Ero sivun ”Euroopan yleisradiounioni” versioiden välillä
[arvioimaton versio] | [katsottu versio] |
Poistettu sisältö Lisätty sisältö
Korjauksia |
|||
Rivi 75:
|{{Georgia}}|| Georgian julkinen yleisradio || Georgian Public Broadcaster ||''საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებელი''|| GPB || 2005
|-
| {{Kreikka}}|| Kreikan
|-
| {{Kroatia}}|| Kroatian radio-televisio || Croatian Radiotelevision ||''Hrvatska radiotelevizija''|| HRT || 1993
|-
| {{Kypros}}|| Kyproksen
|-
| {{Islanti}}|| Islannin
|-
| rowspan="2" | {{Irlanti}}||[[Raidió Teilifís Éireann|Irlannin radio-televisio]]|| Raidió Teilifís Éireann ||''Raidió Teilifís Éireann''|| RTÉ || 1950
Rivi 87:
| - ||[[TG4]]||''TG4 Teilifís na Gaeilge''|| TG4 || 2007
|-
|{{Israel}}|| Israelin
|-
| {{Italia}}||[[Radiotelevisione Italiana|Italian radio-televisio]]|| Italian Radio-Television ||''Radiotelevisione Italiana''|| RAI || 1950
Rivi 145:
| rowspan="2"| {{Saksa}} ||[[ARD|Saksan kansallinen yleisradio]]||
* Bayerischer Rundfunk (Bavarian Broadcasting: BR)
* Hessischer Rundfunk (Hessian Broadcasting Corporation: hr)
* Mitteldeutscher Rundfunk (Central German Broadcasting: MDR)
* [[Norddeutscher Rundfunk]] (Northern German Broadcasting: NDR)
* Radio Bremen (RB)
* Rundfunk Berlin-Brandenburg (Berlin-Brandenburg Broadcasting: rbb)
* Saarländischer Rundfunk Saarland Broadcasting: SR)
*
* Westdeutscher Rundfunk (West German Broadcasting: WDR)
*
* Deutschlandradio (DLR or DRadio)
|''Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen<br />Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland''|| ARD || 1952
Rivi 161 ⟶ 167:
|{{San Marino}}|| San Marinon tasavallan teleradioyhtiö || San Marino RTV ||''Radiotelevisione della Repubblica di San Marino''|| SMRTV || 1995
|-
| {{Serbia}}||[[Radio-televizija Srbije|Serbian radio ja televisio]]||
|-
| {{Slovakia}} ||
|-
| {{Slovenia}} ||
|-
|-
|
|-
| rowspan="2" | {{Tanska}}
▲| {{Sveitsi}} || - || [[SRG SSR|Swiss Broadcasting Corporation]] <br/>- [[Schweizer Radio und Fernsehen|Swiss- German Radio and Television]]<br/>- [[Radio télévision suisse|Radio Télévision Suisse]]<br/>- [[Radiotelevisione svizzera di lingua italiana|Italian Radio and Television of Switzerland]]<br/>- [[Radio Television Rumantscha|Swiss- Romansh Radio and Television]] || SRG SSR<br>''Radio- und Fernsehgesellschaft ([[Saksan kieli|saksaksi]])<br> Société suisse de radiodiffusion et télévision ([[Ranskan kieli|ranskaksi]])<br>Società svizzera di radiotelevisione (Italian)<br>Societad svizra da radio e televisiun ([[Romanian kieli|romaniaksi]])'' || SRG SSR|| 1950
|-
| - || TV2 ||''TV 2 Danmark A/S''|| DK/TV2 || 1996
▲| rowspan="2"| {{Tanska}} || Tanskan radio || [[Danmarks Radio|Denmark's Radio]] || ''Danmarks Radio AS'' || DR || 1950
|-
|
|-
|
|-
|{{Tunisia}}|| Tunisian radio- ja televisioyhtiö || Tunisian Radio and Television Establishment ||مؤسسة الإذاعة والتلفزة التونسية ([[Arabian kieli|arabiaksi]])
Établissement de la Radiodiffusion-Télévision Tunisienne ([[Ranskan kieli|ranskaksi]])
| RTTT|| 1950
|-
| {{Turkki}}
|-
| {{Ukraina}}||[[Ukrainan kansallinen televisioyhtiö|Ukrainan kansallinen yleisradio]]|| National Public Broadcasting Company of Ukraine ||''Національна суспільна телерадіокомпанія України''||UA:PBC || 1993
▲| {{Turkki}} || Turkin radio- ja televisioyhtiö || [[Turkish Radio and Television Corporation]] || ''Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu'' ||TRT || 1950
|-
| {{Unkari}}|| - ||Hungarian Media Group:
* [[Media Support and Asset Management Fund (MTVA)]]
* [[Duna Media Service Provider]]
| Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap || HMG || 2014
| {{Valko-Venäjä}} || - || [[National State Television and Radio Company of the Republic of Belarus|Belarusian Television and Radio Company]] || ''Нацыянальная дзяржаўная<br> тэлерадыёкампанія Рэспублікі Беларусь'' ||BTRC ||1993▼
|-
▲|
|-
|{{Vatikaanivaltio}}
|[[Vatikaanin
|-
| rowspan="2"
|-
|[[Yleisvenäläinen valtion televisio- ja radioyhtiö]]||
|-
| {{Viro}}
|-
| rowspan="2"| {{Yhdistynyt kuningaskunta}} || Brittiläinen lähetystoimintayhtiö || [[BBC|British Broadcasting Corporation]] || - || BBC || 1950
|-
|
- [[STV Group plc]]<br /> - [[Channel 4]]<br /> - [[S4C|Sianel 4 Cymru (S4C)]] <br /> | |}
|