Ero sivun ”Veikkausliigan kausi 1999” versioiden välillä
[arvioimaton versio] | [katsottu versio] |
Poistettu sisältö Lisätty sisältö
Ei muokkausyhteenvetoa |
IA (keskustelu | muokkaukset) malline, muot. |
||
Rivi 1:
{{Jalkapallokausi
'''[[Veikkausliiga]]n kausi 1999''' oli kymmenes kausi, jolloin pelattiin Veikkausliigan mestaruudesta. Sarjan mestaruuden voitti [[FC Haka]]. ▼
| järjestäjä = Veikkausliiga
| kausi = 1999
| voittaja = [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]]
| toinen sija = [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]]
| kolmas sija = [[Myllykosken Pallo -47|MyPa]]
| joukkueet = 12
| ajankohta =
| ottelut =
| pudonneet joukkueet = [[Tampereen Pallo-Veikot|TPV]]
| maalit =
| maalit-keskiarvo =
| maalintekijä = [[Valeri Popovitš]]
| pelaaja =
| suurin kotivoitto =
| suurin vierasvoitto =
| yleisö =
| ylempi sarjataso =
| alempi sarjataso = [[Ykkösen kausi 1999]]
| edellinen kausi = [[Veikkausliigan kausi 1998|1998]]
| seuraava kausi = [[Veikkausliigan kausi 2000|2000]]
}}
▲'''[[Veikkausliiga]]n kausi 1999''' oli kymmenes kausi, jolloin pelattiin Veikkausliigan mestaruudesta. Sarjan mestaruuden voitti [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]].
== Runkosarja ==
Rivi 5 ⟶ 28:
{| class="wikitable"
!
!
!
!
!
!
!
!
|-
| 1. || [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]] || '''50''' || 22 || 15 || 5 || 2 ||
|-
| 2. || [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]] || '''47''' || 22 || 14 || 5 || 3 ||
|-
| 3. || [[FC Inter]] || '''34''' || 22 || 10 || 4 || 8 ||
|-
| 4. || [[FC Jokerit]] || '''33''' || 22 || 9 || 6 || 7 ||
|-
| 5. || [[Myllykosken Pallo -47|MyPa]] || '''33''' || 22 || 9 || 6 || 7 ||
|-
| 6. || [[FC Jazz]] || '''31''' || 22 || 7 || 10 || 5 ||
|-
| 7. || [[Kotkan Työväen Palloilijat (jalkapallo)|Kotkan TP]] || '''28''' || 22 || 7 || 7 || 8 ||
|-
| 8. || [[Rovaniemen Palloseura|RoPS]] || '''27''' || 22 || 6 || 9 || 7 ||
|-
| 9. || [[Turun Palloseura (jalkapallo)|TPS]] || '''27''' || 22 || 7 || 6 || 9 ||
|- ▼
|-
|
|-
|
▲|-
| 12. || [[Tampereen Pallo-Veikot|TPV]] || '''8''' || 22 || 1 || 5 || 16 || 13 - 42▼
|}
Rivi 43 ⟶ 66:
{| class="wikitable"
!
!
!
!
!
!
!
!
|- bgcolor="gold"
|
|-
|
|-
|
|-
|
|-
|
|-
|
|-
|
|-
|
| 8. || [[Rovaniemen Palloseura|RoPS]] || '''31''' || 29 || 7 || 10 || 12 || 31 - 46▼
|}
Rivi 73 ⟶ 96:
{| class="wikitable"
!
!
!
!
!
!
!
!
