Avaa päävalikko

Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut 2000

Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 2000 25. kertaa. Kilpailut pidettiin Helsingissä, Mäkelänrinteen uintikeskuksessa 28. kesäkuuta9. heinäkuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Euroopan uimaliitto LEN. Kilpailulajeina olivat uinti, avovesiuinti, uimahypyt ja taitouinti.

MitalistitMuokkaa

UintiMuokkaa

MiehetMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m   Aleksandr Popov 21,95   Pieter van den Hoogenband 22,35   Lorenzo Vismara 22,38
100 m   Aleksandr Popov 48,61   Pieter van den Hoogenband 48,77   Lars Frölander 49,24
200 m   Massimiliano Rosolino 1.47,31   Pieter van den Hoogenband 1.47,62   Paul Palmer 1.49,54
400 m   Emiliano Brembilla 3.48,56   Dragoș Coman 3.48,69   Paul Palmer 3.50,97
1 500 m   Ihor Tšervynskyi 15.05,31   Emiliano Brembilla 15.06,42   Dragoș Coman 15.10,97
Selkäuinti
50 m   Stev Theloke 25,60 EE   Darius Grigalionis 25,61   David Ortega 26,00
100 m   David Ortega 55,50   Volodymyr Nikolaitšuk 55,64   Derya Büyükuncu 55,84
200 m   Gordan Kožulj 1.58,62   Emanuele Merisi 2.00,02   Yoav Gath 2.00,32
Rintauinti
50 m   Mark Warnecke 27,75   Oleh Lisohor 27,81   Remo Lütolf 27,91
100 m   Domenico Fioravanti 1.02,02   Jarno Pihlava 1.02,07   Dmitri Komornikov 1.02,11
200 m   Dmitri Komornikov 2.13,09   Domenico Fioravanti 2.14,87   Maxim Podoprigora 2.15,07
Perhosuinti
50 m   Jere Hård 23,88 PE   Lars Frölander 23,96   Mark Foster 24,02
100 m   Lars Frölander 52,23 EE   Thomas Rupprath 53,38   James Hickman 53,44
200 m   Anatoli Poljakov 1.56,73   James Hickman 1.58,44   Ioan Gherghel 1.58,54
Sekauinti
200 m   Massimiliano Rosolino 2.00,62   Christian Keller 2.02,02   Xavier Marchand 2.02,06
400 m   István Batházi 4.18,51   Cezar Bădiță 4.19,42   Johann Le Bihan 4.20,50
Viestit
4 × 100 m vapaauinti   Venäjä
Denis Pimankov
Dmitri Tšernyšov
Andrei Kapralov
Aleksandr Popov
3.18,75   Saksa
Stefan Herbst
Lars Conrad
Christian Tröger
Stephan Kunzelmann
3.19,16   Ranska
Romain Barnier
Nicolas Kintz
Hugo Viart
Frédérick Bousquet
3.20,37
4 × 200 m vapaauinti   Italia
Massimiliano Rosolino
Matteo Pelliciari
Simone Cercato
Emiliano Brembilla
7.16,52   Saksa
Michael Kiedel
Christian Keller
Stefan Herbst
Stefan Pohl
7.18,96   Alankomaat
Martijn Zuijdweg
Marcel Wouda
Mark van der Zijden
Pieter van den Hoogenband
7.19,91
4 × 100 m sekauinti   Venäjä
Vladislav Aminov
Dmitri Komornikov
Dmitri Tšernyšov
Aleksandr Popov
3.39,29   Ruotsi
Mattias Ohlin
Martin Gustavsson
Lars Frölander
Stefan Nystrand
3.40,43   Ukraina
Volodymyr Nikolaitšuk
Oleh Lisohor
Andri Serdinov
Pavlo H’nykin
3.40,91

NaisetMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m   Therese Alshammar 24,44   Wilma van Rijn 25,46   Olha Mukomol 25,54
100 m   Therese Alshammar 54,41   Martina Moravcová 54,45   Mette Jacobsen 55,31
200 m   Natallja Baranouskaja 1.59,51   Martina Moravcová 2.00,08   Camelia Potec 2.00,32
400 m   Jana Klotškova 4.09,41   Natallja Baranouskaja 4.11,37   Camelia Potec 4.11,76
800 m   Flavia Rigamonti 8.29,16   Chantal Strasser 8.31,36   Kirsten Vlieghuis 8.37,94
Selkäuinti
50 m   Nina Živanevskaja 28,76   Diana Mocanu 28,85   Ilona Hlaváčková 29,18
100 m   Nina Živanevskaja 1.01,02   Diana Mocanu 1.01,54   Louise Ørnstedt 1.01,88
200 m   Nina Živanevskaja 2.09,53   Diana Mocanu 2.11,62   Antje Buschschulte 2.12,04
Rintauinti
50 m   Ágnes Kovács 31,68   Zoë Baker 32,00   Sylvia Gerasch 32,02
100 m   Ágnes Kovács 1.08,38   Sylvia Gerasch 1.09,28   Svitlana Bondarenko 1.09,81
200 m   Beatrice Câșlaru 2.26,76   Ágnes Kovács 2.26,85   Karine Brémond 2.28,20
Perhosuinti
50 m   Anna-Karin Kammerling 26,40   Karen Egdal 26,97   Martina Moravcová 26,98
100 m   Martina Moravcová 58,72   Otylia Jędrzejczak 58,97   Johanna Sjöberg 59,29
200 m   Otylia Jędrzejczak 2.08,63   Mette Jacobsen 2.08,77   Mireia García 2.10,44
Sekauinti
200 m   Beatrice Câșlaru
  Jana Klotškova
2.12,57   Sue Rolph 2.15,82
400 m   Jana Klotškova 4.39,78   Beatrice Câșlaru 4.41,64   Yseult Gervy 4.46,15
Viestit
4 × 100 m vapaauinti   Ruotsi
Louise Jöhncke
Johanna Sjöberg
Anna-Karin Kammerling
Therese Alshammar
3.42,38   Italia
Luisa Striani
Sara Parise
Cecilia Vianini
Cristina Chiuso
3.45,31   Belgia
Nina van Koeckhoven
Liesbet Dreesen
Sofie Goffin
Tine Bossuyt
3.46,42
4 × 200 m vapaauinti   Romania
Camelia Potec
Simona Păduraru
Lorena Diaconescu
Beatrice Câșlaru
8.03,17   Italia
Luisa Striani
Cecilia Vianini
Sara Parise
Sara Goffi
8.08,14   Ranska
Solenne Figuès
Laëtitia Choux
Katarin Quelennec
Alicia Bozon
8.08,30
4 × 100 m sekauinti   Ruotsi
Therese Alshammar
Emma Igelström
Johanna Sjöberg
Louise Jöhncke
4.06,00   Belgia
Sofie Wolfs
Brigitte Becue
Fabienne Dufour
Nina van Koeckhoven
4.09,52   Romania
Raluca Udroiu
Beatrice Câșlaru
Diana Mocanu
Camelia Potec
4.10,05

AvovesiuintiMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet
5 km   Luca Baldini 55.13,1   Fabio Venturini 55.16,4   David Meca 55.35,3
25 km   Stéphane Lecat 5.05.22,5   David Meca 5.05.28,9   Fabio Fusi 5.06.25,5
Naiset
5 km   Peggy Büchse 1.00.26,6   Britta Kamrau 1.00.40,9   Jana Pechanová 1.00.41,6
25 km   Peggy Büchse 5.22.11,1   Edith van Dijk 5.24.47,0   Valeria Casprini 5.24.52,7

UimahypytMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet
1 m ponnahduslauta   Alexander Mesch 370,53   Dmitri Baibakov 363,00   Joona Puhakka 347,16
3 m ponnahduslauta   Dmitri Sautin 681,48   Stefan Ahrens 641,94   Aleksandr Dobroskok 634,59
10 m kerroshypyt   Dmitri Sautin 710,07   Heiko Meyer 635,97   Igor Lukašin 634,98
3 m ponnahduslaudan parikilpailu   Saksa
Tobias Schellenberg
Andreas Wels
331,98   Venäjä
Aleksandr Dobroskok
Dmitri Sautin
328,56   Espanja
Rafael Álvarez
José Miguel Gil
293,46
10 m kerroshyppyjen parikilpailu   Venäjä
Igor Lukašin
Dmitri Sautin
323,46   Ukraina
Oleksandr Skrypnyk
Roman Volodkov
292,74   Iso-Britannia
Leon Taylor
Peter Waterfield
280,20
Naiset
1 m ponnahduslauta   Vera Iljina 275,28   Heike Fischer 256,83   Natalja Umyskova 252,00
3 m ponnahduslauta   Julija Pahalina 578,37   Dörte Lindner 528,72   Anna Lindberg 523,77
10 m kerroshypyt   Svetlana Timošinina 482,34   Ute Wetzig 476,73   Olena Župina 475,86
3 m ponnahduslaudan parikilpailu   Venäjä
Vera Iljina
Julija Pahalina
303,12   Saksa
Dörte Lindner
Conny Schmalfuß
272,52   Ukraina
Hanna Sorokina
Olena Župina
263,88
10 m kerroshyppyjen parikilpailu   Saksa
Anke Piper
Ute Wetzig
268,05   Venäjä
Jevgenija Olševskaja
Svetlana Timošinina
265,20   Ukraina
Olha Leonova
Olena Župina
246,54

TaitouintiMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Yksinuinti   Olga Brusnikina 99,200   Virginie Dedieu 98,080   Gemma Mengual 96,240
Pariuinti   Ranska
Virginie Dedieu
Myriam Lignot
97,160   Espanja
Gemma Mengual
Paola Tirados
96,080   Italia
Maurizia Cecconi
Alessia Lucchini
95,920
Alun perin voittanut   Olga Brusnikina/Marija Kiseljova (99,360) hylättiin dopingin takia (Kiseljova).
Joukkueuinti   Venäjä
Jelena Azarova
Olga Brusnikina
Marija Kiseljova
Olga Novokštšenova
Irina Peršina
Jelena Soja
Julija Vasiljeva
Olga Vasjukova
99,520   Italia
Giada Ballan
Serena Bianchi
Mara Brunetti
Giovanna Burlando
Chiara Cassin
Maurizia Cecconi
Alessia Lucchini
Clara Porchetto
97,480   Ranska
Cinthia Bouhier
Virginie Dedieu
Charlotte Fabre
Myriam Glez
Rachel Le Bozec
Myriam Lignot
Charlotte Massardier
Magali Rathier
97,000

MitalitaulukkoMuokkaa

      Isäntämaa

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1   Venäjä 15 3 4 22
2   Saksa 7 12 2 21
3   Italia 6 7 4 17
4   Ruotsi 6 2 3 11
5   Ukraina 4 3 6 13
6   Espanja 4 2 5 11
7   Romania 3 6 5 14
8   Unkari 3 1 0 4
9   Ranska 2 1 6 9
10   Slovakia 1 2 1 4
11   Suomi 1 1 1 3
  Sveitsi 1 1 1 3
13   Puola 1 1 0 2
  Valko-Venäjä 1 1 0 2
15   Kroatia 1 0 0 1
16   Alankomaat 0 5 2 7
17   Iso-Britannia 0 2 6 8
18   Tanska 0 2 2 4
19   Belgia 0 1 2 3
20   Liettua 0 1 0 1
21   Tšekki 0 0 2 2
22   Israel 0 0 1 1
  Itävalta 0 0 1 1
  Turkki 0 0 1 1
Yhteensä 56 54 55 165

LähteetMuokkaa