Pyöräsuunnistuksen maailmanmestaruuskilpailut

Pyöräsuunnistuksen maailmanmestaruuskilpailut ovat pyöräsuunnistuksen kansainväliset arvokilpailut. Maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin ensi kerran vuonna 2002 Ranskassa ja vuoden 2004 kisojen jälkeen ne on järjestetty joka vuosi.

KilpailumatkatMuokkaa

Ensimmäisissä kisoissa matkoina olivat sprintti, pitkä matka ja viesti. Vuosina 2004–2006 kilpailtiin keskimatkalla, pitkällä matkalla ja viestissä. Vuodesta 2007 neljällä eri matkalla: sprintti, keskimatka, pitkä matka ja viesti.

KisapaikkakunnatMuokkaa

Vuosi Pvm Paikka
2002 1.–6. heinäkuuta   Fontainebleau, Ranska
2004 19.–23. lokakuuta   Ballarat, Australia
2005 5.–11. syyskuuta   Banská Bystrica, Slovakia
2006 9.–13. heinäkuuta   Joensuu, Suomi
2007 5.–12. elokuuta   Nové Město na Moravě, Tšekki
2008 24.–31. elokuuta   Ostróda, Puola
2009 9.–16. elokuuta   Ben Shemen, Israel
2010 11.–17. heinäkuuta   Montalegre, Portugali
2011 20.–28. elokuuta   Vicenza, Italia
2012 20.–25. elokuuta   Veszprém, Unkari
2013 26.–31. elokuuta   Rakvere, Viro
2014 24.–31. elokuuta   Białystok, Puola

Pitkä matkaMuokkaa

MiehetMuokkaa

Vuosi Kultaa Hopeaa Pronssia
2002   Jussi Mäkilä   Jérémie Gillmann   Alain Berger
2004   Alain Berger   Mika Tervala   Adrian Jackson
2005   Ruslan Gritsan   Viktor Kortšagin   Adrian Jackson
2006   Mika Tervala   Ruslan Gritsan   Matti Keskinarkaus
2007   Ruslan Gritsan   Lasse Brun Pedersen   Jaroslav Rygl
2008   Ruslan Gritsan   Torbjørn Gasbjerg   Beat Oklé
2009   Adrian Jackson   Ruslan Gritsan   Matthieu Barthelemy
2010   Anton Foliforov   Adrian Jackson   Erik Skovgaard Knudsen
2011   Samuli Saarela   Erik Skovgaard Knudsen   Ruslan Gritsan
2012   Ruslan Gritsan   Juho Saarinen   Samuel Pökälä
2013   Kryštof Bogar   Samuli Saarela   Anton Foliforov
2014   Anton Foliforov   Baptiste Fuchs   Jiří Hradil

NaisetMuokkaa

Vuosi Kultaa Hopeaa Pronssia
2002   Päivi Tommola   Emily Viner   Antje Bornhak
2004   Anke Dannowski   Päivi Tommola   Antje Bornhak
2005   Päivi Tommola   Antje Bornhak   Anke Dannowski
2006   Christine Schaffner   Ksenija Tšernyh   Ingrid Stengård
2007   Michaela Gigon   Ksenija Tšernyh   Christine Schaffner
2008   Christine Schaffner   Marika Hara   Line Pedersen
2009   Christine Schaffner   Sonja Zinkl   Hana Bajtošová
2010   Christine Schaffner   Ksenija Tšernyh   Marika Hara
2011   Rikke Kornvig   Ingrid Stengård   Laura Scaravonati
2012   Susanna Laurila   Ksenija Tšernyh   Marika Hara
2013   Marika Hara   Susanna Laurila   Cecilia Thomasson
2014   Olga Vinogradova   Svetlana Poverina   Camilla Søgaard

KeskimatkaMuokkaa

MiehetMuokkaa

Vuosi Kultaa Hopeaa Pronssia
2004   Adrian Jackson   Alain Berger   Viktor Kortšagin
2005   Ruslan Gritsan   Jaroslav Rygl   Mika Tervala
2006   Tuomo Tompuri   Mika Tervala   Ruslan Gritsan
2007   Mika Tervala   Jérémie Gillmann   Lubomír Tomeček
2008   Adrian Jackson   Søren Strunge   Lubomír Tomeček
2009   Torbjørn Gasbjerg   Jiří Hradil   Lasse Brun Pedersen
2010   Samuli Saarela   Adrian Jackson   Luca Dallavalle
2011   Samuli Saarela   Ruslan Gritsan   Tobias Breitschädel
2012   Samuli Saarela   Anton Foliforov   Samuel Pökälä
  Jan Svoboda
2013   Tõnis Erm   Anton Foliforov   Samuli Saarela
2014   Ruslan Gritsan   Jiří Hradil   Anton Foliforov

