Etelä-Korea kesäolympialaisissa 2016

Etelä-Korea osallistui vuoden 2016 kesäolympialaisiin 204 urheilijan voimin 24 lajissa. Kisojen avajaisissa joukkueen lipunkantajana toimi miekkailija Gu Bon-gil.[1]

Etelä-Korea olympialaisissa
Etelä-Korea
Maakoodi KOR
Kotisivu www.sports.or.kr
Urheilijoita 204 urheilijaa 24 urheilumuodossa
Mitalit
Sija: 8
Kultaa
9
Hopeaa
3
Pronssia
9
Yhteensä
21

Kesäolympialaiset
18961900190419081912192019241928193219361948195219561960196419681972197619801984198819921996200020042008201220162020

Talviolympialaiset
192419281932193619481952195619601964196819721976198019841988199219941998200220062010201420182022

Etelä-Korea muissa olympialaisissa

 Korea (2018)

JoukkueMuokkaa

  JousiammuntaMuokkaa

Miehet
Urheilija Kilpailu Ranking-kierros 1. pudotuskierros 2. pudotuskierros 3. pudotuskierros Puolivälierä Välierä Loppukilpailu
Tulos Sijoitus Vastustaja
Tulos
Vastustaja
Tulos
Vastustaja
Tulos
Vastustaja
Tulos
Vastustaja
Tulos
Vastustaja
Tulos
Sijoitus
Kim Woo-jin yksilö 700 ME 1.   Sutherland (ZIM)
V 6–0
  Agatha (INA)
T 2–6
Karsiutui
Ku Bon-chan 681 6.   Baláž (SVK)
V 6–0
  Huston (GBR)
V 6–0
  Floto (GER)
V 6–4
  Worth (AUS)
V 6–5
  Ellison (USA)
V 6–5
  Valladont (FRA)
V 7–3
 
Lee Seung-yun 676 12.   Xavier (BRA)
V 6–2
  Alvariño (ESP)
V 7–1
  Das (IND)
V 6–4
  van den Berg (NED)
T 4–6
Karsiutui
Kim Woo-jin
Ku Bon-chan
Lee Seung-yun
joukkue 2057 1. N/A Bye   Alankomaat
V 6–0
  Australia
V 6–0
  Yhdysvallat
V 6–0
 
Naiset
Urheilija Kilpailu Ranking-kierros 1. pudotuskierros 2. pudotuskierros 3. pudotuskierros Puolivälierä Välierä Loppukilpailu
Tulos Sijoitus Vastustaja
Tulos
Vastustaja
Tulos
Vastustaja
Tulos
Vastustaja
Tulos
Vastustaja
Tulos
Vastustaja
Tulos
Sijoitus
Chang Hye-jin yksilö 666 2.   Tatafu (TGA)
V 6–0
  Sichenikova (UKR)
V 6–2
  Kang U-j (PRK)
V 6–2
  Folkard (GBR)
V 7–1
  Ki B-b (KOR)
V 7–3
  Unruh (GER)
V 6–2
 
Choi Mi-sun 669 1.   Camilo (DOM)
V 6–0
  Le C-y (TPE)
V 6–2
  Stepanova (RUS)
V 7–3
  Valencia (RUS)
T 0–6
Karsiutui
Ki Bo-bae 663 3.   Anwar (KEN)
V 7–1
  Marchenko (UKR)
V 6–2
  Htwe (MYA)
V 6–0
  Wu Jx (CHN)
V 6–2
  Chang H-j (KOR)
T 3–7
  Valencia (MEX)
V 6–4
 
Chang Hye-jin
Choi Mi-sun
Ki Bo-bae
joukkue 1998 1. N/A Bye   Japani
V 5–1
  Kiinan Taipei
V 5–1
  Venäjä
V 5–1
 

  SulkapalloMuokkaa

Miehet
Urheilija Laji Alkulohkot 2. kierros Puolivälierät Välierät Loppuottelu
Vastustaja
Tulos
Vastustaja
Tulos
Vastustaja
Tulos
Sija Vastustaja
Tulos
Vastustaja
Tulos
Vastustaja
Tulos
Vastustaja
Tulos
Sijoitus
Lee Dong-keun Kaksinpeli   Axelsen
T (11–21, 13–21)
  Ponsana
T (19–21, 21–17, 16–21)
N/A 2 Karsiutui
Son Wan-ho   Pochtarev
V (21–9, 21–15)
  Maliekal
V (21–10, 21–10)
N/A 1 Q   Ng K L
V (23–21, 21–17)
  Chen L
T (11–21, 21–18, 11–21)
Karsiutui
Kim Gi-jung
Kim Sa-rang
Nelinpeli   Boe /
Mogensen
V (21–15, 21–18)
  Cwalina /
Wacha
V (21–14, 21–15)
  Ellis /
Langridge
T (21–17, 23–25, 18–21)
1 Q N/A   Fu HF /
Zhang N
T (21–11, 18–21, 22–24)
Karsiutui
Lee Yong-dae
Yoo Yeon-seong
  Lee S-m /
Tsai C-h
V (18–21, 21–13, 21–18)
  Ivanov /
Sozonov
T (17–21, 21–19, 16–21)
  Chau /
Serasinghe
V (21–14, 21–16)
2 Q N/A   Goh V S /
Tan W K
T (21–17, 18–21, 19–21)
Karsiutui

  UintiMuokkaa

Naiset
Urheilija Matka Alkuerät Välierät Loppukilpailu
Aika Sija Aika Sija Aika Sija
An Se-hyeon 100 m perhosuinti 57,80 10. Q 57,95 9. Karsiutui
200 m perhosuinti 2.08,42 13. Q 2.08,69 13. Karsiutui
Back Su-yeon 200 m rintauinti 2.32,79 29. Karsiutui
Kim Seo-yeong 200 m sekauinti 2.11,75 10. Q 2.12,15 =12. Karsiutui
Nam Yoo-sun 2.16,11 32. Karsiutui
Park Jin-young 200 m perhosuinti 2.09,99 21. Karsiutui

  YleisurheiluMuokkaa

Miehet
Juoksu- ja kävelylajit
Urheilija Laji Alkuerät Puolivälierät Välierät Loppukilpailu
Aika Sija Aika Sija Aika Sija Aika Sija
Byun Young-jun 20 km kävely N/A
Choe Byeong-kwang N/A
Kim Hyun-sub 20 km kävely N/A
50 km kävely N/A
Kim Kuk-young 100 m Bye
Park Chil-sung 50 km kävely N/A
Shim Jung-sub Maraton N/A
Son Myeong-jun N/A
Kenttälajit
Urheilija Laji Karsinta Loppukilpailu
Tulos Sija Tulos Sija
Kim Deok-hyeon Pituushyppy
Kolmiloikka
Woo Sang-hyeok Korkeushyppy
Yun Seung-hyun
Naiset
Juoksu- ja kävelylajit
Urheilija Laji Loppukilpailu
Aika Sija
An Seul-ki Maraton
Jeon Yeong-eun 20 km kävely
Lee Da-seul
Lee Jeong-eun
Lim Kyung-hee Maraton

LähteetMuokkaa

  1. The flagbearers for the Rio 2016 opening ceremony olympic.org. 5.8.2016. Kansainvälinen olympiakomitea. Viitattu 8.8.2016. (englanniksi)

Aiheesta muuallaMuokkaa