki 1672
10 m olympiakivääri, sekajuoksu
  Dmitri Romanov   Venäjä 384   Tšekki 1123
  Gan Lin   Kiina 380   Saksa 1109
  Bedrich Jonas   Tšekki 378   Venäjä 1106
50 m villikarju
  Tomas Caknakis   Tšekki 591   Tšekki 1726
  Zsolt Laczik   Unkari 581   Venäjä 1706
  Juhani Aho   Suomi 578   Saksa 1696
50 m villikarju, sekajuoksu
  Łukasz Czapla   Puola 395   Tšekki 1154
  Zsolt Laczik   Unkari 393   Yhdysvallat 1124
  Tomas Caknakis   Tšekki 388   Suomi 1120

TytötMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10m olympiakivääri
  Volha Markava   Valko-Venäjä 379   Venäjä 1087
  Viktorija Zabolotna   Ukraina 377   Valko-Venäjä 1075
  Ma Lin   Kiina 376   Saksa 1039
10m olympiakivääri, sekajuoksu
  Ma Lin   Kiina 377   Venäjä 1098
  Darja Lagoša   Ukraina 375   Saksa 1076
  Julija Eidenzon   Venäjä 374   Valko-Venäjä 1067

MitalitaulukkoMuokkaa

Maa       Yhteensä
1   Venäjä 21 16 14 51
2   Kiina 17 18 11 46
3   Saksa 14 12 8 34
4   Tšekki 9 6 6 21
5   Yhdysvallat 6 11 10 27
6   Unkari 4 3 4 11
7   Sveitsi 4 2 2 8
8   Norja 4 1 4 9
9   Tanska 4 1 1 6
10   Ukraina 3 5 8 16
11   Korea 3 4 3 10
12   Kazakstan 3 3 2 8
  Slovakia 3 3 2 8
14   Italia 3 2 2 7
15   Puola 2 1 1 4
16   Suomi 1 3 8 12
17   Valko-Venäjä 1 2 1 4
18   Ranska 1 1 5 7
19   Slovenia 1 1 0 2
20   Itävalta 1 0 2 3
  Yhdistynyt kuningaskunta 1 0 2 3
22   Kuwait 1 0 1 2
  Kiinan Taipei 1 0 1 2
24   Irlanti 1 0 0 1
25   Ruotsi 0 3 3 6
26   Australia 0 3 0 3
27   Israel 0 1 1 2
  Serbia ja Montenegro 0 1 1 2
  Turkki 0 1 1 2
30   Azerbaidžan 0 1 0 1
  Espanja 0 1 0 1
  Georgia 0 1 0 1
  Liettua 0 1 0 1
34   Intia 0 0 1 1
  Kroatia 0 0 1 1
  Kypros 0 0 1 1
  Viro 0 0 1 1

Uudet ennätyksetMuokkaa

Laji Ennätys Kilpailija Päivä
Naisten 50 m urheilukivääri,
makuu
ME
(sivuava)
597 Olga Dovgun   Kazakstan 4.7.2002
Miesten 10 m olympiakivääri ME
(sivuava)
588 Yang Ling   Kiina 5.7.2002
JME 1733 Michael Jakosits
Manfred Kurzer
Marko Schulze
  Saksa 5.7.2002
Naisten 10 m olympiakivääri ME 391 Xu Xuan   Kiina 6.7.2002
JME 1150 Xu Xuan
Wang Xia
Qiu Zhiqi
  Kiina 6.7.2002
Tyttöjen 10 m olympiakivääri ME 391 Xu Xuan   Kiina 6.7.2002
Tyttöjen 10 m ilmapistooli JME 1146 Fei Fengji
Wang Riu
Sun Qi
  Kiina 8.7.2002
Tyttöjen 10 m ilmakivääri JME 1188 Seo Sun Hwa
Kim Hyung Mi
Choi Dae Young
  Korea 8.7.2002
Naisten 10 m olympiakivääri,
sekajuoksut
ME 390 Audrey Soquet   Ranska 9.7.2002
JME 1149 Qiu Zhiqi
Wang Xia
Xu Xuan
  Kiina 9.7.2002
Poikien 25 m vakiopistooli ME 574 Denis Kulakov   Venäjä 11.7.2002
Naisten 300 m urheilukivääri,
3 asentoinen
ME 588 Charlotte Jakobsen   Tanska 12.7.2002
JME 1726 Anni Bissoe
Karin Hansen
Charlotte Jakobsen

Marie Enqvist
Linda Harling
Berit Olsson
  Tanska



  Ruotsi
12.7.2002
Miesten 300 m vakiokivääri,
3 asentoinen
ME
(sivuava)
589 Marcel Buerge   Sveitsi 16.7.2002
JME 1744 Marcel Buerge
Daniel Burger
Norbert Sturny
  Sveitsi 16.7.2002
Miesten 25 m isopistooli ME
(sivuava)
590 Park Byung Taek   Korea 2002
Miesten 10 m ilmakivääri JME 1785 Konstantin Prihodtšenko
Jevgeni Aleinikov
Artjom Hadžibekov
  Venäjä 2002
Miesten 300 m kivääri,
3 asentoinen
JME 3511 Thomas Jerabek
Milan Mach
Lubos Opelka
  Tšekki 2002
Naisten 10 m ilmakivääri JME 1190 Du Li
Gao Jing
Zhao Yinghui
  Kiina 2002
Naisten 300 m urheilukivääri,
makuu
ME 594 Charlotte Jakobsen   Tanska 2002
Poikien 10 m ilmakivääri JME 1771 Fei Fan
Du Lei
Liu Tianyou
  Kiina 2002
Poikien 10 m olympiakivääri,
sekajuoksut
ME
(sivuava)
384 Dmitry Romanov   Venäjä 2002
Tyttöjen 10 m olympiakivääri,
sekajuoksut
JME 1098 Julia Ejdenzon
Anna Ilijna
Marina Jaslovetskaja
  Venäjä 2002
Tyttöjen trap ME 67 Sun Dongni   Kiina 2002
ME=Maailmanennätys, FME=Finaalimaailmanennätys, JME=Joukkuemaailmanennätys

LähteetMuokkaa