Avaa päävalikko

Soudun maailmanmestaruuskilpailut 1995

MM-kilpailupaikkana toimi Tampereen Kaukajärvi.

Soudun maailmanmestaruuskilpailut 1995 järjestettiin Suomessa, Tampereen Kaukajärvellä 23.–27. elokuuta.[1]

MitalistitMuokkaa

MiehetMuokkaa

Tapahtuma Kultaa Hopeaa Pronssia
M1x   Iztok Čop   Jüri Jaanson   Václav Chalupa
M2x   Tanska
Lars Christensen
Martin Haldbo Hansen
  Saksa
André Steiner
Stephan Volkert
  Norja
Steffen Størseth
Kjetil Undset
M4x   Italia
Alessandro Corona
Rossano Galtarossa
Massimo Paradiso
Alessio Sartori
  Saksa
Marco Geisler
Andreas Hajek
Marko Schwalbe
André Willms
  Argentiina
Santiago Fernández
Sergio Fernández
Rubén Knulst
Guillermo Pfaab
M2+   Italia
Giuliano De Stabile
Luca Sartori
Antonio Cirillo
  Ranska
Antoine Béghin
Laurent Béghin
Christophe Lattaignant
  Belgia
Frank Moortgat
Dominique Verdeyen
Benoit Ollemans
M2-   Yhdistynyt kuningaskunta
Matthew Pinsent
Steve Redgrave
  Australia
Robert Walker
Richard Wearne
  Ranska
Michel Andrieux
Jean-Christophe Rolland
M4+   Yhdysvallat
Chris Ahrens
Peter Collins
Ben Holbrook
James Munn
Peter Cipollone
  Uusi-Seelanti
Murdoch Dryden
Andrew Matheson
Chris McAsey
Chris White
Michael Whittaker
  Italia
Lorenzo Carboncini
Luca Cavallini
Ciro Liguori
Rocco Pecoraro
Vincenzo De Palma
M4-   Italia
Riccardo Dei Rossi
Raffaello Leonardo
Valter Molea
Carlo Mornati
  Yhdistynyt kuningaskunta
Tim Foster
Rupert Obholzer
Greg Searle
Jonny Searle
  Puola
Piotr Basta
Wojciech Jankowski
Maciej Łasicki
Jacek Streich
M8+   Saksa
Roland Baar
Stefan Forster
Detlef Kirchhoff
Ike Landvoigt
Jochen Lerche
Frank Richter
Dieter Sator
Marc Weber
Peter Thiede
  Alankomaat
Michiel Bartman
Kai Compagner
Nico Rienks
Niels van der Zwan
Jaap Krijtenburg
Niels van Steenis
Henk-Jan Zwolle
Ronald Florijn
Jeroen Duyster
  Yhdysvallat
Jonathan Brown
Sean Hall
Fredric Honebein
Robert Kaehler
Jeffrey Klepacki
James Koven
Michael Peterson
Don Smith
Steven Segaloff
LM1x   Peter Haining   Tomáš Kacovský   Anders Brems
LM2x   Sveitsi
Markus Gier
Michael Gier
  Ruotsi
Anders Christensson
Mattias Tichy
  Australia
Anthony Edwards
Bruce Hick
LM4x   Itävalta
Gernot Faderbauer
Walter Rantasa
Christoph Schmölzer
Wolfgang Sigl
  Saksa
Frank Günder
Andreas Lutz
Bernhard Rühling
Jens Weckbach
  Italia
Lorenzo Bertini
Paolo Pittino
Franco Sancassani
Massimo Guglielmi
LM2-   Italia
Carlo Grande
Pasquale Marigliano
  Ranska
Sebastien Bel
Xavier Dorfman
  Tanska
Thomas Ebert
Bo Helleberg
LM4-   Italia
Carlo Gaddi
Leonardo Pettinari
Andrea Re
Ivano Zasio
  Tanska
Eskild Ebbesen
Victor Feddersen
Niels Henriksen
Thomas Poulsen
  Saksa
Michael Buchheit
Oliver Rau
Bernhard Stomporowski
Martin Weiß
LM8+   Tanska
Johnny Bo Andersen
Torben Bech Jensen
Thomas Croft
Carsten Glud
Søren Henrichsen
Jeppe Jensen Kollat
Michael Jensen
Bo Vestergaard
Dennis Larsen
  Yhdistynyt kuningaskunta
Christopher Bates
Andrew Butt
Niall Gardam
Ben Helm
Dave Lemon
Jim McNiven
Nicholas Strange
Jon Williamson
John Deakin
  Italia
Salvatore Amitrano
Enrico Barbaranelli
Sabino Bellomo
Danilo Fraquelli
Stefano Fraquelli
Fabrizio Ravasi
Roberto Romanini
Carmine Somma
Gaetano Iannuzzi

NaisetMuokkaa

Tapahtuma Kultaa Hopeaa Pronssia
W1x   Maria Brandin   Silken Laumann   Annelies Bredael
W2x   Kanada
Kathleen Heddle
Marnie McBean
  Alankomaat
Eeke van Nes
Irene Eijs
  Uusi-Seelanti
Philippa Baker
Brenda Lawson
W4x   Saksa
Kerstin Köppen
Katrin Rutschow
Jana Sorgers
Jana Thieme
  Kanada
Laryssa Biesenthal
Kathleen Heddle
Marnie McBean
Diane O’Grady
  Alankomaat
Nelleke Penninx
Eeke van Nes
Anita Meiland
Irene Eijs
W2-   Australia
Kate Slatter
Megan Still
  Yhdysvallat
Karen Kraft
Missy Schwen-Ryan
  Ranska
Céline Cuisant-Garcia
Christine Gossé
W4-   Yhdysvallat
Cindy Brooks
Melissa Iverson
Lianne Nelson
Katherine Scanlon Lewis
  Saksa
Gerte John
Doreen Martin
Dana Pyritz
Anke Weiler
  Valko-Venäjä
Tamara Davidenko
Irina Gribko
Natalja Stasiuk
Marina Snak
W8+   Yhdysvallat
Jennifer Dore
Catriona Fallon
Amy Fuller
Anne Kakela
Laurel Korholz
Elizabeth McCagg
Mary McCagg
Monica Tranel
Yasmin Farooq
  Romania
Angela Alupei
Iulia Bobeică
Veronica Cochelea
Doina Ignat
Ioana Olteanu
Dobrita Preda
Doina Spîrcu
Anca Tănase
Cristina Ilie
  Alankomaat
Tessa Appeldoorn
Femke Boelen
Anneke Venema
Marieke Westerhof
Muriel van Schilfgaarde
Meike van Driel
Tessa Knaven
Rita de Jong
Jissy de Wolf
LW1x   Rebecca Joyce   Catherine Mueller   Annette Bogstra
LW2x   Kanada
Colleen Miller
Wendy Wiebe
  Tanska
Lene Andersson
Berit Christoffersen
  Saksa
Michelle Darvill
Ruth Kaps
LW2-   Yhdysvallat
Christine Collins
Ellen Minzner
  Yhdistynyt kuningaskunta
Alison Brownless
Jane Hall
  Tanska
Kristine Jørgensen
Sharon Thilgreen
LW4-   Yhdysvallat
Barbara Byrne
Linda Muri
Whitney Post
Sarah Simmons
  Yhdistynyt kuningaskunta
Juliet Machan
Robyn Morris
Jo Nitsch
Rachel Woolf
  Saksa
Janet Radünzel
Gunda Reimers
Jutta Schausten
Gaby Schultz

LähteetMuokkaa

ViitteetMuokkaa

  1. worldrowing.com