Avaa päävalikko

Yleisurheilun alle 20-vuotiaiden Euroopan-mestaruuskilpailut 1989

MitalistitMuokkaa

MiehetMuokkaa

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
100 m   Aleksandr Šlytškov 10,48   Marek Zalewski 10,52   Jason Livingston 10,57
200 m   Marek Zalewski 21,06   Aleksandr Šlytškov 21,37   Leif Johnsson 21,37
400 m   Wayne McDonald 47,27   Jan Lenzke 47,30   Dmitri Golovastov 47,31
800 m   Craig Winrow 1.50,01   Paul Burgess 1.50,18   Václav Hrích 1.50,22
1 500 m   Michael Kluwe 3.45,19   Marco Barbone 3.45,23   Morgan Tollofsén 3.45,34
5 000 m   Carsten Eich 14.00,76   John Mayock 14.11,05   Jon Dennis 14.11,18
10 000 m   Christian Leuprecht 29.04,06   Laurent Saudrais 29.07,99   Vincenzo Modica 29.33,28
20 km   Dirk Nürnberger 1.01.55   Dmitri Solovjov 1.02.11   Giacomo Leone 1.02.23
3 000 m esteet   Angelo Giardello 8.53,60   Spencer Duval 8.54,68   Kim Bauermeister 8.56,36
110 m aidat   Antti Haapakoski 14,03   Sébastien Thibault 14,14   Dario Volturara 14,28
400 m aidat   Enzo Franciosi 50,69   Vjatšeslav Orintšuk 50,96   Radek Bartakovic 51,16
Korkeushyppy   Mats Kollbrink 226   Stevan Zoric 222   Wolfgang Kreissig 220
Seiväshyppy   Maksim Tarasov 560   Igor Zaitsev 545   Olli-Pekka Mattila 525
Pituushyppy   Peter Oldin 792   Wayne Griffith 784   Rudi Van Lancker 779
Kolmiloikka   Denis Kapustin 16,63w   Sergei Bykov 16,53   Mario Quintero 16,18
Kuulantyöntö   Oleksandr Klimenko 19,38   Dirk Preuss 18,20   Matt Simson 18,11
Kiekonheitto   Andreas Seelig 59,10   Ioan Oprea 54,72   Gennadi Pronko 54,22
Moukarinheitto   Sergei Kirmasov 72,68   Savvas Saritzoglou 67,68   Igor Fjodorov 67,44
Keihäänheitto   Vladimir Ovtšinnikov 76,96   Jarkko Kinnunen 74,44   Andrei Ševtšuk 73,04
Kymmenottelu   Michael Kohnle 8114   Norbert Lampe 7586   David Bigham 7446
10 000 m kävely   Valentí Massana 40.14,17   Germán Nieto 40.37,47   Rišat Šafikov 41.38,47
4 x 100 m   Puola 40,00   Yhdistynyt kuningaskunta 40,11   Neuvostoliitto 40,39
4 x 400 m   Neuvostoliitto 3.10,14   Itä-Saksa 3.10,27   Bulgaria 3.11,10

NaisetMuokkaa

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
100 m   Odiah Sidibé 11,41   Zoja Taurin 11,48   Manuela Derr 11,51
200 m   Manuela Derr 23,39   Jana Schönenberger 23,49   Zoja Taurin 23,66
400 m   Anke Wöhlk 52,74   Elena Solcan 52,90   Julia Merino 53,57
800 m   Birte Bruhns 2.01,86   Denise Zavelca 2.02,99   Stella Jongmans 2.04,16
1 500 m   Snežana Pajkic 4.13,34   Anke Schäning 4.14,29   Olga Jegorova 4.14,76
3 000 m   Olga Nazarkina 9.08,41   Anke Schäning 9.08,66   Agata Balsamo 9.18,96
10 000 m   Olga Nazarkina 32.25,75   Mónica Gama 32.26,41   Larisa Aleksejeva 33.20,53
100 m aidat   Ilka Rönisch 13,27   Julija Filipova 13,36   Brigita Bukovec 13,50
400 m aidat   Silvia Rieger 56,39   Anna Tšuprina 56,70   Heike Meissner 56,77
Korkeushyppy   Jelena Jelesina 195   Svetlana Lavrova 193   Šárka Kašpárková 191
Pituushyppy   Mirela Belu 658   Erica Johansson 650   Ljudmila Galkina 644
Kuulantyöntö   Astrid Kumbernuss 19,53   Gabriele Völkl 17,19   Renata Bruková 17,18
Kiekonheitto   Astrid Kumbernuss 63,70   Jana Lauren 62,38   Jacqueline Goormachtigh 57,02
Keihäänheitto   Karen Forkel 70,12   Britta Heydrich 63,44   Nathalie Teppe 55,88
Seitsenottelu   Tatjana Blohina 6032   Beatrice Mau 5974   Marcela Podracká 5960
5 000 m kävely   Kathrin Born 22.10,59   Olga Sánchez 22.20,75   Fina Compte 22.53,71
4 x 100 m   Ranska 44,23   Länsi-Saksa 44,71   Itä-Saksa 44,99
4 x 400 m   Itä-Saksa 3.33,38   Neuvostoliitto 3.35,09   Länsi-Saksa 3.36,49

LähteetMuokkaa