Avaa päävalikko

Uinnin lyhyen radan Euroopan-mestaruuskilpailut 1999

Uinnin lyhyen radan Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 1999 kolmannen kerran. Kilpailut pidettiin Portugalin Lissabonissa Complexo Desportivo do Jamorissa 9.12. joulukuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Euroopan uimaliitto LEN.

MitalistitMuokkaa

MiehetMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m   Mark Foster 21,71   Pieter van den Hoogenband 21,79   Lorenzo Vismara 21,83
100 m   Pieter van den Hoogenband 47,20   Lars Frölander 47,86   Karel Novy 48,44
200 m   Pieter van den Hoogenband 1.44,34   Massimiliano Rosolino 1.45,22   Stefan Herbst 1.46,09
400 m   Massimiliano Rosolino 3.42,00   Jörg Hoffmann 3.42,88   James Salter 3.43,48
1 500 m   Ihor Tšervynskyi 14.42,05   Jörg Hoffmann 14.45,71   Teo Edo 14.59,43
Selkäuinti
50 m   Miro Žeravica 24,70   Tomislav Karlo 24,72   Sebastian Halgasch 24,79
100 m   Örn Arnarson 53,13   Derya Büyükuncu 53,17   Volodymyr Nikolaitšuk 53,27
200 m   Örn Arnarson 1.54,23   Jirka Letzin 1.55,19   Adam Ruckwood 1.55,25
Rintauinti
50 m   Mark Warnecke 27,10   Oleh Lisohor 27,37   Roman Sludnov 27,38
100 m   Roman Sludnov 58,85   Patrik Isaksson 59,32   José Couto 59,70
200 m   Stéphan Perrot 2.07,82   José Couto 2.09,98   Adam Whitehead 2.10,98
Perhosuinti
50 m   Miloš Milošević
  Lars Frölander
23,35   Jere Hård 23,81 SE
100 m   Lars Frölander 51,19   James Hickman 51,43   Denys Sylantjev 52,01
200 m   James Hickman 1.53,52   Thomas Rupprath 1.54,43   Denys Sylantjev 1.54,86
Sekauinti
100 m   Jens Kruppa 53,93   Peter Mankoč 54,27   Marcel Wouda 54,38
200 m   Marcel Wouda 1.56,46   Jirka Letzin 1.58,23   Massimiliano Rosolino 1.58,57
400 m   Frederik Hviid 4.08,85   Jirka Letzin 4.09,85   Michael Halika 4.12,25
Viestit
4 × 50 m vapaauinti   Ruotsi
Claes Andersson
Lars Frölander
Stefan Nystrand
Daniel Carlsson
1.27,12   Saksa
Mitja Zastrow
Alexander Lüderitz
Stephan Kunzelmann
Kai Hanschmann
1.27,76   Alankomaat
Dennis Rijnbeek
Stefan Aartsen
Marcel Wouda
Pieter van den Hoogenband
1.27,95
4 × 50 m sekauinti   Ruotsi
Daniel Carlsson
Patrik Isaksson
Lars Frölander
Stefan Nystrand
1.36,00   Saksa
Sebastian Halgasch
Mark Warnecke
Thomas Rupprath
Alexander Lüderitz
1.36,56   Iso-Britannia
Neil Willey
Darren Mew
James Hickman
Mark Foster
1.36,78

NaisetMuokkaa

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m   Therese Alshammar 24,09 ME   Anna-Karin Kammerling
  Sue Rolph
24,90
100 m   Therese Alshammar 52,80 ME   Sue Rolph 53,26   Sandra Völker 53,34
200 m   Martina Moravcová 1.56,28   Josefin Lillhage 1.57,15   Natallja Baranouskaja 1.57,33
400 m   Jana Klotškova 4.05,12   Natallja Baranouskaja 4.06,13   Silvia Szalai 4.06,48
800 m   Jana Klotškova 8.22,37   Flavia Rigamonti 8.25,82   Jana Henke 8.28,89
Selkäuinti
50 m   Sandra Völker 27,31   Nina Živanevskaja 28,24   Antje Buschschulte 28,35
100 m   Nina Živanevskaja 59,87   Antje Buschschulte 1.00,08   Sarah Price 1.00,88
200 m   Antje Buschschulte 2.08,11   Nina Živanevskaja 2.09,47   Nicole Hetzer 2.09,62
Rintauinti
50 m   Zoë Baker 31,40   Ágnes Kovács 31,49   Janne Schäfer 31,95
100 m   Brigitte Becue 1.08,15   Ágnes Kovács 1.08,30   Emma Igelström 1.08,74
200 m   Anne Poleska 2.24,78   Ágnes Kovács 2.25,41   Brigitte Becue 2.26,82
Perhosuinti
50 m   Anna-Karin Kammerling 25,64 ME   Johanna Sjöberg 26,42   Nicola Jackson 27,17
100 m   Johanna Sjöberg 57,73   Mette Jacobsen 59,11   Sophia Skou 59,80
200 m   Mette Jacobsen 2.06,87   Johanna Sjöberg 2.08,62   Sophia Skou 2.09,33
Sekauinti
100 m   Martina Moravcová 1.00,78   Annika Mehlhorn 1.01,82   Nataša Kejžar 1.02,16
200 m   Jana Klotškova 2.09,08 EE   Martina Moravcová 2.09,25   Sue Rolph 2.11,29
400 m   Jana Klotškova 4.34,07   Nicole Hetzer 4.37,47   Hana Černá 4.37,74
Viestit
4 × 50 m vapaauinti   Ruotsi
Johanna Sjöberg
Therese Alshammar
Anna-Karin Kammerling
Malin Svahnström
1.38,45 ME   Saksa
Katrin Meißner
Simone Osygus
Sandra Völker
Britta Steffen
1.39,21   Iso-Britannia
Alison Sheppard
Nicola Jackson
Karen Pickering
Sue Rolph
1.39,93
4 × 50 m sekauinti   Ruotsi
Therese Alshammar
Emma Igelström
Johanna Sjöberg
Anna-Karin Kammerling
1.49,47 ME   Saksa
Sandra Völker
Janne Schäfer
Marietta Uhle
Katrin Meißner
1.49,87   Iso-Britannia
Katy Sexton
Zoë Baker
Nicola Jackson
Sue Rolph
1.51,64

MitalitaulukkoMuokkaa

      Isäntämaa

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1   Ruotsi 9 7 1 17
2   Saksa 6 12 8 26
3   Ukraina 5 1 3 9
4   Iso-Britannia 3 3 9 15
5   Alankomaat 3 1 2 6
6   Espanja 2 2 1 5
7   Kroatia 2 1 0 3
  Slovakia 2 1 0 3
9   Islanti 2 0 0 2
10   Italia 1 1 2 4
  Tanska 1 1 2 4
12   Belgia 1 0 1 2
  Venäjä 1 0 1 2
14   Ranska 1 0 0 1
15   Unkari 0 3 0 3
16   Portugali 0 1 1 2
  Slovenia 0 1 1 2
  Sveitsi 0 1 1 2
  Valko-Venäjä 0 1 1 2
20   Turkki 0 1 0 1
21   Israel 0 0 1 1
  Suomi 0 0 1 1
  Tšekki 0 0 1 1
Yhteensä 39 38 37 114

LähteetMuokkaa