NaisetMuokkaa

Vuosi Kultaa Hopeaa Pronssia
2004   Michaela Gigon   Laure Cuopat
  Belinda Allison
2005   Michaela Gigon   Christine Schaffner   Ramune Arlauskiene
2006   Michaela Gigon   Hana Bajtošová   Ingrid Stengård
2007   Ksenija Tšernyh   Hana Bajtošová   Markéta Jirásková
2008   Ksenija Tšernyh   Michaela Gigon   Päivi Tommola
2009   Marika Hara   Michaela Gigon   Christine Schaffner
2010   Michaela Gigon   Rikke Kornvig   Marika Hara
2011   Michaela Gigon   Anna Kamińska   Rikke Kornvig
2012   Ursina Jäggi   Ingrid Stengård   Nina Hoffmann
2013   Marika Hara   Emily Benham   Susanna Laurila
2014   Cecilia Thomasson   Emily Benham   Marika Hara

SprinttiMuokkaa

MiehetMuokkaa

Vuosi Kultaa Hopeaa Pronssia
2002   Mika Tervala   Alain Berger   Jérémie Gillmann
2007   Torbjørn Gasbjerg   Jérémie Gillmann   Anton Foliforov
2008   Lasse Brun Pedersen   Jiří Hradil   Tõnis Erm
2009   Adrian Jackson   Lasse Brun Pedersen   Ruslan Gritsan
2010   Adrian Jackson   Tõnis Erm   Anton Foliforov
2011   Anton Foliforov   Jiři Hradil   Erik Skovgaard Knudsen
2012   Tobias Breitschädel   Marek Pospíšek   Ruslan Gritsan
2013   Tõnis Erm   Lauri Malsroos   Kryštof Bogar
2014   Hans Jørgen Kvåle
  Anton Foliforov
  Grigori Medvedev

NaisetMuokkaa

Vuosi Kultaa Hopeaa Pronssia
2002   Laure Cuopat   Mervi Väisänen   Antje Bornhak
2007   Ksenija Tšernyh   Michaela Gigon   Hana Bajtošová
2008   Hana Bajtošová   Michaela Gigon   Martina Tichovská
2009   Hana Bajtošová   Marika Hara   Michaela Gigon
2010   Anna Kamińska   Christine Schaffner   Martina Tichovská
2011   Gaëlle Barlet   Marika Hara   Michaela Gigon
2012   Christine Schaffner   Emily Benham   Anna Kamińska
2013   Cecilia Thomasson   Eeva-Liisa Hakala   Tatiana Repina
2014   Marika Hara   Tatiana Repina   Emily Benham

ViestiMuokkaa

MiehetMuokkaa

Vuosi Kultaa Hopeaa Pronssia
2002   Ranska
Sébastien Sxay
Joel Poirette
Olivier Pralus
  Tšekki
Petr Strejcek
Radovan Mach
Jaroslav Rygl
  Suomi
Raino Pesu
Jussi Mäkilä
Mika Tervala
2004   Suomi
Timo Sarkkinen
Jussi Mäkilä
Mika Tervala
  Tšekki
Radek Tichacek
Jaroslav Rygl
Lubomír Tomeček
  Australia
Alex Randall
Tom Walter
Adrian Jackson
2005   Suomi
Timo Sarkkinen
Mika Tervala
Jussi Mäkilä
  Ranska
Matthieu Barthelemy
Stéphane Toussaint
Jérémie Gillmann
  Sveitsi
Beat Schaffner
Simon Seger
Rémy Jabas
2006   Suomi
Jussi Mäkilä
Mika Tervala
Tuomo Tompuri
  Venäjä
Viktor Kortšagin
Maxim Zhurkin
Ruslan Gritsan
  Sveitsi
Beat Schaffner
Beat Oklé
Simon Seger
2007   Ranska
Stéphane Toussaint
Matthieu Barthelemy
Jérémie Gillmann
  Tšekki
Martin Ševèík
Jaroslav Rygl
Lubomír Tomeček
  Tanska
Lasse Brun Pedersen
Torbjørn Gasbjerg
Søren Strunge
2008   Tanska
Lasse Brun Pedersen
Torbjørn Gasbjerg
Søren Strunge
  Venäjä
Ruslan Gritsan
Maxim Zhurkin
Anton Foliforov
  Tšekki
Martin Ševèík
Jaroslav Rygl
Lubomír Tomeček
2009   Venäjä
Maxim Zhurkin
Ruslan Gritsan
Anton Foliforov
  Tšekki
Radek Laciga
Jiří Hradil
Lubomír Tomeček
  Suomi
Tuukka Turkka
Samuli Saarela
Juho Saarinen
2010   Venäjä
Ruslan Gritsan
Valeri Gluhov
Anton Foliforov
  Tanska
Bjarke Refslund
Erik Skovgaard Knudsen
Lasse Brun Pedersen
  Tšekki
Radek Laciga
Jan Lauerman
Marek Pospíšek
2011   Tanska
Bjarke Refslund
Lasse Brun Pedersen
Erik Skovgaard Knudsen
  Tšekki
Radek Laciga
Jiři Hradil
Marek Pospíšek
  Suomi
Jussi Laurila
Pekka Niemi
Samuli Saarela
2012   Suomi
Pekka Niemi
Samuli Saarela
Jussi Laurila
  Venäjä
Valeri Gluhov
Ruslan Gritsan
Anton Foliforov
  Itävalta
Bernhard Schachinger
Kevin Haselsberger
Tobias Breitschädel
2013   Tšekki
František Bogar
Jan Svoboda
Kryštof Bogar
  Suomi
Pekka Niemi
Samuli Saarela
Jussi Laurila
  Viro
Lauri Malsroos
Margus Hallik
Tõnis Erm
2014   Viro
Lauri Malsroos
Margus Hallik
Tõnis Erm
  Suomi
Tuomo Lahtinen
Samuli Saarela
Juuso Jutila
  Ranska
Baptiste Fuchs
Clément Souvray
Cedric Beill

