Avaa päävalikko

Wolfin palkinto

taide- ja tiedepalkinto

Wolfin palkinto on israelilaisen Wolfin säätiön vuodesta 1978 lähtien jakama tiede- ja taidepalkinto. Palkinto jaetaan joka vuosi kuudessa eri kategoriassa: fysiikassa, kemiassa, lääketieteessä, maataloustieteessä, matematiikassa ja taiteessa. Taiteen palkintoa kierrätetään vuosittain arkkitehtuurin, musiikin, maalaustaiteen ja kuvanveiston välillä. Wolfin palkinnon arvo on sata tuhatta Yhdysvaltain dollaria.

Palkinnon jakava Wolfin säätiö on saksalaissyntyisen keksijän ja Kuuban entisen Israelin suurlähettilään Richard Wolfin perustama.

Maatalouspalkinnon saajatMuokkaa

vuosi nimi maa[1]
1978 George F. Sprague   Yhdysvallat
John Charles Walker   Yhdysvallat
1979 Jay L. Lush   Yhdysvallat
Kenneth Blaxter   Britannia
1980 Karl Maramorosch   Puola /   Yhdysvallat
1981 John O. Almquist   Yhdysvallat
Henry A. Lardy   Yhdysvallat
Glenn W. Salisbury   Yhdysvallat
1982 Wendell L. Roelofs   Yhdysvallat
1983/4 Don Kirkham   Yhdysvallat
Cornelis T. de Wit   Alankomaat
1984/5 Robert H. Burris   Yhdysvallat
1986 Ralph Riley   Britannia
Ernest R. Sears   Yhdysvallat
1987 Theodor O. Diener   Yhdysvallat
1988 Ernest John Christopher Polge   Britannia
Charles Thibault   Ranska
1989 Peter M. Biggs   Britannia
Michael Elliott   Britannia
1990 Jozef Stefaan Schell   Belgia
1991 Shang-Fa Yang   Kiinan tasavalta /   Yhdysvallat
1993 John E. Casida   Yhdysvallat
1994/5 Perry L. Adkisson   Yhdysvallat
Carl B. Huffaker   Yhdysvallat
1995/6 Morris Schnitzer   Kanada
Frank J. Stevenson   Yhdysvallat
1996/7 Neal L. First   Yhdysvallat
1998 Ilan Chet
  Israel
Baldur R. Stefansson   Kanada
2000 Gurdev Khush   Intia
2001 Roger N. Beachy
  Yhdysvallat
James E. Womack   Yhdysvallat
2002/3 R. Michael Roberts
  Britannia /   Yhdysvallat
Fuller W. Bazer   Yhdysvallat
2004 Yuan Longping   Kiina
Steven D. Tanksley   Yhdysvallat
2006/7 Ronald L. Phillips   Yhdysvallat
Michel A. J. Georges   Belgia
2008 John A. Pickett   Britannia
James H. Tumlinson   Yhdysvallat
W. Joe Lewis   Yhdysvallat
2010 David Baulcombe   Britannia
2011 Harris A. Lewin   Yhdysvallat
James R. Cook   Yhdysvallat
2013 Joachim Messing   Yhdysvallat /   Saksa
Jared Diamond   Yhdysvallat
2014 Jorge Dubcovsky   Yhdysvallat
Leif Andersson   Ruotsi
2015 Linda J. Saif   Yhdysvallat
2016 Trudy Mackay   Britannia
2017 Gene Robinson   Yhdysvallat

