Avaa päävalikko

Uinnin maailmanmestaruuskilpailut 1986

Uinnin pitkän radan maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 1986 Espanjan Madridissa 13.23. elokuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Kansainvälinen uimaliitto FINA. Kilpailulajeina olivat ratauinti, uimahypyt, taitouinti ja vesipallo.

MitalistitMuokkaa

UintiMuokkaa

MiehetMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m   Tom Jager 22,49   Dano Halsall 22,80   Matt Biondi 22,85
100 m   Matt Biondi 48,94 KE   Stéphan Caron 49,73   Tom Jager 49,79
200 m   Michael Groß 1.47,92 KE   Sven Lodziewski 1.49,12   Matt Biondi 1.49,43
400 m   Rainer Henkel 3.50,05 KE   Uwe Daßler 3.51,26   Dan Jorgensen 3.51,33
1 500 m   Rainer Henkel 15.05,31   Stefano Battistelli 15.14,80   Dan Jorgensen 15.16,23
Selkäuinti
100 m   Igor Poljanski 55,58 KE   Dirk Richter 56,49   Sergei Zabolotnov 56,57
200 m   Igor Poljanski 1.58,78 KE   Frank Baltrusch 2.01,11   Frank Hoffmeister 2.02,42
Rintauinti
100 m   Victor Davis 1.02,71 KE   Gianni Minervini 1.03,00   Dmitri Volkov 1.03,30
200 m   József Szabó 2.14,27 KE   Victor Davis 2.14,93   Steven Bentley 2.16,51
Perhosuinti
100 m   Pablo Morales 53,54 KE   Matt Biondi 53,67   Andrew Jameson 53,81
200 m   Michael Groß 1.56,53 KE   Anthony Mosse 1.58,36   Benny Nielsen 1.59,09
Sekauinti
200 m   Tamás Darnyi 2.01,57 KE   Alex Baumann 2.02,34   Vadim Jaroštšuk 2.02,61
400 m   Tamás Darnyi 4.18,98 KE   Vadim Jaroštšuk 4.22,03   Alex Baumann 4.22,58
Viestit
4 × 100 m vapaauinti   Yhdysvallat
Tom Jager
Mike Heath
Paul Wallace
Matt Biondi
3.19,89   Neuvostoliitto
Gennadi Prigoda
Nikolai Jevsejev
Sergei Smirjagin
Aleksei Markovski
3.21,14   Itä-Saksa
Dirk Richter
Jörg Woithe
Sven Lodziewski
Steffen Zesner
3.21,47
4 × 200 m vapaauinti   Itä-Saksa
Lars Hinneburg
Thomas Flemming
Dirk Richter
Sven Lodziewski
7.15,91 KE   Länsi-Saksa
Rainer Henkel
Michael Groß
Alexander Schowtka
Thomas Fahrner
7.15,96   Yhdysvallat
Eric Boyer
Mike Heath
Dan Jorgensen
Matt Biondi
7.18,29
4 × 100 m sekauinti   Yhdysvallat
Dan Veatch
David Lundberg
Pablo Morales
Matt Biondi
3.41,25   Länsi-Saksa
Frank Hoffmeister
Bert Göbel
Michael Groß
André Schadt
3.42,26   Neuvostoliitto
Igor Poljanski
Dmitri Volkov
Aleksei Markovski
Nikolai Jevsejev
3.42,63

NaisetMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m   Tamara Costache 25,28 ME   Kristin Otto 25,50   Marie-Thérèse Armentero 25,93
100 m   Kristin Otto 55,05 KE   Jenna Johnson 55,70   Conny van Bentum 55,79
200 m   Heike Friedrich 1.58,26 KE   Manuela Stellmach 1.58,90   Mary T. Meagher 2.00,14
400 m   Heike Friedrich 4.07,45   Astrid Strauß 4.09,16   Sarah Hardcastle 4.09,85
800 m   Astrid Strauß 8.28,24   Katja Hartmann 8.28,44   Debbie Babashoff 8.34,04
Selkäuinti
100 m   Betsy Mitchell 1.01,74   Kathrin Zimmermann 1.02,17   Natalja Šibajeva 1.02,25
200 m   Cornelia Sirch 2.11,37   Betsy Mitchell 2.11,39   Kathrin Zimmermann 2.11,45
Rintauinti
100 m   Sylvia Gerasch 1.08,11 ME   Silke Hörner 1.08,41   Tanja Bogomilova 1.08,52
200 m   Silke Hörner 2.27,40 ME   Tanja Bogomilova 2.27,66   Allison Higson 2.31,34
Perhosuinti
100 m   Kornelia Greßler 59,51   Kristin Otto 59,66   Mary T. Meagher 59,98
200 m   Mary T. Meagher 2.08,41 KE   Kornelia Greßler 2.10,66   Birte Weigang 2.10,68
Sekauinti
200 m   Kristin Otto 2.15,56   Jelena Dendeberova 2.15,84   Kathleen Nord 2.16,05
400 m   Kathleen Nord 4.43,75   Michelle Griglione 4.44,07   Noemi Lung 4.45,44
Viestit
4 × 100 m vapaauinti   Itä-Saksa
Kristin Otto
Manuela Stellmach
Sabina Schulze
Heike Friedrich
3.40,57 ME   Yhdysvallat
Jenna Johnson
Dara Torres
Mary T. Meagher
Betsy Mitchell
3.44,04   Alankomaat
Conny van Bentum
Laura Leideritz
Karin Brienesse
Annemarie Verstappen
3.46,89
4 × 200 m vapaauinti   Itä-Saksa
Manuela Stellmach
Astrid Strauß
Nadja Bergknecht
Heike Friedrich
7.59,33 ME   Yhdysvallat
Betsy Mitchell
Mary T. Meagher
Kim Brown
Mary Wayte
8.02,12   Alankomaat
Annemarie Verstappen
Jolande van der Meer
Mildred Muis
Conny van Bentum
8.09,59
4 × 100 m sekauinti   Itä-Saksa
Kathrin Zimmermann
Sylvia Gerasch
Kornelia Greßler
Kristin Otto
4.04,82 KE   Yhdysvallat
Betsy Mitchell
Jenny Hau
Mary T. Meagher
Jenna Johnson
4.07,75   Alankomaat
Jolanda de Rover
Petra van Staveren
Conny van Bentum
Annemarie Verstappen
4.10,70

UimahypytMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet
3 m ponnahduslauta   Greg Louganis 750,06   Tan Liangde 692,28   Li Hongping 642,06
10 m kerroshypyt   Greg Louganis 668,58   Li Kongzheng 624,33   Bruce Kimball 599,91
Naiset
3 m ponnahduslauta   Gao Min 582,90   Li Yihua 549,42   Marina Babkova 525,21
10 m kerroshypyt   Chen Lin 449,67   Lu Wei 422,25   Wendy Wyland 412,47

TaitouintiMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Yksinuinti   Carolyn Waldo 200,033   Sarah Josephson 194,967   Muriel Hermine 188,250
Pariuinti   Kanada
Michelle Cameron
Carolyn Waldo
196,267   Yhdysvallat
Karen Josephson
Sarah Josephson
193,401   Japani
Megumi Ito
Mikako Kotani
185,467
Joukkueuinti   Kanada
Nathalie Audet
Michelle Cameron
Sylvie Fréchette
Karin Larsen
Chantal Laviolette
Tracy Meades
Missy Morlock
Carolyn Waldo
191,000   Yhdysvallat
Kristen Babb
Lori Hatch
Karen Josephson
Sarah Josephson
Karen Madsen
Susan Reed
Lisa Riddell
Mary Visniski
190,821   Japani
Hisako Aoishi
Emiko Goto
Emiko Hirada
Megumi Ito
Mikako Kotani
Xurika Ohgane
Aki Takayama
Miyako Tanaka
185,763

VesipalloMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet   Jugoslavia
Dragan Andrić
Perica Bukić
Veselin Ðuho
Milorad Krivokapić
Deni Lušić
Igor Milanović
Tomislav Paškvalin
Zoran Petrović
Andrija Popović
Dubravko Šimenc
Aleksandar Šoštar
Ante Vasović
Mirko Vičević
  Italia
Gianni Averaimo
Paolo Caldarella
Alessandro Campagna
Marco D’Altrui
Massimiliano Ferretti
Mario Fiorillo
Alfio Misaggi
Andrea Pisano
Francesco Porzio
Stefano Postiglione
Antonello Steardo
Riccardo Tempestini
Paolo Trapanese
  Neuvostoliitto
Dmitri Apanasenko
Viktor Berendjuga
Mihail Georgadze
Jevgeni Grišin
Mihail Ivanov
Sergei Kotenko
Sergei Markotš
Nurlan Mendigalijev
Georgi Mšvenijeradze
Sergei Naumov
Jevgeni Šaronov
Nikolai Smirnov
Naiset   Australia
Judy Gair
Cummins Handley
Amanda Leeson
Katie McAdams
Megan Meloncelli
Lynne Morrison
Sandy Mills-O’Mellia
Jackie Northam
Cathy Parkers
Janet Rayner
Julie Sheperd
Debbie Watson
  Alankomaat
Anita Bibo
Hellen Boering
Janet Heijnert
Monique Kranenburg
Patricia Libregts
Alice Lindhout
Ineke Pesman
Janny Spijker
Lieneke van den Heuvel
Greet van den Veen
Marjo van der Mark
Madeline van Heemstra
Hedda Verdam
  Yhdysvallat

MitalitaulukkoMuokkaa

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1   Itä-Saksa 14 12 4 30
2   Yhdysvallat 9 10 13 32
3   Kanada 4 2 2 8
4   Länsi-Saksa 4 2 1 7
5   Unkari 3 0 0 3
6   Kiina 2 4 1 7
7   Neuvostoliitto 2 3 7 12
8   Romania  1 0 1 2
9   Australia 1 0 0 1
  Jugoslavia 1 0 0 1
11   Italia 0 3 0 3
12   Alankomaat 0 1 4 5
13   Bulgaria 0 1 1 2
  Ranska 0 1 1 2
  Sveitsi 0 1 1 2
16   Uusi-Seelanti 0 1 0 1
17   Iso-Britannia 0 0 2 2
  Japani 0 0 2 2
19   Tanska 0 0 1 1
Yhteensä 41 41 41 123

LähteetMuokkaa