Avaa päävalikko

Muutokset

9 678 merkkiä lisätty ,  1 vuosi sitten
 
Nominit jakautuvat kolmeen eri taivutuskategoriaan eli [[deklinaatio (kielitiede)|deklinaatioon]] riippuen siitä, mihin kirjaimeen niiden [[Vartalo (kielitiede)|vartalo]] päättyy.
* 1. eli a-deklinaatio: vartalot, jotka loppuvat vokaaliin -{{polytoninen|α}} (tietyissä tapauksissa myös -{{polytoninen|η}}). Tämä deklinaatio sisältää vain feminiini- ja maskuliinisukuisia sanoja. Seuraavassa esimerkkinä sanojen {{polytoninen|χώρᾱ}}, ''khṓrā'', 'maa'; {{polytoninen|θεᾱ́ }}, ''theā́'', 'jumalatar'; {{polytoninen|φωνή}} , ''phōnḗ'', ääni; {{polytoninen|νεᾱνίᾱς}}, ''neāníās'', 'nuori mies'; sekä {{polytoninen|ποιητής}}, ''poiētḗs'', 'runoilija' taivutukset, jotka havainnollistavat myös deklinaation sisäistä vaihtelua.
 
* 2. eli o-deklinaatio: vartalot, jotka loppuvat vokaaliin -{{polytoninen|ο}} (joskus -{{polytoninen|ω}}). Tämä deklinaatio sisältää lähinnä maskuliini- ja neutrisukuisia, mutta myös joitakin feminiinisukuisia sanoja.
{| class="wikitable"
* 3. eli konsonanttinen deklinaatio: vartalot, jotka loppuvat konsonanttiin tai vokaaleihin -{{polytoninen|ι}} tai -{{polytoninen|υ}} tai [[diftongi]]in. Sisältää kaikensukuisia sanoja.
! Suku
! colspan="2" | f
! colspan="2" | f
! colspan="2" | f
! colspan="2" | m
! colspan="2" | m
|-
! Sana
! colspan="2" | {{polytoninen|χώρᾱ}}<br />''khṓrā''
! colspan="2" | {{polytoninen|θεᾱ́ }}<br />''theā́''
! colspan="2" | {{polytoninen|φωνή}}<br />''phōnḗ''
! colspan="2" | {{polytoninen|νεᾱνίᾱς}}<br />''neāníās''
! colspan="2" | {{polytoninen|ποιητής}}<br />''poiētḗs''
|-
! Luku
! yks.
! mon.
! yks.
! mon.
! yks.
! mon.
! yks.
! mon.
! yks.
! mon.
|-
! [[nominatiivi]]
| rowspan="2" | {{polytoninen|χώρᾱ}}<br />''khṓrā''
| rowspan="2" | {{polytoninen|χῶραι}}<br />''khôrai''
| rowspan="2" | {{polytoninen|θεᾱ́ }}<br />''theā́''
| rowspan="2" | {{polytoninen|θεαί}}<br />''theaí''
| rowspan="2" | {{polytoninen|φωνή}}<br />''phōnḗ''
| rowspan="2" | {{polytoninen|φωναί}}<br />''phōnaí''
| {{polytoninen|νεᾱνίᾱς}}<br />''neāníās''
| rowspan="2" | {{polytoninen|νεᾱνίαι}}<br />''neāníai''
| {{polytoninen|ποιητής}}<br />''poiētḗs''
| rowspan="2" | {{polytoninen|ποιηταί}}<br />''poiētaí''
|-
! [[vokatiivi]]
| {{polytoninen|νεᾱνίᾱ}}<br />''neāníā''
| {{polytoninen|ποιητά}}<br />''poiētá''
|-
! [[akkusatiivi]]
| {{polytoninen|χώρᾱν}}<br />''khṓrān''
| {{polytoninen|χώρᾱς}}<br />''khṓrās''
| {{polytoninen|θεᾱ́ν}}<br />''theā́n''
| {{polytoninen|θεᾱ́ς}}<br />''theā́s''
| {{polytoninen|φωνήν}}<br />''phōnḗn''
| {{polytoninen|φωνᾱ́ς}}<br />''phōnā́s''
| {{polytoninen|νεᾱνίᾱν}}<br />''neāníān''
| {{polytoninen|νεᾱνίᾱς}}<br />''neāníās''
| {{polytoninen|ποιητήν}}<br />''poiētḗn''
| {{polytoninen|ποιητᾱ́ς}}<br />''poiētā́s''
|-
! [[genetiivi]]
| {{polytoninen|χώρᾱς}}<br />''khṓrās''
| {{polytoninen|χωρῶν}}<br />''khṓrôn''
| {{polytoninen|θεᾶς}}<br />''theâs''
| {{polytoninen|θεῶν}}<br />''theôn''
| {{polytoninen|φωνῆς}}<br />''phonês''
| {{polytoninen|φωνῶν}}<br />''phonôn''
| {{polytoninen|νεᾱνίου}}<br />''neāníou''
| {{polytoninen|νεᾱνιῶν}}<br />''neāníôn''
| {{polytoninen|ποιητοῦ}}<br />''poiētoû''
| {{polytoninen|ποιητῶν}}<br />''poiētôn''
|-
! [[datiivi]]
| {{polytoninen|χώρᾳ}}<br />''khṓrāi''
| {{polytoninen|χώραις}}<br />''khṓrais''
| {{polytoninen|θεᾷ}}<br />''theâi''
| {{polytoninen|θεαῖς}}<br />''theaîs''
| {{polytoninen|φωνῇ}}<br />''phonêi''
| {{polytoninen|φωναῖς}}<br />''phonaîs''
| {{polytoninen|νεᾱνίᾳ}}<br />''neāníāi''
| {{polytoninen|νεᾱνίαις}}<br />''neāníais''
| {{polytoninen|ποιητῇ}}<br />''poiētêi''
| {{polytoninen|ποιηταῖς}}<br />''poiētaîs''
|}
 
