Karsinnat jalkapallon Euroopan-mestaruuskilpailuihin 2020 – Lohko E

Lohko E karsinnoissa jalkapallon Euroopan-mestaruuskilpailuihin 2020 oli yksi kymmenestä karsintalohkosta, jolla ratkaistiin pääsy Euroopan-mestaruuskilpailuihin 2020. Lohkossa pelasivat Azerbaidžan, Kroatia, Slovakia, Unkari ja Wales.

Kroatia ja Wales etenivät kahtena parhaiten sijoittuneena joukkueena lopputurnaukseen.

SarjataulukkoMuokkaa

Sij. Joukkue O V T H TM PM ME P Karsinta
1   Kroatia 8 5 2 1 17 7 +10 17 Etenee lopputurnaukseen
2   Wales 8 4 2 2 10 6 +4 14
3   Slovakia 8 4 1 3 13 11 +2 13
4   Unkari 8 4 0 4 8 11 −3 12
5   Azerbaidžan 8 0 1 7 5 18 −13 1
Lähde: UEFA
Sijoituksen määrittäminen: Sijoituksen määräytyminen

OttelutMuokkaa

21. maaliskuuta 2019
20.45
Kroatia   2–1   Azerbaidžan
Raportti
Stadion Maksimir, Zagreb
Yleisömäärä: 23 146[1]
Tuomari: Georgi Kabakov (Bulgaria)

21. maaliskuuta 2019
20.45
Slovakia   2–0   Unkari
Raportti

24. maaliskuuta 2019
15.00 (14.00 UTC±0)
Wales   1–0   Slovakia
Raportti
Cardiff City Stadium, Cardiff
Yleisömäärä: 31 617[1]
Tuomari: Felix Zwayer (Saksa)

24. maaliskuuta 2019
18.00
Unkari   2–1   Kroatia
Raportti
Groupama Arena, Budapest
Yleisömäärä: 19 400[1]
Tuomari: Willie Collum (Skotlanti)

8. kesäkuuta 2019
15.00
Kroatia   2–1   Wales
Raportti
Stadion Gradski vrt, Osijek
Yleisömäärä: 17 061[1]
Tuomari: István Kovács (Romania)

8. kesäkuuta 2019
18.00 (20.00 UTC+4)
Azerbaidžan   1–3   Unkari
Raportti
Bakcell Arena, Baku
Yleisömäärä: 10 450[1]
Tuomari: Kevin Blom (Alankomaat)

11. kesäkuuta 2019
18.00 (20.00 UTC+4)
Azerbaidžan   1–5   Slovakia
Raportti
Bakcell Arena, Baku
Yleisömäärä: 8 200[1]
Tuomari: John Beaton (Skotlanti)

11. kesäkuuta 2019
20.45
Unkari   1–0   Wales
Raportti
Groupama Arena, Budapest
Yleisömäärä: 18 350[1]
Tuomari: Matej Jug (Slovenia)

6. syyskuuta 2019
20.45
Slovakia   0–4   Kroatia
Raportti
Anton Malatinský Stadium, Trnava
Yleisömäärä: 18 098[1]
Tuomari: Felix Brych (Saksa)

6. syyskuuta 2019
20.45 (19.45 UTC+1)
Wales   2–1   Azerbaidžan
Raportti
Cardiff City Stadium, Cardiff
Yleisömäärä: 28 385[1]
Tuomari: Trustin Farrugia Cann (Malta)

9. syyskuuta 2019
18.00 (20.00 UTC+4)
Azerbaidžan   1–1   Kroatia
Raportti
Bakcell Arena, Baku
Yleisömäärä: 9 150[1]
Tuomari: Sandro Schärer (Sveitsi)

9. syyskuuta 2019
20.45
Unkari   1–2   Slovakia
Raportti
Groupama Arena, Budapest
Yleisömäärä: 21 700[1]
Tuomari: Antonio Mateu Lahoz (Espanja)

10. lokakuuta 2019
20.45
Kroatia   3–0   Unkari
Raportti
Stadion Poljud, Split
Yleisömäärä: 32 110[1]
Tuomari: Daniele Orsato (Italia)

10. lokakuuta 2019
20.45
Slovakia   1–1   Wales
Raportti

13. lokakuuta 2019
18.00
Unkari   1–0   Azerbaidžan
Raportti
Groupama Arena, Budapest
Yleisömäärä: 11 300[1]
Tuomari: Dennis Higler (Alankomaat)

13. lokakuuta 2019
20.45 (19.45 UTC+1)
Wales   1–1   Kroatia
Raportti
Cardiff City Stadium, Cardiff
Yleisömäärä: 31 745[1]
Tuomari: Björn Kuipers (Alankomaat)

16. marraskuuta 2019
18.00 (21.00 UTC+4)
Azerbaidžan   0–2   Wales
Raportti
Bakcell Arena, Baku
Yleisömäärä: 8 622[1]
Tuomari: Deniz Aytekin (Saksa)

16. marraskuuta 2019
20.45
Kroatia   3–1   Slovakia
Raportti
Stadion Rujevica, Rijeka
Yleisömäärä: 8 212[1]
Tuomari: Clément Turpin (Ranska)

19. marraskuuta 2019
20.45
Slovakia   2–0   Azerbaidžan
Raportti
Anton Malatinský Stadium, Trnava
Yleisömäärä: 7 825[1]
Tuomari: Serhiy Boyko (Ukraina)

19. marraskuuta 2019
20.45 (19.45 UTC±0)
Wales   2–0   Unkari
Raportti
Cardiff City Stadium, Cardiff
Yleisömäärä: 31 762[1]
Tuomari: Ovidiu Hațegan (Romania)

LähteetMuokkaa