▲| 9. || [[Turun Palloseura (jalkapallo)|TPS]] || '''39''' || 28 || 10 || 9 || 9 || 40 - 34
▲| 10. || [[FC Lahti]] || '''30''' || 28 || 8 || 6 || 14 || 34 - 55
| 11. || [[Vaasan Palloseura|VPS]] || '''29''' || 28 || 8 || 5 || 15 || 34 - 42▼
|-
|
|- bgcolor= "#E6E6FA"
|- bgcolor= "#E6E6FA"
▲|
|- style="background:#ff9696"
|}
Rivi 95 ⟶ 118:
|-
! width=160|Joukkue
! width=40|[[
! width=40|[[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]]
! width=40|[[Myllykosken Pallo -47|MyPa]]
Rivi 101 ⟶ 124:
! width=40|[[FC Inter|Inter]]
! width=40|[[FC Jazz|Jazz]]
! width=40|[[Kotkan Työväen Palloilijat (jalkapallo)|KTP]]
! width=40|[[Rovaniemen Palloseura|RoPS]]
! width=40|[[Turun Palloseura (jalkapallo)|TPS]]
Rivi 108 ⟶ 131:
! width=40|[[Tampereen Pallo-Veikot|TPV]]
|-
|align=left|[[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]]||bgcolor="#808080"| |||
|-
|align=left|[[Helsingin Jalkapalloklubi]]||
|-
|align=left|[[Myllykosken Pallo -47]]||
|-
|align=left|[[FC Jokerit]]||
|-
|align=left|[[FC Inter]]||
|-
|align=left|[[FC Jazz]]||
|-
|align=left|[[Kotkan Työväen Palloilijat (jalkapallo)|Kotkan TP]]||
|-
|align=left|[[Rovaniemen Palloseura]]||
|-
|align=left|[[Turun Palloseura (jalkapallo)|Turun Palloseura]]||
|-
|align=left|[[FC Lahti]]||
|-
|align=left|[[Vaasan Palloseura]]||
|-
|align=left|[[Tampereen Pallo-Veikot]]||
|}<ref>http://www.veikkausliiga.com/ennatykset_index.htm</ref>
== Menestys eurokentillä ==
''Mestarien liiga:''
* [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]] pudotti ensimmäisellä karsintakierroksella [[Färsaaret|färsaarelaisen]] [[HB Tórshavn]]in, mutta toisella kierroksella se hävisi [[Skotlanti|skotlantilaiselle]] [[Rangers FC]]:lle.
''UEFA Cup:''
* [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]] pudotti ensimmäisellä karsintakierroksella [[Armenia|armenialaisen]] [[FC Shirak]]in, mutta toisella kierroksella se hävisi [[Ranska|ranskalaiselle]] [[Olympique Lyonnais]]'lle.
Rivi 144 ⟶ 167:
== Putoajat ja nousijat ==
* Sarjajumbo [[Tampereen Pallo-Veikot|TPV]] putosi automaattisesti [[Ykkönen (jalkapallo)|Ykköseen]]. Tilalle nousi Ykkösen voittanut [[Tampere United]].
* Yhdenneksitoista sijoittunut [[Vaasan Palloseura|VPS]] sekä kymmenenneksi sijoittunut [[FC Lahti]] pelasivat kaksiosaiset karsinnat Ykkösessä toiseksi ja kolmanneksi sijoittuneiden [[Atlantis FC|Atlantiksen]] ja [[FF Jaro]]n kanssa. Sekä VPS että Lahti säilyttivät sarjapaikkansa. Atlantis Helsinki
== Parhaat maalintekijät ==
Rivi 154 ⟶ 177:
! Maalit
|-
| 1. || [[Valeri Popovitš]] || {{Venäjän lippu}} || [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]] || 23
|-
| 2. || [[Neathan Gibson]] || {{Etelä-Afrikan lippu}} || [[Myllykosken Pallo -47|MyPa]] || 12
Rivi 160 ⟶ 183:
| - || [[Saku Puhakainen]] || {{Suomen lippu}} || [[Turun Palloseura (jalkapallo)|TPS]] || 12
|-
| 4. || [[Kai Nyyssönen]] || {{Suomen lippu}} || [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]] || 11
|-
| - || [[Shefki Kuqi]] || {{Suomen lippu}} || [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]] || 11
Rivi 166 ⟶ 189:
== Valmentajat ==
* [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]]: [[Keith Armstrong]]
* [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]]: [[Antti Muurinen]]
* [[FC Inter Turku|FC Inter]]: [[Timo Askolin]]
Rivi 172 ⟶ 195:
* [[Myllykosken Pallo -47|MyPa]]: [[Juha Malinen]]
* [[FC Jazz]]: [[Pertti Lundell]]
* [[Kotkan Työväen Palloilijat (jalkapallo)|Kotkan TP]]: [[Hannu Touru]]
* [[Rovaniemen Palloseura|RoPS]]: [[Kari Virtanen (jalkapallovalmentaja)|Kari Virtanen]]
* [[Turun Palloseura (jalkapallo)|TPS]]: [[Seppo Miettinen (jalkapallovalmentaja)|Seppo Miettinen]]
Rivi 179 ⟶ 202:
* [[Tampereen Pallo-Veikot|TPV]]: [[Ian Crawford]], [[Petri Vuori]], [[Pekka Kemppainen]]
==
{{Viitteet}}
== Aiheesta muualla ==
* [http://www.rsssf.com/tablesf/fin99.html RSSSF:n tilastot] {{en}}
{{Veikkausliiga-kaudet}}
|