Avaa päävalikko

Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut 1997

Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 1997 23. kertaa. Kilpailut pidettiin Espanjan Sevillassa 13.24. elokuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Euroopan uimaliitto LEN. Kilpailulajeina olivat uinti, avovesiuinti, uimahypyt, taitouinti ja vesipallo.

Kilpailuissa tehtiin kaksi Euroopan ennätystä, Unkarin Ágnes Kovács naisten 200 metrin rintauinnissa sekä Venäjän miesten joukkue 4 × 100 metrin vapaauintiviestissä.

MitalistitMuokkaa

UintiMuokkaa

MiehetMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m   Aleksandr Popov 22,30   Mark Foster 22,53   Julien Sicot 22,78
100 m   Aleksandr Popov 49,09   Lars Frölander 49,51   Oleg Ruhlevitš 49,84
200 m   Paul Palmer 1.48,85   Massimiliano Rosolino 1.49,02   Béla Szabados 1.49,98
400 m   Emiliano Brembilla 3.45,96   Massimiliano Rosolino 3.48,11   Paul Palmer 3.50,03
1 500 m   Emiliano Brembilla 14.58,65   Ihor Snitko 15.07,85   Denys Zavhorodnyi 15.19,28
Selkäuinti
100 m   Martín López-Zubero 55,71   Eithan Urbach 55,88   Vladimir Selkov 55,97
200 m   Vladimir Selkov 1.59,21   Emanuele Merisi 1.59,63   Ralf Braun 1.59,91
Rintauinti
100 m   Aleksandr Gukov 1.02,17   Károly Güttler 1.02,23   Daniel Málek 1.02,27
200 m   Aleksandr Gukov 2.13,90   Andrei Kornejev 2.14,40   Daniel Málek 2.14,74
Perhosuinti
100 m   Lars Frölander 52,85   Denys Sylantjev 53,27   Franck Esposito 53,28
200 m   Franck Esposito 1.57,24   Denys Sylantjev 1.58,48   Stephen Parry 1.58,78
Sekauinti
200 m   Marcel Wouda 2.00,77   Xavier Marchand 2.01,08   Jani Sievinen 2.02,12
400 m   Marcel Wouda 4.15,38   Frederik Hviid 4.19,68   Robert Seibt 4.20,43
Viestit
4 × 100 m vapaauinti   Venäjä
Aleksandr Popov
Roman Jegorov
Denis Pimankov
Vladimir Pyšnenko
3.16,85 EE   Saksa
Alexander Lüderitz
Steffen Zesner
Christian Tröger
Torsten Spanneberg
3.18,33   Alankomaat
Bram van Haandel
Martijn Zuijdweg
Mark Veens
Pieter van den Hoogenband
3.20,82
4 × 200 m vapaauinti   Iso-Britannia
Paul Palmer
Andrew Clayton
Gavin Meadows
James Salter
7.17,56   Alankomaat
Pieter van den Hoogenband
Mark van der Zijden
Martijn Zuijdweg
Marcel Wouda
7.17,84   Saksa
Lars Conrad
Christian Keller
Stefan Pohl
Steffen Zesner
7.18,86
4 × 100 m sekauinti   Venäjä
Vladimir Selkov
Andrei Kornejev
Vladislav Kulikov
Aleksandr Popov
3.39,67   Saksa
Ralf Braun
Jens Kruppa
Thomas Rupprath
Christian Tröger
3.41,47   Puola
Mariusz Siembida
Marek Krawczyk
Marcin Kaczmarek
Bartosz Kizierowski
3.42,20

NaisetMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m   Natalja Meštšerjakova 25,31   Sandra Völker 25,43   Therese Alshammar 25,78
100 m   Sandra Völker 55,38   Martina Moravcová 55,46   Antje Buschschulte 55,50
200 m   Michelle de Bruin 1.59,93   Nadežda Tšemezova 1.59,97   Camelia Potec 2.00,17
400 m   Dagmar Hase 4.09,58   Michelle de Bruin 4.10,50   Kerstin Kielgaß 4.10,89
800 m   Kerstin Kielgaß 8.34,41   Carla Geurts 8.36,14   Jana Henke 8.39,93
Selkäuinti
100 m   Antje Buschschulte 1.01,74   Roxana Maracineanu 1.01,84   Sandra Völker 1.02,23
200 m   Cathleen Rund 2.11,46   Antje Buschschulte 2.12,05   Roxana Maracineanu 2.12,06
Rintauinti
100 m   Ágnes Kovács 1.08,08   Svitlana Bondarenko 1.08,87   Brigitte Becue 1.09,42
200 m   Ágnes Kovács 2.24,90 EE   Alicja Pęczak 2.28,04   Brigitte Becue 2.28,90
Perhosuinti
100 m   Mette Jacobsen 59,64   Martina Moravcová 59,74   Johanna Sjöberg 1.00,07
200 m   María Peláez 2.10,25   Michelle de Bruin 2.10,88   Mette Jacobsen 2.11,97
Sekauinti
200 m   Oksana Verevka 2.14,74   Martina Moravcová 2.15,02   Jana Klotškova 2.15,03
400 m   Michelle de Bruin 4.42,08   Jana Klotškova 4.43,07   Hana Černá 4.44,05
Viestit
4 × 100 m vapaauinti   Saksa
Katrin Meißner
Simone Osygus
Antje Buschschulte
Sandra Völker
3.41,49   Ruotsi
Louise Jöhncke
Josefin Lillhage
Malin Svahnström
Therese Alshammar
3.43,69   Venäjä
Svetlana Lešukova
Natalja Meštšerjakova
Inna Jaitskaja
Nadežda Tšemezova
3.44,72
4 × 200 m vapaauinti   Saksa
Dagmar Hase
Janina-Kristin Götz
Antje Buschschulte
Kerstin Kielgaß
8.03,59   Ruotsi
Louise Jöhncke
Josefin Lillhage
Johanna Sjöberg
Malin Svahnström
8.04,53   Tanska
Britt Raaby
Berit Puggaard
Mette Jacobsen
Ditte Jensen
8.07,26
4 × 100 m sekauinti   Saksa
Antje Buschschulte
Sylvia Gerasch
Katrin Meißner
Sandra Völker
4.07,73   Venäjä
Olga Kotšetkova
Olga Landik
Svetlana Pozdejeva
Natalja Meštšerjakova
4.09,04   Iso-Britannia
Sarah Price
Jaime King
Caroline Foot
Karen Pickering
4.10,31

AvovesiuintiMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet
5 km   Aleksei Akatjev 56.07   Jevgeni Bezrutšenko 56.14   Luca Baldini 56.19
25 km   Aleksei Akatjev 5.05.00   Stéphane Lecat
  Christof Wandratsch
5.08.36
Naiset
5 km   Peggy Büchse 1.00.51   Valeria Casprini 1.00.52   Rita Kovács 1.01.06
25 km   Rita Kovács 5.21.58   Valeria Casprini 5.23.28   Edith van Dijk 5.25.28

UimahypytMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet
1 m ponnahduslauta   Andreas Wels 362,10   Holger Schlepps 357,12   Rafael Álvarez 355,56
3 m ponnahduslauta   Dmitri Sautin 661,68   Andreas Wels 609,39   Stefan Ahrens 597,66
10 m kerroshypyt   Jan Hempel 609,48   Jaroslav Makogin 600,48   Heiko Meyer 571,44
3 m ponnahduslaudan parikilpailu   Saksa
Alexander Mesch
Holger Schlepps
284,34   Espanja
José Luis Hidalgo
Rubén Santos
283,92   Italia
Nicola Marconi
Donald Miranda
277,38
10 m kerroshyppyjen parikilpailu   Saksa
Jan Hempel
Michael Kühne
300,84   Venäjä
Igor Lukašin
Aleksandr Varlamov
272,40   Ranska
Gilles Emptoz-Lacote
Frédéric Pierre
252,12
Naiset
1 m ponnahduslauta   Vera Iljina 268,14   Irina Laško 264,72   Dörte Lindner 264,36
3 m ponnahduslauta   Julija Pahalina 567,30   Vera Iljina 524,28   Anna Lindberg 508,02
10 m kerroshypyt   Olga Hristoforova 441,60   Annika Walter 438,66   Svitlana Serbina 438,51
3 m ponnahduslaudan parikilpailu   Saksa
Claudia Bockner
Conny Schmalfuß
267,96   Venäjä
Irina Laško
Julija Pahalina
264,24   Espanja
Julia Cruz
Dolores Sáez
244,20
10 m kerroshyppyjen parikilpailu   Saksa
Anke Piper
Ute Wetzig
269,76   Ranska
Odile Arboles-Souchon
Julie Danaux
240,54   Itävalta
Marion Reiff
Anja Richter
215,67

TaitouintiMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Yksinuinti   Olga Sedakova 99,240   Virginie Dedieu 97,440   Giovanna Burlando 95,960
Pariuinti   Venäjä
Olga Brusnikina
Marija Kiseljova
99,160   Ranska
Virginie Dedieu
Myriam Lignot
97,040   Italia
Giada Ballan
Serena Bianchi
95,760
Joukkueuinti   Venäjä
Jelena Azarova
Jelena Barantseva
Olga Brusnikina
Natalja Gruzdeva
Anna Jurjajeva
Marija Kiseljova
Olga Medvedeva
Olga Novokštšenova
99,240   Ranska 97,400   Italia 96,240

VesipalloMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet   Unkari
Tibor Benedek
Rajmund Fodor
Tamás Kásás
Gergely Kiss
Zoltán Kósz
Zoltán Kovács
Tamás Molnár
Tamás Märcz
Zsolt Németh
Barnabás Steinmetz
Bulcsú Székely
Frank Tóth
Zsolt Varga
Attila Vári
Balázs Vincze
  Jugoslavia   Venäjä
Naiset   Italia
Carmela Allucci
Alexandra Araujo
Cristina Consoli
Francesca Conti
Antonella Di Giacinto
Melania Grego
Stefania Lariucci
Daniela Lavorini
Giusi Malato
Martina Miceli
Silvia Moriconi
Maddalena Musumeci
Cinzia Ragusa
Monica Vaillant
Milena Virzì
  Venäjä
Marina Akobija
Jekaterina Anikejeva
Sofja Konuh
Marija Koroljova
Natalja Kutuzova
Svetlana Kuzina
Marina Perevalova
Julija Petrova
Galina Rytova
Jelena Smurova
Jelena Tokun
Irina Tolkunova
Jekaterina Vasiljeva
  Alankomaat
Ellen Bast
Daniëlle de Bruijn
Edmée Hiemstra
Karin Kuipers
Ingrid Leijendekker
Petra Meerdink
Marjan op den Velde
Mirjam Overdam
Carla Quint
Sandra Scherrenburg
Mariëlle Schothans
Gillian van den Berg
Karla van der Boon
Carla van Usen

MitalitaulukkoMuokkaa

      Isäntämaa

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1   Venäjä 16 9 3 28
2   Saksa 15 8 10 33
3   Unkari 4 1 2 7
4   Italia 3 5 5 13
5   Alankomaat 2 2 3 7
6   Espanja 2 2 2 6
7   Irlanti 2 2 0 4
8   Iso-Britannia 2 1 3 6
9   Valko-Venäjä 2 0 1 3
10   Ranska 1 7 4 12
11   Ruotsi 1 3 3 7
12   Tanska 1 0 2 3
13   Ukraina 0 6 3 9
14   Slovakia 0 3 0 3
15   Puola 0 1 1 2
16   Israel 0 1 0 1
  Jugoslavia 0 1 0 1
18   Tšekki 0 0 3 3
19   Belgia 0 0 2 2
20   Itävalta 0 0 1 1
  Romania 0 0 1 1
  Suomi 0 0 1 1
Yhteensä 51 52 50 153

LähteetMuokkaa