Avaa päävalikko

Sprinttiuinnin Euroopan-mestaruuskilpailut 1994

Sprinttiuinnin Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 1994 neljännen ja samalla viimeisen kerran (tilalle tulivat uinnin lyhyen radan Euroopan-mestaruuskilpailut). Kilpailut pidettiin Norjan Stavangerissa 3.4. joulukuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Euroopan uimaliitto LEN. Kisojen menestynein maa oli 13 mitalia kerännyt Saksa (seitsemän kultaa, kaksi hopeaa, neljä pronssia).

Sisällysluettelo

MitalistitMuokkaa

MiehetMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
50 metrin vapaauinti   Krzysztof Cwalina 22,01   Joakim Holmquist 22,50   Silko Günzel 22,53
50 metrin selkäuinti   Jirka Letzin 25,47   Zsolt Hegmegi 25,72   Miloslav Dolník 25,93
50 metrin rintauinti   Mark Warnecke 27,58   Ron Dekker 27,61   Dmitri Volkov 27,95
50 metrin perhosuinti   Jonas Åkesson 24,25   Carlos Sánchez 24,34   Dirk Vandenhirtz 24,55
100 metrin sekauinti   Denislav Kaltšev 55,51   Christian Keller 55,88   Grigori Matuskov 57,31
4 × 50 metrin vapaauintiviesti   Ruotsi
Zsolt Hegmegi
Lars-Ove Jansson
Joakim Holmquist
Pär Lindström
1.27,62 EE   Saksa
Silko Günzel
Ingolf Rasch
Torsten Spanneberg
Steffen Smollich
1.29,09   Kroatia 1.30,71
4 × 50 metrin sekauintiviesti   Saksa
Jirka Letzin
Mark Warnecke
Dirk Vandenhirtz
Silko Günzel
1.38,01 EE   Ruotsi
Zsolt Hegmegi
Patric Robertsson
Jonas Åkesson
Joakim Holmquist
1.39,38   Kroatia 1.41,19

NaisetMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
50 metrin vapaauinti   Sandra Völker 25,29   Angela Postma 25,52   Sue Rolph 25,55
50 metrin selkäuinti   Sandra Völker 27,96   Dagmara Komorowicz 28,85   Martina Moravcová 28,86
50 metrin rintauinti   Emma Igelström 32,13   Elin Austevoll 32,14   Terrie Miller 32,43
50 metrin perhosuinti   Angela Postma 27,48   Martina Moravcová 27,84   Julia Voitowitsch 27,92
100 metrin sekauinti   Louise Karlsson 1.01,89   Sue Rolph 1.02,21   Daniela Hunger 1.02,48
4 × 50 metrin vapaauintiviesti   Saksa
Daniela Hunger
Katrin Meißner
Meike Freitag
Sandra Völker
1.41,20   Ruotsi
Johanna Sjöberg
Linda Olofsson
Helen Åberg
Louise Karlsson
1.42,32   Alankomaat
Angela Postma
Wilma van Hofwegen
Marianne Muis
Karin Brienesse
1.42,45
4 × 50 metrin sekauintiviesti   Saksa
Sandra Völker
Manuela Näckel
Julia Voitowitsch
Daniela Hunger
1.53,58   Venäjä 1.54,21   Ruotsi
Ulrika Jardfelt
Emma Igelström
Malin Strömberg
Linda Olofsson
1.54,51

MitalitaulukkoMuokkaa

      Isäntämaa

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1   Saksa 7 2 4 13
2   Ruotsi 4 4 1 9
3   Alankomaat 1 2 1 4
4   Puola 1 1 0 2
5   Bulgaria 1 0 0 1
6   Slovakia 0 1 2 3
  Venäjä 0 1 2 3
8   Iso-Britannia 0 1 1 2
  Norja 0 1 1 2
10   Espanja 0 1 0 1
11   Kroatia 0 0 2 2
Yhteensä 14 14 14 42

LähteetMuokkaa