NaisetMuokkaa

Vuosi Kultaa Hopeaa Pronssia
2002   Suomi
Kirsi Korhonen
Päivi Tommola
Mervi Väisänen
  Ranska
Laure Coupat
Magali Coupat
Caroline Finance
  Tšekki
Hana Ryglova
Marketta Jakoubova
Marie Hrdinova
2004   Suomi
Maija Lång
Kirsi Korhonen
Päivi Tommola
  Itävalta
Nicole Senft
Sonja Zinkl
Michaela Gigon
  Australia
Mary Fien
Carolyn Jackson
Anna Sheldon
2005   Saksa
Anke Dannowski
Gerit Pfuhl
Antje Bornhak
  Tšekki
Michaela Lacigová
Markéta Jakoubová
Hana La Carbonara
  Ranska
Caroline Finance
Madeleine Kammerer
Aurélie Ballot
2006   Venäjä
Nadia Mikriukova
Anna Ustinova
Ksenija Tšernyh
  Suomi
Maija Lång
Ingrid Stengård
Päivi Tommola
  Tšekki
Michaela Lacigová
Markéta Jakoubová
Hana La Carbonara
2007   Suomi
Taija Jäppinen
Ingrid Stengård
Päivi Tommola
  Venäjä
Anna Ustinova
Nadia Mikriukova
Ksenija Tšernyh
  Itävalta
Elisabeth Hohenwarter
Sonja Zinkl
Michaela Gigon
2008   Suomi
Maija Lång
Marika Hara
Ingrid Stengård
  Venäjä
Anna Vorobiova
Nadia Mikriukova
Ksenija Tšernyh
  Itävalta
Elisabeth Hohenwarter
Sonja Zinkl
Michaela Gigon
2009   Itävalta
Elisabeth Hohenwarter
Sonja Zinkl
Michaela Gigon
  Sveitsi
Maja Rothweiler
Ursina Jaggi
Christine Schaffner
  Venäjä
Nadia Mikriukova
Tatjana Repina
Ksenija Tšernyh
2010   Tanska
Ann-Dorthe Lisbygd
Line Brun Stallknecht
Rikke Kornvig
  Suomi
Kaisa Pirkonen
Ingrid Stengård
Marika Hara
  Tšekki
Barbora Chudíková
Hana La Carbonara
Martina Tichovská
2011   Sveitsi
Maja Rothweiler
Ursina Jäggi
Christine Schaffner
  Liettua
Karolina Mickevičiūtė
Asta Šimkonienė
Ramune Arlauskienė
  Slovakia
Daniela Trnovcová
Stanislava Fajtová
Hana Bajtošová
2012   Suomi
Marika Hara
Ingrid Stengård
Susanna Laurila
  Sveitsi
Maja Rothweiler
Ursina Jäggi
Christine Schaffner
  Slovakia
Daniela Trnovcová
Stanislava Fajtová
Hana Garde
2013   Suomi
Ingrid Stengård
Susanna Laurila
Marika Hara
  Tanska
Ann-Dorthe Lisbygd
Nina Hoffmann
Camilla Søgaard
  Sveitsi
Maja Rothweiler
Claudia Hünig
Ursina Jäggi
2014   Venäjä
Tatiana Repina
Olga Vinogradova
Svetlana Poverina
  Suomi
Eeva-Liisa Hakala
Susanna Laurila
Marika Hara
  Tšekki
Naděžda Skácelová
Martina Tichovská
Renata Paulicková

LähteetMuokkaa