* 2. eli o-deklinaatio: vartalot, jotka loppuvat vokaaliin -{{polytoninen|ο}} (joskus -{{polytoninen|ω}}). Tämä deklinaatio sisältää lähinnä maskuliini- ja neutrisukuisia, mutta myös joitakin feminiinisukuisia sanoja. Seuraavassa esimerkkinä sanojen {{polytoninen|ἄνθρωπος}}, ''ánthrōpos'', 'ihminen'; {{polytoninen|ὁδός}}, ''hodós'', 'tie'; ja {{polytoninen|δῶρον}}, ''dôron'' taivutukset.
 
{| class="wikitable"
! Suku
! colspan="2" | maskuliini
! colspan="2" | feminiini
! colspan="2" | neutri
|-
! Sana
! colspan="2" | {{polytoninen|ἄνθρωπος}}<br />''ánthrōpos''
! colspan="2" | {{polytoninen|ὁδός}}<br />''hodós''
! colspan="2" | {{polytoninen|δῶρον}}<br />''dôron''
|-
! Luku
! yks.
! mon.
! yks.
! mon.
! yks.
! mon.
|-
! [[nominatiivi]]
| {{polytoninen|ἄνθρωπος}}<br />''ánthrōpos''
| rowspan="2" | {{polytoninen|ἄνθρωποι}}<br />''ánthrōpoi''
| {{polytoninen|ὁδός}}<br />''hodós''
| rowspan="2" | {{polytoninen|ὁδοί}}<br />''hodoí''
| rowspan="3" | {{polytoninen|δῶρον}}<br />''dôron''
| rowspan="3" | {{polytoninen|δῶρα}}<br />''dôra''
|-
! [[vokatiivi]]
| {{polytoninen|ἄνθρωπε}}<br />''ánthrōpe''
| {{polytoninen|ὁδοί}}<br />''hodoí''
|-
! [[akkusatiivi]]
| {{polytoninen|ἄνθρωπον}}<br />''ánthrōpon''
| {{polytoninen|ἀνθρώπους}}<br />''ánthrṓpous''
| {{polytoninen|ὁδόν}}<br />''hodón''
| {{polytoninen|ὁδούς}}<br />''hodoús''
|-
! [[genetiivi]]
| {{polytoninen|ἀνθρώπου}}<br />''anthrṓpou''
| {{polytoninen|ἀνθρώπων}}<br />''anthrṓpōn''
| {{polytoninen|ὁδοῦ}}<br />''hodoû''
| {{polytoninen|ὁδῶν}}<br />''hodôn''
| {{polytoninen|δώρου}}<br />''dṓrou''
| {{polytoninen|δώρων}}<br />''dṓrōn''
|-
! [[datiivi]]
| {{polytoninen|ἀνθρώπῳ}}<br />''anthrṓpōi''
| {{polytoninen|ἀνθρώποις}}<br />''anthrṓpois''
| {{polytoninen|ὁδῷ}}<br />''hodôi''
| {{polytoninen|ὁδοῖς}}<br />''hodoîs''
| {{polytoninen|δώρῳ}}<br />''dṓrōi''
| {{polytoninen|δώροις}}<br />''dṓrois''
|}
 
