Avaa päävalikko

Viestijuoksun Suomen-mestaruuskilpailut 2003

Viestijuoksun Suomen-mestaruuskilpailut 2003 järjestettiin 5.–6. heinäkuuta Tampereella.

Yleisen sarjan mitalistitMuokkaa

MiehetMuokkaa

Aika 1. osuus 2. osuus 3. osuus 4. osuus
4 × 100 m
1. Helsingin Kisa-Veikot 40,56 Oki Vuonoranta Tuomas Näsi Kalle Simpanen Markus Pöyhönen
2. Turun Urheiluliitto 41,03 Ville Laine Topi Valtanen Aleksi Sillanpää Tomas Johansson
3. Karhulan Katajaiset 41,06 Esa Liukkonen Janne Haapasalo Marko Kivimäki Stefan Koivikko
4 × 400 m
1. Lahden Ahkera 3.14,52 Ari-Pekka Lattu Mikko Purmonen Juha Kukkamo Wilson Kirwa
2. IF Kraft 3.21,07 Johan Nordmyr Mats-Johan Hagman René Michelsson Jonathan Åstrand
3. Esbo IF 3.21,69 Matti Vesterinen Robert Rotkirch Jan Bosas Max Rejström
4 × 800 m
1. Lahden Ahkera 7.35,18 Francis Kirwa Jari Matinlauri Antti Vasala Juha Kukkamo
2. Lahden Ahkera II 7.38,28 Ari Kokkonen Sheldon Monderoy Mikko Purmonen Wilson Kirwa
3. Gamlakarleby IF 7.38,65 Jani Hautala Kim Bergdahl Kristoffer Härtull Mikael Bergdahl
4 × 1 500 m
1. Lahden Ahkera 15.39,26 Antti Vasala Francis Kirwa Jari Matinlauri Juha Kukkamo
2. Helsingin Kisa-Veikot 15.56,69 Juha Menna Jussi Viljanen Mikael Talasjoki Simo Wannas
3. Joensuun Kataja 16.03,40 Jussi Oinonen Timo Roivas Yrjö Pesonen Jukka Keskisalo
3 × 5 000 m kävely
1. Raision Ryhti 1.09.45,01 Timo Viljanen Heikki Kinnunen Juha Kinnunen
2. Lappeenrannan Urheilu-Miehet 1.11.16,91 Seppo-Juhani Savolainen Kim Lappalainen Jani Lehtinen
3. Ikurin Vire 1.15.16,75 Arto Koivisto Heikki Lahtinen Jyrki Linne

NaisetMuokkaa

Aika 1. osuus 2. osuus 3. osuus 4. osuus
4 × 100 m
1. Lappeenrannan Urheilu-Miehet 47,10 Milla Ranta-Lumberg Pirpa Menonen Ilona Ranta Anna Saari
2. Oulun Pyrintö 47,41 Johanna Ruonala Anna-Maria Jääskeläinen Mirkka Anias Heidi Hannula
3. Tampereen Pyrintö 47,57 Laura Setälä Heini Vilonen Elisa Hakanen Anna Heiniö
4 × 400 m
1. Turun Urheiluliitto 3.47,70 Liina Aalto Kia Minkkinen Anne Aaltonen Johanna Risku
2. Mikkelin Kilpa-Veikot 3.48,39 Manuela Bosco Katja Salivaara Katja Pirhonen Carla Bosco
3. Kokkolan Veikot 3.51,84 Johanna Alanen Jenni Nikula Mari Järvenpää Minna Järvenpää
4 × 800 m
1. Kokkolan Veikot 8.58,24 Mari Järvenpää Jaana Salmela Jenni Nikula Minna Järvenpää
2. Turun Urheiluliitto 9.00,21 Anne Aaltonen Tiia Taipale Kia Minkkinen Johanna Risku
3. Viipurin Urheilijat 9.06,17 Stephanie Meismaa Tiina Laaksonen Mari Niskanen Riina Tolonen
3 × 3 000 m kävely
1. Turun Weikot Yleisurheilu 45.23,39 Mirke Hämäläinen Johanna Väliniemi Outi Sillanpää
2. Ikurin Vire 50.05,63 Jenni Lahtinen Marja Katajisto Heidi Viitaniemi
3. Vihdin Viesti 50.56,63 Heidi Gerkman Merja Hovi Sanna Rajala

LähteetMuokkaa