Uinnin lyhyen radan maailmanmestaruuskilpailut 2000

Uinnin lyhyen radan maailmanmestaruuskilpailut 2000 järjestettiin Ateenassa Kreikassa 16.19. maaliskuuta 2000. Kilpailujen järjestäjänä toimi Kansainvälinen uimaliitto FINA.

MitalistitMuokkaa

MiehetMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m   Mark Foster 21,58   Brendon Dedekind 21,62   Stefan Nystrand 21,80
100 m   Lars Frölander 46,80   Stefan Nystrand 47,73   Scott Tucker 47,82
200 m   Béla Szabados 1.45,27   Massimiliano Rosolino 1.45,63   Chad Carvin 1.45,79
400 m   Chad Carvin 3.41,13   Paul Palmer 3.42,70   Massimiliano Rosolino 3.43,68
1 500 m   Jörg Hoffmann 14.47,57   Ihor Tšervynskyi 14.48,20   Chad Carvin 14.51,23
Selkäuinti
50 m   Neil Walker 23,99   Lenny Krayzelburg 24,24   Rodolfo Falcón 24,32
100 m   Neil Walker 50,75 ME   Rodolfo Falcón 52,87   Derya Büyükuncu 52,88
200 m   Gordan Kožulj 1.53,31   Brad Bridgewater 1.53,87   Volodymyr Nikolaitšuk 1.55,33
Rintauinti
50 m   Mark Warnecke 27,22   Brendon Dedekind 27,27   Oleh Lisohor 27,30
100 m   Roman Sludnov 58,57   Zhu Yi 59,99   Roman Ivanovski 1.00,05
200 m   Roman Sludnov 2.07,59 ME   Terence Parkin 2.07,91   Andrei Ivanov 2.09,90
Perhosuinti
50 m   Mark Foster 23,30   Neil Walker 23,46   Sabir Muhammad 23,56
100 m   Lars Frölander 50,44 ME   James Hickman 51,53   Denys Sylantjev 51,84
200 m   James Hickman 1.53,57   Shamek Pietucha 1.54,27   Anatoli Poljakov 1.54,47
Sekauinti
100 m   Neil Walker 52,79 ME   Jani Sievinen 54,08   James Hickman 54,38
200 m   Jani Sievinen 1.56,27   James Hickman 1.56,86   Massimiliano Rosolino 1.58,05
400 m   Jani Sievinen 4.09,54   Terence Parkin 4.10,56   Michael Halika 4.10,90
Viestit
4 × 100 m vapaauinti   Ruotsi
Johan Nyström
Lars Frölander
Mattias Ohlin
Stefan Nystrand
3.09,57 ME   Yhdysvallat
Scott Tucker
Josh Davis
Sabir Muhammad
Neil Walker
3.10,98   Saksa
Mitja Zastrow
Stefan Herbst
Christian Tröger
Stephan Kunzelmann
3.13,69
4 × 200 m vapaauinti   Yhdysvallat
Josh Davis
Neil Walker
Scott Tucker
Chad Carvin
7.01,33 ME   Iso-Britannia
Edward Sinclair
Marc Spackman
Paul Palmer
James Salter
7.03,06   Venäjä
Denis Pimankov
Anatoli Poljakov
Dmitri Tšernyšev
Andrei Kapralov
7.05,24
4 × 100 m sekauinti   Yhdysvallat
Lenny Krayzelburg
Jarrod Marrs
Neil Walker
Scott Tucker
3.30,03   Saksa
Sebastian Halgasch
Björn Nowakowski
Thomas Rupprath
Stefan Herbst
3.31,77   Iso-Britannia
Neil Willey
Darren Mew
James Hickman
Paul Belk
3.32,08

NaisetMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m   Therese Alshammar 23,59 ME   Sandra Völker 24,77   Alison Sheppard 24,80
100 m   Therese Alshammar 52,17 ME   Jenny Thompson 53,14   Martina Moravcová 53,88
200 m   Yang Yu 1.56,06   Martina Moravcová 1.56,46   Natallja Baranouskaja 1.57,54
400 m   Lindsay Benko 4.02,44   Jana Klotškova 4.04,39   Chen Hua 4.06,63
800 m   Chen Hua 8.17,03   Brooke Bennett 8.19,66   Flavia Rigamonti 8.21,57
Selkäuinti
50 m   Antje Buschschulte 27,90   Marylyn Chiang 28,03   Kellie McMillan 28,06
100 m   Sandra Völker 58,66   Marylyn Chiang 59,33   Antje Buschschulte 59,37
200 m   Antje Buschschulte 2.07,29   Clementine Stoney 2.08,64   Lindsay Benko 2.08,85
Rintauinti
50 m   Sarah Poewe 30,66   Hao Ping 31,22   Tara Kirk 31,47
100 m   Sarah Poewe 1.06,21   Alicja Pęczak 1.07,69   Jelena Bogomazova 1.08,27
200 m   Rebecca Brown 2.23,41   Alicja Pęczak 2.24,24   Brooke Hanson 2.25,30
Perhosuinti
50 m   Jenny Thompson 26,13   Anna-Karin Kammerling 26,16   Nicola Jackson 26,85
100 m   Jenny Thompson 57,67   Johanna Sjöberg 57,96   Karen Campbell 58,86
200 m   Mette Jacobsen 2.08,10   Katrin Jäke 2.09,42   Otylia Jędrzejczak 2.09,61
Sekauinti
100 m   Martina Moravcová 59,71   Marianne Limpert 1.02,00   Alenka Kejžar 1.02,24
200 m   Jana Klotškova 2.08,97   Martina Moravcová 2.08,98   Marianne Limpert 2.12,68
400 m   Jana Klotškova 4.32,45   Nicole Hetzer 4.37,92   Katie Yevak 4.38,80
Viestit
4 × 100 m vapaauinti   Ruotsi
Louise Jöhncke
Therese Alshammar
Anna-Karin Kammerling
Johanna Sjöberg
3.35,54   Saksa
Katrin Meißner
Antje Buschschulte
Britta Steffen
Sandra Völker
3.37,31   Iso-Britannia
Alison Sheppard
Claire Huddart
Karen Legg
Karen Pickering
3.37,93
4 × 200 m vapaauinti   Iso-Britannia
Claire Huddart
Nicola Jackson
Karen Legg
Karen Pickering
7.49,11 ME   Yhdysvallat
Lindsay Benko
Brooke Bennett
Tammie Spatz-Stone
Jenny Thompson
7.50,59   Kiina
Sun Dan
Yang Lina
Li Jin
Yang Yu
7.52,70
4 × 100 m sekauinti   Ruotsi
Therese Alshammar
Emma Igelström
Johanna Sjöberg
Anna-Karin Kammerling
3.59,53   Saksa
Sandra Völker
Janne Schäfer
Katrin Jäke
Katrin Meißner
4.01,47   Yhdysvallat
Jamie Leigh Reid
Anita Nall
Jenny Thompson
Tammie Spatz-Stone
4.02,51

MitalitaulukkoMuokkaa

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1   Yhdysvallat 9 8 8 25
2   Ruotsi 7 3 1 11
3   Saksa 5 6 2 13
4   Iso-Britannia 4 4 5 13
5   Etelä-Afrikka 2 4 0 6
6   Ukraina 2 2 3 7
7   Kiina 2 2 2 6
8   Suomi 2 1 0 3
9   Venäjä 2 0 5 7
10   Slovakia 1 2 1 4
11   Australia 1 0 3 4
12   Kroatia 1 0 0 1
  Tanska 1 0 0 1
  Unkari 1 0 0 1
15   Kanada 0 4 1 5
16   Puola 0 2 1 3
17   Italia 0 1 2 3
18   Kuuba 0 1 1 2
19   Israel 0 0 1 1
  Slovenia 0 0 1 1
  Sveitsi 0 0 1 1
  Turkki 0 0 1 1
  Valko-Venäjä 0 0 1 1
Yhteensä 40 40 40 120

LähteetMuokkaa