* 3. eli konsonanttinen deklinaatio: vartalot, jotka loppuvat konsonanttiin tai vokaaleihin -{{polytoninen|ι}} tai -{{polytoninen|υ}} tai [[diftongi]]in. Sisältää kaikensukuisia sanoja. Seuraavassa esimerkiksi sanojen {{polytoninen|κόραξ}}, ''kórax'', 'korppi'; {{polytoninen|γέρων}}, ''gérōn'', 'vanha mies'; {{polytoninen|κτῆμα}}, ''ktêma'', 'omistus'; {{polytoninen|ἀκτῑ́ς}}, ''aktī́s'', 'säde'; {{polytoninen|ῥήτωρ}}, ''rhḗtōr'', 'puhuja'; {{polytoninen|πατήρ}}, ''patḗr'', 'isä'; ja {{polytoninen|ἰχθῡ́ς}}, ''ikhthū́s'', 'kala' taivutus.
 
{| class="wikitable"
! Suku
! colspan="2" | maskuliini
! colspan="2" | maskuliini
! colspan="2" | neutri
! colspan="2" | feminiini
! colspan="2" | maskuliini
! colspan="2" | maskuliini
! colspan="2" | maskuliini
|-
! Sana
! colspan="2" | {{polytoninen|κόραξ}}<br />''kórax''
! colspan="2" | {{polytoninen|γέρων}}<br />''gérōn''
! colspan="2" | {{polytoninen|κτῆμα}}<br />''ktêma''
! colspan="2" | {{polytoninen|ἀκτῑ́ς}}<br />''aktī́s''
! colspan="2" | {{polytoninen|ῥήτωρ}}<br />''rhḗtōr''
! colspan="2" | {{polytoninen|πατήρ}}<br />''patḗr''
! colspan="2" | {{polytoninen|ἰχθῡ́ς}}<br />''ikhthū́s''
|-
! Luku
! yks.
! mon.
! yks.
! mon.
! yks.
! mon.
! yks.
! mon.
! yks.
! mon.
! yks.
! mon.
! yks.
! mon.
|-
! [[nominatiivi]]
| rowspan="2" | {{polytoninen|κόραξ}}<br />''kórax''
| rowspan="2" | {{polytoninen|κόρακες}}<br />''kórakes''
| {{polytoninen|γέρων}}<br />''gérōn''
| rowspan="2" | {{polytoninen|γέροντες}}<br />''gérontes''
| rowspan="3" | {{polytoninen|κτῆμα}}<br />''ktêma''
| rowspan="3" | {{polytoninen|κτήματα}}<br />''ktḗmata''
| rowspan="2" | {{polytoninen|ἀκτῑ́ς}}<br />''aktī́s''
| rowspan="2" | {{polytoninen|ἀκτῖνες}}<br />''aktînes''
| {{polytoninen|ῥήτωρ}}<br />''rhḗtôr''
| rowspan="2" | {{polytoninen|ῥήτορες}}<br />''rhḗtores''
| {{polytoninen|πατήρ}}<br />''patḗr''
| rowspan="2" | {{polytoninen|πατέρες}}<br />''patéres''
| {{polytoninen|ἰχθῡ́ς}}<br />''ikhthū́s''
| rowspan="2" | {{polytoninen|ἰχθύες}}<br />''ikhthúes''
|-
! [[vokatiivi]]
| {{polytoninen|γέρον}}<br />''géron''
