Ero sivun ”Kellan Lutz” versioiden välillä
[arvioimaton versio] | [arvioimaton versio] |
Poistettu sisältö Lisätty sisältö
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 21:
}}
[[Tiedosto:Kellan Lutz.jpg|200px|thumb|Kellan Lutz elokuussa 2008]]
'''Kellan Christopher Lutz''' (s. [[15. maaliskuuta]] [[1985]]) on [[Yhdysvallat|yhdysvaltalainen]] [[näyttelijä]]. Hänet tunnetaan parhaiten roolistaan [[Emmett Cullen]]ina elokuvissa ''[[Twilight – Houkutus]]'' (2008), ''[[Twilight – Uusikuu]]'' (2009) ja ''[[Twilight
==Nuoruus ja yksityiselämä==
Lutz on kotoisin [[Pohjois-Dakota]]sta, mutta asui nuoruudessaan myös ympäri Yhdysvaltain [[Keskilänsi|Keskilänttä]].<ref name="media">{{Verkkoviite | Osoite = http://www.mediablvd.com/magazine/the_news/celebrity/kellan_lutz_and_his_high_profile_projects_200808081250.html | Nimeke = Kellan Lutz And His High Profile Projects| Tekijä = | Tiedostomuoto = | Selite = | Julkaisu = | Ajankohta = | Julkaisupaikka = | Julkaisija =Media BLVD | Viitattu = 4.8.2009 | Kieli ={{en}} }}</ref> Lutzin vanhemmat erosivat hänen ollessaan kuusivuotias.<ref name="media"/> Lukioikäisenä hän päätyi asumaan [[Arizona]]an, missä hänen äitinsä meni uusiin naimisiin.<ref name="media"/> Valmistuttuaan lukiosta hän muutti [[Los Angeles]]iin päästäkseen lähemmäs siellä asuvaa isäänsä ja kävi kaupungissa Chapman University -yliopistoa opiskellen [[kemiantekniikka]]a ennen kuin päätti siirtyä näyttelijäksi.<ref name="media"/>
==Ura==
Rivi 33:
Uransa aikana Lutz on näytellyt useissa televisiosarjoissa ja elokuvissa. Hän esiintyi useaan otteeseen tv-sarjoissa ''Model Citizens'' ja ''The Comeback'' ja vieraili esimerkiksi sarjoissa ''[[Kauniit ja rohkeat]]'', ''[[CSI: New York]]'', ''[[Summerland]]'', ''[[Mullan alla]]'', ''[[CSI]]'', ja ''[[Heroes]]''. Hän on näytellyt muun muassa elokuvissa ''Stick It'', ''Accepted'' ja ''Prom Night''.<ref name="zap">{{Verkkoviite | Osoite =http://www.zap2it.com/tv/news/zap-90210meghanmarklekellanlutz,0,2041236.story | Nimeke ='90210' Adds Vixen, Lacrosse Jock | Tekijä = | Tiedostomuoto = | Selite = | Julkaisu = | Ajankohta = | Julkaisupaikka = | Julkaisija = Zap2It.com| Viitattu = 4.8.2009 | Kieli ={{en}} }}</ref> Lutz esiintyi myös [[HBO]]:n vuoden [[2008]] minisarjassa ''Generation Kill''.<ref name="zap"/>
Hänen tunnetuimpiin rooleihinsa kuuluu vampyyri [[Emmett Cullen]] yhdysvaltalaisen kirjailijan [[Stephenie Meyer]]in [[Houkutus (kirjasarja)|fantasiakirjasarjaan]] perustuvissa elokuvissa. Kun ensimmäiseen elokuvaan ''[[Twilight – Houkutus]]'' haettiin näyttelijöitä vuonna [[2007]] Lutz oli kiinnostunut, mutta ei koe-esiintynyt rooliin.<ref name="media"/> Tammikuussa [[2008]] juuri ennen elokuvan kuvausten aloittamista Emmettin rooliin alun perin valittu näyttelijä jättäytyi pois, ja Lutz päätti tällä kertaa koe-esiintyä.<ref name="media"/> Elokuvan ohjaaja [[Catherine Hardwicke]] piti hänestä, ja Lutz sai osan.<ref name="media"/> ''Twilight – Houkutus'' sai ensi-iltansa vuonna [[2008]]. Sen taloudellisen menestyksen vuoksi elokuvan tuottanut [[Summit Entertainment]] päätti jatkaa elokuvasarjaa.
Vuosina [[2008]]–[[2009]] Lutz esiintyi George Evansin roolissa televisiosarjassa ''[[90210]]''.<ref name="zap"/>
==Filmografia==
Rivi 68:
| ''Prom Night'' || ''Prom Night'' || Rick Leland || elokuva ||
|-
| ''Generation Kill'' || ''Generation Kill'' || Jason Lilley ||
|-
| ''[[Twilight – Houkutus]]'' || ''Twilight'' || [[Emmett Cullen]] || elokuva ||
Rivi 74:
| ''[[90210]]'' || ''90210'' || George Evans || TV-sarja || 6 jaksoa
|-
| rowspan=2 |[[2009]] ||''Warrior'' || ''Warrior'' || Conor Sullivan || elokuva ||
|-
| ''[[Twilight – Uusikuu]]'' || ''The Twilight Saga: New Moon'' || [[Emmett Cullen]] || elokuva||
|-
| rowspan=
|-
| - ||''Meskada'' || Eddie Arlinger || elokuva ||
|-
| ''[[Twilight – Epäilys]]'' || ''The Twilight Saga: Eclipse'' || [[Emmett Cullen]] || elokuva ||
|}
|