Taidepalkinnon saajatMuokkaa

vuosi nimi maa[2][3][4]
1981 Marc Chagall   Venäjä /   Ranska
Antoni Tàpies   Espanja
1982 Vladimir Horowitz   Venäjä /   Yhdysvallat
Olivier Messiaen   Ranska
Joseph Tal   Israel
1983 Ralph Erskine   Britannia /   Ruotsi
1984 Eduardo Chillida   Espanja
1986 Jasper Johns   Yhdysvallat
1987 Isaac Stern   Yhdysvallat
Krzysztof Penderecki   Puola
1988 Fumihiko Maki   Japani
Giancarlo De Carlo   Italia
1989 Claes Oldenburg   Ruotsi /   Yhdysvallat
1990 Anselm Kiefer   Saksa
1991 Yehudi Menuhin   Yhdysvallat /   Britannia
Luciano Berio   Italia
1992 Frank Gehry   Kanada /   Yhdysvallat
Jørn Utzon   Tanska
Denys Lasdun   Britannia
1993 Bruce Nauman   Yhdysvallat
1994 Gerhard Richter   Saksa
1995 Zubin Mehta   Intia
György Ligeti   Itävalta
1996 Frei Otto   Saksa
Aldo van Eyck   Alankomaat
1998 James Turrell   Yhdysvallat
2000 Pierre Boulez   Ranska
Riccardo Muti   Italia
2001 Álvaro Siza   Portugali
2003 Louise Bourgeois   Ranska /   Yhdysvallat
2004 Mstislav Rostropovitš   Venäjä
Daniel Barenboim   Argentiina /   Israel
2005 Jean Nouvel   Ranska
2006 Michelangelo Pistoletto   Italia
2008 Gia Qantšeli   Georgia
Claudio Abbado   Italia
2010 David Chipperfield   Britannia
Peter Eisenman   Yhdysvallat
2011 Rosemarie Trockel   Saksa
2012 Plácido Domingo   Espanja
Simon Rattle   Britannia
2013 Eduardo Souto de Moura   Portugali
2014 Olafur Eliasson   Tanska
2015 Jessey Norman   Yhdysvallat
Murray Perahia   Yhdysvallat
2016 Phyllis Lambert   Kanada
2017 Laurie Anderson   Yhdysvallat
Lawrence Weiner   Yhdysvallat
2018 Paul McCartney   Yhdistynyt kuningaskunta
Ádám Fischer   Unkari

Kemian palkinnon saajatMuokkaa

vuosi saaja maa[5]
1978 Carl Djerassi   Yhdysvallat
1979 Herman Mark   Itävalta /   Yhdysvallat
1980 Henry Eyring   Meksiko /   Yhdysvallat
1981 Joseph Chatt   Britannia
1982 John Charles Polanyi   Kanada
George C. Pimentel   Yhdysvallat
1983/4 Herbert S. Gutowsky   Yhdysvallat
Harden M. McConnell   Yhdysvallat
John S. Waugh   Yhdysvallat
1984/5 Rudolph A. Marcus   Kanada /   Yhdysvallat
1986 Elias James Corey   Yhdysvallat
Albert Eschenmoser   Sveitsi
1987 David C. Phillips   Britannia
David M. Blow
1988 Joshua Jortner   Israel
Raphael David Levine
1989 Duilio Arigoni   Sveitsi
Alan R. Battersby   Britannia
1991 Richard R. Ernst   Sveitsi
Alexander Pines   Rhodesia /   Yhdysvallat
1992 John Pople   Britannia
1993 Ahmed Hassan Zewail   Egypti /   Yhdysvallat
1994/5 Richard Lerner   Yhdysvallat
Peter Schultz
1995/6 Gilbert Stork   Yhdysvallat
Samuel J. Danishefsky
1998 Gerhard Ertl   Saksa
Gabor A. Somorjai   Unkari
1999 Raymond U. Lemieux   Kanada
2000 Frank Albert Cotton   Yhdysvallat
2001 Henri B. Kagan   Ranska
Ryōji Noyori   Japani
K. Barry Sharpless   Yhdysvallat
2004 Harry B. Gray   Yhdysvallat
2005 Richard N. Zare   Yhdysvallat
2006/7 Ada Yonath   Israel
George Feher   Yhdysvallat
2008 William E. Moerner   Yhdysvallat
Allen J. Bard
2011 Stuart A. Rice   Yhdysvallat
Ching W. Tang   Yhdysvallat
Krzysztof Matyjaszewski   Puola /   Yhdysvallat
2012 A. Paul Alivisatos   Yhdysvallat
Charles M. Lieber   Yhdysvallat
2013 Robert S. Langer   Yhdysvallat
2014 Chi-Huey Wong   Yhdysvallat
2016 Kyriacos Costa Nicolaou   Kypros/  Yhdysvallat
Stuart Schreiber   Yhdysvallat
2017 Robert Bergman   Yhdysvallat
2018 Makoto Fujita   Japani
Omar Yaghi   Jordania/  Yhdysvallat

