Yleisurheilu kesäuniversiadeissa 1975

Yleisurheilu oli VIII Kesäuniversiadien ainoa urheilulaji. Tapahtuma järjestettiin Roomassa 18.-21. syyskuuta 1975. Kisapaikkana oli Rooman olympiastadion eli Stadio Olimpico.

MitalistitMuokkaa

MiehetMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
100 m   Pietro Mennea 10.28   Charles Hopkins 10.47   Toma Petrescu 10.66
200 m   Pietro Mennea 20.28   Robert Martin 21.06   Thorsten Johansson 21.15
400 m   Jerzy Pietrzyk 46.26   David Jenkins 46.55   Brian Saunders 46.83
800 m   Waldemar Gondek 1:50.04   Pavel Litovchenko 1:50.13   Mohamed Sid Ali Djouadi 1:50.19
1500 m   Thomas Wessinghage 3:39.73   Steve Heidenreich 3:40.56   Gheorghe Ghipu 3:41.19
5000 m   Franco Fava 13:37.56   Ilie Floroiu 13:39.20   Julian Goater 13:42.02
10,000 m   Franco Fava 28:37.92   Ilie Floroiu 28:52.49   Jim Brown 29:03.54
110 m aidat   Charles Foster 13.83   Eduard Pereverzev 13.94   Borislav Pisić 14.28
400 m aidat   Rolf Ziegler 50.43   Jerzy Hewelt 50.85   Timo Ogunjimi 51.25
3000 m estejuoksu   Bronisław Malinowski 8:22.32   Michael Karst 8:28.22   Kazimierz Maranda 8:29.23
4×100 m viesti   Neuvostoliitto 39.80   Kanada 40.06   Länsi-Saksa 40.20
4×400 m viesti   Puola
Waldemar Szlendak
Jerzy Hewelt
Waldemar Gondek
Jerzy Pietrzyk
3:09.13   Jugoslavia 3:09.71   Neuvostoliitto 3:10.09
Korkeushyppy   Enzo del Forno 2.13   István Major 2.13   Danial Temim 2.13
Seiväshyppy   François Tracanelli 5.20   Bruce Simpson 5.20   Renato Dionisi 5.10
Pituushyppy   Grzegorz Cybulski 8.27   Nenad Stekić 8.13   Aleksei Pereverzev 7.90
Kolmiloikka   Michał Joachimowski 16.54   Anatoli Piskulin 16.52   Sergei Sidorenko 16.42
Kuulantyöntö   Bishop Dolegiewicz 19.45   Leszek Gajdziński 19.11   Valcho Stoev 18.90
Kiekonheitto   Markku Tuokko 62.94   Ferenc Tégla 58.10   Igor Spasovhodski 57.80
Moukarinheitto   Aleksei Spiridonov 73.82   Walter Schmidt 72.00   Juri Sedyh 71.32
Keihäänheitto   Gheorghe Megelea 81.30   Bill Schmidt 80.20   Ivan Morgol 78.44
Kymmenottelu   Sepp Zeilbauer 7857   Philippe Bobin 7568   Winfried Hartweck 7382

NaisetMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
100 m   Ludmila Maslakova 11.31   Mona-Lisa Pursiainen 11.47   Patty Loverock 11.57
200 m   Pirjo Häggman 23.38   Mona-Lisa Pursiainen 23.61   Jelica Pavličić 23.78
400 m   Pirjo Häggman 51.80   Inta Kļimoviča 52.25   Jelica Pavličić 52.50
800 m   Nina Morgunova 2:01.94   Jozefína Čerchlanová 2:02.45   Nikolina Shtereva 2:02.74
1500 m   Ellen Wellmann 4:08.72   Natalia Andrei 4:08.84   Rositsa Pekhlivanova 4:10.17
3000 m   Natalia Andrei 8:54.09   Thelma Wright 8:54.94   Svetlana Ulmasova 8:55.88
100 m aidat   Grażyna Rabsztyn 13.14   Teresa Nowak 13.34   Tatjana Anisimova 13.64
4×100 m viesti   Neuvostoliitto 44.77   Puola
Ewa Długołęcka
Aniela Szubert
Barbara Bakulin
Grażyna Rabsztyn
44.87   Ranska
Cécile Cachera
Danielle Camus
Jacqueline Curtet
Rose-Aimée Bacoul
45.88
Korkeushyppy   Galina Filatova 1.88   Sara Simeoni 1.88   Alla Fedorchuk 1.81
Pituushyppy   Jarmila Nygrýnová 6.48   Dorina Catineanu 6.34   Alina Gheorghiu 6.32
Kuulantyöntö   Elena Stojanova 18.99   Mihaela Loghin 18.21   Rima Makauskaitė 18.06
Kiekonheitto   Marija Vergova 65.28   Argentina Menis 64.28   Radostina Bakhchevanova 56.96
Keihäänheitto   Nadezhda Jakubovich 61.72   Kate Schmidt 60.36   Éva Zörgő 59.50
Viisottelu   Jane Frederick 4442   Djurdja Focic 4423   Olga Rukavishnikova 4313

MitalitaulukkoMuokkaa

     

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1   Neuvostoliitto 7 5 11 23
2   Puola 7 3 1 11
3   Italia 5 1 1 7
3   Iso-Britannia 2 3 1 6
4   Länsi-Saksa 3 2 2 7
5   Suomi 3 2 0 5
6   Romania  2 6 4 12
7   Yhdysvallat 2 4 0 6
8   Bulgaria 2 0 4 6
9   Kanada 1 4 2 7
10   Ranska 1 1 1 3
11   Tšekkoslovakia 1 1 0 2
12   Itävalta 1 0 0 1
13   Jugoslavia 0 3 4 7
14   Unkari 0 2 0 2
15   Yhdistynyt kuningaskunta 0 1 2 3
15   Algeria 0 0 1 1
  Nigeria 0 0 1 1
  Ruotsi 0 0 1 1
Yhteensä 37 38 36 111

LähteetMuokkaa