Yleisurheilun Aasian-mestaruuskilpailut 2015

Vuoden 2015 yleisurheilun Aasian-mestaruuskilpailut käytiin 3. kesäkuuta7. kesäkuuta Wuhanissa, Kiinassa.

MitalistitMuokkaa

MiehetMuokkaa

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
100 m   Femi Seun Ogunode 9,91 AR, CR   Zhang Peimeng 10,15   Reza Ghasemi 10,19
200 m   Femi Seun Ogunode 20,32   Fahhad Mohammed Al Subaie 20,63   Dharambir Singh 20,66
400 m   Abdelilah Haroun Hassan 44,68   Yousef Ahmed Masrahi 45,14   Kentaro Sato 46,09
800 m   Musaeb Abdulrahman Balla 1.49,40   Jinson Johnson 1.49,69   Sho Kawamoto 1.50,50
1 500 m   Mohamad Al-Garni 3.41,42   Mohammed Tiouali 3.42,43   Belal Mansoor Ali 3.43,67
5 000 m   Mohamad Al-Garni 13.34,47 CR   Albert Rop 13.35,26   Lakshmanan Govindan 13.36,62
10 000 m   El Hassan El-Abbassi 28.50,71   Lakshmanan Govindan 29.42,81   Andrey Petrov 30.20,68
3 000 m esteet   John Kibet Koech 8.27,03   Hashim Salah Mohamed 8.36,02   Evans Rutto Chematot 8.42,76
110 m aidat   Xie Wenjun 13,56   Abdulaziz Al Mandeel 13,67   Kim Byung-jun 13,75
400 m aidat   Yuta Konishi 49,58   Chen Chieh 49,68   Kazuaki Yoshida 49,95
Korkeushyppy   Takashi Eto 224   Chun-Hsien Hsiang 224   Mutaz Essa Barshim 220
Seiväshyppy   Zhang Wei 560   Seito Yamamoto 550   Huang Bokai 550
Pituushyppy   Gao Xinglong 796   Ted Hooper 780   Tang Gongchen 779
Kolmiloikka   Kim Deok-hyeon 16,86   Cao Shuo 16,77   Roman Valiyev 16,67
Kuulantyöntö   Inderjeet Singh 20,41 CR   Chang Ming-huang 19,56   Tian Zizhong 19,45
Kiekonheitto   Vikas Gowda 62,03   Eisa Zankawi 61,57   Mahmoud Samimi 59,78
Moukarinheitto   Dilshod Nazarov 77,68   Ashraf Amgad Elseify 76,03   Wang Yong 73,40
Keihäänheitto   Huang Shih-Feng 79,74   Bobur Shokirjonov 79,09   Yukifumi Murakami 79,05
Kymmenottelu   Akihiko Nakamura 7773   Guo Qi 7289   Hu Yufei 7042
4 x 100 m   Kiina:
Chen Shiwei
Mo Youxue
Su Bingtian
Zhang Peimeng
39,04   Hongkong:
Tang Yik Chun
So Chun Hong
Ng Ka Fung
Tsui Chi Ho
39,25   Taiwan:
Wang Wen-Tang
Yang Chun-Han
Lo Yen-Yao
Shen Yusen
39,35
4 x 400 m   Qatar:
Femi Seun Ogunode
Musaeb Abdulrahman Balla
Mohamed El Nour Mohamed
Abdelilah Haroun Hassan
3.02,50   Saudi-Arabia:
Mazen Al-Yasen
Mohammed Obaid Alsalhi
Abdullah Abkar
Yousef Ahmed Masrahi
3.02,62   Japani:
Julian Walsh
Yuzo Kanemaru
Kazuma Oseto
Takamasa Kitagawa
3.03,47

NaisetMuokkaa

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
100 m   Chisato Fukushima 11,23w   Viktorija Zjabkina 11,34w   Wei Yongli 11,46w
200 m   Viktorija Zjabkina 23,09   Olga Safronova 23,46   Srabani Nanda 23,54
400 m   Yang Huizhen 52,37   Machettira Raju Poovamma 53,07   Anastassiya Kudinova 53,41
800 m   Tintu Luka 2.01,53   Zhao Jing 2.03,40   Nimali Liyanarachchi 2.03,94
1 500 m   Betlhem Desalegn 4.29,39   Zhao Jing 4.29,40   Iino Maya 4.32,90
5 000 m   Betlhem Desalegn 15.25,15   Alia Saeed Mohammed 15.28,74   Daria Maslova 15.42,82
10 000 m   Alia Saeed Mohammed 31.52,29 CR   Eunice Chumba 32.22,29   Michi Numata 32.44,57
3 000 m esteet   Lalita Babar 9.34,13 CR   Li Zhenzhu 9.41,43   Zhang Xinyan 9.46,82
100 m aidat   Wu Shuijiao 13,12   Anastassiya Pilipenko 13,33   Ayako Kimura 13,41
400 m aidat   Kemi Adekoya 54,31   Kira Manami 57,14   Xiao Xia 57,69
Korkeushyppy   Svetlana Radzivil 191   Yang Wang 188   Zheng Xingjuan 184
Seiväshyppy   Li Ling 466 AR, CR   Xu Huiqin 430   Tomomi Abiko 420
Pituushyppy   Lu Minjia 652   Jung Soon-ok 647   Xu Xiaoling 646
Kolmiloikka   Wang Wupin 13,76   Li Yanmei 13,57   Wang Rong 13,44
Kuulantyöntö   Guo Tianqian 18,59   Gao Yang 17,98   Bian Ka 17,78
Kiekonheitto   Su Xinyue 63,90   Tan Jian 62,97   Lu Xiaoxin 62,30
Moukarinheitto   Liu Tingting 68,24   Na Luo 64,97   Akane Watanabe 59,39
Keihäänheitto   Liu Shiying 61,33 CR   Yang Xinli 59,24   Risa Miyashita 54,76
Seitsenottelu   Ekaterina Voronina 5689   Liksy Joseph 5554   Purnima Hembram 5511
4 x 100 m   Kiina:
Tao Yujia
Yuan Qiqi
Lin Huijun
Wei Yongli
43,10 CR   Japani:
Saori Kitakaze
Anna Doi
Chisato Fukushima
Kana Ichikawa
44,14   Thaimaa:
Supawan Thipat
Khanrutai Pakdee
Phatsorn Jaksuninkorn
Tassaporn Wannakit
44,73
4 x 400 m   Kiina:
Huang Guifen
Cheng Chong
Chen Jingwen
Yang Huizhen
3.33,44   Intia:
Jisna Mathew
Tintu Luka
Debashree Majumder
Machettira Raju Poovamma
3.33,81   Kazakstan:
Elina Mikhina
Yuliya Rakhmanova
Alexandra Romanova
Anastassiya Kudinova
3.35,14

LähteetMuokkaa