Ero sivun ”Veikkausliigan kausi 2005” versioiden välillä
[katsottu versio] | [katsottu versio] |
Poistettu sisältö Lisätty sisältö
IA (keskustelu | muokkaukset) muot. |
IA (keskustelu | muokkaukset) malline, muot. |
||
Rivi 1:
{{Jalkapallokausi
'''[[Veikkausliiga]]n kaudella 2005''' [[Myllykosken Pallo -47]] voitti seuran historian ensimmäisen mestaruuden. Kautta varjosti [[AC Allianssi]]a ravistellut ja seuran lopulta hajottanut sopupeliskandaali. Sopupeliskandaali syntyi AC Allianssin vierasottelusta [[FC Haka]]a vastaan, jonka AC Allianssi hävisi 8–0.<ref>http://kymppipaikka.fi/2011/02/21/allianssin-kuolema-ja-%E2%80%9Dbelgialainen-huippujalkapalloa-edustava-taho%E2%80%9D/</ref>▼
| järjestäjä = Veikkausliiga
| kausi = 2004
| voittaja = [[Myllykosken Pallo -47|MyPa]]
| toinen sija = [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]]
| kolmas sija = [[Tampere United|Tampere Utd]]
| joukkueet = 14
| ajankohta =
| ottelut =
| pudonneet joukkueet = [[Tornion Pallo -47|TP-47]], [[Rovaniemen Palloseura|RoPS]]
| maalit =
| maalit-keskiarvo =
| maalintekijä = [[Juho Mäkelä (jalkapalloilija)|Juho Mäkelä]]
| pelaaja =
| suurin kotivoitto =
| suurin vierasvoitto =
| yleisö =
| ylempi sarjataso =
| alempi sarjataso = [[Ykkösen kausi 2005]]
| edellinen kausi = [[Veikkausliigan kausi 2004|2004]]
| seuraava kausi = [[Veikkausliigan kausi 2006|2006]]
}}
▲'''[[Veikkausliiga]]n kaudella 2005''' [[Myllykosken Pallo -47]] voitti seuran historian ensimmäisen mestaruuden. Kautta varjosti [[AC Allianssi]]a ravistellut ja seuran lopulta hajottanut sopupeliskandaali. Sopupeliskandaali syntyi AC Allianssin vierasottelusta [[
==Sarjataulukko==
{| class="wikitable"
!
!
!
!
!
!
!
!
|- bgcolor="gold"
| 1. || [[Myllykosken Pallo -47|MyPa]] || 26 || 17 || 5 || 4 || 51 - 18 || '''56'''
Rivi 18 ⟶ 41:
| 3. || [[Tampere United|Tampere Utd]] || 26 || 15 || 6 || 5 || 38 - 21 || '''51'''
|-
| 4. || [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]] || 26 || 13 || 11 || 2 || 47 - 19 || '''50'''
|-
| 5. || [[FC Inter Turku|FC Inter]] || 26 || 12 || 8 || 6 || 38 - 20 || '''44'''
Rivi 43 ⟶ 66:
==Menestys eurokentillä==
''Mestarien liiga:''
* [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]] pudotti ensimmäisellä karsintakierroksella [[Armenia|armenialaisen]] [[Pyunik Jerevan]]in, mutta toisella kierroksella se hävisi [[Norja|norjalaiselle]] [[Vålerenga Fotball|Vålerengalle]].
''UEFA Cup:''
* [[Myllykosken Pallo -47|MyPa]] pudotti ensimmäisellä karsintakierroksella [[Viro|virolaisen]] [[FC TVMK]]:n, ja toisella kierroksella [[Skotlanti|skotlantilaisen]] [[Dundee United]]in, mutta kolmannella kierroksella se hävisi [[Sveitsi|sveitsiläiselle]] [[Grasshopper]]ille.
Rivi 75 ⟶ 98:
| 6. || [[Serge N'Gal]] || [[Kuva:Flag of Cameroon.svg|20px|Kamerun]] || [[FC Inter Turku|FC Inter]] || 9
|-
| - || [[Valeri Popovitš]] || [[Kuva:Flag of Russia.svg|20px|Venäjä]] || [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]] || 9
|-
| 8. || [[Mikko Innanen (jalkapalloilija)|Mikko Innanen]] || [[Kuva:Flag of Finland.svg|20px|Suomi]] || [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]] || 8
|-
| - || [[Joakim Jensen]] || [[Kuva:Flag of Sweden.svg|20px|Ruotsi]] || [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]] || 8
|-
| - || [[Toni Lehtinen]] || [[Kuva:Flag of Finland.svg|20px|Suomi]] || [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]] || 8
|-
| - || [[Ville Lehtinen]] || [[Kuva:Flag of Finland.svg|20px|Suomi]] || [[Tampere United|Tampere Utd]] || 8
Rivi 107 ⟶ 130:
{| style="text-align:center" class="wikitable"
|-
| <small>Koti/Vieras</small> || [[AC Allianssi]] || [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]] || [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]] || [[FC Inter Turku|FC Inter]] || [[FF Jaro]] || [[FC KooTeePee]] || [[Kuopion Palloseura|KuPS]] || [[FC Lahti]] || [[IFK Mariehamn]] || [[Myllykosken Pallo -47|MyPa]] || [[Rovaniemen Palloseura|RoPS]] || [[Tampere United|Tampere Utd]] || [[Tornion Pallo -47|TP-47]] || [[Turun Palloseura (jalkapallo)|TPS]]
|-
| [[AC Allianssi]] || ||
|-
| [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]] ||
|-
| [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]] ||
|-
| [[FC Inter Turku|FC Inter]] ||
|-
| [[FF Jaro]] ||
|-
| [[FC KooTeePee]] ||
|-
| [[Kuopion Palloseura|KuPS]] ||
|-
| [[FC Lahti]] ||
|-
| [[IFK Mariehamn]] ||
|-
| [[Myllykosken Pallo -47|MyPa]] ||
|-
| [[Rovaniemen Palloseura|RoPS]] ||
|-
| [[Tampere United|Tampere Utd]] ||
|-
| [[Tornion Pallo -47|TP-47]] ||
|-
| [[Turun Palloseura (jalkapallo)|TPS]] ||
|}
{| class=wikitable style="text-align:center"
!width=220|Joukkue
!width=60|Tulos
!width=220|Joukkue
|-
|align=right | [[Vaasan Palloseura|VPS]] || 0–0 || align=left| [[Rovaniemen Palloseura|RoPS]]
Rivi 155 ⟶ 178:
* [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]]: [[Keith Armstrong]]
* [[Tampere United|Tampere Utd]]: [[Ari Hjelm]]
* [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]]: [[Olli Huttunen]]
* [[FC Inter Turku|FC Inter]]: [[Kari Virtanen (jalkapallovalmentaja)|Kari Virtanen]]
* [[FC Lahti]]: [[Harri Kampman]]
Rivi 168 ⟶ 191:
==Palkinnot==
* [[Vuoden liigapelaaja]]:
* Vuoden liigatulokas:
* Vuoden liigamaalivahti:
* Vuoden liigapuolustaja:
* Vuoden liigakeskikenttäpelaaja:
* Vuoden liigahyökkääjä:
* Vuoden liigavalmentaja:
* Ilta-Sanomien tähtipelaaja:
* Pohjolan ottelun vakuuttaja:
* Tunnusta väriä -kannattajapalkinto:
==
{{Viitteet}}
|