Ero sivun ”Possessiivipronomini” versioiden välillä

2 163 merkkiä lisätty ,  13 vuotta sitten
Laajennettu
p (siirsi sivun ”Posessiivipronomini” uudelle nimelle ”Possessiivipronomini”: oikeinkirjoitusvirhe)
(Laajennettu)
'''Possessiivipronominit''', eli ''omistuspronominit'' ovat [[Genetiivi|genetiivi]]muodossa taivutettuja [[Pronomini|pronomineja]]., Niitäjoita käytetään omistamisen ilmaisemiseen;, tosinTäten [[Suomenne kieli|suomen]]vastaavat merkitykseltään [[yleiskieli|yleiskielessäpersoonapronomini]]en käytetäängenetiivejä. samaanPossessiivipronimineja tarkoitukseenon myösuseimmissa [[possessiivisuffiksiindoeurooppalaiset kielet|possessiivisuffiksiaindoeurooppalaisissa kielissä]], jolloinmutta pronominiei voiesimerkiksi jäädä[[suomen pois:kieli|suomessa]].
 
== Possessiivipronomit eri kielissä ==
 
=== Suomessa ===
 
Suomessa ei ole varsinaisia possessiivipronomineja, vaan niiden sijasta käytetään substantiiviin liitettyä [[possessiivisuffiksi|possessiivisuffikseja]]. Lisäksi substantiivin edellä voi olla persoonapronominin genetiivi, mutta sen voi myös jättää pois. Puhekielessä on kuitenkin yleistä, että possessiivisuffiksi jätetään pois käytetään vain persoonapronominin genetiiviä, mutta tätä ei [[yleiskieli|yleiskielessä]] pidetä hyväksyttävänä.
 
* (Minun) kirja'''''ni'''''
* (Heidän) kirja'''''nsa'''''
 
=== Englanti ===
[[Englannin kieli|Englannin kielessä]] possessiivipronomineista on yleensä kaksi muotoa sen mukaan, onko pronomini pääsanan edellä vai jäljessä:
 
* That ''book'' is '''mine''' (Tämä ''kirja'' on '''minun''')
 
Possessiivipronominit eri persoonissa:
== Skandinaaviset kielet ==
[[Skandinaaviset kielet]], eli mm. [[Norjan kieli|norja]], [[Ruotsin kieli|ruotsi]] ja [[Tanskan kieli|tanska]] käyttävät lähes samannäköisiä possessiivipronomineja: yksikön 1. persoonassa ''et(t)''-sanojen kanssa sanaa '''mit(t)''', ''en''-sanojen kanssa sanaa '''min''', toisessa persoonassa '''dit(t)''' ja '''din''', kolmannessa persoonassa '''hans''' tai '''hennes''', monikon ensimmäisessä '''vår''' (en-sanat), '''vårt''' (ett-sanat) tai '''våra''' (monikko), toisessa '''er''' (en-sanat), '''ert''' (ett-sanat) tai '''era''' (monikko) ja monikon kolmannessa persoonassa suvusta tai luvusta riippumatta sanaa '''deras'''.
 
* Yksikön 1: ''my'', ''mine''
== Ranska ==
* Yksikön 2: ''your'', ''yours'' (vanhassa kielessä joskus ''thy'', ''thine'')
[[Ranskan kieli|Ranskan kielessä]] käytetään myös possessiivipronomineja, jotka taipuvat pääsanansa kanssa samassa [[Suku (kielioppi)|suvussa]] ja [[Kieliopillinen luku|luvussa]]. Yksikön ensimmäisessä persoonassa käytetään suvusta riippuen sanoja '''mon''' (maskuliini), '''ma''' (feminiini) tai '''mes''' (monikko). Toisessa persoonassa vastaavat sanat ovat '''ton''', '''ta''' ja '''tes''' ja kolmannessa persoonassa '''son''', '''sa''' ja '''ses'''. Monikossa käytetään suvusta riippumatta objektin ollessa yksikössä ensimmäisessä persoonassa sanaa '''notre''', ja monikossa '''nos''', toisessa persoonassa objektin ollessa yksikössä sanaa '''votre''' ja monikossa '''vos''', ja kolmannessa persoonassa objektin yksikössä sanaa '''leur''' ja monikossa '''leurs'''.
* Yksikön 3, kun omistaja on
** mies: ''his'', ''his''
** nainen: ''her'', ''hers''
** esine: ''its'', ''its''
* Monikon 1: ''our'', ''ours'',
* Monikon 2: ''your'', ''yours''
* Monikon 3: ''their'', ''theirs''
 
