Avaa päävalikko

Miesten turnausMuokkaa

Miesten turnaukseen osallistui 12 joukkuetta jaettuna kahteen kuuden joukkueen lohkoon. Lohkovoittajat etenivät suoraan välieriin. Lohkokakkoset ja kolmoset pelasivat puolivälierät.

LohkovaiheMuokkaa

A-lohkoMuokkaa

Joukkue Ottelut Voitot Tasapelit Tappiot Tehdyt maalit Päästetyt maalit Maaliero Pisteet
  Unkari 5 4 1 0 60 36 +24 9
  Espanja 5 4 0 1 52 34 +18 8
  Montenegro 5 2 2 1 43 33 +10 6
  Australia 5 2 1 2 45 40 +5 5
  Kreikka 5 1 0 4 39 56 -17 2
  Kanada 5 0 0 5 21 61 -40 0

10. elokuuta:

Espanja-Kanada 16-6
Unkari-Montenegro 10-10
Australia-Kreikka 12-8

12. elokuuta:

Kanada-Montenegro 0-12
Espanja-Australia 9-8
Kreikka-Unkari 6–17

14. elokuuta:

Unkari-Espanja 8-5
Montenegro-Kreikka 10-6
Australia-Kanada 8-5

16. elokuuta:

Kanada-Kreikka 7-13
Espanja-Montenegro 12-6
Australia-Unkari 12-13

18. elokuuta:

Unkari-Kanada 12-3
Montenegro-Australia 5-5
Espanja-Kreikka 10-6

B-lohkoMuokkaa

Joukkue Ottelut Voitot Tasapelit Tappiot Tehdyt maalit Päästetyt maalit Maaliero Pisteet
  Yhdysvallat 5 4 0 1 37 31 +6 8
  Kroatia 5 4 0 1 56 31 +25 8
  Serbia 5 3 0 2 50 38 +12 6
  Saksa 5 2 0 3 33 44 -11 4
  Italia 5 2 0 3 57 50 +7 4
  Kiina 5 0 0 5 25 64 -39 0

10. elokuuta:

Serbia-Saksa 11-7
Kroatia-Italia 11-7
Yhdysvallat-Kiina 8-4

12. elokuuta:

Italia-Yhdysvallat 11-12
Serbia-Kroatia 8–11
Saksa-Kiina 6–5

14. elokuuta:

Kroatia-Saksa 13-5
Yhdysvallat-Serbia 2-4
Kiina-Italia 7-19

16. elokuuta:

Saksa-Italia 8-7
Kroatia-Yhdysvallat 5-7
Serbia-Kiina 15-5

18. elokuuta:

Serbia-Italia 12-13
Yhdysvallat-Saksa 8-7
Kiina-Kroatia 4-16

Pudotuspelit ja sijoitusottelutMuokkaa

Sija Joukkue
1.   Unkari
2.   Yhdysvallat
3.   Serbia
4.   Montenegro
5.   Espanja
6.   Kroatia
7.   Kreikka
8.   Australia
9.   Italia
10.   Saksa
11.   Kanada
12.   Kiina

20. elokuuta:

  • Sijoitusottelut 7.−12.
Kanada-Italia 11-13
Kreikka-Kiina 13-8
  • Puolivälierät:
Montenegro-Kroatia 7-6
Espanja-Serbia 5-9

22. elokuuta:

  • Sijoitusottelu 11.–12.
Kanada-Kiina 8-7
  • Sijoitusottelu 7.−10.
Australia-Italia 17-16
Saksa-Kreikka 9-13
  • Välierät:
Unkari-Montenegro 11-9
Yhdysvallat-Serbia 10-5

24. elokuuta:

  • Sijoitusottelu 9.–10.:
Italia–Saksa 10–8
  • Sijoitusottelu 7.–8.:
Australia–Kreikka 8–9
  • Sijoitusottelu 5.–6.:
Kroatia–Espanja 9–11
  • Pronssiottelu:
Montenegro-Serbia 4–6
  • Loppuottelu:
Unkari-Yhdysvallat 14–10

Naisten turnausMuokkaa

Naisten turnauksessa pelaa kahdeksan joukkuetta jaettuna kahteen neljän joukkueen lohkoon. Lohkovoittajat etenevät suoraan välieriin, lohkokakkoset- ja kolmoset puolivälieriin. Lohkojen viimeiset pelaavat seitsemännestä ja kahdeksannesta sijasta.

LohkovaiheMuokkaa

A-lohkoMuokkaa

Joukkue Ottelut Voitot Tappiot Tasapelit Tehdyt maalit Päästetyt maalit Maaliero Pisteet
  Yhdysvallat 3 2 1 0 33 27 +6 5
  Italia 3 2 1 0 28 26 +2 5
  Kiina 3 1 0 2 33 33 0 2
  Venäjä 3 0 0 3 26 34 -8 0

11. elokuuta:

Venäjä-Italia 8-9
Yhdysvallat-Kiina 12-11

13. elokuuta:

Yhdysvallat-Italia 9-9
Venäjä-Kiina 11-13

15. elokuuta:

Venäjä-Yhdysvallat 7-12
Italia-Kiina 10-9

B-lohkoMuokkaa

Joukkue Ottelut Voitot Tappiot Tasapelit Tehdyt maalit Päästetyt maalit Maaliero Pisteet
  Unkari 3 2 1 0 28 20 +8 5
  Australia 3 2 1 0 25 22 +3 5
  Alankomaat 3 1 0 2 27 27 +0 2
  Kreikka 3 0 0 3 16 27 -11 0

11. elokuuta:

Unkari-Alankomaat 11-9
Kreikka-Australia 6-8

13. elokuuta:

Unkari-Australia 7-7
Kreikka-Alankomaat 6-9

15. elokuuta:

Alankomaat-Australia 9-10
Unkari-Kreikka 10-4

Pudotuspelit ja sijoitusottelutMuokkaa

Sija Joukkue
1.   Alankomaat:
Ilse van der Meijden, Yasemin Smit, Mieke Cabout, Biurakn Hakhverdian, Marieke van den Ham, Danielle de Bruijn, Iefke van Belkum, Noeki Klein, Gillian van den Berg, Alette Sijbring, Rianne Guichelaar, Simone Koot, Meike de Nooy
2.   Yhdysvallat:
Elizabeth Armstrong, Heather Petri, Brittany Hayes, Brenda Villa, Lauren Wenger, Natalie Golda, Patty Cardenas, Jessica Steffens, Elsie Windes, Alison Gregorka, Moriah van Norman, Kami Craig, Jaime Hipp
3.   Australia:
Emma Knox, Gemma Beadsworth, Nikita Cuffe, Rebecca Rippon, Suzie Fraser, Bronwen Knox, Taniele Gofers, Kate Gynther, Jenna Santoromito, Mia Santoromito, Melissa Rippon, Amy Hetzel, Alicia McCormack
4.   Unkari
5.   Kiina
6.   Italia
7.   Venäjä
8.   Kreikka

17. elokuuta:

  • Sijoitusottelu 7.–8.:
    • Venäjä-Kreikka 12-6
  • Puolivälierät:
    • Kiina-Australia 11-12
    • Italia-Alankomaat 8 (3)-8 (5)

19. elokuuta:

  • Sijoitusottelu 5.–6.:
    • Kiina-Italia 10-7
  • Välierät:
    • Yhdysvallat-Australia 9-8
    • Unkari-Alankomaat 7-8

21. elokuuta:

  • Pronssiottelu:
    • Australia-Unkari 12-11
  • Loppuottelu:
    • Yhdysvallat-Alankomaat 8-9