Avaa päävalikko

Vuoden 2010 painin maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin Moskovassa, Venäjällä 6.12. syyskuuta. Kilpailujen ohjelmassa olivat kreikkalais-roomalainen paini, vapaapaini ja naispaini, joissa kaikissa painittiin seitsemässä painoluokassa. Kilpailupaikkana toimi Olimpiski–sisäolympia-areena.

Sisällysluettelo

MitalistitMuokkaa

Kreikkalais-roomalainen painiMuokkaa

Sarja Kultaa Hopeaa Pronssia
55,0 kg   Hamid Soryan Reihanpour   Choi Gyu-jin   Nazir Mankijev
  Roman Amoyan
60,0 kg   Həsən Əliyev   Ryūtarō Matsumoto   Almat Kebispajev
  Jung Ji-hyun
66,0 kg   Ambako Vatšadzje   Armen Vardanjan   Vasif Arsimanov
  Vitali Rəhimov
74,0 kg   Selçuk Çebi   Arsen Tšulfalakjan   Imil Šarafedinov
  Danijar Kobonov
84,0 kg   Hristo Marinov   Pablo Shorey Hernandez   Aleksei Mišin
  Nenad Žugaj
96,0 kg   Amir Aliakbari   Tsimafei Dzeinitšenka   Aslanbek Huštov
  Jimmy Lidberg
120,0 kg   Mijaín López Núñez   Juri Patrikejev   Nurmahan Tinalijev
  Rıza Kayaalp

VapaapainiMuokkaa

Sarja Kultaa Hopeaa Pronssia
55,0 kg   Viktor Lebedev   Toğrul Əsgərov   Frank Chamizo Marquez
  Yasuhiro Inaba
60,0 kg   Besik Kuduhov   Vasyl Fedoryšyn   Seyed Mohammadi Pahnekalaei
  Selimkhan Husseinov
66,0 kg   Sushil Kumar   Alan Gogajev   Cəbrayıl Həsənov
  Genadry Garzon Caballero
74,0 kg   Denis Tsarguš   Sadegh Goudarzi   Gábor Hatos
  Abdulhakim Šapijev
84,0 kg   Mihail Ganev   Sajurbek Sohijev   Soslan Ktsojev
  Reineri Salas Perez
96,0 kg   Xetaq Qazyumov   Hadžimurat Gatsalov   Aleksei Krunijakov
  Giorgi Gogšelidze
120,0 kg   Biljal Mahov   Artur Taimazov   Levan Berijanidze
  Ioannis Arzoumanidis

NaispainiMuokkaa

Sarja Kultaa Hopeaa Pronssia
48,0 kg   Hitomi Sakamoto   Lorisa Ooržak   Shasha Zhao
  Carol Huynh
51,0 kg   Oleksandra Kohut   Yu Horiuchi   Sofia Mattsson
  Zamira Rahmanova
55,0 kg   Saori Yoshida   Julia Ratkevitš   Anna Gomis
  Tatiana Suarez
59,0 kg   Soronzonboldiin Battsetseg   Lan Zhang   Ayako Shoda
  Johanna Mattsson
63,0 kg   Kaori Ichō   Elena Pirozhkov   Hanna Johansson
  Ljubov Volosova
67,0 kg   Martine Dugrenier   Jelena Šalygina   Ifeoma Iheanacho
  Alla Tšerkasova
72,0 kg   Stanka Zlateva-Hristova   Ohenewa Akuffo   Jekaterina Bukina
  Kyōko Hamaguchi

Suomen joukkueMuokkaa

Suomen Painiliitto nimesi MM-kilpailuihin kahdeksan painijan joukkueen. Joukkue koostui kuudesta kreikkalais-roomalaisen tyylin painijasta, yhdestä vapaapainijasta ja yhdestä naispainijasta.[1][2]

Kreikkalais-roomalainen painiMuokkaa

Painoluokka Painija Seura kotimaassa Sijoitus
55 kg Jani Haapamäki Kauhajoen Karhu 7.
60 kg Jarkko Ala-Huikku Ilmajoen Kisailijat 21.*
66 kg Tero Välimäki Ilmajoen Kisailijat 17.
74 kg Valtteri Moisio Koo-Vee 21.
84 kg Rami Hietaniemi Nurmon Jymy 24.
120 kg Taisto Lalli Turun Voimamiehet 16.

(*) Ala-Huikku voitti avausottelunsa ensimmäisen jakson Pekingin olympialaisten pronssimitalistia, kirgisialaista Ruslan Tjumenbajevia vastaan, mutta toisella jaksolla juuri Tjumenbajeville Pekingissä avausottelunsa hävinneen Ala-Huikun oikean käden kyynärluu murtui, ja hän joutui luovuttamaan ottelun.[3]

VapaapainiMuokkaa

Painoluokka Painija Seura kotimaassa Sijoitus
60 kg Jukka Hyytiäinen Vieskan Voima 27.

NaispainiMuokkaa

Painoluokka Painija Seura kotimaassa Sijoitus
51 kg Tiina Ylinen Ilmajoen Kisailijat 11.

LähteetMuokkaa