Avaa päävalikko

Uinnin maailmanmestaruuskilpailut 1991

Uinnin pitkän radan maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 1991 Australian Perthissä 3.13. tammikuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Kansainvälinen uimaliitto FINA. Kilpailulajeina olivat ratauinti, avovesiuinti, uimahypyt, taitouinti ja vesipallo.

MitalistitMuokkaa

UintiMuokkaa

MiehetMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m   Tom Jager 22,16 KE   Matt Biondi 22,26   Gennadi Prigoda 22,62
100 m   Matt Biondi 49,18   Tommy Werner 49,63   Giorgio Lamberti 49,82
200 m   Giorgio Lamberti 1.47,27 KE   Steffen Zesner 1.48,28   Artur Wojdat 1.48,70
400 m   Jörg Hoffmann 3.48,04 KE   Stefan Pfeiffer 3.48,86   Artur Wojdat 3.49,67
1 500 m   Jörg Hoffmann 14.50,36 ME   Kieren Perkins 14.50,58   Stefan Pfeiffer 14.59,34
Selkäuinti
100 m   Jeff Rouse 55,23 KE   Mark Tewksbury 55,29   Martín López-Zubero 55,61
200 m   Martín López-Zubero 1.59,52   Stefano Battistelli 1.59,98   Vladimir Selkov 2.00,33
Rintauinti
100 m   Norbert Rózsa 1.01,45 ME   Adrian Moorhouse 1.01,58   Gianni Minervini 1.01,74
200 m   Mike Barrowman 2.11,23 ME   Norbert Rózsa 2.12,03   Nick Gillingham 2.13,12
Perhosuinti
100 m   Anthony Nesty 53,29 KE   Michael Groß 53,31   Vladislav Kulikov 53,74
200 m   Melvin Stewart 1.55,69 ME   Michael Groß 1.56,78   Tamás Darnyi 1.58,25
Sekauinti
200 m   Tamás Darnyi 1.59,36 ME   Eric Namesnik 2.01,87   Christian Geßner 2.02,36
400 m   Tamás Darnyi 4.12,36 ME   Eric Namesnik 4.15,21   Stefano Battistelli 4.16,50
Viestit
4 × 100 m vapaauinti   Yhdysvallat
Tom Jager
Brent Lang
Doug Gjertsen
Matt Biondi
3.17,15 KE   Saksa
Peter Sitt
Dirk Richter
Steffen Zesner
Bengt Zikarsky
3.18,88   Neuvostoliitto
Gennadi Prigoda
Juri Baškatov
Veniamin Tajanovitš
Vladimir Tkatšenko
3.18,97
4 × 200 m vapaauinti   Saksa
Peter Sitt
Steffen Zesner
Stefan Pfeiffer
Michael Groß
7.13,50 KE   Yhdysvallat
Troy Dalbey
Melvin Stewart
Dan Jorgensen
Doug Gjertsen
7.14,87   Italia
Emanuele Idini
Roberto Gleria
Stefano Battistelli
Giorgio Lamberti
7.17,18
4 × 100 m sekauinti   Yhdysvallat
Jeff Rouse
Eric Wunderlich
Mark Henderson
Matt Biondi
3.39,66 KE   Neuvostoliitto
Vladimir Šemetov
Dmitri Volkov
Vladislav Kulikov
Veniamin Tajanovitš
3.40,41   Saksa
Frank Hoffmeister
Christian Poswiat
Michael Groß
Dirk Richter
3.42,13

NaisetMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m   Zhuang Yong 25,47   Leigh Ann Fetter
  Catherine Plewinski
25,50
100 m   Nicole Haislett 55,17   Catherine Plewinski 55,31   Zhuang Yong 55,65
200 m   Hayley Lewis 2.00,48   Janet Evans 2.00,67   Mette Jacobsen 2.00,93
400 m   Janet Evans 4.08,63   Hayley Lewis 4.09,40   Suzu Chiba 4.11,44
800 m   Janet Evans 8.24,05 KE   Grit Müller 8.30,20   Jana Henke 8.30,31
Selkäuinti
100 m   Krisztina Egerszegi 1.01,78   Tünde Szabó 1.01,98   Janie Wagstaff 1.02,17
200 m   Krisztina Egerszegi 2.09,15 KE   Dagmar Hase 2.12,01   Janie Wagstaff 2.13,14
Rintauinti
100 m   Linley Frame 1.08,81   Jana Dörries 1.09,35   Jelena Volkova 1.09,66
200 m   Jelena Volkova 2.29,53   Linley Frame 2.30,02   Jana Dörries 2.30,14
Perhosuinti
100 m   Qian Hong 59,68   Wang Xiaohong 59,81   Catherine Plewinski 59,88
200 m   Summer Sanders 2.09,24   Rie Shito 2.11,06   Hayley Lewis 2.11,09
Sekauinti
200 m   Lin Li 2.13,40   Summer Sanders 2.14,06   Daniela Hunger 2.16,16
400 m   Lin Li 4.41,45   Hayley Lewis 4.41,46   Summer Sanders 4.43,41
Viestit
4 × 100 m vapaauinti   Yhdysvallat
Nicole Haislett
Julie Cooper
Whitney Hedgepeth
Jenny Thompson
3.43,26   Saksa
Simone Osygus
Kerstin Kielgaß
Karin Seick
Manuela Stellmach
3.44,37   Alankomaat
Marianne Muis
Inge de Bruijn
Mildred Muis
Karin Brienesse
3.45,05
4 × 200 m vapaauinti   Saksa
Kerstin Kielgaß
Manuela Stellmach
Dagmar Hase
Stephanie Ortwig
8.02,56   Alankomaat
Marianne Muis
Manon Masseurs
Mildred Muis
Karin Brienesse
8.05,97   Tanska
Gitta Jensen
Berit Puggaard
Annette Poulsen
Mette Jacobsen
8.07,20
4 × 100 m sekauinti   Yhdysvallat
Janie Wagstaff
Tracey McFarlane
Crissy Ahmann-Leighton
Nicole Haislett
4.06,51   Australia
Nicole Livingstone
Linley Frame
Susie O’Neill
Karen Van Wirdum
4.08,04   Saksa
Svenja Schlicht
Jana Dörries
Susanne Müller
Manuela Stellmach
4.10,50

AvovesiuintiMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet
25 km   Chad Hundeby 5.01.45,78   Sergio Chariandini 5.03.18,81   David O’Brien 5.08.53,35
Naiset
25 km   Shelley Taylor-Smith 5.21.05,53   Martha Jahn 5.25.16,67   Karen Burton 5.28.22,74

UimahypytMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet
1 m ponnahduslauta   Edwin Jongejans 588,51   Mark Lenzi 578,22   Wang Yijie 577,86
3 m ponnahduslauta   Kent Ferguson 650,25   Tan Liangde 643,95   Albin Killat 619,77
10 m kerroshypyt   Sun Shuwei 626,79   Xiong Ni 603,81   Georgi Tšogovadze 580,68
Naiset
1 m ponnahduslauta   Gao Min 478,26   Wendy Lucero 467,82   Heidemarie Bártová 449,76
3 m ponnahduslauta   Gao Min 539,01   Irina Laško 524,70   Brita Baldus 503,73
10 m kerroshypyt   Fu Mingxia 426,51   Jelena Mirošina 402,87   Wendy Williams 400,23

TaitouintiMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Yksinuinti   Sylvie Fréchette 201,013   Kristen Babb 196,314   Mikako Kotani 195,110
Pariuinti   Yhdysvallat
Karen Josephson
Sarah Josephson
199,762   Japani
Mikako Kotani
Aki Takayama
194,307   Kanada
Lisa Alexander
Kathy Glen
192,649
Joukkueuinti   Yhdysvallat
Kristen Babb
Becky Dyroen
Karen Josephson
Sarah Josephson
Jill Savery
Nathalie Schneyder
Heather Simmons
Michelle Svitenko
196,144   Kanada
Lisa Alexander
Karen Clark
Charlene Davies
Karen Fonteyne
Kathy Glen
Heather Johnston
Christine Larsen
Cari Read
193,259   Japani
Hisako Aoishi
Mina Enkaku
Kiyoko Ishibashi
Ikuko Kato
Fumiko Okuno
Aki Takayama
Yumi Wakabayashi
Chiaki Yamamura
189,753

VesipalloMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet   Jugoslavia
Mislav Bezmalinović
Perica Bukić
Viktor Jelenić
Igor Milanović
Vitomor Padovan
Dušan Popović
Ranko Posinković
Goran Radjenović
Dubravko Šimenc
Aleksandar Šoštar
Vaso Subotić
Ante Vasović
Mirko Vičević
  Espanja
Manuel Estiarte
Pedro García
Salvador Gómez
Marco Antonio González
Rubén Michavila
Mariano Moya
Sergio Pedrerol
Josep Picó
Jesús Miguel Rollán
Ricardo Sánchez
Jordi Sans
  Unkari
Tibor Benedek
István Dóczi
Péter Kuna
Csaba Mészáros
Gábor Nemes
Zsolt Petőváry
Imre Péter
Gábor Schmiedt
Tibor Sprok
Frank Tóth
Imre Tóth
László Tóth
Balázs Vincze
Naiset   Alankomaat
Hellen Boering
Irma Brander
Edmée Hiemstra
Monique Kranenburg
Karin Kuipers
Patricia Libregts
Alice Lindhout
Marjan op den Velde
Lillian Ossendrijver
Janny Spijker
Karla van der Boon
Esmeralda van den Water
Hedda Verdam
  Kanada   Yhdysvallat

MitalitaulukkoMuokkaa

      Isäntämaa

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1   Yhdysvallat 17 11 6 34
2   Kiina 8 3 2 13
3   Unkari 5 2 2 9
4   Saksa 4 9 9 22
5   Australia 3 5 2 10
6   Alankomaat 2 1 1 4
7   Neuvostoliitto 1 3 6 10
8   Kanada 1 3 1 5
9   Italia 1 2 4 7
10   Espanja 1 1 1 3
11   Jugoslavia 1 0 0 1
  Suriname 1 0 0 1
13   Japani 0 2 3 5
14   Ranska 0 2 1 3
15   Iso-Britannia 0 1 1 2
16   Ruotsi 0 1 0 1
17   Puola 0 0 2 2
  Tanska 0 0 2 2
19   Tšekkoslovakia 0 0 1 1
Yhteensä 45 46 44 135

LähteetMuokkaa