| {{polytoninen|ῥῆτορ}}<br />''rhḗtor''
| {{polytoninen|πάτερ}}<br />''páter''
| {{polytoninen|ἰχθῡ́}}<br />''ikhthū́''
|-
! [[akkusatiivi]]
| {{polytoninen|κόρακα}}<br />''kóraka''
| {{polytoninen|κόρακας}}<br />''kórakas''
| {{polytoninen|γέροντα}}<br />''géronta''
| {{polytoninen|γέροντας}}<br />''gérontas''
| {{polytoninen|ἀκτῖνα}}<br />''aktîna''
| {{polytoninen|ἀκτῖνας}}<br />''aktînas''
| {{polytoninen|ῥήτορα}}<br />''rhḗrora''
| {{polytoninen|ῥήτορας}}<br />''rhḗtoras''
| {{polytoninen|πατέρα}}<br />''patéra''
| {{polytoninen|πατέρας}}<br />''patéras''
| {{polytoninen|ἰχθῡ́ν/ἰχθύα}}<br />''ikhthū́n''/''ikhthúa''
| {{polytoninen|ἰχθῦς/ἰχθύας}}<br />''ikhthûs''/''ikhthúas''
|-
! [[genetiivi]]
| {{polytoninen|κόρακος}}<br />''kórakos''
| {{polytoninen|κοράκων}}<br />''korákōn''
| {{polytoninen|γέροντος}}<br />''gérontos''
| {{polytoninen|γερόντων}}<br />''gérontōn''
| {{polytoninen|κτήματος}}<br />''ktḗmatos''
| {{polytoninen|κτημάτων}}<br />''ktēmátōn''
| {{polytoninen|ἀκτῖνος}}<br />''aktînos''
| {{polytoninen|ἀκτῑ́νων}}<br />''aktī́nōn''
| {{polytoninen|ῥήτορος}}<br />''rhḗtoros''
| {{polytoninen|ῥητόρων}}<br />''rhētórōn''
| {{polytoninen|πατρός/πατέρος}}<br />''patrós''/''patéros''
| {{polytoninen|πατέρων/πατρῶν}}<br />''patérōn''/''patrôn''
| {{polytoninen|ἰχθύος}}<br />''ikhthúos''
| {{polytoninen|ἰχθύων}}<br />''ikhthúōn''
|-
! [[datiivi]]
| {{polytoninen|κόρακι}}<br />''kóraki''
| {{polytoninen|κόραξι(ν)}}<br />''kóraxi(n)''
| {{polytoninen|γέροντι}}<br />''géronti''
| {{polytoninen|γέρουσι(ν}}<br />''gérousi(n)''
| {{polytoninen|κτήματι}}<br />''ktḗmati''
| {{polytoninen|κτήμασι(ν)}}<br />''ktḗmasi(n)''
| {{polytoninen|ἀκτῖνι}}<br />''aktîni''
| {{polytoninen|ἀκτῖσι(ν)}}<br />''aktîsi(n)''
| {{polytoninen|ῥήτορι}}<br />''rhḗtori''
| {{polytoninen|ῥήτορσι(ν)}}<br />''rhḗtorsi(n)''
| {{polytoninen|πατρί/πατέρι}}<br />''patrí''/''patéri''
| {{polytoninen|πατράσι}}<br />''patrási''
| {{polytoninen|ἰχθύϊ}}<br />''ikhthúï''
| {{polytoninen|ἰχθύσι(ν)}}<br />''ikhthúsi(n)''
|}
 
==== Artikkeli ====