Ero sivun ”Luettelo nyrkkeilyn painoluokista” versioiden välillä
[katsottu versio] | [katsottu versio] |
Poistettu sisältö Lisätty sisältö
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 1:
Tämä on '''luettelo nyrkkeilyn painoluokista'''.
Painorajat [[ammattilaisnyrkkeily]]ssä:<ref>[http://www.ammattinyrkkeily.net/nyrkkeily.php?main=opiskele Ammattinyrkkeily.net]</ref>
{| class="wikitable"
|-
!Painoraja!!Suomeksi
|-
|ei ylärajaa|| raskassarja||
Rivi 53:
|}
Painorajat [[Nyrkkeily olympialaisissa|kesäolympialaisten nyrkkeilyssä]]:<ref name="aiba">{{Verkkoviite | Osoite = http://d152tffy3gbaeg.cloudfront.net/2015/02/AIBA-Technical-Rules-April-26-2017.pdf | Nimeke = Tekniset säännöt s.28 | Tekijä = AIBA | Tiedostomuoto = | Selite = | Julkaisu = | Ajankohta = 26.4.2017 | Julkaisupaikka = | Julkaisija = | Viitattu = 6.6.2017 | Kieli = {{en}}}}</ref><ref name="boxing">{{Verkkoviite | Osoite = http://boxing.fi/rankingit/olympiatyylin-painoluokat/ | Nimeke = Olympiatyylin painoluokat (suomennokset) | Tekijä = Boxing.fi | Tiedostomuoto = | Selite = | Julkaisu = | Ajankohta = | Julkaisupaikka = | Julkaisija = | Viitattu = 6.6.2017 | Kieli = {{fi}}}}</ref>
{| class="wikitable"
|-
! Painon yläraja miehet!! Painon yläraja naiset!! [[Suomen nyrkkeilyliitto]] ja [[AIBA]]
|-
| 91+ kg – 200,6+ lb ||
|-
| 91 kg – 200,6 lb ||
|-
| 81 kg – 178,6 lb ||
|-
| 75 kg – 165,3 lb ||
|-
| 69 kg – 152,1 lb ||
|-
| 64 kg – 141,1 lb ||
|-
| 60 kg – 132,3 lb ||
|-
|
|-
|
|-
|
|-
|
|}
Painorajat [[amatöörinyrkkeily]]ssä:<ref name="aiba" /><ref name="boxing" />
{| class="wikitable"
|-
! Painon yläraja miehet!! Painon yläraja naiset!! [[Suomen nyrkkeilyliitto]] ja [[AIBA]]!! Englanniksi
|-
| 91+ kg – 200,6+ lb || – || [[Superraskassarja]] || Super Heavyweight
|-
| 91 kg – 200,6 lb || 81 kg+ || [[Raskassarja]] || Heavyweight
|-
| 81 kg – 178,6 lb || 81 kg || [[Raskas keskisarja]] || Light Heavyweight
|-
| 75 kg – 165,3 lb || 75 kg || [[Keskisarja]] || Middleweight
|-
| 69 kg – 152,1 lb || 69 kg || [[Välisarja]] || Welterweight
|-
| 64 kg – 141,1 lb || 64 kg || [[Kevyt välisarja]] || Light welterweight
|-
| 60 kg – 132,3 lb || 60 kg || [[Kevytsarja]] || Lightweight
|-
| – || 57 kg – 125,7 lb|| [[Höyhensarja]] || Featherweight
|-
| 56 kg – 123,5 lb || 54 kg || [[Kääpiösarja]] || Bantamweight
|-
| 52 kg – 114,6 lb || 51 kg || [[Kärpässarja]] || Flyweight
|-
| 49 kg – 108,0 lb || 48 kg || [[Kevyt kärpässarja]] || Light Flyweight
|}
==Lähteet==
|