Ero sivun ”BAR 006” versioiden välillä
[katsottu versio] | [katsottu versio] |
Poistettu sisältö Lisätty sisältö
p wikilinkitys korjattu. (Takuma Satō) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 2:
|auton nimi = BAR 006
|kuva = Sato usgp 2004.jpg
|kuvan koko =
|kuvateksti = [[Takuma Satō]] juhlii kolmatta sijaansa [[Yhdysvaltain Grand Prix 2004|Yhdysvaltain GP:ssä 2004]].
|talli = {{UK lippu}} [[British American Racing|BAR]]
|suunnittelija = {{UK lippu}} [[Geoff Willis]]
|kuljettajat = 9. {{UK lippu}} [[Jenson Button]]<br
|testikuljettajat = |renkaat = {{Michelin}} [[Michelin]]
|polttoaine = [[Elf]]
|jarrut =
|runko = [[hiilikuitu]][[monokokki]]
|moottori = [[Honda]] RA004E V10
|voimansiirto = Xtrac 7-vaihteinen puoliautomaattinen pituussuuntainen vaihdelaatikko
|debyytti = [[Australian Grand Prix 2004|Australian GP 2004]]
|kilpailuja = 18
Rivi 23 ⟶ 24:
|kuljettajien maailmanmestaruuksia = 0
}}
'''BAR 006''' oli [[Geoff Willis]]in suunnittelema [[Formula 1]] -auto, jolla [[British American Racing|BAR]] -talli kilpaili [[Formula 1 -kausi 2004|kaudella 2004]]. Autoa ajoivat [[Jenson Button]] ja [[Takuma Satō]], ja testikuljettajana toimi [[Anthony Davidson]]. BAR-talli sijoittui vuoden 2004 valmistajien MM-sarjassa toiseksi, 143 pistettä [[Scuderia Ferrari|Ferraria]] jäljessä ja 14 pistettä [[Renault F1|Renaultin]] edellä. BAR 006 esiteltiin 1. helmikuuta [[Circuit de Catalunya]]n radalla [[Barcelona]]ssa, [[Espanja]]ssa. Auto oli huomattavasti parempi verrattuna tallin edelliseen [[BAR 005]] autoon.<ref name="loh">{{Verkkoviite
Marraskuussa [[Honda]] osti 45 prosenttia tallin osakkeista.<ref>[http://www.ts.fi/urheilu/1074008359/Honda+hankkii+BARin+ja+hiljentaa+tallijohdon Honda hankkii BARin ja hiljentää tallijohdon]</ref>
== Formula 1 -tulokset ==
{{F1-tulosselitteet}}
{|
!
!
!
!
!
!
!
!
!
!
!
!
!
!
!
!
!
!
!
!
!
!
!
!
!
!
|-
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|-
|
|align="left"|
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|-
|
|align="left"|
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
|{{
| 35▼
|align="left"| {{UK lippu}} <small>[[Anthony Davidson]]</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|bgcolor="#F0F8FF"| <small>TD</small>▼
|-
|}
== Lähteet ==
{{Viitteet}}
== Aiheesta muualla ==
{{Commonscat-rivi}}
{{BAR}}
|