Matematiikka-palkinnon saajatMuokkaa

vuosi saaja maa[6]
1978 Israel Gelfand   Neuvostoliitto
Carl L. Siegel   Saksa
1979 Jean Leray   Ranska
André Weil   Ranska
1980 Henri Cartan   Ranska
Andrei Kolmogorov   Neuvostoliitto
1981 Lars Ahlfors   Suomi
Oscar Zariski   Valko-Venäjä/  Yhdysvallat
1982 Hassler Whitney   Yhdysvallat
Mark Krein   Neuvostoliitto
1983/4 Shiing-Shen Chern   Yhdysvallat
Paul Erdős   Unkari
1984/5 Kunihiko Kodaira   Japani
Hans Lewy   Saksa /  Yhdysvallat
1986 Samuel Eilenberg   Puola/  Yhdysvallat
Atle Selberg   Norja
1987 Kiyoshi Itō   Japani
Peter Lax   Unkari/  Yhdysvallat
1988 Friedrich Hirzebruch   Saksa
Lars Hörmander   Ruotsi
1989 Alberto Calderón   Argentiina
John Milnor   Yhdysvallat
1990 Ennio de Giorgi   Italia
Ilya Piatetski-Shapiro   Neuvostoliitto/  Israel /   Yhdysvallat
1992 Lennart Carleson   Ruotsi
John G. Thompson   Yhdysvallat
1993 Mihail Gromov   Venäjä /  Ranska
Jacques Tits   Belgia/  Ranska
1994/5 Jürgen Moser   Saksa /   Yhdysvallat
1995/6 Robert Langlands   Kanada
Andrew Wiles   Yhdistynyt kuningaskunta
1996/7 Joseph B. Keller   Yhdysvallat
Yakov G. Sinai   Venäjä/   Yhdysvallat
1999 László Lovász   Unkari/   Yhdysvallat
Elias M. Stein   Yhdysvallat
2000 Raoul Bott   Unkari /  Yhdysvallat
Jean-Pierre Serre   Ranska
2001 Vladimir Arnold   Venäjä
Saharon Shelah   Israel
2002/3 Mikio Satō   Japani
John Tate   Yhdysvallat
2005 Grigori Margulis   Venäjä
Sergei Novikov   Venäjä
2006/7 Stephen Smale   Yhdysvallat
Hillel Furstenberg   Yhdysvallat /   Israel
2008 Pierre Deligne   Belgia
Phillip A. Griffiths   Yhdysvallat
David B. Mumford   Yhdysvallat
2010 Shing-Tung Yau   Yhdysvallat
Dennis P. Sullivan   Yhdysvallat
2012 Michael Aschbacher   Yhdysvallat
Luis Caffarelli   Argentiina/   Yhdysvallat
2013 George D. Mostow   Yhdysvallat
Michael Artin   Yhdysvallat
2014 Peter Sarnak   Etelä-Afrikka /   Yhdysvallat
2015 James Arthur   Kanada
2017[7] Charles Fefferman
Richard Schoen
2018 Alexander Beilinson   Yhdysvallat/  Venäjä
Vladimir Drinfeld   Yhdysvallat/  Ukraina

Lääketieteen palkinnon saajatMuokkaa

vuosi saaja maa[8]
1978 George D. Snell   Yhdysvallat
Jean Dausset   Ranska
Jon J. van Rood   Alankomaat
1979 Roger Wolcott Sperry   Yhdysvallat
Arvid Carlsson   Ruotsi
Oleh Hornykiewicz   Itävalta
1980 César Milstein   Argentiina /   Britannia
Leo Sachs   Israel
James L. Gowans   Britannia
1981 Barbara McClintock   Yhdysvallat
Stanley N. Cohen   Yhdysvallat
1982 Jean-Pierre Changeux   Ranska
Solomon H. Snyder   Yhdysvallat
James W. Black   Britannia
1984/5 Donald F. Steiner   Yhdysvallat
1986 Osamu Hayaishi   Japani
1987 Pedro Cuatrecasas   Yhdysvallat
Meir Wilchek   Israel
1988 Henri G. Hers   Belgia
Elizabeth F. Neufeld   Yhdysvallat
1989 John Gurdon   Britannia
Edward B. Lewis   Yhdysvallat
1990 Maclyn McCarty   Yhdysvallat
1991 Seymour Benzer   Yhdysvallat
1992 M. Judah Folkman   Yhdysvallat
1994/5 Michael J. Berridge   Britannia
Yasutomi Nishizuka   Japani
1995/6 Stanley B. Prusiner   Yhdysvallat
1997 Mary Frances Lyon   Britannia
1998 Michael Sela   Israel
Ruth Arnon
1999 Eric R. Kandel   Yhdysvallat
2001 Avram Hershko   Israel
Alexander Varshavsky   Venäjä /   Yhdysvallat
2002/3 Ralph L. Brinster   Yhdysvallat
Mario Capecchi   Italia /   Yhdysvallat
Oliver Smithies   Britannia /   Yhdysvallat
2004 Robert A. Weinberg   Yhdysvallat
Roger Y. Tsien   Yhdysvallat
2005 Alexander Levitzki   Israel
Anthony R. Hunter   Britannia /   Yhdysvallat
Anthony J. Pawson   Britannia /   Kanada
2008 Howard Cedar   Israel
Aharon Razin
2010 Axel Ullrich   Saksa
2011 Shinya Yamanaka   Japani
Rudolf Jaenisch   Yhdysvallat /   Saksa
2012 Ronald M. Evans   Yhdysvallat
2014 Nahum Sonenberg   Israel
Gary Ruvkum   Yhdysvallat
Victor Ambros   Yhdysvallat
2015 John Kappler   Yhdysvallat
Philippa Marrack   Yhdysvallat
Jeffrey Ravetch   Yhdysvallat
2016 C. Ronald Kahn   Yhdysvallat
Lewis C. Cantley   Yhdysvallat
2017 James P. Allison   Yhdysvallat

