Avaa päävalikko

Ammunnan maailmanmestaruuskilpailut 1994

Kansainvälisen ampumaurheiluliiton (UIT) 46. maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin 23.7–4.8.1994 Italian Milanossa, mutta 300 m lajit järjestettiin Tolmezzossa ja haulikkolajit Fagnanossa.

Sisällysluettelo

MilanoMuokkaa

PistooliMuokkaa

MiehetMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmapistooli
  Franck Dumoulin   Ranska 683.7
(584+99.7)
  Kiina 1732
  Igor Basinski   Valko-Venäjä 682.2
(583+99.2)
  Italia 1731
  Roberto di Donna   Italia 681.6
(584+97.6)
  Unkari 1731
25 m isopistooli
  Pål Hembre   Norja 588   Venäjä 1741
  Christian Kezel   Ranska 585   Ukraina 1740
  Oleh Tkatšev   Ukraina 585   Korea 1739
25 m olympiapistooli
  Krzysztof Kucharczyk   Puola 691.4
(588+103.4)
  Puola 1753
  Emil Milev   Bulgaria 690.2
(590+100.2)
  Kiina 1749
  Ralf Schumann   Saksa 689.7
(587+102.7)
  Unkari 1747
25 m vakiopistooli
  Lee Sang Hak   Korea 575   Suomi 1706
  Hansruedi Schneider   Sveitsi 574   Kiina 1706
  Seppo Mäkinen   Suomi 574   Sveitsi 1701
50 m pistooli
  Wang Yifu   Kiina 663.5
(566+97.5)
  Ukraina 1675
  Viktor Makarov   Ukraina 659.7
(562+97.7)
  Venäjä 1674
  Franck Dumoulin   Ranska 657.7
(563+94.7)
  Kiina 1673

NaisetMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmapistooli
  Jasna Šekarić   Riippumaton joukkue 484.6
(386+98.6)
  Kiina 1144
  Margit Stein   Saksa 484.1
(384+100.1)
  Bulgaria 1137
  Galina Beljateva   Kazakstan 482.4
(384+98.4)
  Saksa 1135
25 m urheilupistooli
  Boo Soon Hee   Korea 683.8
(581+102.8)
  Kiina 1734
  Julita Macur   Puola 679.5
(587+92.5)
  Korea 1732
  Li Duihong   Kiina 679.2
(589+100.2)
  Valko-Venäjä 1723

PojatMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmapistooli
  Aleksandr Wiskrepzev   Venäjä 573   Unkari 1703
  Anatolie Corovai   Moldova 571   Ranska 1694
  Csaba Szasz   Unkari 570   Saksa 1693
25 m olympiapistooli
  Joseph Gonzalez   Yhdysvallat 579   Saksa 1726
  Torben Engel   Saksa 579   Korea 1680
  Markus Federowitz   Saksa 574   Ranska 1665
25 m urheilupistooli
  Anatolie Corovai   Moldova 583   Moldova 1722
  Joseph Gonzalez   Yhdysvallat 581   Tšekki 1698
  Aleg Nenov   Bulgaria 579   Ranska 1697
25 m vakiopistooli
  Jaspal Rana   Intia 569   Moldova 1637
  Ricardo Yuston   Argentiina 568   Ranska 1637
  Joseph Gonzalez   Yhdysvallat 561   Tšekki 1621
50 m pistooli
  Anatolie Corovai   Moldova 555   Moldova 1630
  Joseph Gonzalez   Yhdysvallat 554   Saksa 1616
  Norbelis Barzaga   Kuuba 551   Yhdysvallat 1602

TytötMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmapistooli
  Karen Macary   Ranska 381   Tanska 1132
  Susanne Meyerhoff   Tanska 380   Ranska 1125
  Anke Wagner   Saksa 378   Ruotsi 1110
25 m urheilupistooli
  Sławomira Szpek   Puola 573   Saksa 1702
  Svetlana Nahtigal   Moldova 572   Venäjä 1698
  Jekaterina Prihodtšenko   Venäjä 570   Ranska 1691

KivääriMuokkaa

MiehetMuokkaa

Miesten 300 m kiväärilajit ammunttiin Tolmezzossa.

