Ero sivun ”Viivamerkit” versioiden välillä
[katsottu versio] | [arvioimaton versio] |
Poistettu sisältö Lisätty sisältö
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 8:
'''Viivamerkkejä''' käytetään kielessä ja kirjoituksessa moneen tarkoitukseen. Viivatyyppejä ovat:
{| class="wikitable"
* yhdysmerkki '''-'''▼
! !! Nimi !! Käyttötarkoitukset
** tavuviiva▼
|-
** repliikkiviiva▼
** luetelmaviiva eli ns. ranskalainen viiva▼
|-
** ellipsiviiva▼
| – ― || ajatusviiva ||
|-
| – || miinusmerkki || <ref name="Matematiikan merkki">[[Matematiikan merkit]]</ref>
|}
[[Typografia]]ssa viivoja on neljää kokoa: ”-” eli yhdysmerkki, ”–” eli n-ajatusviiva, ”—” eli m-ajatusviiva sekä ”−” eli miinusmerkki. Ajatusviivoista käytetään yleiskielessä nimiä ”lyhyt ajatusviiva” ja ”pitkä ajatusviiva”. Nimet n-ajatusviiva ja m-ajatusviiva johtuvat siitä, että viivat ovat joskus vastanneet vastaavan ison kirjaimen leveyttä. Miinusmerkki on hiukan paksumpi kuin muut viivamerkit.
|