=== Skandinaaviset kielet ===
 
[[Skandinaaviset kielet]], eli mm. [[Norjan kieli|norja]], [[Ruotsin kieli|ruotsi]] ja [[Tanskan kieli|tanska]] käyttävät lähes samannäköisiä possessiivipronomineja: yksikön 1. persoonassa ''et(t)''-sanojen kanssa sanaa '''mit(t)''', ''en''-sanojen kanssa sanaa '''min''', toisessa persoonassa '''dit(t)''' ja '''din''', kolmannessa persoonassa '''hans''' tai '''hennes''', monikon ensimmäisessä '''vår''' (en-sanat), '''vårt''' (ett-sanat) tai '''våra''' (monikko), toisessa '''er''' (en-sanat), '''ert''' (ett-sanat) tai '''era''' (monikko) ja monikon kolmannessa persoonassa suvusta tai luvusta riippumatta sanaa '''deras'''. Muotojen ''hans'', hennes'' tai ''deras'' asemesta käytetään muotoja ''sin'', sit(t)', tai ''sina'' silloin, kun omistaja on sama kuin lauseen [[subjekti]].
 
=== Ranska ===
[[Ranskan kieli|Ranskan kielessä]] käytetään myös possessiivipronomineja, jotka taipuvat pääsanansa (omistetun esineen, ei siis omistajan) kanssa samassa [[Suku (kielioppi)|suvussa]] ja [[Kieliopillinen luku|luvussa]]. Pronominit ovat eri persoonissa seuraavat:
 
* yksikön ensimmäisessä: ''mon'' (maskuliini), ''ma'' (feminiini) tai ''mes'' (monikko)
* yksikön toisessa: ''ton'' (maskuliini), ''ta'' (feminiini) tai ''tes'' (monikko)
* yksikön kolmannessa: ''son'' (maskuliini), ''sa'' (feminiini) tai ''ses'' (monikko)
* monikon ensimmäisessä: ''notre'' (sekä maskuliini että feminiini) tai ''nos'' (monikko)
* monikon toisessa: ''votre'' (sekä maskuliini että feminiini) tai ''vos'' (monikko)
* monikon kolmannessa: ''leur'' (sekä maskuliini että feminiini) tai ''leurs'' (monikko)
 
Jos poseessiivipronomini ei ole välittömästi pääsanansa edellä vaan esimerkiksi ''predikatiivi''na, käytetään eri persoonissa seuraavia muotoja:
* yksikön ensimmäisessä: ''le mien'' (maskuliini) tai ''la mienne'' (feminiini)
* yksikön toisessa: ''le tien'' (maskuliini) tai ''la tienne'' (feminiini)
* yksikön kolmannessa: ''le sien'' (maskuliini( tai ''la sienne'' (feminiini)
* monikon ensimmäisessä: le nòtre'' (sekä maskuliinisa että feminiinissä)
* monikon toisessa: ''le vôtre'' (sekä maskuliinisssa että feminiinissä)
* monikon kolmannessa: ''le leur'' (maskuliini) tai ''la leure'' (feminiini)
 
Täten esimerkiksi ''c'est le mien'' = se on minun. Näistä pronomineista muodostetaan monikkomuodot lisäämällä pronominin loppuun ''-s'' ja korvaamalla artikkeli ''le'' tai ''la'' artikkelilla ''les''.
 
[[Luokka:Kielioppi]]
 
[[br:Raganv perc'hennañ]]
[[da:Ejestedord]]
[[de:Possessivpronomen]]
[[en:Possessive pronoun]]
[[es:Pronombre#Pronombres posesivos]]
[[fr:Pronom possessif]]
[[is:Eignarfornafn]]
[[it:Pronome possessivo]]
[[ja:所有代名詞]]
[[pt:Pronome possessivo]]
110 285

muokkausta