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmakivääri
  Boris Polak   Israel 694.1
(592+102.1)
  Valko-Venäjä 1766
  Anatoli Klimenko   Valko-Venäjä 691.8
(591+100.8)
  Tšekki 1764
  Frank Dobler   Saksa 691.8
(590+101.8)
  Venäjä 1764
50 m pienoiskivääri, makuu
  Li Wenjie   Kiina 700.5
(596+104.5)
  Ukraina 1784
  Stevan Pletikosić   Riippumaton joukkue 699.2
(596+103.2)
  Ranska 1784
  Michel Bury   Ranska 698.4
(597+101.4)
  Venäjä 1783
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen
  Petr Kurka   Tšekki 1268.5
(1173+95.5)
  Ranska 3479
  Thomas Tamas   Yhdysvallat 1266.3
(1169+97.3)
  Ukraina 3478
  Wolfram Waibel Jr.   Itävalta 1265.1
(1164+101.1)
  Tšekki 3470

NaisetMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmakivääri
  Sonja Pfeilschifter   Saksa 496.9
(395+101.9)
  Saksa 1177
  Christine Chuard   Ranska 495.6
(392+103.6)
  Venäjä 1174
  Renata Mauer   Puola 495.5
(393+102.5)
  Korea 1174
50 m pienoiskivääri, makuu
  Petra Horneber   Saksa 596   Venäjä 1758
  Beth Herzman   Yhdysvallat 592   Norja 1755
  Nieves Fernandez   Espanja 592   Ukraina 1754
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen
  Anna Maluhina   Venäjä 679.4
(583+96.4)
  Saksa 1729
  Lessia Leskiv   Ukraina 676.0
(578+98.0)
  Venäjä 1725
  Irina Gerasimenok   Venäjä 673.9
(580+93.9)
  Kiina 1720

PojatMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmakivääri
  Ulf Karlsson   Ruotsi 588   Yhdysvallat 1739
  Hartmut Wahl   Itävalta 587   Itävalta 1739
  Henrik Tiainen   Suomi 586   Unkari 1733
50 m pienoiskivääri, makuu
  Charles Metz Jun.   Yhdysvallat 590   Yhdysvallat 1758
  Kieron Gibbons   Yhdistynyt kuningaskunta 587   Slovakia 1750
  Jozef Gönci   Slovakia 586   Suomi 1748
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen
  Yoav Zeevi   Israel 1145   Slovakia 3392
  Jozef Gönci   Slovakia 1145   Yhdysvallat 3381
  Jason Parker   Yhdysvallat 1140   Suomi 3377

TytötMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m ilmakivääri
  Valerie Bellenoue   Ranska 392   Ranska 1167
  Elina Ilkka   Suomi 392   Yhdysvallat 1155
  Galina Penkova   Bulgaria 391   Kroatia 1151
50 m pienoiskivääri, makuu
  Maria Feklistova   Venäjä 590   Venäjä 1758
  Aleksandra Ivošev   Riippumaton joukkue 586   Unkari 1730
  Helena Juppala   Suomi 586   Ranska 1725
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen
  Aleksandra Ivošev   Riippumaton joukkue 576   Yhdysvallat 1703
  Helena Juppala   Suomi 570   Unkari 1693
  Marijana Fric   Riippumaton joukkue 569   Venäjä 1692

RiistamaaliMuokkaa

MiehetMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m olympiakivääri
  Manfred Kurzer   Saksa 676.3
(574+102.3)
  Tšekki 1706
  Krister Holmberg   Suomi 676.0
(576+100.0)
  Yhdysvallat 1697
  Carlo Colombo   Italia 675.1
(579+96.1)
  Unkari 1690
10 m olympiakivääri, sekajuoksut
  Roy Hill   Yhdysvallat 385   Tšekki 1139
  Miroslav Januš   Tšekki 384   Venäjä 1138
  Krister Holmberg   Suomi 381   Yhdysvallat 1131
50 m villikarju
  Shu Quingquan   Kiina 592   Kiina 1759
  Luboš Račanský   Tšekki 590   Unkari 1759
  Gennadi Avramenko   Ukraina 588   Saksa 1758
50 m villikarju, sekajuoksut
  Luboš Račanský   Tšekki 398   Tšekki 1181
  Gennadi Avramenko   Ukraina 395   Venäjä 1173
  Miroslav Januš   Tšekki 394   Kiina 1166

NaisetMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m olympiakivääri
  Kim Moon Sun   Korea 354
  Csilla Madari   Unkari 352
  Ann Sjoekvist   Suomi 347

PojatMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m olympiakivääri
  Peter Planovsky   Slovakia 560   Slovakia 1657
  Miroslav Lizal   Tšekki 559   Tšekki 1653
  Dmitri Lykin   Venäjä 559   Venäjä 1648
10 m olympiakivääri, sekajuoksut
  Pasi Wedman   Suomi 377   Venäjä 1104
  Peter Planovsky   Slovakia 374   Tšekki 1101
  Luis Iglesias   Guatemala 374   Slovakia 1099
50 m villikarju
  Miroslav Bendik   Slovakia 586   Slovakia 1739
  Dmitri Lykin   Venäjä 583   Venäjä 1735
  Andres Felipe Torres Vidal   Kolumbia 582   Saksa 1710
50 m villikarju, sekajuoksut
  Peter Pelach   Slovakia 387   Tšekki 1141
  Niklas Bergström   Ruotsi 384   Suomi 1132
  Jan Sternadel   Tšekki 383   Slovakia 1132

TytötMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
10 m liikkuvamaali
  Silke Johannes   Saksa 354
  Cathy Winstead   Yhdysvallat 350
  Natalja Kovalenko   Kazakstan 348

TolmezzoMuokkaa

Tolmezzossa ratkaistiin miesten 300 m kivääreiden maailmanmestaruudet.

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
300 m kivääri, makuu
  Bernd Ruecker   Saksa 600   Suomi 1787
  Petr Kurka   Tšekki 599   Tšekki 1785
  Roger Chassat   Ranska 597   Sveitsi 1783
300 m kivääri, 3 asentoinen
  Glenn Dubis   Yhdysvallat 1175   Valko-Venäjä 3480
  Norbert Sturny   Sveitsi 1169   Suomi 3478
  Eric Chollet-Durand   Sveitsi 1168   Tšekki 3477
300 m vakiokivääri, 3 asentoinen
  Jukka Salonen   Suomi 584   Yhdysvallat 1736
  Milan Bakes   Tšekki 582   Suomi 1728
  Harri Marjala   Suomi 580   Saksa 1716

FagnanoMuokkaa

Fagnanossa ratkaistiin haulikkolajien maailmanmestaruudet.

MiehetMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
Skeet
  Bruno Rossetti   Italia 148
(123+25)
  Italia 366
  Aleksandr Tšerkasjov   Venäjä 145
(120+25)
  Venäjä 354
  Ennio Falco   Italia 145
(124+21)
  Saksa 353
Trap
  Dmitri Monakov   Ukraina 148
(124+24)
  Italia 363
  Christophe Vicard   Ranska 146
(123+23)
  Portugali 355
  Lance Bade   Yhdysvallat 146
(123+23)
  Saksa 353
Kaksoistrap
  Russell Mark   Itävalta 189
(141+48)
  Yhdistynyt kuningaskunta 406
  Kevin Gill   Yhdistynyt kuningaskunta 189
(140+49)
  Itävalta 406
  Albano Pera   Italia 187
(141+16)
  Italia 406

NaisetMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
Skeet
  Erdjnik Avetisian   Armenia 116   Unkari 323
  Diána Igaly   Unkari 113   Yhdysvallat 321
  Daniela Bolis   Italia 111   Italia 316
Trap
  Paola Tattini   Italia 112   Italia 329
  Deena Julin   Yhdysvallat 112   Yhdysvallat 323
  Denise Morrison   Yhdysvallat 112   Saksa 321
Kaksoistrap
  Satu Pusila   Suomi 140
(103+37)
  Venäjä 306
  Elena Šiširina   Venäjä 139
(104+35)
  Suomi 302
  Svetlana Demina   Venäjä 139
(104+35)
  Kiina 296

PojatMuokkaa

Kilpailija Tulos Joukkue Tulos
Skeet
  Rossano D'Annibale   Italia 120   Kypros 351
  Antonis Andreou   Kypros 120   Italia 345
  Christos Kourtellas   Kypros 118   Puola 336
Trap
  Erik Varga   Slovakia 121   Yhdysvallat 348
  Martin Davies   Yhdysvallat 118   Espanja 348
  Yiannis Christofi   Kypros 117   Italia 336
Kaksoistrap
  Daniele di Spigno   Italia 138   Italia 396
  Emanuele Bernasconi   Italia 137   Yhdysvallat 378
  Richard Faulds   Yhdistynyt kuningaskunta 133   Suomi 376

LähteetMuokkaa