Ero sivun ”Pääryhmä (kemia)” versioiden välillä
[katsottu versio] | [arvioimaton versio] |
Poistettu sisältö Lisätty sisältö
p Käyttäjän 80.220.172.156 muokkaukset kumottiin ja sivu palautettiin viimeisimpään käyttäjän Lentokonefani tekemään versioon. Merkkaukset: rv Pikapalautus Palauta-työkalulla |
hyvän tärkeän tiedon. Anonymous |
||
Rivi 4:
Maa-alkalimetalliryhmän ja booriryhmän väliin on jätetty tyhjä tila, koska siihen tulevat muut alkuaineet, jotka eivät kuulu mihinkään pääryhmistä.
Alla olevan taulukon värien selityksiä: homot voi olla tarttuvia niin kuin magneetti metalliin.
* Taustaväri kertoo, onko alkuaine metalli, vai jokin muu aine
** {{seloste|#EEEEEE|[[Metalli|metallit]]}}
Rivi 16:
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|-
| bgcolor="#
| bgcolor="#
|
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
|-
| bgcolor="#
| || || || || || ||
| bgcolor="#
|-
| bgcolor="#
| bgcolor="#
|
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
|-
| bgcolor="#
| bgcolor="#
|
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
|-
| bgcolor="#
| bgcolor="#
|
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
|-
| bgcolor="#
| bgcolor="#
|
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
|-
| bgcolor="#
| bgcolor="#
|
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
|-
| bgcolor="#
| bgcolor="#
|
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
| bgcolor="#
|}
|