Ero sivun ”Jaana Järvinen” versioiden välillä
[arvioimaton versio] | [arvioimaton versio] |
Poistettu sisältö Lisätty sisältö
AB (keskustelu | muokkaukset) p →Rooleja elokuvissa ja televisiossa: w fix |
luokat + filmografia mallineeseen |
||
Rivi 1:
'''Jaana Järvinen''' (s. [[19. syyskuuta]] [[1956]]
Hän kävi [[Teatterikorkeakoulu]]n vuosina
== Filmografia ==
*''[[Läpimurto (elokuva)|Läpimurto]]'' – katsoja teatteriesityksessä, [[1981]]▼
*''[[Piikki]]'', [[1982]]▼
*''[[Minä, siili ja trumpetti]]'' – Jaana, [[1983]]▼
*''[[Punainen ruukku]]'' – Laura, [[1988]]▼
*''[[Huojuva talo]]'' – Toini Helio, o.s. Horni, [[1990]]▼
*''[[Hyvien ihmisten kylä]]'', [[1993]]▼
*''[[Niin korkea taivas]]'' – Amelia Earhart, [[1993]]▼
*''[[Elämän suola]]'' – Anita Kunkainen, [[1996]]–[[1998]]▼
*''[[Levottomat]]'' – Helena, [[2000]]▼
*''[[Haaveiden kehä]]'' – Hilkka, [[2002]]▼
*''[[Tyttö sinä olet tähti]]'' – kuoronjohtaja, [[2005]]▼
*''[[Riisuttu mies]]'' – Jaana, [[2006]]▼
*''[[Enon opetukset]]'', [[2011]]▼
==
{| border="2" cellpadding="4" cellspacing="0" style="margin:1em 1em 1em 0; background:#f9f9f9; border:1px #aaa solid; border-collapse:collapse; font-size:90%;"
*[http://www.turku.fi/Public/default.aspx?contentid=5638 Turun Kaupunginteatteri]▼
|- bgcolor="#B0C4DE" align="center"
*[http://www.imdb.com/name/nm0433538/ Jaana Järvinen IMDb:ssä]▼
! Vuosi
*[http://www.elonet.fi/name/he3gcx/ Jaana Järvinen Elonetissä]▼
! Elokuva
! Rooli
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
| ''[[Vares – Pahan suudelma]]'' || yliopiston vastaanottovirkailija
|}
=== Televisiosarjat ===
{{tynkä/Näyttelijä}}▼
{| border="2" cellpadding="4" cellspacing="0" style="margin:1em 1em 1em 0; background:#f9f9f9; border:1px #aaa solid; border-collapse:collapse; font-size:90%;"
{{DEFAULTSORT:Järvinen, Jaana}}▼
|- bgcolor="#B0C4DE" align="center"
! Vuosi
! Elokuva
! Rooli
|-
|-
|}
== Aiheesta muualla ==
▲* [http://www.turku.fi/Public/default.aspx?contentid=5638 Turun Kaupunginteatteri]
▲* [http://www.imdb.com/name/nm0433538/ Jaana Järvinen IMDb:ssä]
▲* [http://www.elonet.fi/name/he3gcx/ Jaana Järvinen Elonetissä]
[[Luokka:Suomalaiset näyttelijät]]
[[Luokka:Vuonna 1956 syntyneet]]
[[Luokka:Elävät henkilöt]]
|