Fysiikan palkinnon saajatMuokkaa

vuosi saaja maa[9]
1978 Chien-Shiung Wu   Yhdysvallat
1979 George Eugene Uhlenbeck   Alankomaat /   Yhdysvallat
Giuseppe Occhialini   Italia
1980 Michael E. Fisher   Britannia
Leo P. Kadanoff   Yhdysvallat
Kenneth G. Wilson   Yhdysvallat
1981 Freeman J. Dyson   Britannia /   Yhdysvallat
Gerard 't Hooft   Alankomaat
Victor F. Weisskopf   Itävalta /   Yhdysvallat
1982 Leon M. Lederman   Yhdysvallat
Martin Lewis Perl
1983/84 Erwin Hahn   Yhdysvallat
Peter B. Hirsch   Britannia
Theodore H. Maiman   Yhdysvallat
1985 Conyers Herring   Yhdysvallat
Philippe Nozieres   Ranska
1986 Mitchell J. Feigenbaum   Yhdysvallat
Albert J. Libchaber   Ranska /   Yhdysvallat
1987 Herbert Friedman   Yhdysvallat
Bruno Rossi
Riccardo Giacconi
  Italia /   Yhdysvallat
  Italia /   Yhdysvallat
1988 Roger Penrose
Stephen Hawking
  Britannia
  Britannia
1990 Pierre-Gilles de Gennes
David J. Thouless
  Ranska;
  Britannia /   Yhdysvallat
1991 Maurice Goldhaber
Valentine L. Telegdi
  Yhdysvallat;
  Sveitsi /   Yhdysvallat
1992 Joseph H. Taylor Jr.   Yhdysvallat
1993 Benoît Mandelbrot   Ranska /   Yhdysvallat
1994/95 Vitali L. Ginzburg   Venäjä
Yōichirō Nambu   Japani /   Yhdysvallat
1996/97 John Archibald Wheeler   Yhdysvallat
1998 Jakir Aharonov   Israel
Michael V. Berry   Britannia
1999 Dan Shechtman   Israel
2000 Raymond Davis Jr.   Yhdysvallat
Masatoshi Koshiba   Japani
2002/03 Bertrand I. Halperin   Yhdysvallat
Anthony J. Leggett   Britannia /   Yhdysvallat
2004 Robert Brout   Belgia
François Englert
Peter Higgs   Britannia
2005 Daniel Kleppner   Yhdysvallat
2006/07 Albert Fert   Ranska
Peter Grünberg   Saksa
2010 John F. Clauser   Yhdysvallat
Alain Aspect   Ranska
Anton Zeilinger   Itävalta
2011 Maximilian Haider   Itävalta
Harald Rose   Saksa
Knut Urban   Saksa
2012 Jacob D. Bekenstein   Israel
2013 Peter Zoller   Itävalta
Ignacio Cirac   Espanja
2015 James D. Bjorken   Yhdysvallat
Robert P. Kirshner   Yhdysvallat
2016 Yoseph Imry   Israel
2017 Michel Mayor   Sveitsi
Didier Queloz   Sveitsi
2018 Gilles Brassard   Kanada
Charles L. Bennett   Yhdysvallat

LähteetMuokkaa

Aiheesta muuallaMuokkaa